Προς το περιεχόμενο

Μειώσεις τιμών στις συνδρομές PlayStation Now ανακοίνωσε η Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι η υπηρεσία να υποστήριζε το 100% των τίτλων που έχουν κυκλοφορήσει για όλες τις κονσόλες της Sony. Ελπίζω με το  PS5 να γίνει εφικτό μέσω ποιοτικού emulation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίνησή με μπάλες από την Σόνυ. Αν έμπαινα τώρα στο όλο συνδρομητικό μοντέλο αυτό θα επέλεγα αφού πια έχει offline επιλογή. Με λίγα λόγια η υπηρεσία είναι game pass που είναι offline download + δυνατότητα Xcloud/Stadia streaming. Όποιος δεν βλέπει την αξία της υπηρεσίας βαυκαλίζεται.

Πρέπει βγει με επιθετικό marketing η Σόνυ και να το διαφημίσει μιλάμε για τρελό vfm μετά την έκπτωση. Το Stadia θα χρεώνει το κάθε παιχνίδι διαφορετικά + την συνδρομή και το Xloud θα είναι ξεχωριστή υπηρεσία του XGS άρα κίνηση ματ της Σόνυ. Ελπίζω κάποια στιγμή να έρθει επίσημα και στην Ελλάδα η υπηρεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ChownTuen είπε

Σαν το xbox eco-system δεν έχει!

Sony Playstation, το android του gaming!

και το αστείο δεν είναι ότι είστε ο φτωχός αδελφός, είναι ότι δεν έχετε το customizations hype του android!

Απλά έχετε 2-3 exclusive και έναν spiderman. Εντάξει!

Λοιπόν στοίχημα το PS5 θα πουλήσει λιγότερα από το Switch Lite!!

Μηπως λιγοτερα και απο το Nintendo Virtual Boy;

Ειπαμε να λεμε και καμια μ*****α ποτε ποτε για να γελαμε αλλα εσυ του εδωσες και καταλαβε...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shadowlike είπε

Από τη στιγμή που δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα επίσημα , να είχαμε να λέγαμε, κλαιν μαιν ον δε λαιν και τα σχετικά. Η sony εξακολουθεί να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Περιμένει τον πρίγκιπα να της δώσει το φιλί να ξυπνήσει, ωστόσο βλέπω να έρχεται ο νεκροθάφτης μια και καλή έτσι όπως πάει. Πότε δεν ήμουν κάταχος xbox αλλά έχω αρχίσει να σκέφτομαι την  αγορά του μόνο και μόνο για το Game Pass.

Έχοντας το PS4, έχω σκεφτεί και εγώ αρκετές φορές την αγορά του Xbox για τον ίδιο ακριβώς λόγο, κακά τα ψέματα όσα games βγαίνουν και στις 2 κονσόλες ελάχιστες διαφορές έχουν (και *ΑΝ* έχουν, σίγουρα δεν θα γίνονται αντιληπτές από μένα τον casual gamer οπότε δεν με απασχολεί). 

Αν τώρα θέλω τόσο πολύ να παίξω ένα PS4 exclusive, οκ το αγοράζω και παίζω. Το μόνο μου θέμα είναι ότι δεν έχω χρόνο ελεύθερο.. και δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσω και καθόλου.

37 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Θα πρόσθετα μάλιστα ότι ο αμερικανικός λογαριασμός είναι must γιατί, εκτός του PSN Now, μπορείς με μια απλή gift card να αγοράζεις και digital παιχνίδια από το US store, συχνά σε τιμές εξαιρετικά χαμηλότερες σε σχέση με το ευρωπαϊκό. Έχω χάσει το λογαριασμό από τα παιχνίδια που έχω αγοράσει με αυτό τον τρόπο σχεδόν στη μισή τιμή. 

Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί!

Μπορεί κάποιος να έχει 2 λογαριασμούς? EU και US? Και αν θέλω να παίξω πχ τα "κανονικά" μου games, να κάνω logout τον US και να μπαίνω απ'τον EU? Και πώς μπορώ να φτιάξω έναν US? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tartaros είπε

Εξαιρετική αλλά συμβαίνει γιατί βγαίνει το Stadia τον επόμενο μήνα :} Αλλιώς θα σου λεγα γω.

Δεν νομίζω το stadia είναι μια μαλακία και μισή, αφού έχεις συνδρομή + πρέπει να αγοράσεις το παιχνίδι + το ότι έχεις αγοράσει δεν παραμένει σε εσένα σε περίπτωση που κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω μια ερώτηση πάνω στο θέμα 

Έχω και αμερικανικό και αγγλικό και γερμανικό και γιαπωνέζικο λογαριασμό (Από τότε που έψαχνα τα διάφορα store με το ps3)

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν πάω να κάνω το ps now σε οποιοδήποτε από αυτά κολλάω στο σημείο που θέλει πιστωτική Γιατί θέλει οπωσδήποτε την ανάλογη διεύθυνση 

Πώς το αντιμετωπίζεται αυτό αν θυμάμαι καλα δεν αφήνει PayPal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naruto_gr είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω μια ερώτηση πάνω στο θέμα 

Έχω και αμερικανικό και αγγλικό και γερμανικό και γιαπωνέζικο λογαριασμό (Από τότε που έψαχνα τα διάφορα store με το ps3)

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν πάω να κάνω το ps now σε οποιοδήποτε από αυτά κολλάω στο σημείο που θέλει πιστωτική Γιατί θέλει οπωσδήποτε την ανάλογη διεύθυνση 

Πώς το αντιμετωπίζεται αυτό αν θυμάμαι καλα δεν αφήνει PayPal 

Έχει πάντως Paypal στους τρόπους πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, polaki είπε

Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί!

Μπορεί κάποιος να έχει 2 λογαριασμούς? EU και US? Και αν θέλω να παίξω πχ τα "κανονικά" μου games, να κάνω logout τον US και να μπαίνω απ'τον EU? Και πώς μπορώ να φτιάξω έναν US? 

Ναι. έτσι το έχω κάνει εγώ με δύο λογαριασμούς στην ίδια κονσόλα. Για να φτιάξεις US account το μόνο που χρειάζεται είναι να δηλώσεις μια τυχαία αμερικάνικη διεύθυνση, κατά προτίμηση σε καμια πολιτεία τύπου Florida που έχει χαμηλότερους φόρους. Τον US τον χρησιμοποιώ μόνο για να αγοράζω τα παιχνίδια αλλά δεν παίζω σε αυτόν. Απλώς έχω δηλώσει στις ρυθμίσεις ότι η κονσόλα είναι το primary PS4 για το λογαριασμό, ώστε τα παιχνίδια που έχουν αγοραστεί από αυτόν να είναι προσβάσιμα από όλα τα άλλα accounts (δηλ. τον EU). Ο τελευταίος κρατάει όλα τα saves, παίζει online κλπ, οι αγορές όμως συνήθως γίνονται από το US store συνήθως σε πολύ καλύτερες τιμές.

Για να αγοράσεις χρειάζεται να έχεις balance σε δολάρια, άρα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ελληνικές πιστωτικές κάρτες ή Paypal σε ελληνική διεύθυνση. Η απλούστερη λύση είναι οι digital gift cards που πουλάνε τα γνωστά κλειδάδικα. Δεν είναι σπάνιο να πετύχεις προσφορά για κάρτα $50 στα 40-45 ευρώ. Όσο μεγαλύτερο το ποσό της κάρτας, τόσο μεγαλύτερο το όφελος (έχω αγοράσει $100 card κάτω από 80 ευρώ). Στη συνέχεια τσεκάρεις ιστορικό τιμών σε site σαν το https://psprices.com/region-us/ (το οποίο υποστηρίζει και Greece region), του ορίζεις να σου στείλει ειδοποίηση με email αν κάποια στιγμή υπάρξει έκπτωση στο τάδε παιχνίδι, το αγοράζεις από το US account και παίζεις από το EU.

Τυπικό παράδειγμα ένα από τα τελευταία που αγόρασα, το Assassin's Creed Odyssey:

https://psprices.com/region-us/game/2366848/assassin-s-creed-odyssey - US store: χαμηλότερη τιμή $24 ($20 αν έχεις και αμερικάνικο PS+)

https://psprices.com/region-gr/game/2476299/assassin-s-creed-odyssey - GR/EU store: χαμηλότερη τιμή 35 ευρώ (31.5 για GR PS+)

Έξτρα πλεονέκτημα ότι οι εκπτώσεις στο αμερικάνικο store γίνονται σχεδόν πάντα 1-2 εβδομάδες πριν το ευρωπαϊκό, οπότε αν βιάζεσαι να πάρεις κάτι το αγοράζεις νωρίτερα και σχεδόν πάντα φθηνότερα. Επίσης τα παραπάνω ισχύουν και για αγορές την ημέρα κυκλοφορίας. Νομίζω πως το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα που μπορώ να δώσω είναι το Red Dead Redemption 2, το οποίο αγόρασα day one γύρω στα 46-47 ευρώ (κάπου $60 τα οποία είχα αγοράσει φθηνότερα από την ισοτιμία αφού η gift card είχε προσφορά), όταν στο EU store είχε 70 ευρώ.

Προφανώς όλα αυτά αφορούν σε digital παιχνίδια, οπότε αν κάποιος απαντήσει ότι βρήκε ισάξιες ή καλύτερες τιμές σε δισκάκι, η απάντησή μου είναι πως δεν έχω δισκάκια, δεν χρησιμοποιώ δισκάκια, δεν θέλω δισκάκια, τα έχω αποτάξει δια παντός από όλες τις συσκευές μου.

 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Ναι. έτσι το έχω κάνει εγώ με δύο λογαριασμούς στην ίδια κονσόλα. Για να φτιάξεις US account το μόνο που χρειάζεται είναι να δηλώσεις μια τυχαία αμερικάνικη διεύθυνση, κατά προτίμηση σε καμια πολιτεία τύπου Florida που έχει χαμηλότερους φόρους. Τον US τον χρησιμοποιώ μόνο για να αγοράζω τα παιχνίδια αλλά δεν παίζω σε αυτόν. Απλώς έχω δηλώσει στις ρυθμίσεις ότι η κονσόλα είναι το primary PS4 για το λογαριασμό, ώστε τα παιχνίδια που έχουν αγοραστεί από αυτόν να είναι προσβάσιμα από όλα τα άλλα accounts (δηλ. τον EU). Ο τελευταίος κρατάει όλα τα saves, παίζει online κλπ, οι αγορές όμως συνήθως γίνονται από το US store συνήθως σε πολύ καλύτερες τιμές.

Για να αγοράσεις χρειάζεται να έχεις balance σε δολάρια, άρα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ελληνικές πιστωτικές κάρτες ή Paypal σε ελληνική διεύθυνση. Η απλούστερη λύση είναι οι digital gift cards που πουλάνε τα γνωστά κλειδάδικα. Δεν είναι σπάνιο να πετύχεις προσφορά για κάρτα $50 στα 40-45 ευρώ. Στη συνέχεια τσεκάρεις ιστορικό τιμών σε site σαν το https://psprices.com/region-us/ (το οποίο υποστηρίζει και Greece region), του ορίζεις να σου στείλει ειδοποίηση με email αν κάποια στιγμή υπάρξει έκπτωση στο τάδε παιχνίδι, το αγοράζεις από το US account και παίζεις από το EU.

Τυπικό παράδειγμα ένα από τα τελευταία που αγόρασα, το Assassin's Creed Odyssey:

https://psprices.com/region-us/game/2366848/assassin-s-creed-odyssey - US store: χαμηλότερη τιμή $24 ($20 αν έχεις και αμερικάνικο PS+)

https://psprices.com/region-gr/game/2476299/assassin-s-creed-odyssey - GR/EU store: χαμηλότερη τιμή 35 ευρώ (31.5 για GR PS+)

Έξτρα πλεονέκτημα ότι οι εκπτώσεις στο αμερικάνικο store γίνονται σχεδόν πάντα 1-2 εβδομάδες πριν το ευρωπαϊκό, οπότε αν βιάζεσαι να πάρεις κάτι το αγοράζεις νωρίτερα και σχεδόν πάντα φθηνότερα.

Δεν μπορεις να μετατρέψεις τα ευρώ που έχεις σε δολλαρια και να κάνεις αγορά με την paypal με ελληνική διεύθυνσή; Στην δική μου paypal έχω balance με δολλαρια δεν μπορώ να κανε αγορά από το us store;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kerkiraios80 είπε

Το xbox game pass έχει 200 περίπου παιχνίδια και το ps now γύρω στα 800. 

Ακόμα και όταν είχε 100 ευρώ το χρόνο το ps now (πριν μερικές μέρες δηλαδή) έβγαινε 8.3 ευρώ το μήνα. Πιο φτηνό δηλαδή και με περισσότερο περιεχόμενο. 

Τώρα βγαίνει 5 ευρώ το μήνα αν πάρεις ένα χρόνο. Και έχουν βάλει και σε πολλά παιχνίδια download αν δεν έχεις καλή ταχύτητα. 

μπορει να ειναι μονο 200 αλλα εγω παιζω 3 μηνες που ξεκινησα ΑΑΑ τιτλους μολις τελιωσα tomb raider και αρχησα DMC5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mr.Tra είπε

Μηπως λιγοτερα και απο το Nintendo Virtual Boy;

Ειπαμε να λεμε και καμια μ*****α ποτε ποτε για να γελαμε αλλα εσυ του εδωσες και καταλαβε...

Ειδικά ο χώρος των κονσολών έχει δείγματα πολλών διακυμάνσεων.

Κάποτε γουστάραμε Atari ή SNES, τώρα Playstation και σε λίγο xbox!

Αμφιβάλλεις; Όλα τα στρέφονται πια στο software και στα services.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει καθόλου προς τα που πάει η όλη φάση.... Όλα σε cloud και με συνδρομές στο μέλλον. Το gaming, τα software, οι τσόντες...

Εμένα το να πληρώνω κάθε μήνα για κάτι που στο τέλος δεν θα μου ανήκει με χαλάει πολύ. Προτιμώ PS4 και αγορά δισκάκι η ψηφιακό παιχνίδι, αλλά να ξέρω ότι είναι δικό μου ρε αδερφέ, όχι ότι θα πρέπει να πληρώνω νταβατζιλίκι κάθε μήνα για να το παίξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απομίμηση είναι η ύψιστη μορφή κολακείας (έτσι λένε τουλάχιστον).

 

Microsoft Ε3:

 

GXNcbeX.jpg

 

Microsoft έκτοτε:

 

S7lmJ6I.jpg

 

 

Sony ρίχνει την τιμή στο Now χθες:

 

0tBOGHD.png

 

Oh boi...

 

 Nicolas Cage Laughing GIF

@Retromaniac   : Hold my beer! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έφτιαξα λογαριασμό στο ps4  αμερικάνικο με 2 διαφορετικές πολιτείες αλλα δεν μπαίνει από το ps4 (βγάζει encounter an error)! Από τον υπολογιστή μπαίνει κανονικά! Καμιά ιδέα τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...