Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Το θέμα το ψάχνω από το μεσημέρι που το έμαθα. Διάβασα πολύ και μίλησα και με πολλούς φίλους, γνωστούς, συνάδελφους.

Πριν λίγο έμαθα ότι όλο αυτό είναι απόφαση manager από μέσα, γιατί τα ΕΛΤΑ πάνε πάρα πολύ χάλια και τα πράγματα είναι πολύ άσχημα.

Όπως και ότι είναι ανήθικο, αυθαίρετο, παράνομο και καταχρηστικό.

Το αν θα το πιστέψουν/κράξουν κάποιοι ή διαγραφεί το μήνυμα... ε ας είναι. Το πράγμα είναι πολύ χοντρό για να τηρήσουμε ομερτά.

Οπότε να ξέρετε ότι μόνο με μαζικές καταγγελίες θα ανατραπεί η συγκεκριμένη κατάσταση και με ευχές και ελπίδες δεν θα γίνει τίποτα.

Αλλιώς, ήρθε για να μείνει και αυτό το χαράτσι.

Φιλε τωρα ειδα το μηνυμα σου και ειλικρινα η ο μανατζερ ειναι των κολλεγιων χωρις επαφη με την πραγματικοτητα η ειναι sneaky τροπος να αποσυμφορηθουν το τελωνειο/ΕΛΤΑ απο τα μικρα δεματακια που ουσιαστικα δεν εχουν κανενα κερδος απο αυτα.Γιατι αν νομιζουν οτι θα παρουν το 15αρι απο καποιον με αντικειμενα ευτελους αξιας ειναι ξανα εκτος πραγματικοτητας.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν πάντως στο site των ΕΛΤΑ δεν αναφέρεται κάτι https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx εμένα μου κάνει παπατζα η ιστορία, δεν είναι λογικό να ζητάει 15€ για δέματα που δεν περνάνε τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να ισχύσει σε όσες αγορές-αποστολές γίνουν από εδώ και πέρα? Δεν είναι μέγιστη παρανομία αυτή, να έχεις παραγγείλει με ένα άλφα καθεστώς και στην πορεία να σου λένε ξέρεις αλλάξαμε γνώμη και πλέον θα γίνεται αυτό? Καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή δεν παίζει φαντάζομαι διότι είναι αγορά από εξωτερικό. Που αλλού μπορούμε να απευθυνθούμε? Εμένα πάντως εάν με καλέσουν να πληρώσω 100€ για 7 δέματα που έχω στην αναμονή, συνολικής αξίας 20€ δεν θα πληρώσω φυσικά και προς το παρόν απλά σκέφτομαι να τους συμπληρώσω ότι έντυπο παραπόνων έχουν εκεί πέρα.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε δεχτείς να παραλάβεις το δέμα τι γίνεται με τις χρεώσεις; Ξέρει κανείς; 

Πρέπει να μιλήσω μετά με τον κινέζο, ή το αφήνω και πάει πίσω; Μη τα κάνουμε στο τέλος και δώρο στα λαμόγια εκεί που υποτίθεται πως καταστρέφτονται μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Ναι, με γνωση οτι θα το χαρει ο ιδιωτικος υπαλληλος (προισταμενος) των Γετα. Κακοπληρωμένος των 586€ θα ειναι, οπότε μη κρατήσεις κακία μεγάλη.

Χάρισμα του ... Δεν θα χαρούν και πολλά όταν ο κόσμος σταματήσει να παραγγέλνει από eBay κτλπ λόγο αυτού. 

Ελπίζω μόνο να ξεσηκωθεί ο Κινέζος κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, fmarkos said:

Προς το παρόν πάντως στο site των ΕΛΤΑ δεν αναφέρεται κάτι https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx εμένα μου κάνει παπατζα η ιστορία, δεν είναι λογικό να ζητάει 15€ για δέματα που δεν περνάνε τελωνείο 

Πάτα εκεί που λέει τιμοκατάλογος, είναι του μήνα Φεβρουάριου 2020.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα που το καλοσκέφτομαι έχουν αργήσει όλα υπερβολικά. Παραγγελίες από το τέλος του 2019, που όσες φορές παρήγγελνα τέλος του χρόνου ερχόντουσαν σφαίρα, επειδή είχε τελειώσει η συμφόρηση από τις γιορτές. Μάλλον προσχεδιασμένο...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Προς το παρόν πάντως στο site των ΕΛΤΑ δεν αναφέρεται κάτι https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx εμένα μου κάνει παπατζα η ιστορία, δεν είναι λογικό να ζητάει 15€ για δέματα που δεν περνάνε τελωνείο 

Και όταν το έμαθα μπήκα με την μια στο site τόν ΕΛΤΑ .. υπέθεσα ότι είναι φήμες αφού δεν αναγράφεται κάτι σχετικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ringboy είπε

Τι δεματακια ητανε?  Φακελοι που αφηνει ο ταχυδρομος στο σπιτι ή μεγαλυτερα δεματα που παραλαμβανονται στο ταχυδρομειο?

Όχι δεν είναι φάκελοι. Σακούλες και κουτιά είναι που τα παραλαμβάνω από το ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mr^Robot είπε

Ελπίζω μόνο να ξεσηκωθεί ο Κινέζος κάποια στιγμή.

Δεν μας αξίζει.

Τωρα θα αγοραζουμε tempered glass ειδικης τεχνολογιας απο το τηλεαστυ με δωρο τα κατορθώματα του μεγάλου αλεξάνδρου (που να ηξερες πως σε πουλανε και σε ξεφτυλιζουν) και δωρο κηραλοιφές.

 

Στην ΕΕ δε θα βαλουν κανενα δασμο; Δε μπορει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mr^Robot είπε

Και όταν το έμαθα μπήκα με την μια στο site τόν ΕΛΤΑ .. υπέθεσα ότι είναι φήμες αφού δεν αναγράφεται κάτι σχετικό

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_02_2020.pdf

το γραφει ξεκαθαρα

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Προς το παρόν πάντως στο site των ΕΛΤΑ δεν αναφέρεται κάτι https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx εμένα μου κάνει παπατζα η ιστορία, δεν είναι λογικό να ζητάει 15€ για δέματα που δεν περνάνε τελωνείο 

Have fun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα 2 μικρά πακέτα , φακέλους. 3 τεμάχια μικρούς αντάπτορες πληκτρολογίου και 1 θήκη κινητού σε 2ο φάκελο, δεν πλήρωσα κάτι. (Απαράδεκτο αυτό που κάνουν , ελπίζω να το πάρουν πίσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...