Προς το περιεχόμενο

Δεν δουλεύει σωστά το PPPoE passthrough;;


BigHomie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@BigHomie Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα το περάσω κεγώ λοιπόν μέσω PPPOE για να έχω ανάλογη απόδοση. Δυστυχώς όμως δεν γίνεται να ενεργοποιήσω το hwnat offload γιατί τότε δεν θα συνεργάζετε με το UNMS ας gateway μιας και το έχω συνδεμένο για να διαχειρίζομαι όλες τις ubiquiti συσκευές στο δίκτυο μου. Προσωρινά έχω βάλει wifi adaptor ρεύματος της TP Link το οποίο στην ουσία το κάνει restart κάθε μέρα τα ξημερώματα. Μόνο έτσι μπορώ να προσπερνάω το πρόβλημα του internet speed που παθαίνει μετά από λίγες μέρες (κάθε 12 ήμερες περίπου το έχω μετρήσει.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BigHomie Καλημέρα.

Χτές βράδυ δοκίμασα να βάλω το PPPOE στο edgerouter και δυστυχώς δεν δούλεψε. Μου γράφει connected στο Dashboard αλλά internet δεν έρχετε τπτ στο δίκτυο lan. O ISP μου είναι wind 200/20. Είπες ότι δεν πείραξες στο router τπτ και ότι απλά έκανες το wizzard από το edgerouter. Στο router της Wind δεν έβαλες PPPOE passthrough? Εγώ δοκίμασα με και χωρίς αλλά τπτ. Στο edgerouter wizzard το VLAN ID το είχες ανενεργό? Γιατί σε κάποιες άλλες οδηγίες λένε πως πρέπει να βάλουμε VLAN ID εφόσον είναι fiber. Η απορία είναι αν βάζουμε το ίδιο VLAN ID που έχει το PPPOE του router η κάποιο άλλο διαφορετικό. Εάν έχεις κάποια λεπτομέρεια η οποία μας διαφεύγει παρακαλώ μοιράσου την μαζί μας.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yokaze είπε

@BigHomie Καλημέρα.

Χτές βράδυ δοκίμασα να βάλω το PPPOE στο edgerouter και δυστυχώς δεν δούλεψε. Μου γράφει connected στο Dashboard αλλά internet δεν έρχετε τπτ στο δίκτυο lan. O ISP μου είναι wind 200/20. Είπες ότι δεν πείραξες στο router τπτ και ότι απλά έκανες το wizzard από το edgerouter. Στο router της Wind δεν έβαλες PPPOE passthrough? Εγώ δοκίμασα με και χωρίς αλλά τπτ. Στο edgerouter wizzard το VLAN ID το είχες ανενεργό? Γιατί σε κάποιες άλλες οδηγίες λένε πως πρέπει να βάλουμε VLAN ID εφόσον είναι fiber. Η απορία είναι αν βάζουμε το ίδιο VLAN ID που έχει το PPPOE του router η κάποιο άλλο διαφορετικό. Εάν έχεις κάποια λεπτομέρεια η οποία μας διαφεύγει παρακαλώ μοιράσου την μαζί μας.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για ανέβασε ένα screenshot από το dashboard του edgerouter! Connected σου γράφει στην γραμμή pppoe; Αν ναι, δεν βλέπεις και την public IP που έχει γίνει assigned ? 

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2021 στις 9:01 ΠΜ, yokaze είπε

@BigHomie Καλημέρα.

Χτές βράδυ δοκίμασα να βάλω το PPPOE στο edgerouter και δυστυχώς δεν δούλεψε. Μου γράφει connected στο Dashboard αλλά internet δεν έρχετε τπτ στο δίκτυο lan. O ISP μου είναι wind 200/20. Είπες ότι δεν πείραξες στο router τπτ και ότι απλά έκανες το wizzard από το edgerouter. Στο router της Wind δεν έβαλες PPPOE passthrough? Εγώ δοκίμασα με και χωρίς αλλά τπτ. Στο edgerouter wizzard το VLAN ID το είχες ανενεργό? Γιατί σε κάποιες άλλες οδηγίες λένε πως πρέπει να βάλουμε VLAN ID εφόσον είναι fiber. Η απορία είναι αν βάζουμε το ίδιο VLAN ID που έχει το PPPOE του router η κάποιο άλλο διαφορετικό. Εάν έχεις κάποια λεπτομέρεια η οποία μας διαφεύγει παρακαλώ μοιράσου την μαζί μας.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στο ρούτερ της wind (Technicolor DGA4130) δεν πείραξα απολύτως τίποτα. Έτσι κι αλλιώς δεν μου είχε επιλογή για PPPoE Passthrough. Στο edgerouter X έκανα το basic setup wizard, internet port από default eth0 , internet connection type: PPPoE (συμπλήρωσα το username και password της γραμμής με τα ίδια ακριβώς στοιχεία που έχω και στο technicolor). 99% Δεν έχω βάλει vlan id.

Άσχετο, μήπως είσαι πίσω από CG-NAT? Η public ip που παίρνεις από το technicolor ξεκινάει με 100.xxx.xxx.xxx; Δεν ξέρω αν το επηρεάζει αυτό αλλά καλό είναι να αναφερθεί σε περίπτωση που είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BigHomie

Θα το τσεκάρω όταν  γυρίσω σπίτι.

>Μου κάνει εντύπωση που δεν έβαλες VLAN ID γιατί όλες οι Fiber connection mesw PPPOE πάνε μέσω VLAN. Υποθέτω ότι επειδή έχεις διαφορετικο μοντέλο γίνετε αλλιώς σεσένα το PPPOE Passthrough.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, yokaze είπε

@BigHomie

Θα το τσεκάρω όταν  γυρίσω σπίτι.

>Μου κάνει εντύπωση που δεν έβαλες VLAN ID γιατί όλες οι Fiber connection mesw PPPOE πάνε μέσω VLAN. Υποθέτω ότι επειδή έχεις διαφορετικο μοντέλο γίνετε αλλιώς σεσένα το PPPOE Passthrough.

Το 99% με μάρανε. Δοκίμασε να το βάλεις με vlan id 835

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει και αυτό αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αν το βάλω χωρίς vlan ID συνδέεται παίρνει IP αλλά δεν έχω internet στα πρώτα megabyte που τραβάει παγώνει. Αν το βάλουμε vlan ID γράφει connected αλλά δεν παίρνει IP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, yokaze είπε

Το έχω δοκιμάσει και αυτό αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αν το βάλω χωρίς vlan ID συνδέεται παίρνει IP αλλά δεν έχω internet στα πρώτα megabyte που τραβάει παγώνει. Αν το βάλουμε vlan ID γράφει connected αλλά δεν παίρνει IP.

Και γω παρομοίως. Κάπως έτσι είναι και το δικό σου;

VQ3txsZ.jpg

 

Με VLAN υποτίθεται συνδέεται, αλλά γιοκ ιντερνετ. Δοκίμασα και αυτό που έλεγε ο @BigHomie και που δούλεψε και στον @nick_gr αλλά χωρίς VLAN η PPPoE δε κάνει connect.

 

 

Επεξ/σία από Con_stantine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι στην v.1.10.11 αν παίζει κάποιο ρόλο δε ξέρω..

επίσης το vlan βλέπω ότι το έχω ορίσει στο ρουτερ του παρόχου που έχω κρατήσει για το συγχρονισμό, και δεν εβαλα καν vlan στο wizard του edge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Con_stantine Καλημέρα.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα μέχρι που ειλικρινά σκέφτομαι να τα παρατήσω. Εμένα χωρίς vlan κανει connect και παίρνει IP αλλά μόλις πάω να κάνω speedtest στα 10Μbps κολλάει το τεστ και κρασσαρει. Με λίγα λόγια όταν τραβήξω δεδομένα με ταχύτητα απλα παγώνει. Με vlan κάνει αυτό ακριβώς που κάνει και εσένα. Ίδια οθόνη έχουμε.

Μίλησα με wind και είπαν ότι απενεργοποιώ όλα τα wan profile και βάζω να καλεί PPPOE με vlan 835. Παπακια. Απότι φαίνετε κάτι αλλάζει με τα καινούργια ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yokaze είπε

@Con_stantine Καλημέρα.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα μέχρι που ειλικρινά σκέφτομαι να τα παρατήσω. Εμένα χωρίς vlan κανει connect και παίρνει IP αλλά μόλις πάω να κάνω speedtest στα 10Μbps κολλάει το τεστ και κρασσαρει. Με λίγα λόγια όταν τραβήξω δεδομένα με ταχύτητα απλα παγώνει. Με vlan κάνει αυτό ακριβώς που κάνει και εσένα. Ίδια οθόνη έχουμε.

Μίλησα με wind και είπαν ότι απενεργοποιώ όλα τα wan profile και βάζω να καλεί PPPOE με vlan 835. Παπακια. Απότι φαίνετε κάτι αλλάζει με τα καινούργια ρουτερ

Ναι και εγώ έτοιμος να τα παρατήσω είμαι. Θα το δουλεύψω με double NAT (μάλλον triple από ότι βλέπω από την IP) τι να κάνω και ο θεός βοηθός. Τουλάχιστον το QoS δουλεύει.

Επεξ/σία από Con_stantine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...