Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Απο περιεργεια .Ποσο κοστιζει να στειλεις απο ελτα πακετο στη κινα ;Γιατι μας εχουν αδειασει τα φαρμακια απο μασκες https://www.neakriti.gr/article/kriti/1567442/kriti-gripi-kai-koronoios-exafanisan-tis-maskes-plafon-vazoun-farmakeia/

9,20 ΕYR Συστημένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Λόγο του μήκους του Thread παρόλο που το διάβασα, δεν κατάλαβα το όριο στο οποίο α ΕΛΤΑ χρεώνουν τελωνείο ποιο είναι;

Έαν ένα αντικείμενο κοστίζει Αξία + μεταφορικά >22€ και άνω πληρώνω τελωνείο εν ολίγοις;

Ναι. Από 22,01 πληρώνεις μόνο ΦΠΑ 24% και από 150,01 και πάνω πληρώνεις και ΦΠΑ και δασμούς. (Συν το χαράτσι φυσικά.) Αν έχω κάνει κάποιο λάθος, ευχαρίστως διορθώστε με. 

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια...Έχω δέματα από 28/11 που δεν έχω παραλάβει απο΄το banggood και πληρωμή με paypal.;Έχασα την προθεσμία για dispute?Νόμιζα ότι ήταν 180 ημέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση.το ebay εχει τριγωνικη η priority η μονο bangood,aliexpress και αυτα εχουν;

παντως στο bangood που εβαλα στο καλαθι ενα πραγματακι μικρο με 3 ευρω με priority πηγαινε 6 ευρω.διπλη τιμη δηλαδη.

τελος τα μαγαζακια που αγοραζαν γκατζετακια με 2-3 €και τα πωλουσαν εδω Ελλαδα 15-20 δεν θα εχουν χαρατσι αυτοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να έβρισκα πωλητή που να πουλάει πέτρες. Να έκανα παραγγελία έναν βράχο 20 κιλά, να περάσει από το τελωνείο και να το στείλουν πίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Μακάρι να έβρισκα πωλητή που να πουλάει πέτρες. Να έκανα παραγγελία έναν βράχο 20 κιλά, να περάσει από το τελωνείο και να το στείλουν πίσω.

Με την ευρηματικότητα που τους διακρίνει θα έβγαζαν επί τόπου νέο νόμο ώστε να σε χρεώσουν για την ταλαιπωρία που τους υπέβαλλες... :wacko::P

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, surf80 είπε

 

τελος τα μαγαζακια που αγοραζαν γκατζετακια με 2-3 €και τα πωλουσαν εδω Ελλαδα 15-20 δεν θα εχουν χαρατσι αυτοι;

λογικα θα υπαρχει αυξηση τιμων και απο αυτους.οχι μονο επειδη θα εχουν μεγαλυτερο κοστος αλλα και η ζήτηση θα ειναι μεγαλυτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, eri77 είπε

λογικα θα υπαρχει αυξηση τιμων και απο αυτους.οχι μονο επειδη θα εχουν μεγαλυτερο κοστος αλλα και η ζήτηση θα ειναι μεγαλυτερη

Τα ΕΛΤΑ δεν εχουν ουδεμια σχεση με κοντεινερ και οι περισσοτεροι ετσι φερνουν μπιχλιμπιδια. Αυτοι πανε απευθειας στο τελωνειο και κανουν την δουλεια τους.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mak_72 είπε

Μια βοήθεια...Έχω δέματα από 28/11 που δεν έχω παραλάβει απο΄το banggood και πληρωμή με paypal.;Έχασα την προθεσμία για dispute?Νόμιζα ότι ήταν 180 ημέρες...

Για αγορές με aliexpress είναι 60 ημέρες + 15 από την λήξη του χρονικού ορίου. Βέβαια παλιά ο πωλητής μπορούσε να επεκτείνει και άλλο το 60ημερο αν πλησίαζε να λήξει ο χρόνος αλλά τελευταία δεν γίνεται.  Για αγορές με paypal νομίζω ήταν 180 ημέρες δεν νομίζω να άλλαξε, δεν έχω κάνει ποτέ "διαφωνία" σε αγορά με paypal, μόνο επιστροφή ταχυδρομικών σε λάθος προϊόν που έστειλαν.

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Τα ΕΛΤΑ δεν εχουν ουδεμια σχεση με κοντεινερ και οι περισσοτεροι ετσι φερνουν μπιχλιμπιδια. Αυτοι πανε απευθειας στο τελωνειο και κανουν την δουλεια τους.

αν είναι έτσι παω πασο.νόμιζα ότι τα φέρνουν μεσω ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 11 ημέρες παρέλαβα δέμα από Ali, που έκανε τελικά γύρω στις 70 ημέρες μέχρι την παραλαβή, λίγο πριν λήξει η προστασία ζήτησα παράταση, την επομένη μου έδωσε 10 ημέρες, του γράφω στο chat ότι ίσως το 10ήμερο αποδειχτεί λίγο, μου λέει ok και καπάκι στην κυριολεξία μου έδωσε άλλες 10 επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, molot12 είπε

Για αγορές με aliexpress είναι 60 ημέρες + 15 από την λήξη του χρονικού ορίου. Βέβαια παλιά ο πωλητής μπορούσε να επεκτείνει και άλλο το 60ημερο αν πλησίαζε να λήξει ο χρόνος αλλά τελευταία δεν γίνεται. 

και τωρα μπορει να επεκτείνει...δεν παίζει κανένα ρόλο ομως.μετα απο 60 μερες μπορεις να ανοιξεις dispute κανονικα.το θεμα ειναι οτι με όλα αυτά που λέγονται εδω (δεν θα  παραλαβουν...θα ανοιξουν dispute λογω ληξεις χρονου ) συντομα η ελλαδα θα φαει ban και κανενας θα θελει να πουλησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Ηρέμησε φίλος! Αν περιμένεις 19 πακέτα και είναι 2-3 ευρώ η κάθε σου παραγγελία, μην ξεχνάς ότι κατά 99% σου έχουν αποσταλεί με ΑΠΛΟ ταχυδρομείο. Τα ΑΠΛΑ  ΔΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ανεξάρτητα από την αξία τους)

Μακαρι να είναι όπως τα λες. Εγώ βέβαια άλλα διάβασ εδώ μέσα, δίνει και κάποιες διευκρινήσεις το έγγραφο των ΕΛΤΑ, anyway "ες αύριον τα σπουδαία"  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, konpan123 είπε

Μακαρι να είναι όπως τα λες. Εγώ βέβαια άλλα διάβασ εδώ μέσα, δίνει και κάποιες διευκρινήσεις το έγγραφο των ΕΛΤΑ, anyway "ες αύριον τα σπουδαία"  

Μην ακούς κανέναν.

Όλα μα όλα τα δεματα φάκελοι κτλ από τριτες χώρες (Κίνα,ινδια,Αμερική κτλ)περνάνε τελωνείο.ΟΛΑ!

Το ότι επιλέγουν αυτοί μέχρι τώρα να κοιτάνε τα registered(συστημένα) δεν εξασφαλίζει κανέναν ότι και σε unregistered(απλό ταχυδρομείο) δεν μπορεί να σταματήσει.Οποιος επικαλεστεί το αντίθετο να μας καλύψει και τα έξοδα όταν συμβεί αυτό.

Αυτή είναι η αλήθεια.αν γουστάρουν τα σταματάνε και αυτά.δε σε καλυπτει κανένας. Τόσο απλά.

Και από τη στιγμή που βάση εγκυκλίου και  τιμοκαταλόγου ΕΛΤΑ ναι όλα αυτά συστημένα και μη κινδυνεύουν από το χαράτσι γιατί είναι στην κρίση τους αν θα το βγάλουν για έλεγχο η όχι.για αυτό είμαστε ενάντια στο χαράτσι.φυσικα αναφέρομαι σε ότι είναι κάτω από την ατέλεια (22ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...