Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή αυτοεκμάθηση


epipi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, δυστυχώς βρίσκομαι σε ένα δίλημμα, πάνω που είχα αποφασίσει να ξεκινήσω να μάθω web design από την αρχή χωρίς να μπω σε κάποια σχολή, αν και έχω γνώσεις Πληροφορικής μιας και έχω δουλέψει στο παρελθόν στο αντικείμενό μου (πτυχιούχος Πληροφορικής ΤΕ). Θέλω να εξελιχθώ στο web design,  παρ'όλα αυτά έκαναν δεκτή την αίτησή μου σε ένα μεταπτυχιακό στο τομέα της Πληροφορικής και πιο συγκεκριμένα στην Ιατρική Πληροφορική, καμία σχέση βέβαια με το web design. Την είχα κάνει και δεν περίμενα να γίνει δεκτή η αλήθεια είναι. Και στο κεφάλι μου τώρα είναι όλα μπερδεμένα... Τι μπορεί να μου εξασφαλίσει ένα καλύτερο εργασιακά μέλλον; δουλεύω σε άσχετο επάγγελμα αυτή τη περίοδο και είμαι άνω των 30. Οπότε δεν έχω πολλά περιθώρια να χάνω χρόνο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, epipi είπε

Καλησπέρα σας, δυστυχώς βρίσκομαι σε ένα δίλημμα, πάνω που είχα αποφασίσει να ξεκινήσω να μάθω web design από την αρχή χωρίς να μπω σε κάποια σχολή, αν και έχω γνώσεις Πληροφορικής μιας και έχω δουλέψει στο παρελθόν στο αντικείμενό μου (πτυχιούχος Πληροφορικής ΤΕ). Θέλω να εξελιχθώ στο web design,  παρ'όλα αυτά έκαναν δεκτή την αίτησή μου σε ένα μεταπτυχιακό στο τομέα της Πληροφορικής και πιο συγκεκριμένα στην Ιατρική Πληροφορική, καμία σχέση βέβαια με το web design. Την είχα κάνει και δεν περίμενα να γίνει δεκτή η αλήθεια είναι. Και στο κεφάλι μου τώρα είναι όλα μπερδεμένα... Τι μπορεί να μου εξασφαλίσει ένα καλύτερο εργασιακά μέλλον; δουλεύω σε άσχετο επάγγελμα αυτή τη περίοδο και είμαι άνω των 30. Οπότε δεν έχω πολλά περιθώρια να χάνω χρόνο.....

Καταρχην 30 δεν εισαι μεγαλος, αλλοι κανουν μεταπτυχιακα στα 50+

Το μεταπτυχιακο θα σου κοστισει σε χρονο, κουραση, ψυχικη φθορα

Απο την αλλη, θα κερδισεις γνωσεις, θα κανεις καποιες γνωριμιες και θα ανεβεις στην κλιμακα τυπικων προσοντων, που ειναι σημαντικη για καθε βιογραφικο, ειτε στον Ιδιωτικο Τομεα (Ελλαδα και εξωτερικο) ειτε στο Δημοσιο

Web desing μπορεις να μαθεις οποτεδηποτε και οπουδηποτε με απλη παρακολουθηση βιντεο, courses, κλπ

Βαλτα στη ζυγαρια και κανε την προσωπικη σου επιλογη

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, κάπως έτσι το σκέφτομαι, απλά όντως πρέπει να τα ζυγίσω, διότι είμαι στην φάση να αλλάξω την επαγγελματική μου εξέλιξη, δυστυχώς λόγω συγκυριών έμεινα εκτός πολλά χρόνια από το επάγγελμά μου και θέλω να κάνω ένα comeback, απλά δεν ξέρω ποιά επιλογή θα με βοηθήσει έστω και τώρα να εξελιχθώ επαγγελματικά και να μου δώσει μια δουλειά αύριο μεθαύριο καλύτερη από αυτή που κάνω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, epipi είπε

Έχεις δίκιο, κάπως έτσι το σκέφτομαι, απλά όντως πρέπει να τα ζυγίσω, διότι είμαι στην φάση να αλλάξω την επαγγελματική μου εξέλιξη, δυστυχώς λόγω συγκυριών έμεινα εκτός πολλά χρόνια από το επάγγελμά μου και θέλω να κάνω ένα comeback, απλά δεν ξέρω ποιά επιλογή θα με βοηθήσει έστω και τώρα να εξελιχθώ επαγγελματικά και να μου δώσει μια δουλειά αύριο μεθαύριο καλύτερη από αυτή που κάνω τώρα.

Παντως το Ιατρικη Πληροφορικη σαν αντικειμενο ειναι ετη φωτος πιο ενδιαφερον απο επιστημονικης αποψης, σαν αντικειμενο

Το web design ειναι χαμαλικι και μπορει να το κανει (και το κανει) ο καθενας, χωρις απαραιτητα σπουδες

Η Ιατρικη Πληροφορικη αντιθετα ειναι επιστημη με κεφαλαια γραμματα

Στη θεση σου προσωπικα δε θα το σκεφτομουνα λεπτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρον και πιστεύω να έχει απορρόφηση τα επόμενα χρόνια στην Ελλαδα, γιατί τώρα κυρίως στο εξωτερικό βρίσκεις δουλειά με το συγκεκριμένο πτυχίο, Ιατρική Πληροφορική και Βιοπληροφορική ζητούνται αρκετά. Απλά εγώ προσωπικά τουλάχιστον προς το παρον δεν σκέφτομαι να φύγω στο εξωτερικό, για αυτό είμαι σε σκέψη ποια από τις 2 επιλογές θα με βοηθήσει περισσότερο στο μέλλον. Εχω έλλειψη γνώσεων και σίγουρα χρειάζομαι φρεσκάρισμα σε πολλά μαθήματα, αυτά είναι τα οποία με εμποδίζουν, και σκέφτομαι μήπως δεν καταφέρω να το τελειώσω. Αλλά αν δεν το προσπαθήσω δεν θα μπορώ και να ξέρω.....

Επεξ/σία από epipi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, epipi είπε

Καλησπέρα σας, δυστυχώς βρίσκομαι σε ένα δίλημμα, πάνω που είχα αποφασίσει να ξεκινήσω να μάθω web design από την αρχή χωρίς να μπω σε κάποια σχολή, αν και έχω γνώσεις Πληροφορικής μιας και έχω δουλέψει στο παρελθόν στο αντικείμενό μου (πτυχιούχος Πληροφορικής ΤΕ). Θέλω να εξελιχθώ στο web design,  παρ'όλα αυτά έκαναν δεκτή την αίτησή μου σε ένα μεταπτυχιακό στο τομέα της Πληροφορικής και πιο συγκεκριμένα στην Ιατρική Πληροφορική, καμία σχέση βέβαια με το web design. Την είχα κάνει και δεν περίμενα να γίνει δεκτή η αλήθεια είναι. Και στο κεφάλι μου τώρα είναι όλα μπερδεμένα... Τι μπορεί να μου εξασφαλίσει ένα καλύτερο εργασιακά μέλλον; δουλεύω σε άσχετο επάγγελμα αυτή τη περίοδο και είμαι άνω των 30. Οπότε δεν έχω πολλά περιθώρια να χάνω χρόνο.....

Λοιπον θα μιλησω απο προσωπικη εμπειρια. Ημουν σε ιδια φαση με σενα. Εφυγα απο Ελλαδα για μεταπτυχιακο στα 28. Το ανω των 30 δεν εχει καμια σχεση. Το θεμα ειναι αν εισαι αποφασισμενος να διαθεσεις παρα πολυ χρονο. Εμενα με βγηκε ο πατος κυριολεκτικα στο διαβασμα. Το web design δεν απαιτει μεταπτυχιακο. Αν θες να ασχοληθεις με web dev, θα σου προτεινα να ασχοληθεις με projects οπως προτεινω σε ολους. Μπορεις να δεις σχετικες συζητησεις στο /r/learnprogramming subreddit και να παρεις μια ιδεα απο τι projects εχουν περαση. Με online courses σε Udemy κτλπ μπορεις να κανεις ενα γερο portfolio.

Θα σου προτεινα να κανεις μεταπτυχιακο αν θελεις να εμβαθυνεις σε καποιο τομεα μονο, και φυσικα αν σε ενδιαφερει ακαδημαικη καριερα. Tα θετικα βεβαια ειναι παρα πολλα, αλλα πρεπει να τα ζυγισεις.

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2019 στις 9:10 ΜΜ, najinblue3 είπε

Λοιπον θα μιλησω απο προσωπικη εμπειρια. Ημουν σε ιδια φαση με σενα. Εφυγα απο Ελλαδα για μεταπτυχιακο στα 28. Το ανω των 30 δεν εχει καμια σχεση. Το θεμα ειναι αν εισαι αποφασισμενος να διαθεσεις παρα πολυ χρονο. Εμενα με βγηκε ο πατος κυριολεκτικα στο διαβασμα. Το web design δεν απαιτει μεταπτυχιακο. Αν θες να ασχοληθεις με web dev, θα σου προτεινα να ασχοληθεις με projects οπως προτεινω σε ολους. Μπορεις να δεις σχετικες συζητησεις στο /r/learnprogramming subreddit και να παρεις μια ιδεα απο τι projects εχουν περαση. Με online courses σε Udemy κτλπ μπορεις να κανεις ενα γερο portfolio.

Θα σου προτεινα να κανεις μεταπτυχιακο αν θελεις να εμβαθυνεις σε καποιο τομεα μονο, και φυσικα αν σε ενδιαφερει ακαδημαικη καριερα. Tα θετικα βεβαια ειναι παρα πολλα, αλλα πρεπει να τα ζυγισεις.

Το θέμα είναι πως ότι και να αποφασίσω θέλει πολύ χρόνο και κόπο. Απλά αυτό που σκέφτομαι είναι τι θα μου δώσει πιο άμεσα μια καλύτερη δουλειά από αυτή που κάνω τώρα με ένα καλύτερο μισθό. Το μεταπτυχιακό ναι μεν είναι σαφώς ανώτερο και θα με βοηθήσει να εξελιχθώ στις γνώσεις μου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα με βοηθήσει να βρω δουλειά σχετικά γρήγορα μιας και η εμπειρία μου ως Πληροφορικός είναι σχετικά μικρή. Το web design από την άλλη ναι δεν απαιτεί μεταπτυχιακό έχει το ρίσκο όμως αν θα τα καταφέρω χωρίς καμία κατεύθυνση από κάποιον. Αυτό που σκέφτομαι είναι ο χρόνος και ο κόπος που θα δαπανήσω σε ποιά από τις 2 επιλογές θα είναι πιο χρήσιμος για την φάση στην οποία βρίσκομαι αυτή τη περίοδο. Ναι η ηλικία οκ συμφωνώ δεν παίζει ρόλο, αλλά όσο πιο γρήγορα κάνεις κάποια πράγματα τόσο καλύτερα πιστεύω.

Επίσης το path /r/learnprogramming subreddit που μου ανέφερες για τις σχετικές συζητήσεις, εννοείς σε αυτό το forum?

Επεξ/σία από epipi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, epipi είπε

Το μεταπτυχιακό ναι μεν είναι σαφώς ανώτερο και θα με βοηθήσει να εξελιχθώ στις γνώσεις μου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα με βοηθήσει να βρω δουλειά σχετικά γρήγορα μιας και η εμπειρία μου ως Πληροφορικός είναι σχετικά μικρή.

Φιλος μου που τελειωσε οικονομικο στην Θεσασαλονικι εκανε μαζι μου μεταπτυχιακο Computer Science στο ιδιο Πολυτεχνειο και τωρα δουλευει σαν Software Engineer σε πολυ μεγαλη εταιρεια εδω στη Σουηδια. Το θεμα ειναι αν το θελεις. Το μεταπτυχιακο δινει μεγαλες προοπτικες για την καριερα σου, αλλα πρεπει να το εκμεταλευτεις και να το κυνηγησεις. Εγω σου ειπα, ηρθα στα 28 και αλλαξε γενικα ο τροπος που σκεφτομουνα πανω στο Software engineering και φυσικα μπορω να ασχοληθω με πολυ περισσοτερες δουλειες απο οτι με το bachelor's.

Οσο για τη τελευταια ερωτηση δες εδω https://www.reddit.com/r/learnprogramming/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

Φιλος μου που τελειωσε οικονομικο στην Θεσασαλονικι εκανε μαζι μου μεταπτυχιακο Computer Science στο ιδιο Πολυτεχνειο και τωρα δουλευει σαν Software Engineer σε πολυ μεγαλη εταιρεια εδω στη Σουηδια. Το θεμα ειναι αν το θελεις. Το μεταπτυχιακο δινει μεγαλες προοπτικες για την καριερα σου, αλλα πρεπει να το εκμεταλευτεις και να το κυνηγησεις. Εγω σου ειπα, ηρθα στα 28 και αλλαξε γενικα ο τροπος που σκεφτομουνα πανω στο Software engineering και φυσικα μπορω να ασχοληθω με πολυ περισσοτερες δουλειες απο οτι με το bachelor's.

Οσο για τη τελευταια ερωτηση δες εδω https://www.reddit.com/r/learnprogramming/

Ok, σε ευχαριστω πολύ για την βοήθειά σου, να είσαι καλά, είμαι υπό σκέψη ακόμη αλλά μάλλον προς το μεταπτυχιακό με βλέπω να αποφασίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, epipi said:

Ok, σε ευχαριστω πολύ για την βοήθειά σου, να είσαι καλά, είμαι υπό σκέψη ακόμη αλλά μάλλον προς το μεταπτυχιακό με βλέπω να αποφασίζω. 

Θα συμφωνήσω. Το web design/programming μπορείς αν θελήσεις να το εντάξεις στα πλαίσια ενός μεταπτυχιακού στον κλάδο της πληροφορικής. Παράλληλα όμως θα αποκτήσεις εν ευθέτω χρόνω τον τίτλο του μεταπτυχιακού καθώς και τις υπόλοιπες γνώσεις του κλάδου. 

Η προϋπόθεση είναι πως θα δείξεις πραγματικό προσωπικό ενδιαφέρον κατά την ενασχόληση σου και δεν θα το αντιμετωπίσεις ως «υποχρεωτική» αγγαρεία...

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2019 στις 4:09 ΠΜ, DrFreeman είπε

Θα συμφωνήσω. Το web design/programming μπορείς αν θελήσεις να το εντάξεις στα πλαίσια ενός μεταπτυχιακού στον κλάδο της πληροφορικής. Παράλληλα όμως θα αποκτήσεις εν ευθέτω χρόνω τον τίτλο του μεταπτυχιακού καθώς και τις υπόλοιπες γνώσεις του κλάδου. 

Η προϋπόθεση είναι πως θα δείξεις πραγματικό προσωπικό ενδιαφέρον κατά την ενασχόληση σου και δεν θα το αντιμετωπίσεις ως «υποχρεωτική» αγγαρεία...

Συμφωνώ πως οι γνώσεις που θα αποκτήσω μέσω του μεταπτυχιακού είναι περισσότερες αλλά και εξειδικευμένες στον συγκεκριμένο τομέα, και ήδη το έχω αποφασίσει να το παρακολουθήσω αλλά και να το βγάλω εις πέρας επιτυχώς. Το web design προς το παρόν θα το αφήσω στην άκρη, γιατί πιστεύω δεν θα μου δωθεί ξανά η ευκαιρία να κάνω μεταπτυχιακό, το οποίο έχει αρκετά plus, όπως ότι είναι δωρεάν, τα μαθήματα γίνονται στην πόλη που μένω, και είναι 3 εξάμηνα τα οποία θα περάσουν πολύ γρήγορα. Όσον αφορά τα μαθήματα, αν το δω ως αγγαρεία δεν θα περάσω κανένα, οπότε θα μπω με θετική διάθεση σκέφτοντας πως μόνο καλά θα έχει να μου δώσει στο μέλλον. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, epipi είπε

Συμφωνώ πως οι γνώσεις που θα αποκτήσω μέσω του μεταπτυχιακού είναι περισσότερες αλλά και εξειδικευμένες στον συγκεκριμένο τομέα, και ήδη το έχω αποφασίσει να το παρακολουθήσω αλλά και να το βγάλω εις πέρας επιτυχώς. Το web design προς το παρόν θα το αφήσω στην άκρη, γιατί πιστεύω δεν θα μου δωθεί ξανά η ευκαιρία να κάνω μεταπτυχιακό, το οποίο έχει αρκετά plus, όπως ότι είναι δωρεάν, τα μαθήματα γίνονται στην πόλη που μένω, και είναι 3 εξάμηνα τα οποία θα περάσουν πολύ γρήγορα. Όσον αφορά τα μαθήματα, αν το δω ως αγγαρεία δεν θα περάσω κανένα, οπότε θα μπω με θετική διάθεση σκέφτοντας πως μόνο καλά θα έχει να μου δώσει στο μέλλον. 

Όταν πήγα στο πανεπιστήμιο σαν αγγαρεία τα έβλεπα όλα και πέρασα πολλά μαθήματα απλά με παπαγαλία. Δε λέω κάποια πράγματα μου καρφώθηκαν στο κεφάλι ή είχαν πολύ ενδιαφέρον αλλά γενικά δε πήρα όσο αξία θα μπορούσα ή μπορεί και να μη πήρα τίποτα. Πήγα με τη λογική ότι όλοι πάνε οπότε ας πάμε και εμείς κάπου τσάμπα είναι, δεν είχα καμία βλέψη να ασχοληθώ με το αντικείμενο και μάλιστα το υποτιμούσα πολύ,. το θεωρούσα αντικείμενο χωρίς μέλλον  και "καπιταλιστικό" , είχα τη λάθος εντύπωση για αυτό, ως εκ τούτου ήμουν αδιάφορος. Ακόμη και όταν τελείωσα από εκεί ούτε ήξερα πως εφαρμόζεται όλο αυτό ή τι ακριβώς θα έκανα μετά. Το αστείο είναι ότι μετά το πανεπιστήμιο, το έφεραν έτσι οι συγκυρίες λόγο αυτού που ήθελα να κάνω (διαδικτυακή επιχείρηση/εισόδημα), που πραγματικά θέλοντας ή μη....το έλιωσα κυριολεκτικά στην αυτοεκμάθηση με πράγματα που σχετίζονταν σε μεγάλο βαθμό με τη σχολή που πήγα και όχι μόνο, μάλιστα μου πήρε καιρό να καταλάβω ότι αυτά που ερευνούσα ήταν ουσιαστικά αυτά ακριβώς για τα οποία πήγα στη σχολή. Για εμένα προσωπικά αυτό ήταν το πραγματικό μου πανεπιστήμιο, οι δικές μου δουλειές, έρευνες, αναλύσεις, διαβάσματα, συζητήσεις...πέρασα ατελείωτες ώρες/χρόνια πάνω από τον υπολογιστή, έχω ένα τεράστιο αρχείο στο notepad γεμάτο κανόνες, συμβουλές και οδηγίες. Όταν έφτασα εδώ τότε άρχισα να ξαναθυμάμαι τη σχολή και να μου φαίνεται αστείο που έμαθα παρόμοια πράγματα με διαφορετικό τρόπο, σαν να με βάλανε τιμωρία που ήμουν αδιάφορος και αλαζόνας στη σχολή, βέβαια για να πω την αλήθεια η σχολή δεν θα μπορούσε να εμβαθύνει σε τέτοιο βαθμό όσο το να κάτσω εγώ ο ίδιος να μάθω μόνος μου. Όπως και να χει, αν πήγαινα ξανά πίσω στο πανεπιστήμιο τώρα θα το εκτιμούσα και θα έπαιρνα 100% αξία από αυτό, θα το διασκέδαζα πολύ, θα τρέλαινα κυριολεκτικά τους καθηγητές στις ερωτήσεις. Το έχω σκεφτεί μάλιστα να το κάνω, μπορεί να μην μάθω και κάτι που δε ξέρω αλλά και πάλι θα το διασκεδάσω. Μάλιστα υπάρχουν αρκετοί κλάδοι που με ενδιαφέρουν τώρα όπως αγγλικά (φιλολογία ίσως?) ή behavioral psychology/neuroscience, κάτι που γενικά θα βελτίωνε το κείμενο μου και τις τεχνικές μου στις πωλήσεις. Ειδικά η ψυχολογία και τα δυνατά αγγλικά είναι μεγάλη δύναμη στο διαδίκτυο. Μέσα από τις δουλειές σου δημιουργείτε η ανάγκη να μάθεις για να γίνεις ακόμη πιο ικανός, βλέπεις ότι από κάπου χάνεις και θες να βελτιωθείς. 

Πιο είναι το συμπέρασμα? 

Πας για το μεταπτυχιακό για να γίνεις δυνατότερη, είναι υψηλού επιπέδου σπουδές και δεν θα έπρεπε καν να σκέφτεσαι ότι πρέπει να το δεις θετικά, όταν κάποιος σου δίνει δύναμη, υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό? αν εγώ σου πω θα σου δώσω μία φόρμουλα με την οποία θα βγάλεις ένα εκατομμύριο, θα το θεωρήσεις αγγαρεία να τη μάθεις? Για να πω την αλήθεια λίγη δόση αυτοεκμάθησης ή έστω να εκτεθείς κάπως στο αντικείμενο στη πράξη, βοηθάει πολύ στο να αποκτήσεις ερεθίσματα αλλά και για να είσαι πολύ πιο αποδοτικός στη σχολή γιατί καταλαβαίνεις καλύτερα που βρίσκεσαι και τι συμβαίνει, τι ψάχνεις εκεί πέρα. Το εκπαιδευτικό σύστημα δυστυχώς δεν είναι τέλειο και πολλοί χάνονται μέσα στις σχολές γιατί απλά δε ξέρουν τι κάνουν και που πάνε, άπειρη αξία χάνεται έτσι. Θα ήταν καλύτερο να υπήρχε μία γερή δόση πρακτικής στην αρχή  για να βάλει τους μαθητές στο κλίμα και τις δυνατότητες του αντικειμένου όπως και για να τους ψήσει περισσότερο. Πολύ θεωρία, κάκιστος επαγγελματικός προσανατολισμός και ιδού η ανεργία. Θα έλεγα ότι ο μικρότερος φταίχτης είναι οι καθηγητές, αυτοί θα σου δώσουν αυτό που θες αλλά άμα δε ξέρεις πως να το ζητήσεις.... δεν θα το πάρεις.

Ένας πληροφορικάριος που ξέρω είπε κάτι πολύ απλό, πρώτα διαλέγεις τι θες να φτιάξεις και μετά μαθαίνεις το πως να το φτιάξεις, σε ενδιαφέρει λογισμικό που σχετίζεται με τον ιατρικό κλάδο? Αν όντως έχεις τέτοιες βλέψεις τότε δεν θα σου φανεί αγγαρεία. Εμένα μου αρέσει πολύ ο κλάδος του AI και του botting (και του web design λίγο), ήθελα να μάθω κάποτε reverse engineering και python, ακόμη και αυτό ήταν ερέθισμα από τη δουλειά μου, δε μου ήρθε ουρανοκατέβατα. Το μάστερ είναι μία μοναδική ευκαιρία οπότε πρέπει να προχωρήσεις 100% αλλά είναι σημαντικό να πάρεις και δύναμη από αυτό, μη το βλέπεις ως τοίχο αλλά ως χάπι. θα σου πρότεινα παράλληλα με το μάστερ να πειραματιστείς και γενικά να ψαχτείς μόνη ώστε να σαι πιο μέσα στα πράγματα. Όσο πιο πολύ καταλαβαίνεις κάτι τόσο πιο πολύ το διασκεδάζεις και τόσο πιο πολύ αποδοτική θα είσαι. Οι σχολές έχουν πολλές φορές το ρόλο συμβούλου και δεν είναι εκεί για να σε πιάσουν από το χέρι και να σε πάνε, θέλει και προσωπική προσπάθεια και εφαρμογή στη πράξη.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ κι εγώ πως ότι και να κάνεις εάν δεν βάλεις προσωπική προσπάθεια σαφώς και δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θες, και θα το καταλάβεις αργά ή γρήγορα. Όλες μα όλες οι σχολές απλά σου δίνουν κάποια πράγματα, γνώσεις κλπ αλλά μέχρι ένα σημείο, αν είσαι και τυχερός και έχεις και εκπαιδευτικούς που πραγματικά ενδιαφέρονται να σου μεταδώσουν τις γνώσεις τους, αλλιώς μόνο με πολύ κόπο και ψάξιμο και έρευνα θα μάθεις τι ακριβώς σπουδάζεις. Στην 1η σχολή όπου σπούδασα δυστυχώς είχα αυτή τη λογική, να διαβάσω όσο πρέπει και να ασχοληθώ όσο πρέπει ίσα για να περάσω τα μαθήματα και να πάρω το πτυχίο. Και για αυτό δεν κατάφερα να ασχοληθώ με αυτό το επάγγελμα όσο θα ήθελα. Τα τελευταία χρόνια όμως που κατάλαβα τι είναι καλύτερο για εμένα και κυρίως για την επαγγελματική μου εξέλιξη, μόνο η προσωπική προσπάθεια μπορεί να με βοηθήσει να εξελιχθώ. Αργά μεν το διαπίστωσα αλλά έστω και τώρα. Με ότι και να καταπιαστώ πλέον προσπαθώ να πάρω ότι μπορώ από αυτό γιατί μόνο χρήσιμο θα είναι ότι και να μάθω. Σαν αντικείμενο ήδη μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον γιατί συνδυάζει δύο επιστήμες, και ίσως το βρω ακόμα πιο ενδιαφέρον στη συνέχεια. Έχει ενδιαφέροντα μαθήματα και πιστεύω πως θα με βάλει φουλ μέσα στα πράγματα του τώρα, οπότε σίγουρα είναι μια ευκαιρία που αξίζει να την χρησιμοποιήσω παρά να την αφήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι μονόδρομος. Μεταπτυχιακό 100% 

Χει τύχει σε πολλές περιπτώσεις να "απολογούμαι" σε  Interviews που δεν έκανα μεταπτυχιακό. 

Πάρτο και αν τελικά σου αρέσει, το προχωράς επαγγελματικά.

Άσε που το webdesign, σε πολύ λίγα χρόνια, ήδη δηλαδή, μπορεί να το κάνει και ένας ψιλοσχετικός με το αντικείμενο (wix, simplesite)

Βέβαια δεν εννοώ κάτι επαγγελματικό και πλήρες για να μην παρεξηγηθώ με τους επαγγελματίες, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των websites είναι απλά με πληροφορίες.

Οπότε, μεταπτυχιακό, και αν σου περισσεύει και χρόνος, ρίχνεις και κανένα βλέφαρο στο webdesign. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, alexb_10 είπε

Για μένα είναι μονόδρομος. Μεταπτυχιακό 100% 

Χει τύχει σε πολλές περιπτώσεις να "απολογούμαι" σε  Interviews που δεν έκανα μεταπτυχιακό. 

Πάρτο και αν τελικά σου αρέσει, το προχωράς επαγγελματικά.

Άσε που το webdesign, σε πολύ λίγα χρόνια, ήδη δηλαδή, μπορεί να το κάνει και ένας ψιλοσχετικός με το αντικείμενο (wix, simplesite)

Βέβαια δεν εννοώ κάτι επαγγελματικό και πλήρες για να μην παρεξηγηθώ με τους επαγγελματίες, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των websites είναι απλά με πληροφορίες.

Οπότε, μεταπτυχιακό, και αν σου περισσεύει και χρόνος, ρίχνεις και κανένα βλέφαρο στο webdesign. 

Τα website builders δεν είναι και τόσο customizable, δεν είμαι του χώρου αλλά αυτό έχω καταλάβει από συζητήσεις. Το να φτιάξεις μία ιστοσελίδα είναι κυρίως μάρκετινγκ και για να τραβήξει άτομα, πρέπει οι πληροφορίες να είναι καλά δομημένες, κάτι που δεν επιτρέπουν εύκολα αυτά τα builders, έχουν πολλούς περιορισμούς. Ισχύει πάντως πως κάποιοι πουλάνε web design με τέτοια builders αλλά η αγορά τους είναι διαφορετική και δε πληρώνει το ίδιο καλά, όχι βέβαια ότι κάποιος δε μπορεί να πλουτίσει από αυτή, οι άνθρωποι χρυσοπληρώνουν και για χειρότερα από αυτό, αν ξέρεις λίγο ένα λογισμικό βγάζεις λεφτά τόσο απλό επειδή κάποιος άλλος δε το ξέρει, δεν έχει χρόνο να το μάθει ή δεν έχει χρόνο να το εφαρμόσει. Ένα σοβαρό brand πάντως δεν θα πήγαινε ποτέ για μία τέτοια λύση εκτός αν πρόκειται για μία πολύ μικρή επιχείρηση που δεν βασίζεται τόσο στη σελίδα για conversions και την έχει μόνο ως βάση. Δε ξέρω τι εννοείς πληροφορίες γιατί όλα πληροφορία είναι, εννοείς στατική πληροφορία? Ακόμη και οι πιο απλές σελίδες όλων τρέχουν  κάποιο web app (blogs, eshops, portfolio). 

Για να φέρω άλλο παράδειγμα υπάρχουν και γραφίστες που πουλάνε templated logos για 5Ε, αυτό δεν έχει κοστίσει σε επαγγελματίες που πουλάνε custom logos 500-1500Ε. Δε ξέρω αν ποτέ η τεχνολογία φτάσει στο επίπεδο να μη θες developer, έχω ακούσει ότι το webflow είναι μία δυνατή λύση. Κάθε τι παραπάνω που ξέρεις καλό είναι. Είναι αδύνατον να προβλέψουμε ποιες αγορές θα πεθάνουν στο μέλλον. Όσο πιο πολύ περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ καταλαβαίνω ότι τίποτα δε σε εξασφαλίζει όσο σπουδαίο και να ακούγεται γιατί τα λεφτά δεν βγαίνουν από σπουδαία πράγματα αλλά από αναγκαία και απλά που άλλος δεν έχει χρόνο να τα κάνει, αν κάτι είναι πιο πολύπλοκο αλλά λιγότερο αναγκαίο τότε θα βγάλει λιγότερα χρήματα, το πρόβλημα των ανθρώπων είναι κυρίως ο χρόνος/ανάγκη με τα οποία πρέπει να συμβαδίζει η πολυπλοκότητα για να πάρει την αξία που της αναλογεί. Οι σελίδες είναι σαν διαδικτυακά σπίτια, δεν νομίζω να πέσει ποτέ η ζήτηση σε αυτές, επίσης με αυτές έχεις πρόσβαση σε αγορές του εξωτερικού, ακόμη και ως μισθωτός σε ξένη πλούσια χώρα μπορείς να βγάλεις καλό εισόδημα. Το ιατρικό λογισμικό δεν έχω ιδέα πως πωλείται και εφαρμόζεται, υποθέτω είναι κάποια μορφή firmware όπου εφαρμόζεται μόνο σε offline αγορές? υπάρχει τέτοια αγορά στην Ελλάδα όπου να χρειάζεται άτομα με τέτοιες γνώσεις? Η αγορά ιατρικών μηχανημάτων δεν νομίζω ότι πάει τόσο καλά στη χώρα μας αλλά δε παίρνω και όρκο.

Τέλος πάντων, σημασία έχει να επιμένεις και να επιλύεις προβλήματα που σε κρατάνε πίσω αντί να σκέφτεσαι πιο αντικείμενο είναι πιο ασφαλές γιατί αυτό θα σε φτάσει στα λεφτά. Είτε ιατρικό λογισμικό είτε σελιδολογισμικό, θα βρεις εμπόδια που θα σε κρατάνε χαμηλά σε εισόδημα, θα τα λύσεις και θα ανέβεις σε εισόδημα, μετά πρέπει να εξαργυρώσεις όσο πιο πολύ μπορείς για όσο κρατήσει... το τι θα συμβεί στη διαδρομή είναι απλά άγνωστο για αυτό και θα πρέπει να προσπαθήσεις να βγάλεις όσο περισσότερα μπορείς από αυτό που ξέρεις κάτι που απαιτεί να είσαι εστιασμένος σε αυτό το ένα πράγμα. Κάποιος είπε ότι το 99.9% των προβλέψεων είναι λάθος, δε ξέρουμε τι θα είναι αναγκαίο στο μέλλον. Ξέρω ακούγεται τρομακτικό αυτό που λέω αλλά η εργασία είναι μία μάχη στο άγνωστο. Γενικά το πτυχίο σου δίνει κάποιες γνώσεις/δυνατότητες αλλά από άποψη εργασίας και χρημάτων απλά σε κάνει πιο πολύτιμο μισθωτό(σκλάβο) για την αγορά, αν δεχτείς κάτι τέτοιο μόνιμα ΔΕΝ εξασφαλίζεσαι. ΟΚ σε κάποιες πολύ πλούσιες χώρες του εξωτερικού αυτό μπορεί να κάνει διαφορά επειδή εκεί έχουν τη δύναμη να φερθούν καλύτερα σε πιο πολύτιμους σκλάβους, στην Ελλάδα πάντως όχι, υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση σε εξειδικευμένους αλλά οι μισθοί δεν είναι ανάλογοι της αξίας. Η εξασφάλιση έρχεται από τα πολλά λεφτά τα οποία σε μία νορμάλ χώρα(όχι πλούσια) είναι αποτέλεσμα επίλυσης προβλημάτων, επιμονής και ελευθερίας να κάνεις τις δικές σου επιλογές αντί να τις κάνει άλλος για εσένα, ο οποίος ποτέ δεν θα δεχτεί να φτάσεις ψηλότερα, δεν τον συμφέρει...

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...