Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παει το e bay, οι ανθρωποι ειναι τραγικοι . Ουσιαστικα αχρηστευτηκε οτιδηποτε περα απο priority απο banggood. 

Ξερουμε αν ειναι ευρωπαικη οδηγια για ολες τις χωρες-μελη , η ειναι καθαρα δικια μας μ@λακια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πεσει πολυ δουλεμα στα ελτα κουριερ.

Ναι για σας ελατε να παρετε μια κοτα να την πατε να γεννησει το αυγο της. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, zevos είπε

αν το τελωνειακώς ελεύθερο πακέτο μας ΤΥΧΕΙ να συμπεριληφθεί σε μεγαλύτερο όγκο πακέτων που θα μπουν σε δειγματοληπτικό τελωνειακό έλεγχο, τότε όταν χρειαστεί να το παραλάβουμε, θα πρέπει να πληρώσουμε τέλος εκτελωνισμού 15€, που αντιστοιχεί στην παρουσία του τελωνειακού υπαλλήλου. Αν ΔΕΝ τύχει να συμπεριληφθεί στο επιλεγμένο «πακέτο» δεμάτων από τους τελωνειακούς, θα περάσει και θα φτάσει σπίτι μας χωρίς την επιπλέον χρέωση

Παραθέτωντας το παραπάνω οι απορίες μου είναι οι εξής :

1) Και ποιος δεν μας λέει ότι επίτηδες περνάνε όλα από τελωνειακό έλεγχο για να καλύψουν τα σπασμένα ?  

2) Τυχαίο γεγονός οι καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ το τελευταίο ΔΙΜΗΝΟ ??? (Προσωπικά πριν 6 μέρες παρέλαβα αποστολή με tracking number που έκανε 3 μήνες ακριβώς)

Κάλλιστα θα μπορούσαν να μαζέψουν ένα κάρο δέματα απο παραγγελίες Χριστουγγενιάτικες και τώρα περιμένουν ζεστό ζεστό το παραδάκι...

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Ξερουμε αν ειναι ευρωπαικη οδηγια για ολες τις χωρες-μελη , η ειναι καθαρα δικια μας μ@λακια ;

Δικη μας αποφαση 7/7/19 βγηκε Κυριακη Βραδυ

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, JohnnyX είπε

Ενημερωση-διαμαρτυρια στο προξενειο της Κινας πρεπει να γινει , ουτε ΕΕΤΤ ουτε ΣτΠ (για προφανεις λογους) για να εχουν ισχυρες πιεσεις (λεμε τωρα)

Ποια Κινα; Τι φταιει η Κινα; Η "ελλαδα" το κανει.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι ψάχνουν τον τρόπο να επιβάλουν κάποιο χαράτσι ακόμα και για αγορές εντός ΕΕ.

Δύσκολο να τα καταφέρουν, αλλά έχω εμπιστοσύνη στις ικανότητες της κυβέρνησης και των ΕΛΤΑ.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ισχύει, γιατί πολλές παπατζες διαβάζουμε κατά καιρούς, η λύση είναι απλή, παραγκέλνουμε μαζικά πράγματα αξίας 1-2 €. Όταν έρθουν αν ζητήσουν τα ΕΛΤΑ 15€ αρνούμαστε παραλαβή και ζητάμε επιστροφή από τον πωλητή λόγω κρυφών χρεώσεων κι αφήνουμε τους Κινέζους να βρουν άκρη μετά. 

  • Like 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Ποια Κινα; Τι φταιει η Κινα; Η "ελλαδα" το κανει.

Και καλα θα διαμαρτυρηθεί στην Ελληνική κυβέρνηση η Κίνα αν της το πούμε.... Αυτο ειναι το νόημα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fmarkos είπε

ΑΝ ισχύει, γιατί πολλές παπατζες διαβάζουμε κατά καιρούς, η λύση είναι απλή, παραγκέλνουμε μαζικά πράγματα αξίας 1-2 €. Όταν έρθουν αν ζητήσουν τα ΕΛΤΑ 15€ αρνούμαστε παραλαβή και ζητάμε επιστροφή από τον πωλητή λόγω κρυφών χρεώσεων κι αφήνουμε τους Κινέζους να βρουν άκρη μετά. 

Θα σου κανει επιστροφη η θα σου κανει τον Κινεζο;

ΠΧ εγω που περιμενω δυο καλωδια αξιας 4 ευρω αν μου πουν συν 15 δεν συμφερει να τα παρω γιατι με 15 τα αγοραζω απο δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ποια Κινα; Τι φταιει η Κινα; Η "ελλαδα" το κανει.

Δε λεω οτι φταιει η Κινα...την πληρωνει η Κινα λεω...εχει χασουρα απο το ποσο πολυ θα πεσει ο τζιρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τους εμπορους που αγοραζουν με το κιλο απο την κινα και μας τα πουλανε 2-3 φορες πανω σε τιμη τι θα γινει ; 

Ας βαζανε μονο το φπα , δεν γινεται να αγοραζεις 2 και 3 ευρω και να πληρωνεις +15 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Θα σου κανει επιστροφη η θα σου κανει τον Κινεζο;

ΠΧ εγω που περιμενω δυο καλωδια αξιας 4 ευρω αν μου πουν συν 15 δεν συμφερει να τα παρω γιατι με 15 τα αγοραζω απο δω.

Δεν έχει τύχει να ζητήσω refund από ebay και να μην βρω άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...