Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν φωτογραφίες των νέων Surface της Microsoft λίγο πριν την ανακοίνωση τους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tokyo είπε

Όσο υπάρχουν surface, τα iPads και τα λοιπά tablets τα βλέπω σαν σουπλά.

Πρόσεχε μόνο να μην το ακουμπάς στον πάγκο της κουζίνας όταν ζεματάει και σε κυνηγάει η γυναίκα σου.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Τα "σουπλά" πώς τα πάνε σε Photoshop, Cinema4D, Davinci, στη συνεργασία με USB συσκευές, Wacom, κτλ κτλ

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. 

Επεξεργασία βιντεο σε Lumafusion και φωτογραφια affinity photo, συνεργασια μια χαρα στο βαθμο που προσωπικα τα χρησιμοποιώ, με αλλες συσκευες. Με την προσφατη αναβάθμιση ios 13.1 ακομα καλυτερα.

Το ξερω πολυ καλα οτι ειναι ανομοια πραγματα... αλλά σουπλά δεν ειναι😉

Επεξ/σία από Maisimba
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, marios28 είπε

Το "surface phone" δυστυχώς θα πήγαινε άπατο. Στις λίγες ίντσες ισχύει αυτό που γράφει ο @korakios για το store. Χωρίς store -mobile τύπου- εφαρμογές και υποστήριξη από Google τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα έως αδύνατα σε ό,τι έχει να κάνει με τις εφαρμογές (έγινε προφανές σε όσους δεν το είχαν καταλάβει, μετά τα πρόσφατα γεγονότα με τη Huawei).

Σε μεγαλύτερες οθόνες δεν είναι τόσο έντονο το ζήτημα με τις εφαρμογές καθώς η δουλειά γίνεται από browser. Δεν είναι απαραίτητες αυτόνομες εφαρμογές τύπου fb, Instagram, τραπεζικές κ.τ.λ.

Όπως και να 'χει με τα Core OS και την αναδιπλούμενη Centaurus (ανταγωνιστική των συσκευών με Chrome OS) επανέρχεται με light λειτουργικό (μετά τον τερματισμό των WM10) το οποίο θα χρησιμοποιείται σε οποιουδήποτε τύπου/μεγέθους/αρχιτεκτονικής συσκευή. Από ό,τι φαίνεται θα υπάρχει υποστήριξη Win32 εφαρμογών και μένει να δούμε τον τρόπο.

Δεν αποκλείεται κάποια στιγμή στο μέλλον και αν τα πράγματα ωριμάσουν περισσότερο να κατέβει λίγο προς τα κάτω. π.χ. με foldable των 7-8 ιντσών που θα τροφοδοτείται από ARM, τύπου υπέρ-φορητού "pc". Νομίζω μια τέτοιου τύπου συσκευή ενδιαφέρει αρκετό κόσμο.

Από 'δω και στο εξής η αύξηση των επιδόσεων στην ARM την MS συμφέρει. 

Πάντως δεν θα με πείραζε να δω ένα surface phone με android και microsoft εφαρμογές.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πάντως δεν θα με πείραζε να δω ένα surface phone με android και microsoft εφαρμογές.

Ούτε εμένα. Πολύ καλό θα ήταν. Κάτι είχε ακουστεί πάντως για τα Core OS και την αναδιπλούμενη. 

https://www.forbes.com/sites/brookecrothers/2019/06/23/microsoft-plans-foldable-dual-screen-surface-will-run-android-apps-says-ihs-markit/#782062b4f0b7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Το "surface phone" δυστυχώς θα πήγαινε άπατο. Στις λίγες ίντσες ισχύει αυτό που γράφει ο @korakios για το store. Χωρίς store -mobile τύπου- εφαρμογές και υποστήριξη από Google τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα έως αδύνατα σε ό,τι έχει να κάνει με τις εφαρμογές (έγινε προφανές σε όσους δεν το είχαν καταλάβει, μετά τα πρόσφατα γεγονότα με τη Huawei).

Σε μεγαλύτερες οθόνες δεν είναι τόσο έντονο το ζήτημα με τις εφαρμογές καθώς η δουλειά γίνεται από browser. Δεν είναι απαραίτητες αυτόνομες εφαρμογές τύπου fb, Instagram, τραπεζικές κ.τ.λ.

Όπως και να 'χει με τα Core OS και την αναδιπλούμενη Centaurus (ανταγωνιστική των συσκευών με Chrome OS) επανέρχεται με light λειτουργικό (μετά τον τερματισμό των WM10) το οποίο θα χρησιμοποιείται σε οποιουδήποτε τύπου/μεγέθους/αρχιτεκτονικής συσκευή. Από ό,τι φαίνεται θα υπάρχει υποστήριξη Win32 εφαρμογών και μένει να δούμε τον τρόπο.

Δεν αποκλείεται κάποια στιγμή στο μέλλον και αν τα πράγματα ωριμάσουν περισσότερο να κατέβει λίγο προς τα κάτω. π.χ. με foldable των 7-8 ιντσών που θα τροφοδοτείται από ARM, τύπου υπέρ-φορητού "pc". Νομίζω μια τέτοιου τύπου συσκευή ενδιαφέρει αρκετό κόσμο.

Από 'δω και στο εξής η αύξηση των επιδόσεων στην ARM την MS συμφέρει. 

Βάση με τις τελευταίες "πληροφορίες" έλεγαν πως θα είναι foldable και πως θα τρέχει win10 αλλά θα έχει και εφαρμογές Android native. Εκεί είναι το όλο θέμα και αυτό πιστεύω θέλει να πετύχει η Microsoft για άλλη μια φορά όπως κ με τα υπόλοιπα surface, να φτιάξει μια νέα κατηγορία και να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι ώστε να πουλήσει παραπάνω το βασικό προϊόν της (το software της δηλαδή και όχι τις συσκευές).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, I'm_busy είπε

Βάση με τις τελευταίες "πληροφορίες" έλεγαν πως θα είναι foldable και πως θα τρέχει win10 αλλά θα έχει και εφαρμογές Android native. Εκεί είναι το όλο θέμα και αυτό πιστεύω θέλει να πετύχει η Microsoft για άλλη μια φορά όπως κ με τα υπόλοιπα surface, να φτιάξει μια νέα κατηγορία και να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι ώστε να πουλήσει παραπάνω το βασικό προϊόν της (το software της δηλαδή και όχι τις συσκευές).

Η μικρή φαίνεται να έχει ματαιωθεί ή αναβληθεί εδώ και καιρό. Λέγανε για τη μεγαλύτερη (περίπου 9 ίντσες η κάθε οθόνη), με Core OS (όχι Windows 10). Αύριο θα ξέρουμε περισσότερα, εφόσον φυσικά υπάρξει κάποιου τύπου ανακοίνωση/παρουσίαση για την αναδιπλούμενη και τα Core OS

edit... Μάλλον το νέο OS θα ονομάζεται Windows 10X: https://mspoweruser.com/microsofts-upcoming-os-for-dual-and-folding-screen-devices-is-named-windows-10x/

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, marios28 είπε

Η μικρή φαίνεται να έχει ματαιωθεί ή αναβληθεί εδώ και καιρό. Λέγανε για τη μεγαλύτερη (περίπου 9 ίντσες η κάθε οθόνη), με Core OS (όχι Windows 10). Αύριο θα ξέρουμε περισσότερα, εφόσον φυσικά υπάρξει κάποιου τύπου ανακοίνωση/παρουσίαση για την αναδιπλούμενη και τα Core OS

edit... Μάλλον το νέο OS θα ονομάζεται Windows 10X: https://mspoweruser.com/microsofts-upcoming-os-for-dual-and-folding-screen-devices-is-named-windows-10x/

Κρίμα φάνηκε ωραίο κονσεπτ να έχεις ένα 6ιντσο κινητό και μόλις το ανοίγεις να έχεις ένα τάμπλετ που τρέχει full windows όπως τα surface pro, σε συνδιασμό με τη γραφίδα θα ήταν το κινητό που θα ήθελε να έχει ο κάθε γραφίστας/illustrator/3ddesigner κ.α. πόσοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Tokyo είπε

Όσο υπάρχουν surface, τα iPads και τα λοιπά tablets τα βλέπω σαν σουπλά.

Ενα surface pro που ειχα δουλέψει για καμία βδομάδα  ήταν σε άλλο επίπεδο από οτιδήποτε άλλο   Όλα γινόντουσαν ακαριαία  , κ μόλις τελειώσα τις δουλειες μου μαρτυρησε στα χέρια των ανιψιων μου χωρίς να κάνει κιχ . Μεγάλο διάολι

Επεξ/σία από vargas
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vargas είπε

Ενα surface pro που ειχα δουλέψει για καμία βδομάδα  ήταν σε άλλο επίπεδο από οτιδήποτε άλλο   Όλα γινόντουσαν ακαριαία  , κ μόλις τελειώσα τις δουλειες μου μαρτυρησε στα χέρια των ανιψιων μου χωρίς να κάνει κιχ . Μεγάλο διάολι

Ποιο μοντέλο?

9 ώρες πριν, marios28 είπε

Μα δεν υποστηρίζονται μόνο Store (UWP) εφαρμογές στα W10 ARM. Όλες οι x86 εφαρμογές υποστηρίζονται με emulation (βοηθάει περισσότερο και το ισχυρό 8cx), ενώ οι browsers (edge chromium, firefox) τρέχουν εγγενώς σε ARM64. Κάποιες desktop εφαρμογές υπάρχουν και σε ARM64. 

Αν σε σοβαρές εργασίες δεν έχουν πέναλτι λόγω εξομοίωσης τότε σούπερ. Σε ήχου αποκλείεται πάντως και για βίντεο δεν ξέρω αν θα είναι εφικτή η χρήση της κάρτας γραφικών για επιτάχυνση. 

Αλλά ξέχασα το σπουδαιότερο , Μόλις 1/100 εφαρμογές (ή και πολύ λιγότερες) είναι βελτιστοποιημένες για touch (android, iOS) ,οπότε σε αυτά τα χρήματα ,καλύτερα σε iPad (εμπειρία touch) ή σε δυνατό λάπτοπ με τα σάπια 10αρια (αλλά με άπειρες εφαρμογές)

Επίσης ο χρήστης που θα το θέλει μόνο για αυτονομία θα πάει σε άλλη πλατφόρμα λόγο κόστους.

 

Spoiler

Αυτή ήταν η άποψη ενός αναλυτή του φόρουμ , θα κάνω παράθεση λίγο καιρό αργότερα για να πω πόσο μπούφος είμαι ή να κάνω χρυσές δουλειές σαν καφετζού&χαρτορίχτρα 😛

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

Ποιο μοντέλο?

Αν σε σοβαρές εργασίες δεν έχουν πέναλτι λόγω εξομοίωσης τότε σούπερ. Σε ήχου αποκλείεται πάντως και για βίντεο δεν ξέρω αν θα είναι εφικτή η χρήση της κάρτας γραφικών για επιτάχυνση. 

Αλλά ξέχασα το σπουδαιότερο , Μόλις 1/100 εφαρμογές (ή και πολύ λιγότερες) είναι βελτιστοποιημένες για touch (android, iOS) ,οπότε σε αυτά τα χρήματα ,καλύτερα σε iPad (εμπειρία touch) ή σε δυνατό λάπτοπ με τα σάπια 10αρια (αλλά με άπειρες εφαρμογές)

Επίσης ο χρήστης που θα το θέλει μόνο για αυτονομία θα πάει σε άλλη πλατφόρμα λόγο κόστους.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αυτή ήταν η άποψη ενός αναλυτή του φόρουμ , θα κάνω παράθεση λίγο καιρό αργότερα για να πω πόσο μπούφος είμαι ή να κάνω χρυσές δουλειές σαν καφετζού&χαρτορίχτρα 😛

i7 surface pro 500 SSD. . Νατο το πουλάκι μου . Αν κ δεν είναι δικό μου είναι υπερμηχανημα .

2019-10-02_12-52-20

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vargas είπε

Ενα surface pro που ειχα δουλέψει για καμία βδομάδα  ήταν σε άλλο επίπεδο από οτιδήποτε άλλο   Όλα γινόντουσαν ακαριαία  , κ μόλις τελειώσα τις δουλειες μου μαρτυρησε στα χέρια των ανιψιων μου χωρίς να κάνει κιχ . Μεγάλο διάολι

Αν τα ανίψια δεν είναι 1-2 χρόνων και δεν το είχαν στα χέρια τους επι μήνες , τότε ο όρος μαρτύρησε είναι σχετικός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Αν τα ανίψια δεν είναι 1-2 χρόνων και δεν το είχαν στα χέρια τους επι μήνες , τότε ο όρος μαρτύρησε είναι σχετικός....

Πίστεψέ με , οντως μαρτυρούσε. Παιχνίδια και video από τις 5-6 το.απογευμα μέχρι να κοιμηθούν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...