Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, papas68 είπε

Μετά τις απαραίτητες αλλαγές, ανακοινώσεις, συνεχίζουμε ως είχαμε, πριν απο ολη αυτή τη φασαρία.

  

1 ώρα πριν, Innersense είπε

 

ναι αγαπητέ το είδαμε και παραπάνω αυτό και μακάρι για όλους μας να επαληθευτεί, απλά «Verba volant, scripta manent» ή αλλιώς "τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν" ... κι έτσι λοιπόν περιμένουμε

υγ > αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις και τις προηγούμενες αναρτήσεις για να δεις τις (εύστοχες κατ' εμέ) αντιρρήσεις επ' αυτού που λες...

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, papp0us είπε

Απο το πρωί έχω μιλήσει τρείς φορές, κάνε μια προσπάθεια, είναι μεγάλη δουλειά που έχεις δέμα σε έλεγχο, θα δούμε κατευθείαν αν ισχύει ή όχι!

Ο αριθμός είναι κατειλημμενος από τις 12:30  το μεσημέρι που απάντησαν στο email σήμερα. Αν έχεις κάποιον αριθμό που απαντάνε στείλτο εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kostas83 είπε

Ο αριθμός είναι κατειλημμενος από τις 12:30  το μεσημέρι που απάντησαν στο email σήμερα. Αν έχεις κάποιον αριθμό που απαντάνε στείλτο εδω

Και τα τρία; Για πάρε και ένα ΓΕΤΑ

https://www.11888.gr/search/public_sector/59659505/ 

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

Και τα τρία; Για πάρε και ένα ΓΕΤΑ

https://www.11888.gr/search/public_sector/59659505/ 

Ολα Κατειλημμενα.  Κατεβάζουν τα τηλ προφανος (και παλιότερα το έκαναν) θα προσπαθήσω αύριο πρωί πάλι. Μόλις έχω νεότερα θα σας γράψω. Αν και πιστεύω βάση του email (κάτι για υπομονή λένε) ότι μέχρι να πάρει προτεραιότητα το δέμα μου για έλεγχο θα περάσουν μέρες. Άρα πιθανότατα εκτός από το 15ευρω θα πρέπει να εχουμε και extra υπομονη 😜

Ελπίζω όλα αυτά να μην ισχύουν η τουλάχιστον να είναι περιστασιακά όπως το παλιότερο 3ευρω.. 

Καλή παγίδα πάντως μετά από περίοδο Χριστουγέννων με μαζικές παραγγελίες και με τεράστιες αργοπορίες από Κίνα να σκάσουν αρχές Φεβρουαρίου αυτό..  Γιατί δεν το έκαναν καλοκαίρι; γιατί δεν έδωσαν προειδοποίηση; Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι σίγουρος για τπτ μπορεί να μην ισχύει τπτ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas83 είπε

Ολα Κατειλημμενα.  Κατεβάζουν τα τηλ προφανος (και παλιότερα το έκαναν) θα προσπαθήσω αύριο πρωί πάλι. Μόλις έχω νεότερα θα σας γράψω. Αν και πιστεύω βάση του email (κάτι για υπομονή λένε) ότι μέχρι να πάρει προτεραιότητα το δέμα μου για έλεγχο θα περάσουν μέρες. Άρα πιθανότατα εκτός από το 15ευρω θα πρέπει να εχουμε και extra υπομονη 😜

Ελπίζω όλα αυτά να μην ισχύουν η τουλάχιστον να είναι περιστασιακά όπως το παλιότερο 3ευρω.. 

Καλή παγίδα πάντως μετά από περίοδο Χριστουγέννων με μαζικές παραγγελίες και με τεράστιες αργοπορίες από Κίνα να σκάσουν αρχές Φεβρουαρίου αυτό..  Γιατί δεν το έκαναν καλοκαίρι; γιατί δεν έδωσαν προειδοποίηση; Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι σίγουρος για τπτ μπορεί να μην ισχύει τπτ.. 

Ε το ξαφνικό ηταν προφανώς για να τα τσεπώσουν. Παίρνεις Δεκέμβρη πακετάκι 10€ ξέροντας οτι σου έρθει τέλη Δεκέμβρη χωρίς άλλη χρέωση, και τελικά το παίρνεις Φλεβάρη με 15€ καπέλο. Αν δεν είναι αυτό εντυπωσιακή επιχειρηματική κίνηση τι είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, με συγχωρείτε, αλλά εγώ ουσιαστική αλλαγή δεν βλέπω, και δεν θα θεωρήσω ότι υπάρχει, μέχρι να δω στον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είτε (α) Στο "Προσοχή" στον εκτελωνισμό, το κείμενο  που λέει ορίζεται σε 15 ευρώ να αντικατασταθεί με το "εφαρμόζεται το τέλος παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων". ή (β) να φύγει τελείως η παράγραφος με το "Προσοχή".

Από εκεί και πέρα, αυτό που λένε τα dikaiologitika και το iefimerida περί πράσινου αυτοκολλήτου δεν μου λέει κάτι (τους έστειλα και mail), διότι ως γνωστόν το αυτοκόλλητο που μπαίνει κατά τον έλεγχο είναι κίτρινο :)

Όσο για την ΑΑΔΕ, δεν αντιλαμβάνομαι τη σχέση της με το ζήτημα, δεδομένου ότι μιλάμε για χρέωση υπηρεσίας μιας ΑΕ, και όχι για επιβολή ΦΠΑ/δασμών. Αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει επ' αυτού, καλό θα ήταν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Παιδιά, με συγχωρείτε, αλλά εγώ ουσιαστική αλλαγή δεν βλέπω, και δεν θα θεωρήσω ότι υπάρχει, μέχρι να δω στον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είτε (α) Στο "Προσοχή" στον εκτελωνισμό, το κείμενο  που λέει ορίζεται σε 15 ευρώ να αντικατασταθεί με το "εφαρμόζεται το τέλος παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων". ή (β) να φύγει τελείως η παράγραφος με το "Προσοχή".

Από εκεί και πέρα, αυτό που λένε τα dikaiologitika και το iefimerida περί πράσινου αυτοκολλήτου δεν μου λέει κάτι (τους έστειλα και mail), διότι ως γνωστόν το αυτοκόλλητο που μπαίνει κατά τον έλεγχο είναι κίτρινο :)

Όσο για την ΑΑΔΕ, δεν αντιλαμβάνομαι τη σχέση της με το ζήτημα, δεδομένου ότι μιλάμε για χρέωση υπηρεσίας μιας ΑΕ, και όχι για επιβολή ΦΠΑ/δασμών. Αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει επ' αυτού, καλό θα ήταν.

Η ΑΑΔΕ δεν έχει καμία σχέση στοπ. Τα τελωνεία δεν έχουν καμια σχέση στοπ. Τα ΕΛΤΑ που έχουν την μόνη σχέση, αμα τους τηλεφωνήσεις λένε "το πήραμε πίσω δε θα υπάρξει καμία χρέωση στα πακέτα που μπαίνουν για έλεγχο, σύντομα θα υπάρξει ανακοίνωση" Προφανώς μαζί με την ανακοίνωση θα αλλάξει και ο τιμοκατάλογος.

Να σας θυμίσω οτι 27 Γενάρη είχαν αρχίσει την χρέωση με την εσωτερική εγκύκλιο, 3 του Φλεβάρη άλλαξε ο τιμοκατάλογος. Πάρτε ένα τηλέφωνάκι στα ΕΛΤΑ παιδιά, δεν πιστεύω να μας λένε όλοι οι τηλεφωνητες σε όλους φουμαρα. 

 

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papp0us είπε

Η ΑΑΔΕ δεν έχει καμία σχέση στοπ. Τα τελωνεία δεν έχουν καμια σχέση στοπ. Τα ΕΛΤΑ που έχουν την μόνη σχέση, αμα τους τηλεφωνήσεις λένε "το πήραμε πίσω δε θα υπάρξει καμία χρέωση στα πακέτα που μπαίνουν για έλεγχο, σύντομα θα υπάρξει ανακοίνωση" Προφανώς μαζί με την ανακοίνωση θα αλλάξει και ο τιμοκατάλογος.

Να σας θυμίσω οτι 27 Γενάρη είχαν αρχίσει την χρέωση με την εσωτερική εγκύκλιο, 3 του Φλεβάρη άλλαξε ο τιμοκατάλογος. Πάρτε ένα τηλέφωνάκι στα ΕΛΤΑ παιδιά, δεν πιστεύω να μας λένε όλοι οι τηλεφωνητες σε όλους φουμαρα. 

Μίλησες με την εξυπηρέτηση ελτα και σου είπαν πως δεν θα υπάρξει κάποια χρέωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

@papp0us Verba volant, scripta manent

Μαζί σου, αλλα δεν πιστευω οτι μαζευτήκαν οι τηλεφωνητές και ειπαν να μας γλεντήσουν. Ασε που και χωρίς στα Scipta, μέχρι τις 3-4 του μήνα μαζεύανε τα 15αρακια.

A, και αυτά με τα πράσινα χαρτάκια, είναι μάλλον παρανόηση των δικαιολογητικών, που αντέγραψαν μετά κατά συρροή οι υπόλοιποι, που είχε να κάνει με την πρώτη διευκρίνηση των ΕΛΤΑ, που ξαναέβαλε τα 22€ στον κατάλογο, και μετέφερε την χρέωση σε υποσημείωση, λες και είμαστε Ινδιάνοι, και μας δείχνουν καθρεφτάκια. Γιατι σε αυτή την διευκρινηση τα ΕΛΤΑ λέγανε οτι τα "τελωνειακώς ελεύθερα πακέτα, δε χρεώνονται μπλαμπλαμπλα."

5 λεπτά πριν, kostas83 είπε

Μίλησες με την εξυπηρέτηση ελτα και σου είπαν πως δεν θα υπάρξει κάποια χρέωση; 

3 φορές με ελτα μια με ΑΑΔΕ, ποιο πάνω που το αναφέρω, γράφω και τα τηλέφωνα που κάλεσα, έχω στείλει και email στην εξυπηρέτηση πελατών ζητώντας μια επίσημή γραπτή απάντηση, και ας βγάλουν οποτε θέλουν ανακοίνωση. (Έτσι μου ειπαν απο το τηλέφωνο να κάνω)

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

3 φορές με ελτα μια με ΑΑΔΕ

Χμμμ... Αν το είπαν οι τηλεφωνητριες οκ. Οδηγίες περνούν. Το ότι δεν άλλαξαν τον τιμοκατάλογο ακόμα για αρπαχτή μου μυρίζει.. Ότι προλάβουμε. Ίσως βιαστικά να στείλω τις αποδείξεις. Έπρεπε να το τραιναρο λίγο μέχρι να αλλάξει. Ειδομεν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas83 είπε

Το ότι δεν άλλαξαν τον τιμοκατάλογο ακόμα για αρπαχτή μου μυρίζει.. Ότι προλάβουμε. Ίσως βιαστικά να στείλω τις αποδείξεις. Έπρεπε να το τραιναρο λίγο μέχρι να αλλάξει. Ειδομεν

Κυριακή κοντή γιορτή     .. . που λένε

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas83 είπε

Φιλαράκι το να καλέσεις στα τηλέφωνα αυτά και να στο σηκώσουν έχει μικρότερη πιθανότητα από το να πιάσεις joker. Θα ενημερώσω μόλις μου έρθει η ειδοποίηση αν έχει χρέωση 15. Έτσι όπως το είδα όμως είναι stadaraki μιας και το αναφέρουν ξεκάθαρα. 

Και όχι δεν λένε το ίδιο. Το ένα λέει πως οκ το διώχνουμε και το άλλο λέει οκ θα το τσεκαρουμε (εννοείται όχι τσάμπα) και θα το απελευθερωσουμε.

Βάσει νέας εγκυκλίου από το Τελωνείο, παρακαλούμε για την υπομονή σας μέχρι τον έλεγχο, την έγκριση και την οριστική απελευθέρωση του δέματος προς διάθεση

Το 15ευρω κρυβεται πίσω από τις λέξεις "μέχρι τον έλεγχο"...  Φυσικά μακάρι να κάνω λαθος

Όταν αλλάξει ο τιμοκατάλογος θα έχει καταργηθεί.. Προς το παρόν όλα είναι σε ισχύει 

τυπικά έχεις δίκιο άλλα πιστεύω ότι ανεπίσημα το έχουν καταργήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papas68 είπε

τυπικά έχεις δίκιο άλλα πιστεύω ότι ανεπίσημα το έχουν καταργήσει 

Θα κλέψω από τον @Orestis_G το Verba volant, scripta manent και θα πω ότι βάση του όσα αναφέρει το email και βάση του τιμοκαταλογου που είναι αναρτημένος αυτή την στιγμή που μιλαμε πληρώνω 15ευρω (επίσημα) 

Ανεπίσημα θα ξέρω μόλις έρθει η ειδοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...