Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δες το και απο την ΕΕΤΤ

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf

Είναι άλλες οι χρεώσεις του τελωνείου, ΑΛΛΕΣ οι χρεώσεις των ΕΛΤΑ. Κανονικά ναι, θα έπρεπε να χρεώνουν 15+3, αλλα το +3 το γράφουν κιολας οτι το εισπράττουν κατα περίσταση, δηλαδή ποτέ, μετά το κράξιμο που φάγανε. 

Δε σου λέω οτι είναι λογικό, σου λέω με ποια λογική το χρεώνουν.

@papp0us Στο ξαναλέω, το έχεις πιάσει στραβά! Από το link σου, που το είχα επίσης μπροστά μου, διαχωρίζεται ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ, από τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΩΣ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ. Η πρώτη παράγραφος προσδιορίζει και τον εκτελωνισμό ως διαδικασία για τα αντικείμενα αξίας >22 ευρώ.

Τα αντικείμενα είτε χαρακτηρίζονται ως τελωνειακώς ελεύθερα, οπότε περνάνε με ή χωρίς το 3ευρο και με πράσινη ετικέτα, ή εκτελωνίζονται, οπότε επιβάλλονται οι κατά περίπτωση επιβαρύνσεις (ΦΠΑ/δασμοί)

Επεξ/σία από Orestis_G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είχα διαβάσει πρόχειρα πριν κάτι μήνες τα ΕΛΤΑ έλεγαν δεν νομίζω να αλλαξε κάτι 22€ και πάνω πληρώνεις 15€ + κάτι αλλά από 150€ και πάνω άλλο ποσό δεν θυμάμαι ακριβώς από έξω επίσης κάτι για 3€ έλεγε αν νομίζω μπορεί να είμαι και λάθος δεν υπερβαίνει τελικά τα 22€ κάτι τέτοιο μου είχε πει και η ταχυδρόμος τώρα αν τα 3€ έγιναν 15€ και με όλα αυτά που ακούγονται περί ΕΛΤΑ βλέπω να έρχονται μεγάλα ποσά να πληρώνουμε αν έχουμε πολλά δέματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

@papp0us Στο ξαναλέω, το έχεις πιάσει στραβά! Από το link σου, που το είχα επίσης μπροστά μου, διαχωρίζεται ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ, από τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΩΣ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ. Η πρώτη παράγραφος προσδιορίζει και τον εκτελωνισμό ως διαδικασία για τα αντικείμενα αξίας >22 ευρώ

Το τελωνειακώς ελεύθερο, είναι χαρακτηρισμός του τελωνείου. ΔΕΝ έχει να κάνει με τις χρεώσεις των ελτά.

ορίστε και η εγκύκλιος

84041023_806136746554539_3255297103961784320_n.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Το τελωνειακώς ελεύθερο, είναι χαρακτηρισμός του τελωνείου. ΔΕΝ έχει να κάνει με τις χρεώσεις των ελτά.

ορίστε και η εγκύκλιος

84041023_806136746554539_3255297103961784320_n.jpg

@papp0us Ωραία! Τώρα μιλάμε σωστά! Με άλλα λόγια είναι αυθαίρετη απόφαση των ΕΛΤΑ, η οποία έρχεται και σε ευθεία αντίθεση με τον ίδιο τον τιμοκατάλογό τους!

Και πάλι, όμως, δεν πρόσεξες τι έγραψα! Το "τελωνειακώς ελεύθερο" είναι χαρακτηρισμός του τελωνείου. Η χρέωση των ΕΛΤΑ ήταν ΕΙΔΙΚΗ γι'αυτήν την περίπωση, και έχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΓΓΡΑΦΗ στον επίσημο τιμοκατάλογο, που αναφέρεται σε ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΓΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΩΣ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.

Πάμε τώρα στην ουσία: Υπάρχει κάπου η εγκύκλιος άμεσα προσβάσιμη, για να αρχίσουμε τις καταγγελίες και τα πανηγύρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν δεν πλήρωσεις το τελωνείο π.χ σου παρακρατάνε το προϊόν κτλ κτλ...

Αν δεν δεχτείς να πληρώσεις την υπηρεσία που αυθαίρετα σε υποχρεώνουν τα ΕΛΤΑ, το δέμα θα το δεσμεύσουν τα ΕΛΤΑ?

Και πώς διαφυλάσσεται η ισονομία όταν εσένα σε χρεώνουν και εμένα δεν με χρεώνουν επειδή δεν είχαν όρεξη να το τσεκάρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Το θέμα είναι αν δεν πλήρωσεις το τελωνείο π.χ σου παρακρατάνε το προϊόν κτλ κτλ...

Αν δεν δεχτείς να πληρώσεις την υπηρεσία που αυθαίρετα σε υποχρεώνουν τα ΕΛΤΑ, το δέμα θα το δεσμεύσουν τα ΕΛΤΑ?

Και πώς διαφυλάσσεται η ισονομία όταν εσένα σε χρεώνουν και εμένα δεν με χρεώνουν επειδή δεν είχαν όρεξη να το τσεκάρουν?

Αν αρνηθείς την παραλαβή, επιστρέφει στον αποστολέα. Αν δεν το αναζητήσεις, θεωρητικά καταστρέφεται. Δεν γίνεται, είναι δειγματοληπτικός ο έλεγχος. Αν χρεώνουν 15€ το κομμάτι όμως, νομίζω οτι τα δείγματα θα γίνουν ξαφνικά ΠΟΛΛΑ περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω λένε ότι πάει μετα υπέρ του κράτους δεν ξέρω πως πάει. Δεν σε υποχρεώνει κάνεις να το πληρώσεις πάντως απλά κάνεις άρνηση να το πάρεις και πάει πίσω απλα χάνεις τα χρήματα που έδωσες για την παραγγελία. 

 

Το θέμα είναι και να επιστρέψει πίσω στον αποστολέα θα συμφωνήσει να σου κάνει επιστροφή είναι και αυτο. Με τόσα δέματα θα μαζευτούν πολλά πιστεύω θα είναι ελάχιστοι που θα πλήρωναν 15€

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θέλω να τη διαβάσω ολόκληρη την εγκύκλιο για να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι όσα δεν επιλεγούν δειγματοληπτικά και περάσουν σαν ελεύθερα, δεν θα έχουν χρέωση (ή θα έχουν 3ευρο), και οι χρεώσεις αυτές θα επιβληθούν σε όσα πάρουν δειγματοληπτικά και τελικά είναι κάτω των 22 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Αν και θέλω να τη διαβάσω ολόκληρη την εγκύκλιο για να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι όσα δεν επιλεγούν δειγματοληπτικά και περάσουν σαν ελεύθερα, δεν θα έχουν χρέωση (ή θα έχουν 3ευρο), και οι χρεώσεις αυτές θα επιβληθούν σε όσα πάρουν δειγματοληπτικά και τελικά είναι κάτω των 22 ευρώ.

Σαφώς και δειγματοληπτική θα είναι η διαδικασία, το θέμα είναι , παίρνεις κάτι 1€ απ'εξω ή δεν παίρνεις; 

Και τα 3€ παρουσίας, δειγματοληπτικά ήταν, αλλα μέχρι να το πάρουν πίσω, το χρεώνανε κατα ριπάς :P

84123771_878171569284895_1725506697465692160_n.jpg

84571654_2581918648744608_1409235600824860672_n.jpg

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...το ζήτημα τώρα είναι κατά πόσον είναι νόμιμη η συγκεκριμένη χρέωση. Κοινώς αν είσαι γκαντέμης και σου ελέγξουν το δέμα, σε χρεώνουν και 15 ευρώ γιατί έτσι γουστάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟΒΙΕΤΙΑ έχει καταντήσει αυτή η χωρα τι να πούμε για Ολυμπιακή που την πληρώναμε χρόνια Λάρκο ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΖΑΧΑΡΗΣ και τώρα τα ΕΛΤΑ 

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παει το refund συνεφο...θα γεμισουν τα ελτα με δεματακια που πρεπει να πανε παλι πισω στην κινα κλπ κλπ.

σχεδον ολοι θα κανουνε αρνηση παραλαβης μολις δουνε την χρεωση του 15 ευρου σε κατι που εχει χαμηλη αξια πχ μια θηκη κινητου κλπ κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...