Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις μη μπερδεύεστε, είμαστε ΑΚΟΜΑ στο "αμα μπει για έλεγχο πέφτει τσεκούρι" με βάση τα χαρτιά. Δεν αλλάζει αυτό. Εγώ απλά σας λέω(και σας προτρέπω να ρωτήσετε και οι ίδιοι) οτι η εξυπηρέτηση πελατών των ΕΛΤΑ, ότι πιο επίσημο μπορώ να βρώ χωρίς ανακοίνωση, λέει πως η χρέωση αυτή σταμάτησε. Τιποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. @kostas83 θέλω να πιστεύω οτι τι γλίτωσες. Θα μάθουμε σε κανα διήμερο.

Περιμένω email απο ελτα επίσημο ή ανακοίνωση για να δουμε το παραπέρα, άρα πάμε απο αύριο.

«Ανακοίνωση Ελληνικών Ταχυδρομείων»    
 
Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2020

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία ανακοινώνουν ότι θα συνεχίσουν να μην επιβάλλουν καμία χρέωση στα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώμα «Τελωνειακώς Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την αντίστοιχη ένδειξη.

Η απόφαση ακολουθεί την πρόσφατη διευκρινιστική οδηγία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), προς τους Τελωνειακούς Υπαλλήλους του Αερολιμένα «Ελ. Βενιζέλος» η οποία ρυθμίζει τη διαδικασία εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων που εισέρχονται για έλεγχο και για τα οποία προκύπτει μηδενική χρέωση δασμών και φόρων (αξία αντικειμένων κάτω των 22€). Σε αυτή την περίπτωση, θα τους επικολλάται η διακριτική πράσινη ετικέτα με τη σήμανση «Τελωνειακώς Ελεύθερο» και θα εξέρχονται από το Τελωνείο.

 

Ρε σεις ποιος τις γράφει τις ρημάδες να του δώσω ένα βραβείο; Πάλι δε λέει τίποτα ξεκάθαρο.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προκύπτει μηδενική χρέωση δασμών και φόρων

 

Κάτι καινούριο θα μας πουν άραγε; 

 

Όντως δεν αναφέρει τπτ για το ειδικό τέλος των 15 ευρω

"Θα τους επικολλάται η διακριτική πράσινη ετικέτα με τη σήμανση «Τελωνειακώς Ελεύθερο» και θα εξέρχονται από το Τελωνείο." 

Να σημειώσω πως και με το 3 ευρω το ίδιο ίσχυε. Αυτό που λέει η ανακοίνωση δεν αναιρεί το ειδικό τέλος των 15 ευρω

Επεξ/σία από kostas83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πριν από λίγο παρέλαβα από τον ταχυδρόμο τρία πακετάκια με φτηνά μπιχλιμπίδια από alli χωρίς φυσικά χρεώσεις.

Οπότε καλά πάει το πράγμα ας συνεχίσουμε να γκρινιάζουμε πάντως γιατί αυτοί έτσι θέλουν.Άμα μας δουν να ησυχάζουμε θα τι φάμε τη φάπα.:D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.elta.gr/Εταιρία/ΓραφείοΤύπου/ΔελτίαΤύπου/tabid/752/newsid1178/1840/--/language/el-GR/Default.aspx

Καλωσήρθαν τα scripta.

 

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία ανακοινώνουν ότι θα συνεχίσουν να μην επιβάλλουν καμία χρέωση στα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώμα «Τελωνειακώς Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την αντίστοιχη ένδειξη.

Η απόφαση ακολουθεί την πρόσφατη διευκρινιστική οδηγία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), προς τους Τελωνειακούς Υπαλλήλους του Αερολιμένα «Ελ. Βενιζέλος» η οποία ρυθμίζει τη διαδικασία εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων που εισέρχονται για έλεγχο και για τα οποία προκύπτει μηδενική χρέωση δασμών και φόρων (αξία αντικειμένων κάτω των 22€). Σε αυτή την περίπτωση, θα τους επικολλάται η διακριτική πράσινη ετικέτα με τη σήμανση «Τελωνειακώς Ελεύθερο» και θα εξέρχονται από το Τελωνείο.

Επεξ/σία από Vinsomnia
  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, αν διαβάζω σωστά, οι τελωνειακοί οφείλουν και στην περίπτωση που θα ελέγξουν δέμα αξίας κάτω των 22 ευρώ, να βάλουν το πράσινο αυτοκόλλητο του τελωνειακώς ελεύθερου.

Αναμένουμε αναθεώρηση τιμοκαταλόγου ΕΛΤΑ, με άλλα λόγια

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα στείλει απο τις 12/02 με μειλ παραστατικά στο ΓΕΤΑ για δέμα από iherb. Μου απάντησαν σήμερα (ενώ συνήθως απαντούσαν την ίδια ή την επόμενη εργάσιμη) ότι το δέμα μου χρήζει ατέλειας και αναμένεται η απελευθέρωσή του.

Το κείμενο είναι αυτό:

 «Λάβαμε τα παραστατικά / δικαιολογητικά σας και έχουν προωθηθεί από το τμήμα μας αρμοδίως προς έλεγχο. Το δέμα σας, βάσει των προσκομισθέντων παραστατικών, χρήζει ατέλειας. Βάσει νέας εγκυκλίου από το Τελωνείο, παρακαλούμε για την υπομονή σας μέχρι τον έλεγχο, την έγκριση και την οριστική απελευθέρωση του δέματος προς διάθεση. Σας ευχαριστούμε.»

 

Παναγιώτης Χονδρέας

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ

ΔΑΑ "Ελ. Βενιζέλος" 80008 Σπάτα

Τηλ: 210-3538102, 210-3538103, 210-3538104

 

Τους έχω ζητήσει να με ενημερώσουν ποια ειναι η νέα εγκύκλιος στην οποία αναφέρονται και αν καταργήθηκε η χρέωση των 15 ευρώ γαι τα δέματα που μετά τον έλεγχο αποδεικνύεται ότι χρήζουν ατέλειας.

ΥΓ. Δεν ειδα οτι ειχε ξεκλειδωσει αυτο το θέμα και το εγραψα και στο "Αγορές εκτος Ε.Ε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον την εγκύκλιο που ανέφεραν δεν μου την έστειλαν απο το ΓΕΤΑ αλλα μου απάντησαν αυτό:

"Εφόσον τα αποδεικτικά σας γίνουν δεκτά από το τελωνείο, δεν θα καταβάλετε 15€. Για περισσότερες πληροφορίες όσο αφορά την τιμολογιακή πολιτική των ΕΛΤΑ παρακαλούμε απευθυνθείτε στην εξυπηρέτηση πελατών."

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mar.pan. είπε

Λοιπον την εγκύκλιο που ανέφεραν δεν μου την έστειλαν απο το ΓΕΤΑ αλλα μου απάντησαν αυτό:

"Εφόσον τα αποδεικτικά σας γίνουν δεκτά από το τελωνείο, δεν θα καταβάλετε 15€. Για περισσότερες πληροφορίες όσο αφορά την τιμολογιακή πολιτική των ΕΛΤΑ παρακαλούμε απευθυνθείτε στην εξυπηρέτηση πελατών."

Οπότε νομίζω είμαστε οκ, ευχαριστώ για την ενημέρωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, terkos2 είπε

Αν δεν αφαιρεθεί και από τον τιμοκατάλογο να μην είστε σίγουροι για τίποτα, οι ανακοινώσεις δεν καθορίζουν την τιμολογιακή πολιτική.

Αυτό ακριβώς...

Αφού το βλέπετε ότι παντού σε όλες τις επίσημες απαντήσεις τα μασάνε. Τόσο δύσκολο θα ήταν να πούνε ότι γενικότερα όλα τα πακέτα έως 22€ δεν θα έχουν καμία χρέωση;

Για την ώρα είμαστε εντάξει δε λέω όπως φαίνεται δεν τα περνάνε καθόλου όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, αλλά η χρέωση παραμείνει στον τιμοκατάλογο και όποτε θέλουν την εφαρμόζουν.

Επεξ/σία από Manos-Sx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Manos-Sx είπε

Αυτό ακριβώς...

Αφού το βλέπετε ότι παντού σε όλες τις επίσημες απαντήσεις τα μασάνε. Τόσο δύσκολο θα ήταν να πούνε ότι γενικότερα όλα τα πακέτα έως 22€ δεν θα έχουν καμία χρέωση;

Γραπτή απάντηση και μάλιστα ενυπόγραφη μου έδωσαν απο το ΓΕΤΑ οτι δεν θα καταβάλλω 15 ευρώ αν το δέμα μου κριθεί ότι ειναι τελωνειακώς ελευθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mar.pan. είπε

Γραπτή απάντηση και μάλιστα ενυπόγραφη μου έδωσαν απο το ΓΕΤΑ οτι δεν θα καταβάλλω 15 ευρώ αν το δέμα μου κριθεί ότι ειναι τελωνειακώς ελευθερο.

Σε δικό μου ερώτημα 

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας 🙂 Σε σχέση με την ανακοινωση για τα πακέτα εκτός ε.ε. αυτό σημαίνει οτι ακόμα και ΑΝ ΜΠΟΥΝ για έλεγχο , και ζητηθούν αποδείξεις, αν είναι κάτω απο 22€ αποδεδειγμένα δε θα χρεωθούν με 15€ τέλη; 

Θα αλλάξει και ο τιμοκατάλογος;

Ευχαριστώ

Η απάντηση ήταν η εξής

Αναφορά σε κείμενο

Σημαίνει ότι ακόμα και αν μπουν στο τελωνείο εφόσον είναι αποδεδειγμένα κάτω από 22€ αξία, τότε το τελωνείο υποχρεούται να επικολλήσει πράσινη ετικέτα "Τελωνειακώς ελεύθερο" Τα αντικείμενα με τέτοια ετικέτα, δεν χρεώνονται με τέλη εκτελωνισμού. Δεν χρειάζεται να αλλάξει ο τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ. Η ετικέτα του τελωνείου δημιουργούσε το πρόβλημα

Οπότε ο έλεγχος της ατέλειας γίνεται, και μετά κολλούν το πράσινο ταμπελάκι, οπότε πάει παραπέρα, και δε χρεώνεται με τέλη.

Αυτό μάλλον σήμαινει το μήνυμα που έλαβες @kostas83 , πήραν τα αποδεικτικά και τα έστειλαν τελωνείο(;) για να επιβεβαιωθεί η ατέλεια, να πάρει πράσινο αυτοκόλλητο και να πάει παραπέρα.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...