Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δηλαδή διαβάζουμε παντού οτι το τέλος έπαψε να ισχύει, και το πρέπει να το φάμε αμάσητο, χωρίς ερωτηματικά, και να περιμένουμε με υπομονή την επίσημη ανακοίνωση. Απορίες μέχρι τότε δε επιτρέπονται.

Ωραία συγνώμη λάθος μου, δε φαντάστηκα οτι ήταν τόσο πρόβλημα. Σταματάω.

Το μόνο που λέω είναι ότι έχουμε να κάνουμε με κάτι πολύπλοκο και μη λογικό, το να μπερδευόμαστε κι ολα μεταξύ μας είναι περιττό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

1. Αφού διαβάσεις τα βασικά γύρω στο θέμα τελωνείο-εκτελωνισμός κλπ, θα μπορέσεις να καταλάβεις τι σημαίνει καθένα και ποιο είναι το αντικείμενο όσων εμπλέκονται γενικά γύρω απ' αυτά και μετά να συζητήσεις και να διατυπώσεις την όποια άποψή σου.

2. Δεν έχεις καταλάβει ότι γράφεις σε forum που φιλοξενεί τα μέλη του και δεν είναι δικό σου για να βάζεις όρους.

3. Ήδη σου απάντησε συμφορουμίτης, για το λάθος σου.

δεν περιμενα  σενα να μου πεις πως γραφω σε φορουμ , ομως εσυ πρεπει να το κατανοησεις αυτο και να σεβεσαι αν καποιος δεν εχει ενημερωθει για κατι, ωστε να μην θεωρησε επιθετικος , εσυ και εγω και ολοι εχουμε καθε δικαιωμα να μην δεχομαστε  επιθεση λεκτικη η οποια εχει να κανει και με την νοημοσυηνη του καθε ενος εδω στο φορουμ, επισης το δικαιωμα να μην ασχολησε με καποιον που δεν σε ρωτησε για να απαντησεις (αυτο ισχυει για ολους στο φορουμ ) το εχουμε ολοι και εσυ , επομενος κλεισε το θεμα εδω ...

1 ώρα πριν, makfil είπε

Διάβασες κάπου ότι η ατέλεια των 22€ θα κατέβει στα 15€;

Εάν ΝΑΙ, δώσε μας το link ή πες μας τι γράφει για την ατέλεια των 45€.

ποιος σας ειπε αγαπητο προσωπο οτι ειπα εγω κατι τετοιο ; φαινεται καπου αυτο ;; εγω ειπα πως απο 22 ευρω και κατω αγορες θα χρεωνει το ελτα 15 ευρω !! αυτο ειπα επισης ειπα οτι για καθε πακετο απο τα 4 θα πληρωσω 15 ευρω στο καθε πακετο ;; αν απεθυεινεσται σε εμενα καποιο λαθος εχετε κανει, ασχετα αν καποια πραγματα εχουν αλλαξει εκ των υστερων  και δεν το εμαθα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την υποψία ότι τα βοθροsite που διαδίδουν ότι το χαράτσι ακυρώθηκε αναφέρονται στην αλλαγή που έγινε από 0€ - 150€ σε 22€ - 150€ στις 11/2/2020 και τώρα κάνουν παραπληροφόρηση για να ησυχάσουν τα πνεύματα.  Το μόνο που ελπίζω είναι να κάνω λάθος.

Γιατί για να αλλάξει ο τιμοκατάλαγος είναι 5 λεπτά δουλειά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

1. Αφού διαβάσεις τα βασικά γύρω στο θέμα τελωνείο-εκτελωνισμός κλπ, θα μπορέσεις να καταλάβεις τι σημαίνει καθένα και ποιο είναι το αντικείμενο όσων εμπλέκονται γενικά γύρω απ' αυτά και μετά να συζητήσεις και να διατυπώσεις την όποια άποψή σου.

2. Δεν έχεις καταλάβει ότι γράφεις σε forum που φιλοξενεί τα μέλη του και δεν είναι δικό σου για να βάζεις όρους.

3. Ήδη σου απάντησε συμφορουμίτης, για το λάθος σου.

εσεις λοιπον ωφειλετε να βαλετε τα πραγματα που ισως γνωριζετε στην θεση τους χωρις να απαντατε σε συμφορουμιτες αυτο ειναι δικαιωμα του καθε συμφορουμιτη να επιλεγη με ποιον θα μιλαει βεβαιως και δικο σου δικαιωμα ..ορους στο φορουμ ποτε δεν επεβαλα γνωριζοντας την σωστη συμπεριφορα , αλλωστε δεν απευθηνθηκα σε καποιον ουτε απευθεινα σε καποιον να απαντηση κατα αυτον τον τροπο, το οτι εχω δικαιωμα να λεω το πως θα πραξω  ΕΓΩ δεν σημαινει οτι παω να θεσω καποιους ορους στο φορουμ που μονο στον εγκεφαλο σου υπαρχουν .. δειξε μου λοιπον πως πηγα να επιβαλω ορους , αλλιως σιωπας σε εμενα για παντα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, takisggg είπε

δεν περιμενα  σενα να μου πεις πως γραφω σε φορουμ , ομως εσυ πρεπει να το κατανοησεις αυτο και να σεβεσαι αν καποιος δεν εχει ενημερωθει για κατι, ωστε να μην θεωρησε επιθετικος , εσυ και εγω και ολοι εχουμε καθε δικαιωμα να μην δεχομαστε  επιθεση λεκτικη η οποια εχει να κανει και με την νοημοσυηνη του καθε ενος εδω στο φορουμ, επισης το δικαιωμα να μην ασχολησε με καποιον που δεν σε ρωτησε για να απαντησεις (αυτο ισχυει για ολους στο φορουμ ) το εχουμε ολοι και εσυ , επομενος κλεισε το θεμα εδω ...

 

11 λεπτά πριν, takisggg είπε

εσεις λοιπον ωφειλετε να βαλετε τα πραγματα που ισως γνωριζετε στην θεση τους χωρις να απαντατε σε συμφορουμιτες αυτο ειναι δικαιωμα του καθε συμφορουμιτη να επιλεγη με ποιον θα μιλαει βεβαιως και δικο σου δικαιωμα ..ορους στο φορουμ ποτε δεν επεβαλα γνωριζοντας την σωστη συμπεριφορα , αλλωστε δεν απευθηνθηκα σε καποιον ουτε απευθεινα σε καποιον να απαντηση κατα αυτον τον τροπο, το οτι εχω δικαιωμα να λεω το πως θα πραξω  ΕΓΩ δεν σημαινει οτι παω να θεσω καποιους ορους στο φορουμ που μονο στον εγκεφαλο σου υπαρχουν .. δειξε μου λοιπον πως πηγα να επιβαλω ορους , αλλιως σιωπας σε εμενα για παντα ...

Κανένας δεν γεννήθηκε και να τα ξέρει όλα. Όλοι μαθαίνουμε σιγά σιγά, είτε διαβάζοντας, είτε ακούγοντας, είτε δουλεύοντας.

Σε όλη αυτή τη μακρόχρονη διαδικασία απόκτησης γνώσεων και εμπειρίας, είναι καλό να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά και να φιλτράρουμε όσα μαθαίνουμε, ώστε να κρατάμε τα σωστά (για τον καθένα, αφού δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ιδεοληψίες).

Τέλος, όταν συμμετέχουμε σε ένα forum, πρέπει αφενός να ακολουθούμε τους όρους χρήσης, που βάζει η διαχειριστική ομάδα, και να γνωρίζουμε ότι κάθε σχόλιό μας μπορεί να συζητηθεί και να  σχολιαστεί από όλα τα μέλη του forum. Σε κάθε περίπτωση, επίσης, δεν μπορούμε να απαγορέψουμε σε οποιοδήποτε μέλος να  σχολιάσει  το post μας. Εάν δεν θέλουμε να ακολουθούμε αυτούς τους βασικούς όρους χρήσης, που μάλλον δεν έχεις διαβάσει ακόμη, δεν συμμετέχουμε σ' αυτές τις δημόσιες συζητήσεις. Τόσο απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα χθες μικροαντικειμενο 2,35€ χωρίς καμία επιβάρυνση. Το δέμα όμως ήρθε με μεγάλη καθυστέρηση (2,5 μήνες) και ενώ μου έκαναν refund.

Πιστεύω ότι η μεγάλη καθυστέρηση, που πολλοί έχουν αναφερθεί, οφείλεται στα ΕΛΤΑ και τα τελωνεία και παίζει να τα κρατούσαν τόσο καιρό για το νέο χαράτσι, που τώρα απ ότι φαίνεται το παίρνουν πίσω άρον άρον.

Και μετά σου λένε ότι φταίει το κράτος και οι αρμόδιοι υπουργοί, ενώ στη πραγματικότητα είναι αποφάσεις ανίκανων διοικητών δημοσίων οργανισμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Κανένας δεν γεννήθηκε και να τα ξέρει όλα. Όλοι μαθαίνουμε σιγά σιγά, είτε διαβάζοντας, είτε ακούγοντας, είτε δουλεύοντας.

Σε όλη αυτή τη μακρόχρονη διαδικασία απόκτησης γνώσεων και εμπειρίας, είναι καλό να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά και να φιλτράρουμε όσα μαθαίνουμε, ώστε να κρατάμε τα σωστά (για τον καθένα, αφού δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ιδεοληψίες).

Τέλος, όταν συμμετέχουμε σε ένα forum, πρέπει αφενός να ακολουθούμε τους όρους χρήσης, που βάζει η διαχειριστική ομάδα, και να γνωρίζουμε ότι κάθε σχόλιό μας μπορεί να συζητηθεί και να  σχολιαστεί από όλα τα μέλη του forum. Σε κάθε περίπτωση, επίσης, δεν μπορούμε να απαγορέψουμε σε οποιοδήποτε μέλος να  σχολιάσει  το post μας. Εάν δεν θέλουμε να ακολουθούμε αυτούς τους βασικούς όρους χρήσης, που μάλλον δεν έχεις διαβάσει ακόμη, δεν συμμετέχουμε σ' αυτές τις δημόσιες συζητήσεις. Τόσο απλά.

 

3 λεπτά πριν, makfil είπε

Κανένας δεν γεννήθηκε και να τα ξέρει όλα. Όλοι μαθαίνουμε σιγά σιγά, είτε διαβάζοντας, είτε ακούγοντας, είτε δουλεύοντας.

Σε όλη αυτή τη μακρόχρονη διαδικασία απόκτησης γνώσεων και εμπειρίας, είναι καλό να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά και να φιλτράρουμε όσα μαθαίνουμε, ώστε να κρατάμε τα σωστά (για τον καθένα, αφού δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ιδεοληψίες).

Τέλος, όταν συμμετέχουμε σε ένα forum, πρέπει αφενός να ακολουθούμε τους όρους χρήσης, που βάζει η διαχειριστική ομάδα, και να γνωρίζουμε ότι κάθε σχόλιό μας μπορεί να συζητηθεί και να  σχολιαστεί από όλα τα μέλη του forum. Σε κάθε περίπτωση, επίσης, δεν μπορούμε να απαγορέψουμε σε οποιοδήποτε μέλος να  σχολιάσει  το post μας. Εάν δεν θέλουμε να ακολουθούμε αυτούς τους βασικούς όρους χρήσης, που μάλλον δεν έχεις διαβάσει ακόμη, δεν συμμετέχουμε σ' αυτές τις δημόσιες συζητήσεις. Τόσο απλά.

Μην τα γενικευετε, δεν ειναι θεμα ιδεοληψιας υπαρχει το σωστο και το λαθος οπως στην προκειμενει περιπτωση, αλλο το να σχολιαζεις με ανθρωπινη συμπεριφορα και αλλο να επιτηθεσε λεκτικα, στο ξανα λεω αυτο, εγω δεν εχω να χωρισω κατι με το φορουμ και αν γινη ψηφισμα αντιδρασεις , αυτου του χαρατσιου εγω θα λαβω μερος ,ομως δεν μπορω και ουτε θελω να το επιβαλλω σε καποιον στο φορουμ , ετσι λοιπον αυτο που επικρατουσε μεχρι προτεινος ειναι  (ΚΑΤΩ ΑΠΟ 22 ΕΥΡΩ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΘΑ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ 15 ΕΥΡΩ)κάθε αντικείμενο με τελωνειακή διασάφηση που θα εκτελωνίζεται θα επιβάλλεται «Τέλος Εκτελωνισμού», το ελάχιστο ύψος του οποίου καθορίστηκε σε 15 ευρώ. ΤΕΛΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ  οσα λοιπον προιοντα εχουν το πρασινο καρτελακι (ελευθερα τελωνειου) δεν θα πληρωνουν αυτο το χαρατσι, μεχρι τωρα ετσι ειχαν τα πραγματα, τωρα  αν στην πορεια κατι αλλαξε ειναι υποχρεωση σου να ενημερωνεις το φορουμ και οχι να επιτηθεσε , αν το καταλαβενεις αυτο αν οχι καλυτερα να μην στοχευεις συνφορουμιτες εμεις ολοι εδω δεν ειμαστε για να κανουμε ο ενας στον αλλο τον εξυπνο , ειμαστε για να συζηταμε ανθρωπινα τα προβληματα και τις δυσκολιες , ωστε συσωμμη να αντιδρουμε υπερ του σωστου που πηγαζει απο το φυσιολογικο....δεν χρειαζεται να απαντησεις ,απλα εθεσα την σκεψη μου και τα ελατιρια μου σε ολο το φορουμ ...

4 ώρες πριν, papp0us είπε

Όλα δεκτά Τάκη, παρόλα αυτά έχει δίκιο, αφού τίποτα δεν ξεκίνησε απο το τελωνείο. Και η χρέωση, και όλο το πρόβλημα είναι καθαρά των ΕΛΤΑ, δεν εμπλέκεται πουθενά το τελωνείο, δεν έχει καμία σχέση με το τέλος αυτό.

Η ανακοίνωση των ΕΛΤΑ, το αναφέρει απλά για να πετάξει το μπαλάκι.

συφωνοι ειμαστε , εδω στο φορουμ νομιζω οτι τελικα επιζητουμε το λογικο που πηγαζει απο το φυσιολογικο , και την δικαιοι αντιδραση μας σε κατι που τουλαχιστον εγω το θεωρω ακραια παραλογο (κατω απο 22 ευρω χαρατσι 15 ευρω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις να μου επιτίθεσαι φραστικά και δεν θυμάσαι ότι ΕΣΥ ξεκίνησες την επίθεση με το παρακάτω post, και πέρα από τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησες, θεώρησες ότι μπορείς να απαγορέψεις σε μέλος του forum να σχολιάσει δικό σου post.

Δεν θα συνεχίσω αυτή την αδιέξοδη συζήτηση, γιατί βλέπω ότι αρνείσαι να καταλάβεις ακόμη και τα πιο απλά και βασικά.

 

4 ώρες πριν, takisggg είπε

1) εισαι πολυ επιθετικος , 2) οταν θες να εξειγησεις κατι περνεις λαθος δρομο και ουτε καν εισαι επιηκεις σε ολους αυτους που προφανος δεν ακουσαν οτι ακουσες εσυ (με λιγα λογια γινεσαι ξερολας ) 3) στα δικα μου γραφομενα δεν ξανααπαντας γιατι δεν σου το επιτρεπω 4) μεθε οτι ολα ξεκινησαν απο τον εκτελωνισμο στα τελωνεια και αν θες ξεκινα να το διαβζεις απο την αρχη το θεμα χωρις να κανεις τον διαβασμενο 5) καλο σου απογευμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manos-Sx είπε

 

Γιατί για να αλλάξει ο τιμοκατάλαγος είναι 5 λεπτά δουλειά...

5 μερες τον ειχαν κατω τον τιμοκατάλογο αν δεν πήρες χαμπάρι. Δεν είναι θεμα να αλλάξουν τον τιμοκατάλογο αλλα να πάρουν την απόφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, takisggg είπε

.συφωνοι ειμαστε , εδω στο φορουμ νομιζω οτι τελικα επιζητουμε το λογικο που πηγαζει απο το φυσιολογικο , και την δικαιοι αντιδραση μας σε κατι που τουλαχιστον εγω το θεωρω ακραια παραλογο (κατω απο 22 ευρω χαρατσι 15 ευρω )

Αρχικά επειδή το έκανα και εγω πρόσφατα το λάθος, σε παρακαλώ να μην προσπαθήσεις να λύσεις προσωπικό πρόβλημα μέσω του Forums, υπάρχουν PMs. Δε σε κατηγορώ, το έκανα χειρότερα, δεν αλλάζει το γεγονός οτι κάναμε και δυο λάθος, για αυτό σε παρακαλώ μην το κάνουμε χειρότερο.

Στο θέμα μας τώρα, πολύ καλά κάνεις και παραπονιέσαι και γκρινιάζεις, είναι όντως παράλογο το κόστος, αλλα δεν είναι αβάσιμο, το ξαναλέω. Δεν είναι ένα τυχαίο κόστος που ήρθε απο το πουθενά, έχει κανονική δικαιολόγηση απο τα ΕΛΤΑ γιατι χρεώνεται, και παρότι 100% είναι άδικο, υπερβολικό, και ελπίζουμε και παράνομο, για να ξεμπλέκουμε για αυτό, δεν είναι αβάσιμο .

ΤΑ ΕΛΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΛΤΑ έχουν την ευθύνη για το χάλι αυτό, και εσύ έμπλεξες λανθασμένα τα τελωνεία και τους υπαλλήλους τους για αυτό, και στο κάτω κάτω δε φταίνε τίποτα οι άνθρωποι. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις, αλλα θα σου άρεσε να είσαι οδηγός ταξί και να μπαίνεις σε φορουμ και να διαβάζεις "ανάθεμα τους ταρίφες που πάνε και απενεργοποιούν τα φανάρια για να κάνουν οικονομία και κινδυνεύουμε να περάσουμε το δρόμο;"

Ακριβώς επειδή είμαστε ανοιχτή συζήτηση, είναι λάθος να κατηγορούμε λάθος κόσμο, αυτό σου είπε το @makfil και έχει δίκιο. Αν δε σου άρεσε ο τρόπος του, στείλτου ένα προσωπικό μήνυμα, και μη συνεχίζεις στο θέμα, γιατι στην ουσία έχεις άδικο.

Και ξαναλέω, τα λέω εγώ που ειμαι χειρότερος, αλλα επειδή με έκανες παράθεση, απλά τα αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "δημοσιογραφικά site"  αντιγράφουν το ένα το άλλο, για αυτό και όλα έχουνε βγάλει τις ανακοινώσεις σχεδόν "copy paste".  Είτε είναι αλήθεια είτε ψέματα, συνεχίζουμε παντού τις καταγγελίες. Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Τα "δημοσιογραφικά site"  αντιγράφουν το ένα το άλλο, για αυτό και όλα έχουνε βγάλει τις ανακοινώσεις σχεδόν "copy paste".  Είτε είναι αλήθεια είτε ψέματα, συνεχίζουμε παντού τις καταγγελίες. Απλά τα πράγματα.

σωστα ετσι απλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papp0us είπε

Στο θέμα μας τώρα, πολύ καλά κάνεις και παραπονιέσαι και γκρινιάζεις, είναι όντως παράλογο το κόστος, αλλα δεν είναι αβάσιμο, το ξαναλέω. Δεν είναι ένα τυχαίο κόστος που ήρθε απο το πουθενά, έχει κανονική δικαιολόγηση απο τα ΕΛΤΑ γιατι χρεώνεται, και παρότι 100% είναι άδικο, υπερβολικό, και ελπίζουμε και παράνομο, για να ξεμπλέκουμε για αυτό, δεν είναι αβάσιμο

Κανονική δικαιολόγηση έχεις εσύ μόνο, που πάλι ύπουλα παίρνεις το μέρος των ΕΛΤΑ επειδή κάνεις affiliate και κάνεις spam με τα link στην υπογραφή και την εικόνα προφίλ με το site σου...

Το χαράτσι δεν είναι βάσιμο, δεν θα λέμε κάθε μέρα τα ίδια και δεν μας κάνουν χάρη που τα περνάνε χωρίς χρέωση, έτσι γίνεται παντού. Στη Κίνα μέχρι και free shipping προσφέρουν τα ταχυδρομεία στις τοπικές επιχειρήσεις για μικρά πακέτα και εδώ θες εσύ να μας δικαιολογήσεις το χαράτσι 15€....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...