Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, Bourdoulas said:

Δεν γίνεται να μην έχεις vectoring. Είτε είσαι σε καμπίνα ΟΤΕ είτε σε καμπίνα Vodafone. Δεν παίζουν χωρίς vectoring αυτοί οι δύο. 

Μια χαρά γίνεται, πριν πάω σε 100αρι τον Ιούλιο, είχα 50αρα σε KV OTE και δεν ήταν ενεργοποιημένο το Vectoring...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μια χαρά γίνεται, πριν πάω σε 100αρι τον Ιούλιο, είχα 50αρα σε KV OTE και δεν ήταν ενεργοποιημένο το Vectoring...

Παραβλεψη τους υποθέτω. Όλες τις νέες συνδέσεις τις έχουν με vectoring απ όσο γνωρίζω τουλάχιστον. 

Πάντως ότι VPU LIGHT έχω δει από ΟΤΕ έχει ενεργοποιημένο το Vectoring. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μαθαίνουμε κι εμείς που δεν τα κατέχουμε ακόμα και τόσο: Μπορεί κάποιος να μας πει τι διαφορά έχει αν κάποιος παίρνει 50αρα από KV OTE και δεν είναι ενεργοποιημένο το Vectoring σε σχέση με κάποιον πάλι με 50αρα από KV OTE με Vectoring ενεργοποιημένο ? Τι παραπάνω θα του δώσει το vectoring πρακτικά?

Για να καταλάβουμε τελικά τι ακριβώς είναι αυτό το Vectoring  όπως επίσης τι είναι και το super Vectoring

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, ultrahd said:

Για να μαθαίνουμε κι εμείς που δεν τα κατέχουμε ακόμα και τόσο: Μπορεί κάποιος να μας πει τι διαφορά έχει αν κάποιος παίρνει 50αρα από KV OTE και δεν είναι ενεργοποιημένο το Vectoring σε σχέση με κάποιον πάλι με 50αρα από KV OTE με Vectoring ενεργοποιημένο ? Τι παραπάνω θα του δώσει το vectoring πρακτικά?

Για να καταλάβουμε τελικά τι ακριβώς είναι αυτό το Vectoring  όπως επίσης τι είναι και το super Vectoring

με τα πιο απλα λογια.το vectoring μειωνει το ,crosstalk αναμεσα στις γραμμες του χαλκου που περναει το vdsl.οποτε αυτος που εχει καμπινα με  vectoring  μπορει να συγχρονισει ειτε πιο ψηλα απο τον αλλον ειτε με  καλυτερα χαρακτηριστικα γραμμης αναλογως το πακετο της γραμμης 

 

On 13/10/2019 at 19:53, ThReSh said:

Μια χαρά γίνεται, πριν πάω σε 100αρι τον Ιούλιο, είχα 50αρα σε KV OTE και δεν ήταν ενεργοποιημένο το Vectoring...

πρεπει να ησουν απο τους λιγους.εδω εβλεπες καμπινες στο crm του οτε που ηταν  τεχνολογιας super vectoring πριν βγει πακετο 200mbit.σας ξεχασαν εκει πανω εσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2019 στις 7:50 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Δεν γίνεται να μην έχεις vectoring. Είτε είσαι σε καμπίνα ΟΤΕ είτε σε καμπίνα Vodafone. Δεν παίζουν χωρίς vectoring αυτοί οι δύο. 

εγώ δεν έχω για αυτό σου λέω , και μου είπανε ότι στη vodafone δεν παρέχουνε αυτή την υπηρεσία όταν μίλησα με το support τους , στη CYTA όμως μια χαρά είχα πριν , κατάλαβες τι μου κάνανε οι ξεφτίλες , με μεταφέρανε από τι cyta τάχα μου ότι θα μου κάνουνε αναβάθμιση και με πήγανε στο δίκτυο τους χωρίς vecoring , και τώρα μου λένε αυτό είναι άμα γουστάρεις , τώρα που το είδα αυτό θύμωσα ακόμα περισσότερο γιατί μιλάμε για διπλή κοροϊδία , και ενώ είχα πιστέψει ότι όντως δεν τι παρέχουν την υπηρεσία τώρα κατάλαβα ότι απλός κοροϊδεύουνε τον κόσμο και όπου περάσει πέρασε

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά vectoring έχω με Vodafone πάντως, όπως και πάρα πολλοί άλλοι..

Ποιο router έχεις;

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 11/10/2019 at 01:21, MTX said:

πρώην πελάτης CYTA με vdsl35mbps  και vecoring ενεργοποιημένο δούλευα με ένα ZTE Η267Η , 5 χρονια ζούσα ένα όνειρο ούτε εγώ δεν το πίστευα , όλα τέλεια η γραμμή έδινε το maximum τις και παραπάνω ακόμα , ποτε δεν είχα  προβλήματα , πριν 10 μέρες με πήρανε από vodafone μου προτείνανε vdsl50 στα ίδια χρήματα , και δέχτηκα , ήτανε το μεγαλύτερο λάθος που έχω κάνει στη ζωή μου , πρώτον η γραμμή δεν είναι vectoring με ότι αυτό συνεπάγεται , δεύτερον από τι πρώτη ώρα έχω προβλήματα με spikes lag στα online παιχνίδια και διαφορα site τα ανοίγει με μεγάλη καθυστέρηση που πριν πετάγανε , το H300 είναι το χειρότερο ρούτερ που έχω δει ποτε μου , και ενώ φαίνεται ένα σοβαρό και στιβαρό ρούτερ , είναι μεγάλη πατάτα , μονο το wifi έχει καλή κάλυψη όλα τα υπόλοιπα είναι για κλάματα ..και ενώ αυτή τι κόλο HOL την απόφευγα σαν ο διάβολος το λιβάνι πάλι εκεί κατέληξα , και η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται ..και τους περνώ και τηλέφωνο και έχουνε και ύφος λες και μου κάνανε και χάρι , όσο για το vectoring ούτε που ξέρανε τι είναι , και ένας από τους τεχνικούς που ήτανε και καλά σχετικός μου είπε ότι δεν το βάζουνε γιατί είναι μούφα και έχει προβλήματα , με τέτοιους έμπλεξα δυστυχώς ...και έκλεισε μια εταιρία ποιοτική σαν τι CYTA και συνεχίζουνε να υπάρχουνε αυτά τα μπακάλικα..

*εντωμεταξύ όταν βάζω πάνω το παλιό ρούτερ , όλα μια χαρά απλά δεν έχω τηλέφωνο , τους λέω θέλω άλλο ρούτερ όχι το h300 επειδή έχει θεματάκια μου λένε αυτό έχουμε άμα θέλεις τα αλλα τα καταργήσαμε , βάζεις πάνω το h300 θέλει 10 λεπτά να συγχρονίσει , πολλά sites τα ανοίγει με καθυστέρηση , κάνω ping σε διαφορα servers με το h300 είμαι 72ms με το zte 59ms , το zte άμα το κανεις restart σε 40 sec έχει συγχρονίσει , να μην μιλήσω για τιμές θορύβου και άλλες λεπτομέρειες που και εκεί υπάρχουνε αποκλίσεις μπρός το χειρότερο , κατά τα αλλα καταργήσανε τα zte και δίνουνε αυτό το ρούτερ για καλύτερο , τους λέω έχει θέμα το ρούτερ μου λένε πως το ξέρεις εσύ τεχνικός είσαι , τους λέω με την πιο αρχαία μέθοδο που υπάρχει , διά τις ατόπου απαγωγής , βγάζω το ένα βάζω το άλλο και δεν έχω θέματα , εσύ τι καταλαβαίνεις , τέλος πάντων μην κουράζω αν σας δώσουνε ρούτερ τέτοιο και έχετε θέματα σαν και εμενα αυτό φταίει να ζητήστε άλλο

αν παιρνεις απο Kv τοτε αν ειχες vectoring πριν πρεπει να εχεις και τωρα.εκτος αν παιρνεις απο το αστικο κεντρο οποτε εκει ο καθε παροχος μπορει να κανει οτι θελει.

On 16/10/2019 at 01:42, MTX said:

εγώ δεν έχω για αυτό σου λέω , και μου είπανε ότι στη vodafone δεν παρέχουνε αυτή την υπηρεσία όταν μίλησα με το support τους , στη CYTA όμως μια χαρά είχα πριν , κατάλαβες τι μου κάνανε οι ξεφτίλες , με μεταφέρανε από τι cyta τάχα μου ότι θα μου κάνουνε αναβάθμιση και με πήγανε στο δίκτυο τους χωρίς vecoring , και τώρα μου λένε αυτό είναι άμα γουστάρεις , τώρα που το είδα αυτό θύμωσα ακόμα περισσότερο γιατί μιλάμε για διπλή κοροϊδία , και ενώ είχα πιστέψει ότι όντως δεν τι παρέχουν την υπηρεσία τώρα κατάλαβα ότι απλός κοροϊδεύουνε τον κόσμο και όπου περάσει πέρασε

μηπως δεν εισαι απο Kv?

On 16/10/2019 at 08:42, ThReSh said:

Μια χαρά vectoring έχω με Vodafone πάντως, όπως και πάρα πολλοί άλλοι..

Ποιο router έχεις;

αν δεν ηταν vectoring παντως το router θα συγχρονιζε πολυ χαμηλα ή δεν θα εκανε καν sync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, poulinos είπε

αν παιρνεις απο Kv τοτε αν ειχες vectoring πριν πρεπει να εχεις και τωρα.εκτος αν παιρνεις απο το αστικο κεντρο οποτε εκει ο καθε παροχος μπορει να κανει οτι θελει.

μηπως δεν εισαι απο Kv?

αν δεν ηταν vectoring παντως το router θα συγχρονιζε πολυ χαμηλα ή δεν θα εκανε καν sync

ήρθε πρώτος λογαριασμός και βλέπω διαφορετικό βρόχο από αυτόν που είχα πριν στη cyta , και στο συμβόλαιο που κάναμε το έγραψα ξεκάθαρα ότι δεν θέλω να αλλάξω φορητότητα και βρόχο για να μην έχω εκπλήξεις με τι γραμμή και τόσες μέρες έπεφτε χοντρό δούλεμα μέχρι που το είδα με τα ματια μου (κατά τα αλλα μου λέγανε και να θέλεις βρόχο δεν αλλάζουμε γιατί πρόκεται απλά για αναβάθμιση όχι για νέα γραμμή), από Κν είμαι , αποκεί που έπαιρνα και πριν απλά μου αλλάξανε τον βρόχο και πιθανότατα αυτός ο βρόχος έχει πρόβλημα , το vectoring ακόμα αρνούνται να μου το ενεργοποιήσουνε και δεν καταλαβαίνω τον λόγο , υπομονή ακόμα μια εβδομάδα μετά ΟΤΕ και χαλάλι τους τα 50 ευρώ παραπάνω το χρόνο προκειμενου να τα πάρω ψυχοφάρμακα στη HOL

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, MTX said:

ήρθε πρώτος λογαριασμός και βλέπω διαφορετικό βρόχο από αυτόν που είχα πριν στη cyta , και στο συμβόλαιο που κάναμε το έγραψα ξεκάθαρα ότι δεν θέλω να αλλάξω φορητότητα και βρόχο για να μην έχω εκπλήξεις με τι γραμμή και τόσες μέρες έπεφτε χοντρό δούλεμα μέχρι που το είδα με τα ματια μου (κατά τα αλλα μου λέγανε και να θέλεις βρόχο δεν αλλάζουμε γιατί πρόκεται απλά για αναβάθμιση όχι για νέα γραμμή), από Κν είμαι , αποκεί που έπαιρνα και πριν απλά μου αλλάξανε τον βρόχο και πιθανότατα αυτός ο βρόχος έχει πρόβλημα , το vectoring ακόμα αρνούνται να μου το ενεργοποιήσουνε και δεν καταλαβαίνω τον λόγο , υπομονή ακόμα μια εβδομάδα μετά ΟΤΕ και χαλάλι τους τα 50 ευρώ παραπάνω το χρόνο προκειμενου να τα πάρω ψυχοφάρμακα στη HOL

κατι μου βρωμαει και δεν ειναι τα ποδια μου.

α.οταν αλλαζεις παροχο δεν αλλαζουν βροχο.δεν συμφερει κανεναν. αν σου αλλαζαν βροχο θα πρεπε να ερθει και ατομο κατω στην πολυκατοικια να σου κανει μεικτονομηση.

β.οταν αλλαζεις παροχο και παιρνεις απο το ιδιο kv το vectoring δεν αλλαζει.μηπως ο εξοπλισμος δεν εμφανιζει οτι ειναι vectoring ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως μου τον αλλάξανε , και δεν χρειάζεται να έρθει μέχρι τι πολυκατοικία γίνετε και στο Κν κατευθείαν εφόσον ήξερε τον παλιό βρόχο, από το Κν μέχρι μέσα δεν αλλάζει κάτι , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, MTX said:

και όμως μου τον αλλάξανε , και δεν χρειάζεται να έρθει μέχρι τι πολυκατοικία γίνετε και στο Κν κατευθείαν εφόσον ήξερε τον παλιό βρόχο, από το Κν μέχρι μέσα δεν αλλάζει κάτι , 

μα για ποιο λογο να μπει καποιος στον κοπο να σου αλλαξει πορτα στο dslam? και θεωρητικα οταν αλλαζεις μονο πορτα στο dslam πχ σε περιπτωση βλαβης δεν αλλαζει ο αριθμος βροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

μα για ποιο λογο να μπει καποιος στον κοπο να σου αλλαξει πορτα στο dslam? και θεωρητικα οταν αλλαζεις μονο πορτα στο dslam πχ σε περιπτωση βλαβης δεν αλλαζει ο αριθμος βροχου.

όπως τα λες είναι και εγώ απορώ ειλικρινά , έχω ζητήσει τον παλιό μου βρόχο πίσω γιατί στο συμβόλαιο που υπέγραψα το λέει ξεκάθαρα ότι δεν θα αλλάξει η φορητότητα και ο υπάρχον βρόχος μου , πρόκεται δηλαδή απλά για αναβάθμιση υφισταμενης γραμμής  αν δεν τον αποκαταστήσουνε άμεσα θα προχωρήσω σε καταγγελία , αν και έτσι δεν βγάλω άκρη θα φύγω θα πάω στον ΟΤΕ , εντωμεταξύ 25 μέρες τώρα αρνούνται να μου ενεργοποιήσουνε vectoring , στην αρχή μου λέγανε ότι η vodafone δεν παρέχει την υπηρεσία , εφόσον τους λέω ότι το έχω δει σε άλλους που το έχουνε στη vodafone μετά μου είπανε θα το πρωθήσουμε στον ΟΤΕ , τώρα μου λένε το έχουμε υπόψιν αλλα μπορεί να μην το υποστηρίζει η γραμμή για να μην έχει γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, MTX said:

όπως τα λες είναι και εγώ απορώ ειλικρινά , έχω ζητήσει τον παλιό μου βρόχο πίσω γιατί στο συμβόλαιο που υπέγραψα το λέει ξεκάθαρα ότι δεν θα αλλάξει η φορητότητα και ο υπάρχον βρόχος μου , πρόκεται δηλαδή απλά για αναβάθμιση υφισταμενης γραμμής  αν δεν τον αποκαταστήσουνε άμεσα θα προχωρήσω σε καταγγελία , αν και έτσι δεν βγάλω άκρη θα φύγω θα πάω στον ΟΤΕ , εντωμεταξύ 25 μέρες τώρα αρνούνται να μου ενεργοποιήσουνε vectoring , στην αρχή μου λέγανε ότι η vodafone δεν παρέχει την υπηρεσία , εφόσον τους λέω ότι το έχω δει σε άλλους που το έχουνε στη vodafone μετά μου είπανε θα το πρωθήσουμε στον ΟΤΕ , τώρα μου λένε το έχουμε υπόψιν αλλα μπορεί να μην το υποστηρίζει η γραμμή για να μην έχει γίνει

αλλαξε ή οχι ο αριθμος βροχου σου δεν σε επηρεαζει σε τιποτα αλλο τοσο οταν δεν εχει αλλαξει απερχομενο θεωρητικα.ολα τα ορια ιδια ειναι. οτι μπορει να ετυχε να μην εχει ενεργοποιηθει το vectoring σε αυτην την γραμμη ειναι λαθος θεμα και εφοσον οι αλλοι παιζουν πρεπει να το δουν σαν βλαβη.τωρα για to vectoring αν για καποιο λογο πραγματι δεν ειναι ενεργοποιημενο στο συγκεκριμενο οριο ενω πριν ηταν απλα το δινουν βλαβη μηπως κατι εχει γινει ή να εχει ξεχαστει ή να ειχε βγει για καποιο λογο/δοκιμη.εκτος αν για καποιο λογο παιζει vectoring και δεν το αναφερει ο εξοπλισμος.δεν εχει να κανει με vodafone αφου το Kv ειναι του οτε.ουτε παει επιλεκτικα.για να παιξει σωστα το vectoring πρεπει να παιξουν ολοι vectoring>οποτε το δεν υποστηριζει δεν στεκει.δεν ειναι κατι που το υποστηριζει ή οχι.ειναι κατι που ενεργοποιεις σε ολες τις γραμμες με σκοπο να παιξουν καλυτερα.99,9 θα βελτιωσει μια γραμμη παρα να κανει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...