Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εγκατάστασης Windows 10 σε Gigabyte b450 aorus


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ξεκάθαρο οτι δεν σου διαβάζει το usb, με το f12 θα έπρεπε να το εμφανίζει ως δίσκο usb.

Πρέπει να βρεις άλλον τρόπο να κάνεις εγκατάσταση τα windows. ( θα έπρεπε να στο εμφανίζει έτσι ).

Το ISO που το βρήκες-το έκανες?

Δοκίμασε με το rufus είναι πολύ αποτελεσματικό.

Αφησε τα uefi όλα και fast boot enabled

 

Επεξ/σία από philipkal92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ξεκάθαρο ότι το usb του δεν είναι bootable , κατέβασε ένα image iso από το site τις microsoft και μετά ακόλουθα τις οδηγίες με το rufus , κάτι δεν έκανες σωστά στη διαδικασία με το tool τις microsoft , το πιθανότερο είναι να μην το έκανες bootable αλλα εγκατέστησες απλά windows στο stick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MTX είπε

είναι ξεκάθαρο ότι το usb του δεν είναι bootable , κατέβασε ένα image iso από το site τις microsoft και μετά ακόλουθα τις οδηγίες με το rufus , κάτι δεν έκανες σωστά στη διαδικασία με το tool τις microsoft , το πιθανότερο είναι να μην το έκανες bootable αλλα εγκατέστησες απλά windows στο stick

+1 αυτά τα πράγματα κάνουμε πάντα με το Rufus! 100% εγγύηση 😉

Αν μετά από αυτό δεν στο αναγνωρίζει τότε έχει πρόβλημα το usb σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την προσπάθεια σας να λυθεί το πρόβλημα, όπως έγραψα ποιο πάνω το USB flash αν είχε πρόβλημα δεν θα δούλευε και για τον 60αρι δίσκο σ'αυτον γίνεται κανονικά η εγκατάσταση, έβγαλα την μπαταρία της mobo και προσπάθησα ξανά να κάνω την εγκατάσταση μετά μου έβγαλε αυτό 

e09e59a2-4a13-4c39-838e-f0b34e52b37c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στο boot order βλεπω 

πρωτο το PXE και μετα στους δίσκους πρωτο στη σειρά τον 60ρι.

Καταλαβαίνω κατι λάθος; 

Βγαλε τον 60ρι απο το pc και ασε μονο το δισκο που θες να κάνεις εγκατάσταση. 

Κατι κανεις λαθος και δεν το έχεις πιάσει ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Talepwros είπε

εγω στο boot order βλεπω 

πρωτο το PXE και μετα στους δίσκους πρωτο στη σειρά τον 60ρι.

Καταλαβαίνω κατι λάθος; 

Βγαλε τον 60ρι απο το pc και ασε μονο το δισκο που θες να κάνεις εγκατάσταση. 

Κατι κανεις λαθος και δεν το έχεις πιάσει ακομα.

Το έχω κάνει και αυτό που μου λες κουμπωσα μόνο τον δίσκο που θέλω να εγκαταστήσω τα Windows και πάλι δεν γίνεται τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Το έχω κάνει και αυτό που μου λες κουμπωσα μόνο τον δίσκο που θέλω να εγκαταστήσω τα Windows και πάλι δεν γίνεται τίποτα 

Μπορεις να καταφέρεις στο boot order να ειναι μονο ο 500ρης και μαλιστα πανω πανω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω το Fix που γίνεται μέσω cmd που βρήκα σε κάτι βιντεακια για το λάθος 0xc000000e

1 λεπτό πριν, Talepwros είπε

Μπορεις να καταφέρεις στο boot order να ειναι μονο ο 500ρης και μαλιστα πανω πανω; 

Ναι Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα σου πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το secure boot το έχεις απενεργοποιημένο; Έχω την εντύπωση πως όχι, οπότε αρνείται να δει άλλο δίσκο στο boot, ή το usb.

Απενεργοποίησέ το και ξαναπροσπάθησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Boot options priority πρέπει να είναι το USB Stick για να ξεκινήσει η εγκατάσταση. Εγώ τον δίσκο σου βλέπω μόνο, και όχι το usb.

Aν βάζεις τον 60άρη δίσκο, το boot απο το στικάκι γίνεται, ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο όταν αφήνεις μόνο τον 500άρη πάνω; Σωστά κατάλαβα;

 

Αν το πρόβλημα δεν οφείλεται στο στικάκι, ίσως τα παρακάτω βήματα βοηθήσουν:

  1. Go to BIOS settings and enable UEFI mode.
  2. Press Shift+F10 to bring out a command prompt.
  3. Type Diskpart.
  4. Type List disk.
  5. Type Select disk [disk number]
  6. Type Clean Convert MBR.
  7. Wait for the process to complete.
  8. Go back to Windows installation screen, and install Windows 10 on your SSD.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ΔΕΝ φταίει το στικάκι, σας το λέει ο άνθρωπος.

Στο boot order του BIOS ΔΕΝ φαίνεται ο 500άρης. Βγάλε τον 60άρη, άσε μόνο τον 500άρη και δες αν σου τον εμφανίζει πρώτο στο boot order. Αν όχι, δεν βλέπει τον δίσκο σου σωστά. Δοκίμασε να αλλάξεις τα καλώδια μεταξύ 60άρη και 500άρη (ώστε να πάρει ο ένας τη θέση του άλλου στα slots της MB) σαν εναλλακτική. Πώς έχεις συνδέσει τους δίσκους, στο ίδιο καλώδιο SATA ή σε 2 ξεχωριστά;

(για τους παλιότερους, δεν θυμάστε που έπρεπε μέχρι και τα master/slave να ρυθμίσουμε; Μάθαμε όλοι στο BIOS...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα του λέει στο bios, στο boot device priority, εκει που διαλέγεις τη σειρα των δίσκων Port0 (p0) ο ταδε και Port1 (p1) ο άλλος δισκος και το μόνο που πρεπει να κανει ειναι να αλλάξει τη σειρά. Αν βγαλει τον 60ρι (p0) η επιλογή μαλλον μενει κενη αντί να αλλαζει τη σειρα, για αυτο δεν του μπουταρει χωρις τον 60ρι πανω. 

Οποτε α. πρέπει να βγαλει το pxe απο το boot order β. στη σειρα των δίσκων στο boot order να βαλει το p1 πανω πανω. 

Ναι, αν αλλαξει τα καλώδια θα παίξει αλλα ασε τον να μαθει και κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με την νέα τεχνολογία έχετε ξεχάσει τα παλιά και τα βασικά

καταρχήν αφαιρεί ο φίλος εντελώς τον 60 από το σύστημα του

στην θέση του βάζει τον 500

μετά στο BIOS κάνει DISABLE το SECURE BOOT (μια αιτία που μπορεί να μην βλέπει το USB αν είναι σωστό φορμαρισμένο και κάνει BOOT)

αφαιρεί την επιλογή BOOT από NETWORK

καλό επίσης να έχει την επιλογή του BIOS για το BOOT στο LEGACY και όχι στο UEFI

γενικά είναι καλό να κάνουμε μια αναζήτηση στο GOOGLE (είναι φίλος μας) θα έβρισκε τα πάντα.

να σημειώσω επίσης το καλύτερο για να φτιάχνεις BOOT USB είναι το RUFUS και όχι το εργαλείο των WINDOWS (MEDIA CREATOR)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...