Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spyroseva είπε

Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω καλά τη νομοθεσία και τη διαδικασία ως προς τον "Συνήγορο του Πολίτη", θα ήθελα να σας ενημερώσω το εξής. Ο "Συνήγορος του Πολίτη" για τον οποίο έγινε αναφορά πιο πάνω, δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο και τη συζήτηση του θέματος, ούτε έχει να κάνει με τον Τραπεζικό τομέα (αναφέρθηκε από φίλο, ότι υπάλληλος του Συνηγόρου του Πολίτη, προσπαθούσε να τον πείσει ότι η Τράπεζα (Alpha) είχε δίκιο.. κλπ.)

ισως δεν το περιεγραψα σωστα και ισως δεν το διαβασες σωστα, απλα το ανεφερα ως παραδειγμα ελλειψης υποστηριξης απο το κρατος προς τον πολιτη, για να μην πω κατι χειροτερο

εκανα καταγγελια σε ολους αυτους που λες για το ιδιο θεμα και κανεις δεν απαντησε οτι δεν ειναι αρμοδιοτητα του και το θεμα ηταν η υπερογκη τιμη ασφαλιστρου που κυριως οφειλεται στους καταχρηστικους ορους της τραπεζας και στις υπερβολικες καλύψεις ασφαλισης που ζητουσαν ενω ο νομος που διεπει το θεμα ελεγε (δεν ξερω αν αλλαξε) ασφαλιση πυρος και αλλων καλυψεων οι οποιες ομως πριν και οι οροι θα συμφωνηθουν με τον πελατη (το γελιο ειναι οτι μου ελεγαν οτι το ¨θα συμφωνηθουν με τον πελατη¨ σημαινει οτι ο πελατης αναγκαστηκα θα συμφωνησει, λες και δεν ξερουμε γραμματικη και συντακτικο), ε και εγω δεν συμφωνουσα να ασφαλισω το σπιτι μου απο πτωση μετεωριτη πχ που ηθελε η τραπεζα και μαλιστα σαν να ειναι καινουριο ... ετσι λοιπον ζητησα βοηθεια και την εφαρμογη του συγκεκριμενου νομου και οχι αυθαιρεσιες απο την τραπεζα

τελικα φυσικα εγω εχασα και η τραπεζα εκανε το δικο της, αφου αποφανθηκαν οσοι απο αυτους ειχαν καποια επηροη στην τραπεζα (η οποια περιμενε την κριση τους), η τραπεζα ασφαλισε το σπιτι μου στην δικη της ασφαλιστηκη διχως να συμφωνησω (ενω εχω δικαιωμα να το ασφαλισω οπου θελω) και μαλιστα κρατησε τα ασφαλιστρα (οσα ειχα στο λογαριασμο μου) διχως να με ρωτησει ... επειτα απο αυτο ακυρωσα το συμβολαιο της (φυσικα εχασα τα λεφτα που ηδη μου ειχε κρατησει και μαλιστα ειρωνικα μου ειπαν αν τα θελεις πισω ξερεις την διαδικασια) και εκανα ενα αλλο σε αλλη ασφαλιστικη με μια μεγαλη απαλλαγη (ενα αρχικο ποσο πληρωνει ο πελατης και πανω απο αυτο η ασφαλιστικη σε περιπτωση αποζημειωσης) και με αυτο τον τροπο εριξα το ασφαλιστρο τηρωντας ολες τις καλυψεις που ηθελε η τραπεζα (μιλαμε για υπερβολες)...

αυτα τα ολιγα αλλα μην ξεφυγουμε παραπανω εκτος θεματος

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

ισως δεν το περιεγραψα σωστα και ισως δεν το διαβασες σωστα, απλα το ανεφερα ως παραδειγμα ελλειψης υποστηριξης απο το κρατος προς τον πολιτη, για να μην πω κατι χειροτερο

εκανα καταγγελια σε ολους αυτους που λες για το ιδιο θεμα και κανεις δεν απαντησε οτι δεν ειναι αρμοδιοτητα του και το θεμα ηταν η υπερογκη τιμη ασφαλιστρου που κυριως οφειλεται στους καταχρηστικους ορους της τραπεζας και στις υπερβολικες καλύψεις ασφαλισης που ζητουσαν ενω ο νομος που διεπει το θεμα ελεγε (δεν ξερω αν αλλαξε) ασφαλιση πυρος και αλλων καλυψεων οι οποιες ομως πριν και οι οροι θα συμφωνηθουν με τον πελατη, ε και εγω δεν συμφωνουσα να ασφαλισω το σπιτι μου απο πτωση μετεωριτη πχ που ηθελε η τραπεζα και μαλιστα σαν να ειναι καινουριο ... ετσι λοιπον ζητησα την εφαρμογη του συγκεκριμενου νομου και οχι αυθαιρεσιες απο την τραπεζα

αυτα τα ολιγα αλλα μην ξεφυγουμε παραπανω εκτος θεματος

Φίλε μου, δεν έγινε κάτι. Μία χαρά το διάβασα το κείμενο σου. Ωστόσο έκανα μία παρέμβαση έτσι ώστε να βοηθήσω να γίνουν οι καταγγελίες στις -πραγματικά- αρμόδιες Υπηρεσίες και να γίνει πραγματικά μία καλή προσπάθεια αναχαίτισης αυτού του "εκτρώματος" των ΕΛΤΑ και των Τελωνείων . Δεν το συζητάμε ότι καλώς έπραξες στο θέμα που αντιμετώπισες με την Τράπεζα και διαμαρτυρήθηκες - εναντιώθηκες, αλλά αν το έκανες στο "Συνήγορο του Πολίτη", κακώς το έκανες. Επιπλέον καταγγελία ή αναφορά γίνεται μόνο γραπτώς, δεν γίνεται αποδεκτή διαφορετικά. Προφανώς πήρες τηλ. να ρωτήσεις στο τηλ. τους κέντρο και εκείνοι όφειλαν εξ αρχής να σε ενημερώσουν για αναρμοδιότητα. Πραγματικά ,όμως, δεν έχει καμία σχέση ως Υπηρεσία ο "Συνήγορος του Πολίτη", αρμοδιότητα για τις Τράπεζες έχει  ο "Τραπεζικός Διαμεσολαβητής" που λίγοι τον γνωρίζουν, για αυτό έκανα και την "ανάλυση" για να το πληροφορηθούν όσοι περισσότεροι φίλοι-ες γίνεταιΚαλή συνέχεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, spyroseva είπε

Φίλε μου, δεν έγινε κάτι. Μία χαρά το διάβασα το κείμενο σου. Ωστόσο έκανα μία παρέμβαση έτσι ώστε να βοηθήσω να γίνουν οι καταγγελίες στις -πραγματικά- αρμόδιες Υπηρεσίες και να γίνει πραγματικά μία καλή προσπάθεια αναχαίτισης αυτού του "εκτρώματος" των ΕΛΤΑ και των Τελωνείων . Δεν το συζητάμε ότι καλώς έπραξες στο θέμα που αντιμετώπισες με την Τράπεζα και διαμαρτυρήθηκες - εναντιώθηκες, αλλά αν το έκανες στο "Συνήγορο του Πολίτη", κακώς το έκανες. Επιπλέον καταγγελία ή αναφορά γίνεται μόνο γραπτώς, δεν γίνεται αποδεκτή διαφορετικά. Προφανώς πήρες τηλ. να ρωτήσεις στο τηλ. τους κέντρο και εκείνοι όφειλαν εξ αρχής να σε ενημερώσουν για αναρμοδιότητα. Πραγματικά ,όμως, δεν έχει καμία σχέση ως Υπηρεσία ο "Συνήγορος του Πολίτη", αρμοδιότητα για τις Τράπεζες έχει  ο "Τραπεζικός Διαμεσολαβητής" που λίγοι τον γνωρίζουν, για αυτό έκανα και την "ανάλυση" για να το πληροφορηθούν όσοι περισσότεροι φίλοι-ες γίνεταιΚαλή συνέχεια!

διαβασε το παραπανω που αλλαξα > συμπληρωσα

φυσικα και τα εκανα ολα γραπτως και οι απαντησεις μου ηρθαν γραπτως, περαν των τηλεφωνικων επαφων

και φυσικα καλως κανεις και διευκρινιζεις το σωστο...εγω απλα ανεφερα μια (ασχετη?) εμπειρια μου...αν και οπως δειχνω με την ιστοριουλα μου και λεω σε προηγουμενο ποστ δυστυχως κατάντησα να μην εμπιστευομαι πολυ ολες αυτες τις υπηρεσιες (αρμοδιες επι του θεματος ή οχι) και μαλλον περισσοτερο αποτελεσματικη θα ειναι η διαμαρτηρια στην κινεζικη πρεσβεία, δυστυχως

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το κείμενο https://www.ethnos.gr/oikonomia/87340_elta-me-haratsi-oi-agores-apo-aliexpress-kai-amazoncom τα ΕΛΤΑ λένε ότι :

«Τα ΕΛΤΑ στις 03 Φεβρουαρίου 2020 αναπροσάρμοσαν την τιμολογιακή τους πολιτική, στα «Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού». Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική» συμπληρώνεται στην ανακοίνωση.

«Τέλος, θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε στους πελάτες ότι ο διαχωρισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες, σε αυτά που έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον και σε αυτά που δεν έχουν, γίνεται από Τελωνειακές Αρχές και όχι από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις της ενωσιακής και εθνικής νομοθεσίας» καταλήγουν τα ΕΛΤΑ. 

 

Εμένα αυτό μου λέει ότι τα μικροπράγματα που συνήθως παίρνουμε (καλώδια, θήκες κτλ) δεν πρόκειται να μας απασχολήσουν. Ίσως καποιοι απατεώνες που παραλαμβάνουν τηλεοράσεις με κόστος 15€ θα πρέπει να ανησυχούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greengr21 είπε

 

 Στο πλαίσιο αυτό, τα ΕΛΤΑ θα προχωρήσουν σε καλύτερη αξιοποίηση του μόνιμου προσωπικού, με το μέσο κόστος των μονίμων υπαλλήλων να ανέρχεται σε 2.850 ευρώ μηνιαίως.

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3409750/ta-400-ekat-euro-aggizei-to-kostos-tou-sxediou-diasosis-ton-elta

στρογγυλεψτε το ποσο στο 3χιλιαρο ρε τσιγκουνηδες αντε απο την τσεπη σας βγαινουν 

Και είχα έναν παπάρα στο τηλέφωνο να λέει "καθυστερούν λόγω έλλειψης προσωπικού". Υπονοεί να πάρουν κι άλλους. Κι άλλους σαν κι'αυτόν που τα ξύνουν με 3,000 ευρά σίγουρα το μήνα (που για όποιον καταλαβαίνει από ..ζωή είναι >5,000 ευρώ ελεύθερου επαγγελματία διότι είναι και δεδομένα 13 μήνες το 12μηνο από πάνω οπότε δίνουν και τεράστια δάνεια οι τράπεζες σε τέτοιους δεδομένους μισθούς).

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tobindax είπε

τα ΕΛΤΑ θα προχωρήσουν σε καλύτερη αξιοποίηση του μόνιμου προσωπικού, με το μέσο κόστος των μονίμων υπαλλήλων να ανέρχεται σε 2.850 ευρώ μηνιαίως.

αν δεν κανω λαθος αυτα ειναι τα μεικτα, οχι το καθαρο ποσο που παιρνει ο υπαλληλος, διχως να θελω να τους υποστηριξω ας πουμε

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρουν λέει προσωπικό με 2μηνη σύμβαση μέσω ΑΣΕΠ (υποτίθεται ότι το Δημόσιο είναι καλύτερο για εργασία, ξέρετε τι εννοώ). Γιατί να μπω στην διαδικασία να παρατήσω την δουλειά που έχω τώρα και να παω για 2 μήνες στα ΕΛΤΑ , ενώ έχω τα προσόντα ; Ποιος μαλκ..ς θα το κανει ;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dedalos91 είπε

αν δεν κανω λαθος αυτα ειναι τα μεικτα, οχι το καθαρο ποσο που παιρνει ο υπαλληλος, διχως να θελω να τους υποστηριξω ας πουμε

Καθαρά ξεκαθαρά, είναι πολύ πάνω από τους μισθούς της αγοράς...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SakisLeft είπε

Θα πάρουν λέει προσωπικό με 2μηνη σύμβαση μέσω ΑΣΕΠ (υποτίθεται ότι το Δημόσιο είναι καλύτερο για εργασία, ξέρετε τι εννοώ). Γιατί να μπω στην διαδικασία να παρατήσω την δουλειά που έχω τώρα και να παω για 2 μήνες στα ΕΛΤΑ , ενώ έχω τα προσόντα ; Ποιος μαλκ..ς θα το κανει ;   

Για διανομεις ειναι και υπαρχουν πολλοι ανεργοι που θα πανε εστω και για διμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Μόλις τώρα, dedalos91 είπε

αν δεν κανω λαθος αυτα ειναι τα μεικτα, οχι το καθαρο ποσο που παιρνει ο υπαλληλος

Δεν έχει σημασία. Είναι καραβολεμένοι γενικά και πολύ πιο καλοπληρωμένοι από άλλους που υποτίθεται ότι παίρνουν τα ίδια. Όταν έχεις επισφραγισμένο ότι 13 μήνες το 12μηνο δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις κάποιες χιλιάδες ευρώ παίρνεις και κάτι τεράστιες δανειάρες από τις τράπεζες και κάνεις και ζωή κροίσου οπότε όσοι υποκρίνονται με το "δεν είναι πολλά" δε σου λένε ότι είναι πολύ περισσότερα λόγω της επισφραγισμένης μονιμότητας που δε τη χάνεις ακόμα και να θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kosutasu22 είπε

Για διανομεις ειναι και υπαρχουν πολλοι ανεργοι που θα πανε εστω και για διμηνο

Είναι και για εξυπηρέτηση, το έχω τσεκάρει γιατί είχε το πτυχίο μου στα ζητούμενα.  Τουλάχιστον εδώ στο νησί που είμαι θα πάρουν και για εξυπηρέτηση. Μα ουτε άνεργος θα το κάνει (απο αυτούς που παίρνουν ταμείο, το ταμείο είναι πιο πολλά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SakisLeft είπε

Είναι και για εξυπηρέτηση, το έχω τσεκάρει γιατί είχε το πτυχίο μου στα ζητούμενα.  Τουλάχιστον εδώ στο νησί που είμαι θα πάρουν και για εξυπηρέτηση. Μα ουτε άνεργος θα το κάνει (απο αυτούς που παίρνουν ταμείο, το ταμείο είναι πιο πολλά) 

Χθες-προχθες που το ειδα δεν ειχε για εξυπηρετηση.

Εγω που ειμαι ανεργος και χωρις ταμειο θα πηγαινα ανετα, δεν οδηγω ομως. Θα ξανατσεκαρω, θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosutasu22 είπε

Χθες-προχθες που το ειδα δεν ειχε για εξυπηρετηση.

Εγω που ειμαι ανεργος και χωρις ταμειο θα πηγαινα ανετα, δεν οδηγω ομως. Θα ξανατσεκαρω, θενκς

Πρόσληψη, με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου διάρκειας δύο (2) μηνών πλήρους απασχόλησης, δέκαπέντε (15) ατόμων Δ.Ε. ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΚμΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ, δεκατεσσάρων (14) ατόμων Δ.Ε. ΔΙΑΝΟμΕΩΝ και τριών (3) ατόμων Δ.Ε. ΟΔΗΓΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ για την κάλυψη κατεπειγουσών αναγκών σε Υπηρεσιακές Λειτουργίες της ΕΛΤΑ Α.Ε., που εδρεύουν στους Νομούς Αττικής, Λέσβου, Σάμου, Χίου, Δωδεκανήσου και Κυκλάδων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Selespeed

 

Kαλώδια / θήκες unregistered ποτέ δεν έμπαιναν τελωνείο κι ούτε τώρα θα ασχοληθούνε. Αλλά ό,τι έχει όγκο / βάρος και είναι συστημένο, πάει τελωνείο.

Τους 6 τελευταίους μου είχαν ζητήσει παραστατικά σέλα ποδηλάτου, 3D φωτιστικό, trimmer, ρολόι χειρός... όλα αξίας 8-15ευρώ και βγήκαν από τελωνείο με πράσινο αυτοκόλλητο.

Όλα αυτά τώρα θα τρώνε 15ευρώ καπέλο.

Απ'τον Δεκέμβρη περιμένω ένα ψηφιακό ξυπνητήρι / ραδιόφωνο των 10ευρώ με China Post Registered για το οποίο θα αναγκαστώ να πληρώσω το 15άρι. Διότι και στο Skroutz δεν πρόκειται να βρω τίποτα της προκοπής με 15ευρώ.

Επεξ/σία από KalishBioloid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...