Προς το περιεχόμενο

Macbook Air - Δεν ανοίγει αμέσως


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Macbook air του 2016 και πρόσφατα μου κάηκε ο σκληρός δίσκος. Τον άλλαξαν αλλά του έβαλαν έναν M2 ssd με αντάπτορα. Από τότε όταν πατάω το κουμπί εκκίνησης κάνει αρκετή ώρα να ανοίξει και πολλές φορές δεν ανοίγει αμέσως. Αρκετά συχνά πατάω το κουμπί συνεχόμενα για να ανοίξει. 

Ο τύπος που μου το έφτιαξε ισχυρίζεται ότι είναι η μπαταρία καθώς όπως λέει ο νέος ssd είναι καλύτερος από τον προηγούμενο σε ταχύτητες. Μπηκα και είδα ότι την μπαταρία τη βγάζει σε κατάσταση νορμάλ με 600+ κύκλους.  

Να προχωρήσω σε αλλαγή μπαταρίας; θα διορθωθεί το πρόβλημα; 

Τι πιστεύετε ότι είναι; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cris41 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Macbook air του 2016 και πρόσφατα μου κάηκε ο σκληρός δίσκος. Τον άλλαξαν αλλά του έβαλαν έναν M2 ssd με αντάπτορα. Από τότε όταν πατάω το κουμπί εκκίνησης κάνει αρκετή ώρα να ανοίξει και πολλές φορές δεν ανοίγει αμέσως. Αρκετά συχνά πατάω το κουμπί συνεχόμενα για να ανοίξει. 

Ο τύπος που μου το έφτιαξε ισχυρίζεται ότι είναι η μπαταρία καθώς όπως λέει ο νέος ssd είναι καλύτερος από τον προηγούμενο σε ταχύτητες. Μπηκα και είδα ότι την μπαταρία τη βγάζει σε κατάσταση νορμάλ με 600+ κύκλους.  

Να προχωρήσω σε αλλαγή μπαταρίας; θα διορθωθεί το πρόβλημα; 

Τι πιστεύετε ότι είναι; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Κρατά πατημένο το πληκτρο D κατά την εκκίνηση να τρέξει το διαγνωστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε με nvram και smc reset. Επίσης κάνε ένα disk speed test και αν μπορείς βρεις βάλε μια εφαρμογή να δεις την υγεία του σκληρού 

Επίσης κάνε boot με command  R για να μπεις σε recovery mode και δοκιμάσεις μέσω του disk Utility να κανείς repair τον ssd. Ακόμα και reinstall τοmac os ίσως βοηθήσει. Εννοείται πως αν δεν θέλεις να χάσεις τα αρχεία σου θα κάνεις timemachine backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2019 στις 7:41 ΜΜ, cris41 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Macbook air του 2016 και πρόσφατα μου κάηκε ο σκληρός δίσκος. Τον άλλαξαν αλλά του έβαλαν έναν M2 ssd με αντάπτορα. Από τότε όταν πατάω το κουμπί εκκίνησης κάνει αρκετή ώρα να ανοίξει και πολλές φορές δεν ανοίγει αμέσως. Αρκετά συχνά πατάω το κουμπί συνεχόμενα για να ανοίξει. 

Ο τύπος που μου το έφτιαξε ισχυρίζεται ότι είναι η μπαταρία καθώς όπως λέει ο νέος ssd είναι καλύτερος από τον προηγούμενο σε ταχύτητες. Μπηκα και είδα ότι την μπαταρία τη βγάζει σε κατάσταση νορμάλ με 600+ κύκλους.  

Να προχωρήσω σε αλλαγή μπαταρίας; θα διορθωθεί το πρόβλημα; 

Τι πιστεύετε ότι είναι; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Να πεις του φίλου που σου άνοιξε το μηχάνημα ότι μάλλον δεν έκανε σωστή δουλειά και να το ξανακοιτάξει. Ακόμα, ότι το λέει και το διαγνωστικό με τον συγκεκριμένο κωδικό (VDH002). Για 600 κύκλους καλά είναι ακόμα η μπαταρία.

Που το πήγες για την αλλαγή;

Επεξ/σία από Xto01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση (βρισκόμουν εκτός). 

Το πήγα σε έναν που μου πρότειναν που βρίσκεται στο Κορωπί. 

θα δοκιμάσω να κάνω και αυτά που μου λέτε.

Αν βάλω αυθεντικό σκληρό ή άλλον που να έχει τη σωστή υποδοχή (χωρίς αντάπτορα) θα λυθεί το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατόπιν δοκιμών και συνομιλίας με αυτόν που μου έκανε την αλλαγή:

Δεν έγινε τίποτα με τα reset..

Μου έβαλε τον σκληρό δίσκο Α1000 με αντάπτορα & με ενημέρωσε ότι το πρόβλημα εμφανίζεται λόγο του αντάπτορα και ότι είναι φυσιολογικό καθώς δεν είναι απευθείας συνδεδεμένος και κάνει περισσότερη ώρα να φορτώσει (διαδρομή). Εντομεταξύ οι ταχύτητες που πιάνει είναι πάρα πολύ μικρές. 

Επειδή δε βγάζω άκρη μαζί του, σκέφτομαι  να αγοράσω τον OWC (έναν εκ των δύο https://www.owcshop.eu/catalog/index.php/macbook-macbook-20132017-c-124_242_328 ). Θα δώ διαφορά στις ταχύτητες; Δηλαδή αξίζει να πάω στον X2 αντί του Ν σε μηχάνημα του 2014;

Ευχαριστώ πολύ. 

Τι διαφορά έχει ο Α1000 με τον 970 πχ; Πέρα απο την ταχύτητα. Η υποδοχή μπροστά γιατί είναι διαφορετική; Το ρωτάω γιατί ο αντάπτορας είναι αυτός και έχει κουμπώσει τον Α1000 που έχει διαφορετική υποδοχή απο ότι ο 970. 

Επεξ/σία από cris41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2019 στις 11:56 ΠΜ, cris41 είπε

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση (βρισκόμουν εκτός). 

Το πήγα σε έναν που μου πρότειναν που βρίσκεται στο Κορωπί. 

θα δοκιμάσω να κάνω και αυτά που μου λέτε.

Αν βάλω αυθεντικό σκληρό ή άλλον που να έχει τη σωστή υποδοχή (χωρίς αντάπτορα) θα λυθεί το πρόβλημα;

Νομίζω πως ο ssd που σε έβαλε δεν κάνει για τον adaptor αυτόν. Μπορείς να  βρεις ποιον ανταπτορα σου έβαλε. Για παράδειγμα αυτός :

https://www.amazon.com/Convert-Adapter-MacBook-Retina-Upgraded/dp/B07VVNKRYR/ref=sr_1_6?keywords=mac+ssd+adapter&qid=1573039922&sr=8-6
είναι σχεδιασμένος να δουλεύει με ssd με συγκεκριμένο key.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Νομίζω πως ο ssd που σε έβαλε δεν κάνει για τον adaptor αυτόν. Μπορείς να  βρεις ποιον ανταπτορα σου έβαλε. Για παράδειγμα αυτός :

https://www.amazon.com/Convert-Adapter-MacBook-Retina-Upgraded/dp/B07VVNKRYR/ref=sr_1_6?keywords=mac+ssd+adapter&qid=1573039922&sr=8-6
είναι σχεδιασμένος να δουλεύει με ssd με συγκεκριμένο key.

Ακριβώς αυτόν τον Adaptor μου έχει βάλει και είδα ότι η υποδοχή είναι διαφορετική. Και γιαυτό ίσωςνα εμφανίζεται το πρόβλημα και να αργεί να φορτώσει. 

Θα ήμουν πιο Safe να πάω σε άλλον SSD με την σωστή υποδοχή (πχ Samsung 970) ή να πάω σε OWC; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, cris41 είπε

Ακριβώς αυτόν τον Adaptor μου έχει βάλει και είδα ότι η υποδοχή είναι διαφορετική. Και γιαυτό ίσωςνα εμφανίζεται το πρόβλημα και να αργεί να φορτώσει. 

Θα ήμουν πιο Safe να πάω σε άλλον SSD με την σωστή υποδοχή (πχ Samsung 970) ή να πάω σε OWC; 

Νομίζω ναι θα δουλέψει καλύτερα ο ανταπτορας με τον σωστό ssd ασχέτου μάρκας.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...