Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για αναβαθμιση συστηματος


tz3s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω το συστημα της υπογραφης το οποιο τον τελευταιο χρονο μου κανει καποια νερα... 

Η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι ατομο που θα αναβαθμισω αν δν ειναι αναγκη κατι, αλλα με εχουν κουρασει λιγο τα κολληματακια στο ακυρο (μπορει να ειναι και λογω ασυμβατοτητας, δεν ξερω τι)
Ελεγα λοιπον να βαλω καινουρια μητρικη-επεξεργαστη-ραμ, καθοτι για καρτα γραφικων πηρα μια περσι που την πετυχα σε προσφορα.

Απο μητρικη, θα ηθελα να βαλω καποια με wifi, με την ελπιδα να πεταω οθονη στην SMART tv για σειρες, και ελεγα για την MSI MPG X570 Gaming Edge WI-FI στα 200 απο αμαζον. Αλλιως, χωρις wifi, μια MSI B450.

Απο επεξεργαστες, ειμαι αναμεσα στους 3600 (καθως ειναι και νεα) και στις 2600Χ και 2700Χ. Εδω θα ηθελα να μου πειτε, αν αξιζει η 3600 σε σχεση με τις αλλες δυο..?
 

Για ραμ... Το βλεπουμε αφου επιλεξουμε τα αλλα δυο
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billiboo είπε

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μας πεις την χρηση και το budget πρωτα.

Στο μπατζετ δεν ειναι καμια τρελη διαφορα αυτα που αναφερω, εκτος του οτι απο τις μητρικες μπορω να σωσω μερικα.
Απο 400-500 (με τις ραμ μεσα) υπολογιζω το μπατζετ για αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

200+ ευρώ μόνο για να έχει wifi η μητρική μου μοιάζουν πεταμένα λεφτά. Για επεξεργαστή, αν ασχολείσαι και με gaming, σίγουρα τον 3600. Γενικά ο 3600 είναι η πιο ισορροπημένη επιλογή, άλλα όλοι αυτοί που γράφεις είναι vfm επεξεργαστές.

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.... Και ήρθε η ώρα για μία χαζή ερώτηση, καθώς δεν έχω ξανακάνει την αλλαγή μητρικής και επεξεργαστή μόνος μ... 

Πρέπει να περάσω κάποιους drivers (γισ την μητρική κυρίως φαντάζομαι)? Υπάρχει κάποια διαδικασία πέρα από το να τα κάνω mount στο πσ μ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tz3s είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.... Και ήρθε η ώρα για μία χαζή ερώτηση, καθώς δεν έχω ξανακάνει την αλλαγή μητρικής και επεξεργαστή μόνος μ... 

Πρέπει να περάσω κάποιους drivers (γισ την μητρική κυρίως φαντάζομαι)? Υπάρχει κάποια διαδικασία πέρα από το να τα κάνω mount στο πσ μ? 

Πρέπει να περάσεις τους drivers από το site του κατασκευαστή (ή το dvd που έχει μέσα το κουτί της μητρικής)για τα πάντα (On board κάρτα ήχου,NIC,wifi κλπ).Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα driver booster,αλλά θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα αν το κάνεις εσύ (πιο καινούριους drivers).Η gaming edge πάντως είναι χάλι μαύρο (τα VRM της συγκεκριμένα).Από MSI για 570 μόνο godlike,ace,creation και unify που βγαίνει σε μερικές μέρες αλλά είναι κάπως ακριβές.Μπορείς όμως να δεις κάτι από asus,gigabyte και asrock,δεν έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στις low end Χ570.Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να κάνεις reinstall τα windows.Σαν επιλογή πάντως η X570 και γενικά το PCI-E 4.0 δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αν δεν είσαι enthusiast ή δεν έχεις 2-3 nvme δίσκους σε raid.

Αν πας στην tomahawk,να πάρεις τη max,η σκέτη θέλει bios update για να δει τον 3600.Ελπίζω να μην ξεχνάω τίποτα σοβαρό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...