Προς το περιεχόμενο

Νέα GoPro MAX με MAX HyperSmooth και δυνατότητα λήψης βίντεο 360⁰


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από την HERO8 Black, η GoPro ανακοίνωσε και την action camera MAX.

Αν και κατά κάποιο τρόπο, χάρη στην δυνατότητα λήψης βίντεο 360⁰, αποτελεί τον διάδοχο της Fusion 360/ VR, στην πραγματικότητα οτιδήποτε μπορεί να κάνει η HERO8 Black, μπορεί να το κάνει και η MAX, και ενδεχομένως και καλύτερα.

Η νέα GoPro MAX διαφέρει σημαντικά σε κάποια σημεία από την Fusion, όπως για παράδειγμα στο μέγεθος. Την ώρα λοιπόν που η Fusion ήταν στην ουσία δύο GoPro σε ένα σώμα –και επομένως απαιτούσε δύο κάρτες SD προκαλώντας πονοκέφαλο σε ορισμένους χρήστες στο video editing- η MAX είναι πλήρως επανασχεδιασμένη, και είναι μικρότερη σε μέγεθος ενώ διαθέτει έγχρωμη οθόνη αφής, οπότε είναι ευκολότερη στην χρήση. Η κάμερα διαθέτει επίσης τις «MAX» εκδόσεις των χαρακτηριστικών της HERO8 Black, και έτσι έχουμε MAX HyperSmooth, MAX TimeWarp και MAX SuperView.  

Οι δύο κάμερες, που είναι τοποθετημένες στην πίσω πλευρά και στην πρόσοψη της GoPro MAX, όπως αναφέραμε, επιτρέπουν την λήψη βίντεο 360⁰ αλλά και κανονικών φωτογραφιών και βίντεο όπως γίνεται με μία απλή HERO, και επιπλέον καθιστούν εφικτό το χαρακτηριστικό που η GoPro ονομάζει «unbreakable stabilization». Επισήμως είναι γνωστό και ως MAX HyperSmooth, και λειτουργεί μόνο όταν χρησιμοποιείται η μία από τις δύο κάμερες. Έτσι, από την στιγμή που η λήψη γίνεται στις 180⁰, «ξεκλειδώνεται» ένα τεράστιο buffer για χρήση στην ψηφιακή σταθεροποίηση της εικόνας, ενώ επιπλέον υπάρχει και in-camera horizon levelling. Όπως και στην περίπτωση της HERO8 Black, υπάρχουν τέσσερις εικονικοί φακοί, μεταξύ των οποίων βρίσκεται και η επιλογή MAX SuperView, για την μεγαλύτερη δυνατή ευρεία εικόνα. Η λειτουργία PowerPano επιτρέπει την λήψη πανοραμικών φωτογραφιών 270⁰ χωρίς να απαιτείται να κουνήσετε την κάμερα αλλά και το MAX TimeWarp για ρυθμίζει αυτόματα την ταχύτητα λαμβάνοντας υπόψη παράγοντες όπως την κίνηση, την ανίχνευση σκηνής και τον φωτισμό.

1574244066_max2.jpg.72b38a2243a813efd506aec4fb062bfd.jpg

Η GoPro MAX μπορεί να τραβήξει βίντεο 360⁰ σε ανάλυση 6Κ στα 30fps, 1440p στα 60fps και 1080p στα 60fps καθώς και 6,2MP PowerPano φωτογραφίες ή 5,5MP HERO φωτογραφίες. Η κάμερα εξοπλίζεται με έξι μικρόφωνα για ήχο 360⁰ ή στερεοφωνικό ήχο ανάλογα την λήψη βίντεο. Η κάμερα βεβαίως είναι αδιάβροχη μέχρι τα 5 μέτρα περίπου, υποστηρίζει φωνητικό έλεγχο (με 12 φωνητικές εντολές) και ενσωματώνει GPS. Το κόστος της είναι $499,99 και θα κυκλοφορήσει στην αγορά στις 24 Οκτωβρίου.

SlashGear


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και καιρό περιμένω μια αξιόλογη 360 κάμερα στην αγορά και η αλήθεια είναι ότι μπήκα πολλές φορές στον πειρασμό να πάρω την insta360 one x. Δεν το τολμούσα όμως γιατί δεν είναι αδιάβροχη κι επίσης είναι πολύ εύκολο στις δραστηριότητές μου να γρατζουνίσω τους φακούς που είναι πολύ εκτεθιμένοι και δεν αλλάζουν, οπότε ή κουβαλάς μονίμως τη γρατζουνιά ή πας για αλλαγή κάμερας.

Ήλπιζα ότι με την αναμενόμενη νέα κάμερα της GoPro θα έχω αυτό που ζητούσα. Τελικά πιο πολύ απογοητευμένος είμαι παρά ενθουσιασμένος αφού φαίνεται ότι οι επιδόσεις της συγκεκριμένης κάμερας μόλις που πλησιάζουν αυτές της insta360 που κυκλοφόρησε ένα χρόνο πριν. Επίσης η ποιότητα στο hero mode δεν είναι αυτή που θα ήθελα ώστε να καλύψει και την χρήση για απλό βίντεο.

Θα περιμένω όμως και τα αποτελέσματα από τους διάφορους reviewers να κρίνω και μετά θα πάρω οριστικές αποφάσεις.

Επεξ/σία από Karpouzoeispraktoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Την θελω !

Αυτήν τη θέλω και εγώ! Και ας μην καταφέρω να τη συνδέσω με το iphone!! hahahah!!! :D 

Ερώτηση, στο σημείο που είναι ένας στο σπίτι μέσα και χειροκροτάει, περπατώντας από το παράθυρο προς το εσωτερικό. Πώς γυρίστηκε αυτό? Αφού δεν φαίνεται να κρατάει αυτός την κάμερα! Φοβερή λήψη!

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, polaki είπε

Αυτήν τη θέλω και εγώ! Και ας μην καταφέρω να τη συνδέσω με το iphone!! hahahah!!! :D 

Ερώτηση, στο σημείο που είναι ένας στο σπίτι μέσα και χειροκροτάει, περπατώντας από το παράθυρο προς το εσωτερικό. Πώς γυρίστηκε αυτό? Αφού δεν φαίνεται να κρατάει αυτός την κάμερα! Φοβερή λήψη!

δεν κανει τη ληψη αυτος που χειροκροταει. Αλλος εχει την καμερα, αρχικα τραβαει εξω αναμεσα απο τα ποδια του, μετα μπαινει μεσα και προφανως με ενα selfie stick τη σηκωνει μετα πανω και τον ακολουθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Tokyo είπε

Καλή φάση.

Θα περιμένω να βγάλει η xiaomi κάτι αντίστοιχο 😏

Θα περιμένεις να πάρεις Xiaomi που ναι θα είναι φθηνότερη ΑΛΛΑ θα είναι μάπα σε stabilizer και μάπα σε ποιότητα εικόνας όπως είναι άλλωστε όλα τα προηγούμενα μοντέλα που έβγαλε και δεν φτάνουν την Gopro ούτε στο μικρό της δαχτυλάκι... ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanos75x είπε

Θα περιμένεις να πάρεις Xiaomi που ναι θα είναι φθηνότερη ΑΛΛΑ θα είναι μάπα σε stabilizer και μάπα σε ποιότητα εικόνας όπως είναι άλλωστε όλα τα προηγούμενα μοντέλα που έβγαλε και δεν φτάνουν την Gopro ούτε στο μικρό της δαχτυλάκι... ;)

Δεν τον ενδιαφερουν αυτα ,το πιο φτηνο κοιταει  για αυτο εκανε και ασχετο σχολιο με το θεμα .Tα υπολοιπα ειναι ψιλα γραμματα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, polaki είπε

Αυτήν τη θέλω και εγώ! Και ας μην καταφέρω να τη συνδέσω με το iphone!! hahahah!!! :D 

Ερώτηση, στο σημείο που είναι ένας στο σπίτι μέσα και χειροκροτάει, περπατώντας από το παράθυρο προς το εσωτερικό. Πώς γυρίστηκε αυτό? Αφού δεν φαίνεται να κρατάει αυτός την κάμερα! Φοβερή λήψη!

Πάτα pause στο 1:20 φαίνεται στο κάδρο χαμηλά κάτω το χέρι από το παλικάρι που την κρατάει σε κοντάρι... ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν αρνητικός με τις κάμερες 360 μοιρών μέχρι που αποφάσισα να αγοράσω την Insta 360 oneX και μπορώ να πω ότι έμεινα ενθουσιασμένος. Η συγκεκριμένη πρόταση της GoPro προσφέρει το πλεονέκτημα της αδιάβροχο ποίησης. Θα ήθελα να δω πόσο βολικό είναι το software για post edit για να αποφασίσω. Παραθέτω βίντεο από τις διακοπές μου όπου χρησιμοποίησα κατά κανόνα τη 360 κάμερα! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα μεχρι σημερα την Samsung gear 360 (2017) σε δοκιμαστικο σταδιο για να μαθω να τραβαω 360 και να μην χρειαστει να δωσω πολλα χρηματα.

Με την καινουρια gopro Max νομιζω οτι θα ανεβω κατηγορια. Η ποιοτητα της εικονας ειναι ανωτερη  και φυσικα το hypersmooth σε 360 καμερα ειναι απολυτα αναγκαιο.

Ενα καλο και ευκολο προγραμμα διαχειρησης και επεξεργασιας ολων αυτων των βιντεο πρεπει να φτιαχτει για τι ειναι λιγο δυσκολο  τουλαχιστον για εμενα να τα

επεξεργαζομαι στο Premiere pro. Μπραβο στην Gopro πραγματικα κανει βηματα εμπρος και δινει ποιοτικες καμερες σε τιμες που δεν ειναι απαγορευτικες.

Να σημειωσουμε επισης οτι για πληρη εμπειρια 360 χρειαζεται ενα headset (Oculus Rift).

Επεξ/σία από soter79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...