Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εγκατάστασης Windows 10 σε Gigabyte b450 aorus


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Αυτό το δέχτηκε 

The operation completed successfully 

Μετά τι εντολή δίνουμε; 

Exit..κανε restart..εαν δεν,εγώ θα πήγαινα στην 2 και την τελευταία επιλογή μετα..

Εάν και έχω μπερδευτεί λιγο με το πρόβλημα σου...εαν κατάλαβα καλά θέλεις να περάσεις τα 10αρια στο 500αρι  με αποτέλεσμα να μην βλέπει το USB που έχει τα 10ρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JohNickZ είπε

Παιδια νομιζω οτι ειναι προβλημα με τα mb της Asus το εχω ξαναντησει. Δοκιμασε USB2 θυρες για το flashακι.

δεν διάβασες προσεκτικά το θέμα δεν έχει μητρική ASUS αλλά GIGABYTE AORUS βασισμένη στο B450

επίσης εγώ που έχω την GIGABYTE AORUS X470 ULTRA GAMING με AMD Ryzen 7 7 2700X μια χαρά βλέπει USB 3.0 Kingston μικρής αλλά και μεγάλης χωρητικότητας φτιαγμένο για BOOT είτε με Media Creation είτε με Rufus σε όλες τις θύρες USB ακόμα και της οθόνης.

όπως μια χαρά φαίνονται οι σκληροί δίσκοι HDD και SSD που έχω

εγώ ότι ήξερα που μπορεί να βοηθήσει τον φίλο μας του το είπα

δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, eleosre είπε

Exit..κανε restart..εαν δεν,εγώ θα πήγαινα στην 2 και την τελευταία επιλογή μετα..

Εάν και έχω μπερδευτεί λιγο με το πρόβλημα σου...εαν κατάλαβα καλά θέλεις να περάσεις τα 10αρια στο 500αρι  με αποτέλεσμα να μην βλέπει το USB που έχει τα 10ρια?

Το USB το βλέπει δεν bootaρει μετά την εγκατάσταση των Windows στον Samsung τον 500αρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Το USB το βλέπει δεν bootaρει μετά την εγκατάσταση των Windows στον Samsung τον 500αρι 

Τον αποσύνδεσες τον 60άρη πριν την εγκατάσταση των Windows;
Εάν τους έχεις και τους 2 συνδεδεμένους τα Windows περνάνε από μονά τους τον boot manager στον 60άρη και ας έχεις επιλέξει τον 500άρη για εγκατάσταση.

Επεξ/σία από panospc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον αποσυνδεσα 

Η μόνη λύση είναι να ξανακάνω το στικακι με το Rufus και να δοκιμάσω αν και κάτι μου λέει πως δεν φταίει αυτό όμως δεν υπάρχει άλλη λύση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλος για ξεκαθαρισε το λιγο γτ εχει μπλεχτει το πραμα... 

Βλέπει το στικάκι κάνεις εγκατάσταση στο 500αρι σου κανονικά τελειώνει επανεκινει και μετά δεν σου βλέπει τον δίσκο? 

Βλέπει το στικάκι αλλά όταν πας να κάνεις την εγκατασταση δεν σου επιτρέπει να την κάνεις στον 500? 

Βλέπει το στικάκι αλλά όταν πας να κάνεις την εγκατάσταση δεν βλέπει καν τον 500αρι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε φιλος για ξεκαθαρισε το λιγο γτ εχει μπλεχτει το πραμα... 

Βλέπει το στικάκι κάνεις εγκατάσταση στο 500αρι σου κανονικά τελειώνει επανεκινει και μετά δεν σου βλέπει τον δίσκο? 

Βλέπει το στικάκι αλλά όταν πας να κάνεις την εγκατασταση δεν σου επιτρέπει να την κάνεις στον 500? 

Βλέπει το στικάκι αλλά όταν πας να κάνεις την εγκατάσταση δεν βλέπει καν τον 500αρι?

Το πρώτο που έγραψες είναι,  και μετά μου βγάζει αυτό 

IMG_20191003_184723.jpg

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε φιλος για ξεκαθαρισε το λιγο γτ εχει μπλεχτει το πραμα... 

Βλέπει το στικάκι κάνεις εγκατάσταση στο 500αρι σου κανονικά τελειώνει επανεκινει και μετά δεν σου βλέπει τον δίσκο? 

Βλέπει το στικάκι αλλά όταν πας να κάνεις την εγκατασταση δεν σου επιτρέπει να την κάνεις στον 500? 

Βλέπει το στικάκι αλλά όταν πας να κάνεις την εγκατάσταση δεν βλέπει καν τον 500αρι?

Ακριβώς.

Προς νηματοθέτη: Μάθε να εξηγείς αναλυτικά το πρόβλημά σου, μην μιλάς με μισόλογα και γρίφους. Ούτε εγώ έχω καταλάβει τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις και που ακριβώς έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβγαζα εντελώς τον 60αρη θα βεβαιωνόμουνα οτι ο 500αρης εμφανίζεται στο bios  και  θα δοκίμαζα εγκατάσταση, δεν ξέρω γιατί  αλλά στα screenshot ο 500αρης δεν εμφανιζεται στο bios στα boot option.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει γίνει πατάτα με το bios configuration + windows USB tool...δεν μπορεί να περνάς τα 10ρια και μετά να μην βλέπει τα windows...cmd disklist να δεις τι βλέπει και ποσα partition...αλλιως default settings στο bios και από την αρχή πάλι αυτή τη φορά με το Rufus...και σε legacy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν αγοραζουμε δισκους χρειαζωνται διαμορφωση 

Δοκιμασες HDD  Partition Tools (καθε  εταιρια εχει το δικο της  διαγνωστικο  software , ειτε απο τριτα προγραμματα εταιριων οπως Partition  Magic , Αcronis Disc Director τα γνωστα αλλα και Freeware  , αυτα  κανουν διαμορφωση στους σεκτορες του δισκου , επιλογες partition tabble (MBR-GTP) .

Επισης  το εν  λογω μυνημα  μπορει να εμφανιστει και μετα απο αποτυχημενη αποπειρα  επαναφορας image back  up αρχειου

 

 

https://www.lifewire.com/free-disk-partition-software-tools-2624950

Επεξ/σία από Amstrad6128
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...