Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς αποφυγη παρεξηγησεων εγω ενημερωτικα ρωτησα μιας και ειδα το post του @molot12. Μια παραγγελια εχω σε εκκρεμοτητα και αυτη "εφυγε" 6/2. Οταν ερθει με το καλο (και ΑΝ εχω θεμα), θα δουμε τι θα κανω. Οποτε "λιγο" προσοχη" με τους χαρακτηρισμους.

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, peiraiask είπε

με επιφύλαξη θα πω κάτι και αβεβαιοτητα.

Δεν νομίζω να μπορέσει να σταθεί 15 ευρώ τελωνειακό τέλος σε όλα τα μικροδέματα κλπ,

για πολλούς λόγους!

ίσως μια μικρότερη επιβάρυνση πχ 3,7 ευρώ ανάλογα μεγέθους κλπ,

αλλά 15 ευρώ ίσως να σταθεί μόνο λογω για λίγο λόγω κορονοιού κλπ! 

διότι πχ δεν είναι δυνατόν οι κινέζοι να στέλνουν με δωρεάν μεταφορικά στα 20 ευρώ

κοτζαμ μητρική, ξυριστικές μηχανές, φακούς, ραδιοφωνα υψηλής τεχνολογίας και ενα σύγχρονο

κράτος να λέει στα 15 ευρώ ραδιόφωνο θέλω άλλα 15 για να το εκτελωνίσω!

δεν νομίζω κανένα σύγχρονο κράτος δυτικής νοοτροπίας να έχει τέτοια πολιτική!

δεν μπορεί να μαζευτεί χρήμα καταργωντας εμπορικές συναλλαγές,

ούτε εχω ακούσει να καθήσει να ασχοληθεί κάποιος φορές με ψιλικατζίδικες τιμές

ψιλικατζίδικες αγορές, και να βάζει τέλος 15 ευρώ στα ψιλικατζίδικα!

κατα δεύτερον οι ίδιοι οι τελωνειακοί πρέπει να εχουν μεγάλα προβλήματα,

καθώς δεν θα υπάρχουν δυνατότητες με το υπάρχον προσωπικό να καθήσουν

να εκτελωνίζουν κάθε ψιλικατζίδικο μικροδέμα ,

θα αργουν πολύ, και τελικά και οι ίδιοι μαλλον θα ξέρουν ότι περίπου άνω του 80%

των ψιλικατζίδικων θα επιστρέφεται Κίνα,

οπότε πάλι θα αυτοί θα χρεωθούν έξτρα φόρτο εργασίας,

πρώτα να πατάνε 15 ευρώ στα δέματα και μετά να τα ξαναγυρνάνε κίνα!

σιγά μην τους δώσουν και νέο προσωπικό να τους βοηθήσει έτσι εύκολα κ γρήγορα!

άρα οι ίδιοι εκ των πραγμάτων για να μην διαμαρτύρεται ο κόσμος και για να μην 

γίνει τεράστιο κόλλημα στο τελωνείο με αρκετά καρότσια καθυστερημενων

ψιλικών,

θα κληθούν να κάνουν πατέντες γιατι δεν είναι ευκολο πραγμα να παραμένουν

αρκετά καρότσια ψιλικών στα πόδια τους για πολύ καιρό!

αν αρχήσει ο κόσμος να διαμαρτύρεται λέγοντας τί έγινε, περιμένω 3 μήνες, 

εγω περιμένω 4 μήνες, αν γεμίσουν οι αποθήκες και είναι συνεχώς τσιτωμένοι

και συνεχώς δεν προλαβαίνουν να εκτελωνίζουν Χ καρότσια ψιλικών καθημερινά, 

θα αναγκαστουν ίσως να πουν ρε φίλε αφού δεν μου στέλνεις νέο προσωπικό

θα αναγκαστώ κ εγω να περνάω μερικά καρότσια έτσι, χωρίς να προλαβαίνω 

να ασχοληθώ!! για να πάρουμε ανάσα! σε οποιον δεν αρέσει ας έρθει 

να εκτελωνίζει Χ καροτσια καθημερινά με το μισθό μας 

και να τα κάνει και καλύτερα να του πούμε κ εμείς μπράβο φίλε!

φυσικά τα λέω με επιφύλαξη, πού να ξέρω τί μπορεί να γίνεται>!?

θα δούμε τί θα γίνει.

λογω κορονοιου τελικά μπορεί να γίνουν πολλά. 

Ζούμε στο κράτος της παράνοιας !

Δεν μου φαίνεται τίποτα παράλογο πλέον από την στιγμή που για ποιο σημαντικά θέματα Όπως υγείας , η για ανθρώπους που είναι κάτω από το όριο της φτώχιας αλλά και ακόμα για το μέλλον της χώρας και του έθνους όσον αφορά τους δανεισμούς και την διαχείριση του χρέους ήταν στα χέρια τυχάρπαστων ... 

Όποτε όχι .. δεν μου φαίνεται παράλογο για τίποτα πλέον αφού αυτονόητες παροχές δεν υπάρχουν. 

"Έχουμε έλλειμμα από λεφτά .. ο Έλληνας θα πληρώσει" όπως έχει πληρώσει και για της άλλες αμαρτίες αυτής της χώρας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dicto είπε

Για να γίνουν όσα λέει ο τύπος πρέπει κάποιος να προσφύγει στο Ευρωπαικό δικαστήριο. Πράγμα εξαιρετικά αμφίβολο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παρατήρησα ότι 3 πακέτα που ακόμα περιμένω και αγνοείται η τύχη τους, εκ των οποίων το ένα παραγγέλθηκε από 11/11/19 και τα άλλα δύο αρχές Δεκεμβρίου, είχαν σταλεί από Κίνα μέσω ταχυδρομικών διαύλων Τουρκίας. Δεν ξέρω αν γίνεται "κάτι" εκεί, αλλά φαινεται να έχουν κολλήσει στο Tracking εδώ και πολλές εβδομάδες στη χώρα αυτή.  Έχω κάνει ήδη Dispute στα δύο από αυτά, και μου επιστράφηκαν τα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jack124 είπε

Οι θήκες και τα τζαμάκια δεν πρόκειται να σε χρεώσουν +15

Γιατί που το λέει αυτό ότι δεν θα σε χρεώσουν. Με την καινούργια εγκύκλιο δεν αποκλείεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mr.Vox είπε

Γιατί που το λέει αυτό ότι δεν θα σε χρεώσουν. Με την καινούργια εγκύκλιο δεν αποκλείεται.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος πανικού. Πρέπει να οπλιστούμε με στωικότητα και να είμαστε προετοιμασμένοι για χαράτσι στα πάντα. Οπότε, στην περίπτωση αυτή δεν αποδεχόμαστε την παραλαβή (αν έχει επιβληθεί τέτοιο χαράτσι), την επαναλαμβάνουμε στον Κινέζο επιλέγοντας αυτή τη φορά τριγωνική αποστολή, και όταν το αρχικό πακέτο (αυτό που δεν αποδεχτήκαμε) επιστραφεί, θα μας πιστώσει ο Κινέζος την αντίστοιχη αξία. Εμείς ναι μεν θα έχουμε χάσει άλλους 1,5-2 μήνες αναμονής για να μας έρθει η νέα παραγγελία με την τριγωνική αποστολή, αλλά τα ΕΛΤΑ θα έχουν φάει στη μάπα το κόστος επιστροφής της πρώτης παραγγελίας και είναι πλέον θέμα ελάχιστου χρόνου (αν αμέσως υπάρξουν καθολικές αρνήσεις παραλαβής) να συνειδητοποιήσουν πόσο θα τους κοστίσει η απερίσκεπτη επιβολή του χαρατσιού και να τρέχουν να τα μαζέψουν όπως-όπως.

Το σημαντικό δηλαδή είναι να δεχθούμε ότι θα κάνουμε μια μικρή θυσία μόνο με "κόστος ευκαιρίας" (χρόνου), αλλά τελικά μεσοπρόθεσμα να βγει σε καλό για όλους μας. Και για εμάς τους ίδιους φυσικά, για τις επόμενες παραγγελίες μας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα αγορασω πολλα πραγματα μικρης αξιας,με ενα δεμα για το καθενα, θα ζητησω απο τον κινεζο να κολλησει ενα αυτοκολλητο στο δεμα που θα λεει "ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΠΑΡΕ ΤΑ @@ ΜΟΥ" και δεν θα τα παραλαβω ποτε. Μετα στο refund θα ζητησω να μου τα ξαναστειλει, και τα δεματα θα κανουν το ταξιδι κινα ελλαδα για χρονια...

ετσι για σπασιμο 

Επεξ/σία από YpsilonPi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Εγώ πάντως παρατήρησα ότι 3 πακέτα που ακόμα περιμένω και αγνοείται η τύχη τους, εκ των οποίων το ένα παραγγέλθηκε από 11/11/19 και τα άλλα δύο αρχές Δεκεμβρίου, είχαν σταλεί από Κίνα μέσω ταχυδρομικών διαύλων Τουρκίας. Δεν ξέρω αν γίνεται "κάτι" εκεί, αλλά φαινεται να έχουν κολλήσει στο Tracking εδώ και πολλές εβδομάδες στη χώρα αυτή.  Έχω κάνει ήδη Dispute στα δύο από αυτά, και μου επιστράφηκαν τα χρήματα.

 Μια απο τα ιδια............και κατι αλλο που παρήγγειλα και υποτιθετε θα ερχοταν απο ευρωπαικη χωρα εκατσε τελωνιο και εβαλα δικο μου ατομο να το εκτελωνίσει βεβαια θα ζητήσω το ποσο αυτο απο το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Al_pacino είπε

 Μια απο τα ιδια............και κατι αλλο που παρήγγειλα και υποτιθετε θα ερχοταν απο ευρωπαικη χωρα εκατσε τελωνιο και εβαλα δικο μου ατομο να το εκτελωνίσει βεβαια θα ζητήσω το ποσο αυτο απο το paypal.

Ποσό εκτελωνισμού δεν δικαιούσαι από το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dicto είπε

Ότι θέλουμε διαβάζουμε. Η οδηγία αυτή λέει οτι δεν μπορεί να χρεώσει περισσότερα απο τις δαπάνες σου, οι οποίες κατα λέξη ειναι

"The shipping provider may charge a customs clearance fee or customs handling fee for processing the import declaration, an advancement fee for paying the duty and VAT on behalf of the recipient, an airline handling fee for loading and unloading the goods, a security fee for screening or x-raying the goods and a fee for preparing the customs declaration."

Αυτές είναι οι δαπάνες που πρέπει να χρεώσει και δεν μπορεί να υπερβεί η εταιρία που θα χρεώσει τα τέλη εκτελωνισμου, και δεν έχουν καμία σχέση με την αξία του αντικειμένου. 

 

5 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

 Μια απο τα ιδια............και κατι αλλο που παρήγγειλα και υποτιθετε θα ερχοταν απο ευρωπαικη χωρα εκατσε τελωνιο και εβαλα δικο μου ατομο να το εκτελωνίσει βεβαια θα ζητήσω το ποσο αυτο απο το paypal.

Ανάλογα. Ήταν αγορά απο Ευρωπαική αποθήκη, και φαίνεται απο την παραγγελία, ή εννοείς οτι ήταν να το στείλουν με Priority και το στείλανε αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια .Ποσο κοστιζει να στειλεις απο ελτα πακετο στη κινα ;Γιατι μας εχουν αδειασει τα φαρμακια απο μασκες https://www.neakriti.gr/article/kriti/1567442/kriti-gripi-kai-koronoios-exafanisan-tis-maskes-plafon-vazoun-farmakeia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγο του μήκους του Thread παρόλο που το διάβασα, δεν κατάλαβα το όριο στο οποίο α ΕΛΤΑ χρεώνουν τελωνείο ποιο είναι;

Έαν ένα αντικείμενο κοστίζει Αξία + μεταφορικά >22€ και άνω πληρώνω τελωνείο εν ολίγοις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...