Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, makhs5 είπε

Βρε σεις αφηστε τις ελληνικες υπηρεσιες, και κανονιστε να κανουμε καταγγελια στην ευρωπαικη κοινοτητα, ελληνικες υπηρεσιες  = κρατος, απλα

Καλά εννοείται, παντού πρέπει να κάνουμε.

Αρκεί να βρούμε σε ποια όργανα της ΕΕ πρέπει να απευθυνθούμε και τα στοιχεία επικοινωνίας τους.

Εγώ αύριο θα ψάξω να δω πως μπορώ να στείλω και στην Κινέζικη Πρεσβεία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aurumnus είπε

Καλά εννοείται, παντού πρέπει να κάνουμε.

Αρκεί να βρούμε σε ποια όργανα της ΕΕ πρέπει να απευθυνθούμε και τα στοιχεία επικοινωνίας τους.

Εγώ αύριο θα ψάξω να δω πως μπορώ να στείλω και στην Κινέζικη Πρεσβεία.

Μονο "Ετσι". Ειναι σα να λεμε κανουμε καταγγελια για το κρατος στο κρατος, απλα θα μας γραψουν στα παλια τους τα παπουτσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Λοιπόν, παιδιά, γνώμες:

 

Πολύ καλό που το στέλνεις? Συνήγορο καταναλωτή? Με τι τρόπο email? Περιμένω 5 δέματα θέλω να κάνω το ίδιο... ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kokos198 είπε

πάντως σήμερα παρέλαβα 3 δεματάκια...χωρίς καμία έξτρα χρέωση

Τωρα ξεκινησε το μετρο αυτο, αρα σιγα σιγα θα το εφαρμοζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτό: https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

Η ΕΕΤΤ αναγράφει ότι:

Αναφορά σε κείμενο

Πριν απευθυνθούν στην ΕΕΤΤ, οι καταναλωτές οφείλουν να υποβάλλουν κάθε ερώτημα/αίτημα/καταγγελία πρώτα στον πάροχό τους, ο οποίος υποχρεούται να απαντά εγγράφως εντός 20 ημερολογιακών ημερών ή 40 ημερολογιακών ημερών, εφόσον απαιτηθούν πρόσθετα στοιχεία.

Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση λόγο του ότι επηρεάζει πολλούς και όχι μόνο έναν αλλά και επειδή αφορά εγκύκλιο που (θεωρητικά) έχει μια και μόνο ερμηνεία, οφείλουν να παρέμβουν το συντομότερο είτε υπέρ είτε κατά της επιβολής του 15ευρου..

 

 

Σίγουρα όλο αυτό είναι υποκινούμενο απο την κυβέρνηση. Στα meetings που κάνουν τα μεγάλα κεφάλια της αγοράς με Πρωθυπουργό και αρμόδιους υπουργούς, σίγουρα έχει πέσει στο τραπέζι οτι πρέπει να βρεθεί μια λύση για να μην χάνουν λεφτά απο τους κινέζους....... και βρήκαν αυτό!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fmarkos είπε

Προς το παρόν πάντως στο site των ΕΛΤΑ δεν αναφέρεται κάτι https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx εμένα μου κάνει παπατζα η ιστορία, δεν είναι λογικό να ζητάει 15€ για δέματα που δεν περνάνε τελωνείο 

Ισχύει κανονικά. Μίλησα με υπάλληλο ΕΛΤΑ, αφορά όπως προειπαν μονο για αυτά που θα μπουν για τελωνειακό έλεγχο ακόμα και αν ο χαρακτηρισμός ειναι τελωνειακως ελεύθερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγοράστε μετοχές ΕΛΤΑ και πουλήστε σε κανένα 6μηνο!! Χαχα

Επεξ/σία από nickfromathens.1999
Μην βρούμε και τον μπελά μας, το έγραψα για πλάκα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Θα παψουν να ασχολουνται μαζι μας τα κινεζακια, αυτο θα γινει απλα, σιγα μη βαλουν priority Aliexpress - ebay, απλα θα μας ξεγραψουν και τελος, σιγα την ελλαδα, οι περισσοτεροι κινεζοι δεν την ξερουνε καν προς τα που ειναι

Απολυτως λανθασμενος

Οχι μονο ξερουν που πεφτει..ξερουν τα παντα για μας και μας εχουν απεριοριστη εκτιμιση (οταν θα πας Κινα θα μαθεις)

Επεξ/σία από JohnnyX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι παράνομο να σου ζητήσουν δασμούς κτλ τη στιγμή που το δέμα έρχεται πριν γίνει η αλλαγή και πριν γίνει ενημέρωση από αυτούς σε ιστοσελίδα, φυσικά καταστήματα κοκ. 

Πάντως αν το καλοσκεφθείς μόνο κερδισμένη μπορεί να βγει η "Ελλάδα" από αυτό, αφού τα Ελτά θα έχουν λιγότερη δουλειά χωρίς μείωση εσόδων, τα καταστήματα θα πωλούν μικροπράγματα με πολλαπλό κέρδος, και τέλος φαίνεται σαν μια κίνηση υπέρ της Αμερικής στον εμπορικό πόλεμο μεταξύ Αμερικής - Κίνας. Ακόμα κι αν μικρή, είναι ολόκληρη χώρα η Ελλάδα που απλά θα κοπούν οι πολλές μικροαγορές. Φαίνεται πως κάνει δουλειά ο Αμερικανός πρέσβης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnnyX είπε

Απολυτως λανθασμενος

Οχι μονο ξερουν που πεφτει..ξερουν τα παντα για μας και μας εχουν απεριοριστη εκτιμιση (οταν θα μας Κινα θα μαθεις)

Ετσι λες ε? Μπορει να ισχυει για συγκεκριμενους που εσυ ξερεις, οχι για το συνολο των κινεζων. Εγω ετυχε να μιλησω με πωλητες κινεζους και αλλη εντυπωση μου δωσανε. (Aliexpress)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, τη κάτσαμε τη βάρκα. Λες για αυτό έχουν αργήσει καμιά 10ριά παπαρίτσες που πήρα; Από Δεκέμβρη Ελλαδιστάν υποτίθεται είναι, ήταν πριν ξεσπάσει ο κορονοϊός.

 

Βράσ'τα Χαράλαμπε, άμα είναι έτσι, τέλος το ebay και για μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...