Προς το περιεχόμενο

Μαθηματική συνάρτηση σε excel


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχει κολήσει το μυαλό μου και δεν μπορώ να σκεφτώ , ψάχνω στην συνάρτηση x^y=z , τύπο που να σου βρίσκει το x με γνωστά τα y και z. πχ x^4=16 , x=2.

Επίσης , σε scientific κομπιουτεράκι , έχει την x-ιοστή ρίζα του y δηλαδή με γνωστή τη βάση x και το z σου βρίσκει τον εκθέτη y.Υπάρχει κουμπί ή κάποια πράξη να μου βρίσκει τη βάση τον εκθέτη;

Τα διόρθωσα γιατί τα έγραψα λάθος στην αρχή.Sorry

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Επειδή έχει κολήσει το μυαλό μου και δεν μπορώ να σκεφτώ , ψάχνω στην συνάρτηση x^y=z , τύπο που να σου βρίσκει το x με γνωστά τα y και z. πχ x^4=16 , x=2.

x=z/y ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, micos000 είπε

x=z/y ίσως;

Όχι αν και τυχαίνει στο παράδειγμα που έφερα να ισχύει.Στο 3^4=81 αν έχεις άγνωστο το 3 (δηλαδή το x) , δεν ισχύει οτι είναι ίσο με 81/4

57 λεπτά πριν, elio_1 είπε

x=z^(1/y)

Ωραία.Αυτό για το excel σαν συνάρτηση.Στο κομπιουτεράκι σαν κουμπί αυτό το έχει αλλά σου βρίσκει τη βάση.Υπάρχει κουμπί που να σου βρίσκει τον εκθέτη;

ή πως λύνω την εξίσωση ζητώντας τώρα το y;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην φωνάζεις.Το είδα.Απλά έψαχνα να βρω και στο κομπιουτεράκι κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έχει.Έχει μόνο λογάριθμο με βάση το 10.

Ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tarantules είπε

Όχι αν και τυχαίνει στο παράδειγμα που έφερα να ισχύει.Στο 3^4=81 αν έχεις άγνωστο το 3 (δηλαδή το x) , δεν ισχύει οτι είναι ίσο με 81/4

Ω, ρε man! Μάλλον πρέπει να βάζω γυαλιά όταν διαβάζω από το κινητό. Για * το πέρασα το σύμβολο της δύναμης και έκρινα μόνο από το αποτέλεσμα. 😕 Σωστός ο elio_1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...