Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι αυτό που έλεγα και παλιά.κολλούσαν πράσινο χαρτάκι η έπρεπε να κολλήσουνε πράσινο χαρτάκια και μετά με βάπτισμα των ΕΛΤΑ βαζαν κίτρινο με το χαράτσι...λαμόγια δηλαδή....

Τέλος καλό όλα καλά!

Συνεχίζουμε...

Και πάλι μπράβο σε όλους!

Επεξ/σία από donstefano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, papp0us είπε

Σε δικό μου ερώτημα 

Η απάντηση ήταν η εξής

Αναφορά σε κείμενο

Σημαίνει ότι ακόμα και αν μπουν στο τελωνείο εφόσον είναι αποδεδειγμένα κάτω από 22€ αξία, τότε το τελωνείο υποχρεούται να επικολλήσει πράσινη ετικέτα "Τελωνειακώς ελεύθερο" Τα αντικείμενα με τέτοια ετικέτα, δεν χρεώνονται με τέλη εκτελωνισμού. Δεν χρειάζεται να αλλάξει ο τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ. Η ετικέτα του τελωνείου δημιουργούσε το πρόβλημα

 

Αγαπητέ αυτή ήταν η απάντηση στο τηλέφωνο ή γραπτώς σε mail, δεν το διευκρινίζεις.

Προφανώς η μη ετικέτα του τελωνείου "δημιουργούσε το πρόβλημα" και είπανε και αυτοί σε συμπαιγνία φυσικά με το τελωνείο, <<εσείς μην βάζετε πράσινη ετικέτα να βάζουμε εμείς τέλος εκτελωνισμού 15€>> και ίσως για αυτό επενέβει η ΑΑΔΕ.

Επεξ/σία από terkos2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδανε ότι ο κόσμος τσινισε με αυτό το νέο και τελικά το πήραν πίσω.

Πάλι καλά να λέμε γιατί αν τους αφήναμε θα μας χρέωναν και τον αέρα που αναπνέουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, terkos2 είπε

Αγαπητέ αυτή ήταν η απάντηση στο τηλέφωνο ή γραπτώς σε mail, δεν το διευκρινίζεις.

Προφανώς η μη ετικέτα του τελωνείου "δημιουργούσε το πρόβλημα" και είπανε και αυτοί σε συμπαιγνία φυσικά με το τελωνείο, <<εσείς μην βάζετε πράσινη ετικέτα να βάζουμε εμείς τέλος εκτελωνισμού 15€>>.

Εξυπηρέτηση πελατών μέσω FB, http://prntscr.com/r3mbbu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

Εξυπηρέτηση πελατών μέσω FB, http://prntscr.com/r3mbbu

Αρά τι μας λένε; Ότι αν το τελωνείο στο μέλλον δεν κολλάει πράσινη ετικέτα τα ΕΛΤΑ έχουν το δικαίωμα να χρεώνουν το χαράτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Manos-Sx είπε

Αρά τι μας λένε; Ότι αν το τελωνείο στο μέλλον δεν κολλάει πράσινη ετικέτα τα ΕΛΤΑ έχουν το δικαίωμα να χρεώνουν το χαράτσι;

Μα λεει πως θα ειναι υποχρεωμενο το τελωνειο να κολλαει πρασινη ετικετα αν βρεθει τελωνειακως ελευθερο.

Σε αντιθεση με την κιτρινη ετικετα τελωνειακως ελευθερου που δημιουργουσε το προβλημα με την χρεωση του 15ευρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, papp0us είπε

Εξυπηρέτηση πελατών μέσω FB, http://prntscr.com/r3mbbu

Μάλιστα

Πάντως εμένα αν δεν αφαιρεθεί και από τον τιμοκατάλογο η συγκεκριμένη φράση δεν με εφησυχάζει καθόλου.

12 λεπτά πριν, Manos-Sx είπε

Αρά τι μας λένε; Ότι αν το τελωνείο στο μέλλον δεν κολλάει πράσινη ετικέτα τα ΕΛΤΑ έχουν το δικαίωμα να χρεώνουν το χαράτσι;

Ή αν ξεχνιέται εσκεμμένα μερικές φορές το τελωνείο δεν κολλάει την πράσινη ετικέτα, τότε τα ΕΛΤΑ έχουν το δικαίωμα να χρεώνουν το χαράτσι.

Επεξ/σία από terkos2
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terkos2 είπε

Μάλιστα

Πάντως εμένα αν δεν αφαιρεθεί και από τον τιμοκατάλογο η συγκεκριμένη φράση δεν με εφησυχάζει καθόλου.

Ή αν εσκεμμένα μερικές φορές το τελωνείο δεν κολλάει την πράσινη ετικέτα, τότε τα ΕΛΤΑ έχουν το δικαίωμα να χρεώνουν το χαράτσι.

Απο οτι κατάλαβα εγώ, απο απαντήσεις και ανακοίνωση, με μεγάλη πιθανότητα να κάνω λάθος, πλέον το αν είναι τελωνειακώς ελεύθερο η όχι βγαίνει ΜΕΤΑ την αποστολή των αποδεικτικών, τα οποία επεξεργάζεται το τελωνείο . Αν τα αποδεικτικά που στείλει κάποιος το δείχνουν εντος της ατέλειας, παίρνει πράσινο χαρτάκι και γειά σας, αν όχι συνεχίζεται ο εκτελωνισμός με βάση την αξία τους. Μέχρι τώρα αν υπήρχε αβεβαιότητα για την αξία, δεν παίρνανε πράσινο χαρτάκι ακομα και αν ηταν τελικά κάτω απο 22€(μάλλον;) μπορεί και να μπερδεύω κόσμο αυτή τη στιγμή οπότε σταματάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα πεί από την αρχή..τσάμπα ντόρος για το τίποτα. Τώρα πως και γιατί ξεκίνησε όλο αυτό από τη μεριά τους δε ξέρω..Μάλλον κάποιος φωστήρας είχε ΤΗ φαϊνή ιδέα για το πως θα τονώσει τα οικονομικά των ΕΛΤΑ (μάλλον ο φωστήρας έχει IQ ραδικιού).

Δε πρόκειται να εφαρμοζόταν για πολλούς και διάφορους λόγους: Οι υπάλληλοι θα έπηζαν ελέγχοντας μπιχλιμπίδια, τα ΕΛΤΑ θα πηγαινοέφερναν πακέτα απαράδοτα, οι αποθήκες θα γέμιζαν, θα είχαν εμάς να γκρινιάζουμε, θα είχαν τους κινέζους να γκρινιάζουν κλπ κλπ. 

Επίσημα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Manos-Sx είπε

Ωραία όλα αυτά δε διαφωνώ, αλλά γιατί δεν αφαιρούν την χρέωση από τον τιμοκατάλογο;

Ακριβώς έτσι.

Τι νόημα έχει  λοιπόν να ανσφέρεται κάτι τέτοιο αφού δεν θα υπάρχει χρέωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω τι θα γίνει με αυτούς που πλήρωσαν. Λογικά θα σου πουν ότι τότε ίσχυε και τώρα δεν. Πάντως η ανακοίνωση ούτε εμένα μου μοιάζει ξεκάθαρη αλλά αν δεν ήταν να το αποσύρουνε γιατί να βγάλουν νέα ανακοίνωση? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, terkos2 είπε

Ακριβώς έτσι.

Τι νόημα έχει  λοιπόν να ανσφέρεται κάτι τέτοιο αφού δεν θα υπάρχει χρέωση;

Μα άλλαξε ο τιμοκατάλογος

https://www.elta.gr/Portals/0/ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ/4_Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_02_2020.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, terkos2 είπε

Ακριβώς έτσι.

Τι νόημα έχει  λοιπόν να ανσφέρεται κάτι τέτοιο αφού δεν θα υπάρχει χρέωση;

Έλα μου ντε...

Επειδή δεν έχω εμπιστοσύνη στην διοίκηση των ΕΛΤΑ τους έχω ικανούς να χρεώνουν το χαράτσι όταν μπορούν και αν ο παραλήπτης αρχίσει την γκρίνια για τελωνείο και ΑΑΔΕ να λένε λάθος κάναμε ή θα το κοιτάξουμε περάστε πάλι αύριο και να βγάζουν την χρέωση.

10 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δεν βλέπω να άλλαξε κάτι κανονικά εκεί είναι αυτό:


Προσοχή: Στα αντικείμενα που επιλέγονται από τις Τελωνειακές Αρχές για περαιτέρω έλεγχο αλλά φέρουν τελωνειακή διασάφηση με μηδενικούς φόρους και δασμούς, το τέλος εκτελωνισμού ορίζεται σε 15€

Επεξ/σία από Manos-Sx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...