Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εγκατάστασης Windows 10 σε Gigabyte b450 aorus


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ikorolis είπε

με την νέα τεχνολογία έχετε ξεχάσει τα παλιά και τα βασικά

καταρχήν αφαιρεί ο φίλος εντελώς τον 60 από το σύστημα του

στην θέση του βάζει τον 500

μετά στο BIOS κάνει DISABLE το SECURE BOOT (μια αιτία που μπορεί να μην βλέπει το USB αν είναι σωστό φορμαρισμένο και κάνει BOOT)

αφαιρεί την επιλογή BOOT από NETWORK

καλό επίσης να έχει την επιλογή του BIOS για το BOOT στο LEGACY και όχι στο UEFI

γενικά είναι καλό να κάνουμε μια αναζήτηση στο GOOGLE (είναι φίλος μας) θα έβρισκε τα πάντα.

να σημειώσω επίσης το καλύτερο για να φτιάχνεις BOOT USB είναι το RUFUS και όχι το εργαλείο των WINDOWS (MEDIA CREATOR)

Βαριεμαι να διαφωνησω σε καποια σημεια αλλα εν ετη 2019 ολα αυτα γινονται απο το Bios. Σιγα μη βαζουμε και βγαζουμε πραγματα για να δουλεψουν.
Καλες οι παλιες εποχες, πανε περασαν ομως.
To θεμα ειναι να μαθει κατι σημερα ο φιλος.

Αληθεια τι προβλημα εχει το εργαλειο των Windows για να κανεις εγκατασταση Windows!;;;
Εγω δουλευω μονο αυτο για windows, για την ακριβεια ενα στικακι εφτιαξα με αυτο εχω φτιαξει folders στο στικακι με διαφορες εκδοσεις των widnows και με cut & paste πεταω στο root τη εκδοση που θελω για εγκατασταση.

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasanton είπε

Παιδιά ΔΕΝ φταίει το στικάκι, σας το λέει ο άνθρωπος.

Στο boot order του BIOS ΔΕΝ φαίνεται ο 500άρης. Βγάλε τον 60άρη, άσε μόνο τον 500άρη και δες αν σου τον εμφανίζει πρώτο στο boot order. Αν όχι, δεν βλέπει τον δίσκο σου σωστά. Δοκίμασε να αλλάξεις τα καλώδια μεταξύ 60άρη και 500άρη (ώστε να πάρει ο ένας τη θέση του άλλου στα slots της MB) σαν εναλλακτική. Πώς έχεις συνδέσει τους δίσκους, στο ίδιο καλώδιο SATA ή σε 2 ξεχωριστά;

(για τους παλιότερους, δεν θυμάστε που έπρεπε μέχρι και τα master/slave να ρυθμίσουμε; Μάθαμε όλοι στο BIOS...)

Τους δίσκους τους έχω στο ίδιο καλώδιο SATA 

 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αναγνωριζόταν το στικάκι αλλά υπήρχε θέμα με τον δίσκο, θα γινόταν το boot στο setup των Windows, και εκεί δεν θα έβρισκε τον δίσκο για να προχωρήσει η εγκατάσταση.

Απο τα Printscreen εγώ καταλαβαίνω πως δεν γίνεται καν boot, ούτε βλέπω να έχει οριστεί ως συσκευή το USB στο boot priority.

 

Αν το στικάκι είναι σωστά γραμμένο, εγώ θα πείραζα τα MBR - UEFI, και θα άλλαζα την θύρα του δίσκου όπως λέει ο φίλος από πάνω.

Επεξ/σία από GooFysGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Βαριεμαι να διαφωνησω σε καποια σημεια αλλα εν ετη 2019 ολα αυτα γινονται απο το Bios. Σιγα μη βαζουμε και βγαζουμε πραγματα για να δουλεψουν.
Καλες οι παλιες εποχες, πανε περασαν ομως.
To θεμα ειναι να μαθει κατι σημερα ο φιλος.

Αληθεια τι προβλημα εχει το εργαλειο των Windows για να κανεις εγκατασταση Windows!;;;
Εγω δουλευω μονο αυτο για windows, για την ακριβεια ενα στικακι εφτιαξα με αυτο εχω φτιαξει folders στο στικακι με διαφορες εκδοσεις των widnows και με cut & paste πεταω στο root τη εκδοση που θελω για εγκατασταση.

δεν έχει καμία σημασία το 2019 με τις αλλαγές στο BIOS ή με φυσικό τρόπο

καμιά φορά χρειάζεται η επέμβαση με φυσικό τρόπο καθώς δεν γίνεται με άλλο τρόπο (αλλαγή στο BIOS)

δεν θα διαφωνήσω ότι το εργαλείο των windows και συγκεκριμένα το media creation tool είναι καλό (και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει και το χρησιμοποιώ)

απλά πιο εύκολα κάνεις με το rufus την δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Μάλλον ρεύματος?

Με αυτά που γράφει ο φίλος, οι 2 SSD είναι στο ίδιο καλώδιο SATA (πρώτος ο 60άρης). Είναι αδιάφορο αν παίρνουν ρεύμα από το ίδιο καλώδιο τροφοδοσίας.

Εγώ θα άφηνα τον 500άρη μόνο του στο SATA καλώδιο (στη θέση του 60άρη), με δική του τροφοδοσία και θα δοκίμαζα αν τον βλέπει το BIOS (όχι το fast boot). Αν ναι, είμαστε οκ. Κοτσάρει και τον 60άρη σε ξεχωριστό SATA και τον έχει και αυτόν διαθέσιμο.

Το αν μετά θέλει να bootάρει από το στικάκι, είναι άλλο θέμα. Ας δει το δίσκο πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tasanton είπε

Με αυτά που γράφει ο φίλος, οι 2 SSD είναι στο ίδιο καλώδιο SATA (πρώτος ο 60άρης). Είναι αδιάφορο αν παίρνουν ρεύμα από το ίδιο καλώδιο τροφοδοσίας.

Εγώ θα άφηνα τον 500άρη μόνο του στο SATA καλώδιο (στη θέση του 60άρη), με δική του τροφοδοσία και θα δοκίμαζα αν τον βλέπει το BIOS (όχι το fast boot). Αν ναι, είμαστε οκ. Κοτσάρει και τον 60άρη σε ξεχωριστό SATA και τον έχει και αυτόν διαθέσιμο.

Το αν μετά θέλει να bootάρει από το στικάκι, είναι άλλο θέμα. Ας δει το δίσκο πρώτα.

πως γινεται να εχεις δυο δισκους στο ιδιο καλωδιο ρε παιδια ? μου διαφευγει κατι? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

πως γινεται να εχεις δυο δισκους στο ιδιο καλωδιο ρε παιδια ? μου διαφευγει κατι? :unsure:

Και έχεις απόλυτο δίκιο, my bad.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ντε....

Προφανώς λέει για το καλώδιο τροφοδοσίας.

Δεν βγάζεις τον 60ρι και να αφήσεις μόνο το 500ρι.
Βαλε και το στικακι και ενεργοποίησε τον υπολογιστή. Πάτα ξανά το Φ12 και ποσταρε το boot order που θα βγάλει.

Να δούμε αν βλέπει το στικακι μαζι με τον 500ρι, γιατί η φώτο που έχεις ανεβάσει δεν το εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν κάνω λάθος πρεπει να μπεις στο hard drive BBS properties και να επιλέξεις το USB με τα windows...και όπως είπαν τα παιδιά να κάνεις secure boot -> disable..και να κάνεις uefi > legacy..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοώ καλώδιο τροφοδοσίας σήμερα όμως όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι σε θέση να ασχοληθώ με το πρόβλημα όμως ύστερα από την δικιά σας βοήθεια πλησιάζει η στιγμή να λυθεί σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακολούθησα κάποιες συμβουλές που μου είπατε εδώ είναι το boot priority εφόσον έχω περασμένα τα Windows και πάω για boot όμως όταν ανοίγει μου βγάζει το μνμ :Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key_

IMG_20191003_184538.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, zvarthangalos είπε

IMG_20191002_231800.jpg

IMG_20191002_232113.jpg

Εδώ που σου λέει storage boot option control..μπορει να γίνει legacy?και δεν ξέρω στο τελευταίο σου μην εάν εισαι στο hard drive BBS properties..επίσης τι επιλογές σου βγάζει στο security option?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...