Προς το περιεχόμενο

Ράμπα Καταστήματος


dimstra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι παρανομο.Το ειχε κανει ενας ενοικιαστης της συζυγου μου και ενας που δεν τον συμπαθουσε τον καρφωσε στο δημο .Ο δημος ηρθε ειδε και ειπε οτι αν δε βγει θα του βαλει προστιμο.Ο ενοικιαστης λοιπον το βγαζει και ο δημος τωρα λεει οτι παρανομως το εβγαλε αφου αυτο ειναι δουλεια του δημου 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Δήμοι πλέον μαμούν και δέρνουν.Κράτος εν κράτει έχουν γίνει. Ότι γουστάρουν κάνουν και τα σκυλιά δεμένα.

Δεν έχουν αφήσει πεζοδρόμιο για πεζοδρόμιο που να μην το νοικιάζουν σε καταστήματα.Που να βγάλεις άκρη.Θα βρεις και το μπελά σου αν κάνεις επώνυμη καταγγελία από τίποτε φουσκωτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tounion είπε

Εγώ τέτοιες ράμπες βλέπω σχεδόν σε κάθε πολυκατοικία που έχει πάρκινγκ πυλωτης. Δηλαδή όλες αυτές είναι παράνομες ??

Ναι. Με το γράμμα του νόμου, είναι. Απλά σπάνια έως πότε δεν ασχολείται κανείς. Μόνο μετά από καταγγελία. Παράνομες πχ είναι με το γράμμα του νόμου και οι τέντες γιατί τροποποιούν την όψη του κτιρίου όπως αυτή έχει αποτυπωθεί στην οικοδομική άδεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2019 στις 6:32 ΜΜ, pkatsou είπε

Ναι. Με το γράμμα του νόμου, είναι. Απλά σπάνια έως πότε δεν ασχολείται κανείς. Μόνο μετά από καταγγελία. Παράνομες πχ είναι με το γράμμα του νόμου και οι τέντες γιατί τροποποιούν την όψη του κτιρίου όπως αυτή έχει αποτυπωθεί στην οικοδομική άδεια. 

Και τα κλιματιστικά, επίσης !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ρε παιδια εχω το ιδιο θεμα, οχι με το λαστιχο, αλλα με μια τετοια κατασκευη...
Βαση ποιου νομου ειναι παρανομες τετοιες κατασκευες? γιατι στην Ελλαδα που ζουμε πρεπει να ειμαστε δικηγοροι, μηχανικοι για να βρουμε το δικαιο μας.
Εχω χαρτια απο την αστυνομια που ο χωρος αυτος δεν εχει αδεια για παρκιν, εχω χαρτια απο τις τεχνικες υπηρεσιες του δημου οτι δεν εχουν χορηγησει ποτε αδεια για παρκινγ. Και οταν τους λεω για την ραμπα κανουν ολοι τον κουτο...
Πως θα του κολλησω στον τοιχο γιατι εχω βαρεθει ο καθε βυσμας να κανει οτι θελει και εμεις οι νομιμοι να στεκομαστε σουζα.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άδεια για πάρκινγκ να είχε, η είσοδος διαμορφώνεται με υποβάθμιση του πεζοδρομίου στο σημείο και όχι με εξωτερική κατασκευή στο ρειθρο του δρόμου. Ρειθρο είναι η λωρίδα σκυροδέματος μεταξύ ασφάλτου και κρασπεδου. Αυτή η λωρίδα πρέπει να μην έχει εμπόδια γιατί η χρήση της είναι να πηγαίνουν τα νερά της βροχής (μέσω της εγκάρσιας επίκλησης του δρόμου εκεί) και να ρέουν ως το κοντινότερο φρεάτιο. Αν λοιπόν κάποιος φτιάξει εκεί ράμπα, εμποδίζει τη ροή του νερού. Κάποιοι βάζουν σωλήνα (για να συνεχίζει το νερό την πορεία του) αλλά αυτό δεν το καθιστά λιγότερο παράνομο. Ο νόμος είναι (αν δεν κάνω λαθος γιατί έχω χρόνια να το κοιτάξω) τα άρθρα 47,48 του Κ.Ο.Κ. όπως δημοσιεύτηκε στο 2696 ΦΕΚ το Μάρτιο του 1999. Εκεί γίνεται αναφορά για απαγόρευση κατασκευών περαν του κρασπέδου. Απλά επειδή έχω αφήσει το επάγγελμα χρόνια, δεν είμαι απολύτως σίγουρος για τα αρθρα. Αλλά αν κάνεις αίτηση στην τεχνική υπηρεσία του δήμου σου, είναι υποχρεωμένοι οι μηχανικοί της υπηρεσίας να απαντήσουν αν η κατασκευή είναι νόμιμη ή όχι. Και με την απάντηση τους μπορείς στη συνέχεια να κινηθείς. Όπως ανέφερα και παραπάνω σπάνια έως πότε δεν ασχολείται "αυτεπάγγελτα" η τεχνική υπηρεσία με τέτοιες περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση... δεν το βρηκα στο 2696 ΦΕΚ/1999 αλλα το ψαχνω.

θα κινηθω οπως ειπες, πρωτα στις τεχνικες υπηρεσιες, γιατι ξερω οτι δεν εχει δοθει ποτε άδεια για παρκιν στο χωρο αυτο, συμφωνα με τα λεγομενα τους (εγγραφα, οχι λόγια). Οποτε φανταζομαι οτι θα μου απαντησουν οτι ειναι παρανομη.

σε ευχαριστω και παλι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...