Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Αυτό υπάρχει χρόνια εκει, και αφορά δέματα , δηλαδή για 2 κιλά και πάνω και εδώ που τα λέμε δεν το εισπράττουν και σχεδόν ποτέ. 

Το λέει κάπου ότι είναι για 2 κιλά και πάνω; Δεν βλέπω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Manos-Sx είπε

Το λέει κάπου ότι είναι για 2 κιλά και πάνω; Δεν βλέπω κάτι

"Για ταχυδροµικά δέµατα (συµπεριλαµβανοµένων των δεµάτων EPG) και για αντικείµενα EMS"

Δεματα ασχετως διαστασεων θεωρουνται τα ανω των δυο κιλων. Αν ειναι κατω των 2 κιλων και μεσα σε καποιο οριο διαστασεων θεωρειται επιστολικο ταχυδρομειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

"Για ταχυδροµικά δέµατα (συµπεριλαµβανοµένων των δεµάτων EPG) και για αντικείµενα EMS"

Δεματα ασχετως διαστασεων θεωρουνται τα ανω των δυο κιλων. Αν ειναι κατω των 2 κιλων και μεσα σε καποιο οριο διαστασεων θεωρειται επιστολικο ταχυδρομειο.

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση :)

Αν είναι έτσι ούτε τα 3€ μας ενοχλούν τότε, διότι έως 22€ πακέτο και να ζυγίζει πάνω από 2 κιλά πρέπει να είναι πολύ σπάνιο.

Επεξ/σία από Manos-Sx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

"Για ταχυδροµικά δέµατα (συµπεριλαµβανοµένων των δεµάτων EPG) και για αντικείµενα EMS"

Δεματα ασχετως διαστασεων θεωρουνται τα ανω των δυο κιλων. Αν ειναι κατω των 2 κιλων και μεσα σε καποιο οριο διαστασεων θεωρειται επιστολικο ταχυδρομειο.

κάπου είχα διαβάσει(θα βρώ και πηγή, αλλα δεν ηταν επίσημη) οτι είναι εύκολος ο διαχωρισμός τους και με την ειδοποίοηση, αφού ανάλογα με το τι ξεκινάει το Tracking code, δείχνει και την κλάση του.

RΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧσε επιστολές
CΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ σε δέματα
EΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ σε EMS

οταν μιλάμε φυσικά για συστημένα δέματα.  Κλασσικά με κάθε επιφύλαξη, αν κάνω λάθος, ας διορθώσει κάποιος.

Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου απο επιστολές/πακέτα, νομίζω οντως έτσι πάει.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, papp0us είπε

Το χειρότερο κατα την άποψη μου είναι οτι έμεινε η χρέωση για την επανεξέταση, αλλα και αυτό απο τη στιγμή που είναι χρήματα που σου επιστρέφουν, αν τελικά σε έχουν όντως υπερχρέωσει, παλεύεται.

Ναι, αυτό είναι "ήττα", αλλά μικρό το κακό αφού είναι αντιμετωπίσιμο στο τέλος.

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

κάπου είχα διαβάσει(θα βρώ και πηγή, αλλα δεν ηταν επίσημη) οτι είναι εύκολος ο διαχωρισμός τους και με την ειδοποίοηση, αφού ανάλογα με το τι ξεκινάει το Tracking code, δείχνει και την κλάση του.

RΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧσε επιστολές
CΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ σε δέματα
EΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ σε EMS

οταν μιλάμε φυσικά για συστημένα δέματα.  Κλασσικά με κάθε επιφύλαξη, αν κάνω λάθος, ας διορθώσει κάποιος.

Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου απο επιστολές/πακέτα, νομίζω οντως έτσι πάει.

Νομίζω και τα LOxxxxxxxxxXX είναι EMS. Το μόνο πακέτο μου που αρχίζει έτσι, και από το Aliepxress με στέλνει στο site της EMS για tracking.

Έχω ένα τέτοιο κολλημένο στο τελωνείο πολύ καιρό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ναι, αυτό είναι "ήττα", αλλά μικρό το κακό αφού είναι αντιμετωπίσιμο στο τέλος.

Νομίζω και τα LOxxxxxxxxxXX είναι EMS. Το μόνο πακέτο μου που αρχίζει έτσι, και από το Aliepxress με στέλνει στο site της EMS για tracking.

Έχω ένα τέτοιο κολλημένο στο τελωνείο πολύ καιρό. 

Τα LO είναι καινούργια, αυτό που είχα βρει εγώ ηταν παλιό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια θεόχαζη ερώτηση.

Με τον νέο τιμοκατάλογο των ελτά, αν αγοράσω κάτι μέχρι 150 ευρώ, ο φόρος που θα πληρώσω θα είναι 15 ευρώ με το φπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Παιδιά μια θεόχαζη ερώτηση.

Με τον νέο τιμοκατάλογο των ελτά, αν αγοράσω κάτι μέχρι 150 ευρώ, ο φόρος που θα πληρώσω θα είναι 15 ευρώ με το φπα?

Ναι, 15€ τέλη συν ΦΠΑ, αν εννοείς σύνολο 15€ όχι, Τα ελτά έχουν τιμοκατάλογο για τις δικές τους χρεώσεις. ΦΠΑ και Δασμοί είναι χρεώσεις τελωνείου

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ναι, 15€ τέλη συν ΦΠΑ, αν εννοείς σύνολο 15€ όχι, Τα ελτά έχουν τιμοκατάλογο για τις δικές τους χρεώσεις. ΦΠΑ και Δασμοί είναι χρεώσεις τελωνείου

Nαι, αυτό εννοούσα. Φόρο ελτά και τελωνείο μαζί.

Όπως και να έχει, μου φαίνεται πιο αντικειμενικός ο νέος τιμοκατάλογος των ελτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kosutasu22 είπε

Δεματα ασχετως διαστασεων θεωρουνται τα ανω των δυο κιλων. Αν ειναι κατω των 2 κιλων και μεσα σε καποιο οριο διαστασεων θεωρειται επιστολικο ταχυδρομειο.

ναι ετσι ειναι, επισης συπμληρωματικα να πω πως για τα ελτα αν τους πας αντικειμενο κατω απο 2 κιλα μπορεις ανετα να το στειλεις σαν δεμα και μαλιστα συμφερει διοτι εχει παρακολουθηση και χαμηλη τιμη απλα για να φυγει με (ελτα λεω) σαν δεμα και ειναι κατω απο 2 κιλα πρεπει να εχει καποιες ελαχιστες διαστασεις πανω απο 15 εκ απο την αλλη σιγουρα αν ειναι πανω απο 2 κιλα δεν μπορει να φυγει με επιστολικό ταχυδρομείο .... δε τον κοβω κιολας (😁) αλλα τα εχω ρωτησει και τσεκαρει πολλες φορες .... απο την αλλη δεν ξερω τι ισχυει για τις αλλες εταιριες...

ολα αυτα απλως και μονο πληροφοριακά

1 ώρα πριν, papp0us είπε

κάπου είχα διαβάσει(θα βρώ και πηγή, αλλα δεν ηταν επίσημη) οτι είναι εύκολος ο διαχωρισμός τους και με την ειδοποίοηση, αφού ανάλογα με το τι ξεκινάει το Tracking code, δείχνει και την κλάση του.

RΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧσε επιστολές
CΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ σε δέματα
EΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ σε EMS

δες εδω κατι λεει

https://track-chinapost.com/?p=686

 

Επεξ/σία από dedalos91
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

δεν ξερω ανα ειναι ακριβως ετσι αλλα ξερω σιγουρα πως για τα ελτα αν τους πας αντικειμενο κατω απο 2 κιλα μπορεις ανετα να το στειλεις σαν δεμα και μαλιστα συμφερει διοτι εχει παρακολουθηση και χαμηλη τιμη απλα για να φυγει με (ελτα λεω) σαν δεμα και ειναι κατω απο 2 κιλα πρεπει να εχει καποιες ελαχιστες διαστασεις πανω απο 15 εκ απο την αλλη σιγουρα αν ειναι πανω απο 2 κιλα δεν μπορει να φυγει με επιστολικό ταχυδρομείο .... δε τον κοβω κιολας (😁) αλλα αυτα τα εχω ρωτησει και τσεκαρει πολλες φορες .... απο την αλλη δεν ξερω τι ισχυει για τις αλλες εταιριες...

ολα αυτα απλως και μονο πληροφοριακά

Ναι, απλα βαριομουν να διορθωσω τη γραμματικη μου.

Τεσπα, 2+ κιλα επιστολικο ταχυδρομειο δεν υπαρχει (και σε αλλες χωρες οχι μονο εδω)

Εαν λαβεις απο το εξωτερικο αντικειμενο ανω των δυο κιλων θα παει στο κεντρο διαχειρησης δεματων (στο Ρουφ αν δεν κανω λαθος)

Μπορεις να στειλεις εσωτερικο δεμα κατω των 2 κιλων με 2,60ευρω και στο εξωτερικο μεχρι 1 λιγο γυρω στα 25 ευρω (και απο κει κει περα ανεβαινει) αλλα δεν αφορα το θεμα μας.

Αυτα που χαρακτηριζονται ταχυδρομικως δεματα (πανω απο δυο κιλα και καποιες διαστασεις), EMS κλπ στην περιπτωση ατελειας θα χρεωνονται με 3 ευρω. Το τελευταιο δεμα EMS που και εγω ελαβα μεσα στον Φεβρουαριο χρεωθηκε με 3ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosutasu22 είπε

Ναι, απλα βαριομουν να διορθωσω τη γραμματικη μου.

ναι φιλε μου οπως τα λες ειναι κι εγω διορθωσα το κειμενο μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

δεν ξερω ανα ειναι ακριβως ετσι αλλα ξερω σιγουρα πως για τα ελτα αν τους πας αντικειμενο κατω απο 2 κιλα μπορεις ανετα να το στειλεις σαν δεμα και μαλιστα συμφερει διοτι εχει παρακολουθηση και χαμηλη τιμη απλα για να φυγει με (ελτα λεω) σαν δεμα και ειναι κατω απο 2 κιλα πρεπει να εχει καποιες ελαχιστες διαστασεις πανω απο 15 εκ απο την αλλη σιγουρα αν ειναι πανω απο 2 κιλα δεν μπορει να φυγει με επιστολικό ταχυδρομείο .... δε τον κοβω κιολας (😁) αλλα αυτα τα εχω ρωτησει και τσεκαρει πολλες φορες .... απο την αλλη δεν ξερω τι ισχυει για τις αλλες εταιριες...

ολα αυτα απλως και μονο πληροφοριακά

δες εδω κατι λεει

https://track-chinapost.com/?p=686

Στον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ για τα δέματα λέει αυτό

 ∆έματα Bapous μέχρι 2kg, εφόσον δεν υπερβαίνουν τις διαστάσεις των επιστολών, μπορούν να αποσταλούν σαν συστπμένες επιστολές Εξωτερικού, με τη σύμφωνη γνώμη του Αποστολέα.

http://prntscr.com/r465qp

Στα κυπριακά ταχυδρομεία, έχει ένα PDF πολύ πιο επεξηγηματικό http://prntscr.com/r466o4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😄 μετά την αίσια έκβαση του θέματος μήπως βαριόμαστε διότι δεν έχουμε για τι να "παλέψουμε"?

βρείτε κάτι άλλο...

πάντως για να μιλήσουμε σοβαρά είχαμε με το μέρος μας δυνατούς συμμάχους, εργαλεία, την λογική και το δίκιο ... και αυτό δυστυχώς δεν συμβαίνει με άλλα και σοβαρότερα θέματα... ένα από αυτά μόνο του ίσως δεν αρκούσε, ... δεν ξέρω απλά σκέφτομαι

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

ναι ετσι ειναι, επισης συπμληρωματικα να πω πως για τα ελτα αν τους πας αντικειμενο κατω απο 2 κιλα μπορεις ανετα να το στειλεις σαν δεμα και μαλιστα συμφερει διοτι εχει παρακολουθηση και χαμηλη τιμη απλα για να φυγει με (ελτα λεω) σαν δεμα και ειναι κατω απο 2 κιλα πρεπει να εχει καποιες ελαχιστες διαστασεις πανω απο 15 εκ απο την αλλη σιγουρα αν ειναι πανω απο 2 κιλα δεν μπορει να φυγει με επιστολικό ταχυδρομείο .... δε τον κοβω κιολας (😁) αλλα τα εχω ρωτησει και τσεκαρει πολλες φορες .... απο την αλλη δεν ξερω τι ισχυει για τις αλλες εταιριες...

ολα αυτα απλως και μονο πληροφοριακά

 

Στο Πως να υπολογίσω το κόστος, και στο πεδίο ΜΕΓΕΘΟΣ, βάζοντας τον κέρσορα πάνω το μπλε ερωτηματικό βγάζει πίνακα με το βάρος, τις διαστάσεις και το σχήμα που μπορεί να έχει μια επιστολή για εσωτερικό και εξωτερικό.

Φυσικά, αυτή η συζήτηση θεωρητικά είναι off topic αλλά μετά τη λήξη του λόγου που ανοίχτηκε αυτό το νήμα, νομίζω ότι επιτρέπονται και άλλα θέματα των ΕΛΤΑ.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...