Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εγκατάστασης Windows 10 σε Gigabyte b450 aorus


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν έχω λύση να σε βοηθήσω το μόνο που μπορώ να σου πω υπομονή. Το ίδιο περίπου είχα παθει με μια ashrok στην προσπάθεια μου να εγκαταστήσω win7 μόλις ξεκίναγε η εγκατάσταση του λειτουργικού αφού είχα επιλέξει γλώσσα εγκατάστασης Κάι λοιπά το πισι έκανε επανεκκίνηση και φτου και από την αρχή. Κάπου υπάρχει βραχυκύκλωμα αφαίρεσε κάρτες γραφικών μνήμη άσε μόνο ένα module και κάνε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς που υπαρχουν. Καλό κουραγιο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Amstrad6128 είπε

Οταν αγοραζουμε δισκους χρειαζωνται διαμορφωση 

Δοκιμασες HDD  Partition Tools (καθε  εταιρια εχει το δικο της  διαγνωστικο  software , ειτε απο τριτα προγραμματα εταιριων οπως Partition  Magic , Αcronis Disc Director τα γνωστα αλλα και Freeware  , αυτα  κανουν διαμορφωση στους σεκτορες του δισκου , επιλογες partition tabble (MBR-GTP) .

Επισης  το εν  λογω μυνημα  μπορει να εμφανιστει και μετα απο αποτυχημενη αποπειρα  επαναφορας image back  up αρχειου

https://www.lifewire.com/free-disk-partition-software-tools-2624950

Δηλαδή την Δευτέρα που λογικά θα έχω Internet λες να κατεβάσω το partition magic για τον Samsung ssd Evo και να τον κάνω τι MBR η GTP? Και μετά να ξαναπροσπαθησω να περάσω τα Windows; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Δηλαδή την Δευτέρα που λογικά θα έχω Internet λες να κατεβάσω το partition magic για τον Samsung ssd Evo και να τον κάνω τι MBR η GTP? Και μετά να ξαναπροσπαθησω να περάσω τα Windows; 

Κατέβασε το Rufus και άσε το όπως είναι(MBR)...ρειξε το ISO μέσα...και περνά τα windows από την αρχή..

Επεξ/σία από eleosre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zvarthangalos είπε

Το πρώτο που έγραψες είναι,  και μετά μου βγάζει αυτό 

IMG_20191003_184723.jpg

6 σελίδες με απίστευτες "διαγνώσεις" και "κόλπα" και τελικά ο SSD ακόμα δεν μπήκε first priority στο boot order...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αφου Π.Χ εχει εικόνα πως γίνεται η καρτα γραφικών να βραχυκύκλωσε? σε συγκεκριμένο κιολας σημείο της εγκατάστασης !? Μάλλον μπερδεύεσαι.

Εξάλλου εχει και την on-board...

Σε εσενα εκανε απλα reboot. Στο boot  ομως δεν έβρισκε τον δισκο γιαυτο σε εβγαζε παλι απο την αρχη.

Αναγκαστικά αφου δεν ειχε απο που να ξεκινήσει και δεν εβλεπε δισκο εκανε παλι boot απο το usb και ξεκινουσε παλι η εγκατάσταση. Κατι θα ειχες κανει λαθος. Τεσπα αυτο λύθηκε εξάλλου.

Αδικα θα τα βαζει και θα τα βγάζει.

5 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

6 σελίδες με απίστευτες "διαγνώσεις" και "κόλπα" και τελικά ο SSD ακόμα δεν μπήκε first priority στο boot order...

Γιατι να μπει first priority αμα βγει ο 60ρης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μπερδεύτηκα, μέχρι πριν λιγο δεν του έβλεπε τον 500Αρη και τωρα διάβασα οτι εγκαθιστά σε αυτόν τα windows αλλα τρώει πόρτα μετα το πρώτο boot.

καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, cpc464 είπε

Στο bios στην επιλογη hdd drive bbs priorities ειναι ο 500αρης πρωτη επιλογή?

Ναι 

10 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Αυτό το νήμα είναι τελικά ό,τι να 'ναι. Πιάσ' το αυγό και κούρεψ' το.

Τουλάχιστον υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν να βοηθήσουν και όχι απλά να κάνουν κριτική τώρα εσύ αν νομίζεις πως βοηθας μ'αυτον τον τρόπο να γίνει το νήμα  σούπερ ντουπερ είναι καθαρά δικό σου θέμα 

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, zvarthangalos είπε

Το πρώτο που έγραψες είναι,  και μετά μου βγάζει αυτό 

IMG_20191003_184723.jpg

Sorry που ρωταει μπορει να το εχεις ξαναγραψει ,τον 60αρι τον εβγαλες απο πανω τελικα? Μπορεις να μας ανεβασεις μια φωτο με τα τμημτα και τους δισκους που σου εμφανιζει οταν πας να επιλεξεις σε ποιο δισκο θα κανει την εγκατασταση αν σου ειναι ευκολο να δουμε μηπως κατι γινεται εκει?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινω κατι εντελως ταλαιπωρο.
Παρε τον 500ρι μαζι σου, βαλε τον σε ενα αλλο PC , κανε εκει εγκατασταση windows, τραβα πισω, βαλε στον στο pc του θεματος και κανε δες αν μπουταρει.

Μετα θα χρειαστει επαναφορα των windows αλλα δεν σε νοιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απάντησες σε αυτό που ρώτησαν κάποια παιδιά στην αρχή, ο 60άρης και ο 500άρης είναι σε MBR ή GPT;
Εάν δεν γνωρίζεις, τρέξε το diskpart και δώσε την εντολή list disk και θα φανεί από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το εξής (εάν δεν το έχεις δοκιμάσει ήδη)
Πέρνα τα Windows στο USB με το Rufus επιλέγοντας GPT και UEFI(εκτός από CSM)
Από το BIOS κάνε απενεργοποίηση το CSM και ότι έχει να κάνει με legacy.
Βάλε σκέτο τον 500άρη και δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, panospc είπε

Δοκίμασε το εξής (εάν δεν το έχεις δοκιμάσει ήδη)
Πέρνα τα Windows στο USB με το Rufus επιλέγοντας GPT και UEFI(εκτός από CSM)
Από το BIOS κάνε απενεργοποίηση το CSM και ότι έχει να κάνει με legacy.
Βάλε σκέτο τον 500άρη και δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση.

Σας είπα δεν έχω Internet ακόμη περιμένω τον ΟΤΕ λογικά την Δευτέρα θα συνδεθουμε 

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...