Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εγκατάστασης Windows 10 σε Gigabyte b450 aorus


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να εγκαταστήσω τα Windows 10 PRO σε pc που έχει την mobo Gigabyte aorus B450, το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής έχω δύο σκληρούς ssd ο ένας είναι 60 GB και ο δεύτερος 500αρις αυτό που θέλω να κάνω είναι να ακυρώσω τον 60αρι και να στήσω τα Windows στον 500αρι μέσω usb-flash μιας και ακόμη δεν έχω Internet γιατί την αίτηση την έκανα πριν δύο ημέρες όμως κάνοντας διαγραφή τους δίσκους και αφαιρωντας (αποσυνδεση)  τον 60αρι δεν γίνεται εγκατάσταση των Windows 10 στον 500αρι προσπάθησα πολλές φορές όμως δεν τα κατάφερα μου εμφανίζει αυτό το μνμ όταν επιλέγω αυτόν το δίσκο να κάνει boot IMG_20191002_153838.thumb.jpg.cfb1f8e77d6b04ed32eefe6a057967eb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω κάνει δεκάδες φορές 

Σε κάποια φάση μου μπήκε η ιδέα ότι φταίει το στικακι και ίσως δεν γράφτηκε σωστά το iso των Windows όμως με το που ξανακουμπωσα τον 60 αρι και τον πέρασα εκ νέου τα Windows bootαρε κανονικά και τον δίσκο στο BIOS τον βγάζει ως boot manager ενώ τον άλλον όχι 

IMG_20191002_175341.jpg

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UEFI 

Στην φώτο είναι στο legacy όμως το ενεργοποιησα μετά την εγκατάσταση πρώτα ήταν UEFI 

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε το fast boot -> enable όταν ξεκινά το PC πατα F12 για να διαλέξεις μέσο εκκινησης και πάτα το usb.

Αλλιως μαλλον μετά το πρόβλημα μαλλον είναι στην εγγατάσταση του ISO στο USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι δίσκοι ειναι και οι δύο σε gpt?

Μπορεις να βγαλεις μια φωτο την ώρα που κάνει boot οταν πατάς το f12 και βγάζει τους δίσκους( θέλω να δώ πώς στους βγάζει.)

άλλαξε και θύρα usb.Εμένα έτρωγε σκάλωμα το pc για καποιον λόγο(αν και δύσκολο πιστευω)

 

Επεξ/σία από philipkal92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανεις clear mos  - βγαλε μπαταρια απο μητρικη για μερικα λεπτα  μην εχει φαει κανα κολλημα και ξαναδοκιμασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...