Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά πότε λειτουργούσε αυτήν η χώρα σε κάτι σωστά κι εκεί που πήγαινε κάτι να γίνει μετά γινόταν ακόμη χειρότερα. 

Σαφώς και θα γίνουν άρνηση εδώ και για 3€ αν είναι πολλά και μαζευτεί ένα ποσό σκέφτεσαι να πληρώσεις πόσο μάλλον για 15€ 

Σκέφτομαι σοβαρά να ακυρώσω κάποιες παραγγελίες που είχα κάνει αν είναι να πληρώσω πόσα χρήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε εδώ αναλυτικά τα λέει όλα για τον νέο νόμο από 1/2/2020

 

https://www.angroid.gr/android-tutorials/terastia-allagi-diavaste-oposdipote-apostoles-apo-kina-kai-teloneio-nea-provlimata-nees-lyseis?amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ChrisTz1 είπε

Διαβάστε εδώ αναλυτικά τα λέει όλα για τον νέο νόμο από 1/2/2020

https://www.angroid.gr/android-tutorials/terastia-allagi-diavaste-oposdipote-apostoles-apo-kina-kai-teloneio-nea-provlimata-nees-lyseis?amp

Δεν λεει κατι που δεν εχουμε καταλαβει ηδη

Πανε τα ΕΛΤΑ να τσεπωσουν οσα μπορουν μεχρι να καταργηθει και αυτο οπως καποτε το 3ε. 1-2 μηνες να κρατησει θα εχουν βγαλει μερικες εκατονταδες χιλιαδες ευρω (ακομα και τα 2ε να κρατανε απο τα 15ε - και εννοειται και να καταργηθει επιστροφες δεν θα κανουν).

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ChrisTz1 είπε

Διαβάστε εδώ αναλυτικά τα λέει όλα για τον νέο νόμο από 1/2/2020

https://www.angroid.gr/android-tutorials/terastia-allagi-diavaste-oposdipote-apostoles-apo-kina-kai-teloneio-nea-provlimata-nees-lyseis?amp

Δεν είναι νόμος, είναι εγκύκλιος. Έχει μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να βάλουν τον νέο νόμο εκεί που ξέρουν. Ποιος θα δώσει 15 για δέμα που έχει τόσα η ποιο λίγα χρήματα οι καταγγελίες θα πέσουν βροχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Orestis_G είπε

Εγώ ετοιμάζω ήδη μια επιστολή για συνήγορο καταναλωτή (η ΕΕΤΤ θέλει άλλες διαδικασίες πρώτα)

Όταν την ολοκληρώσεις μπορείς να την βάλεις εδώ ή να μου την στείλεις με ΠΜ; Για να προχωρήσω και εγώ σε καταγγελία.

Πάνε τα λαμόγια να βγάλουν τα σπασμένα τους στην πλάτη μας!

https://www.ethnos.gr/oikonomia/86459_elta-6-ekat-eyro-ton-mina-oi-apoleies-senaria-gia-etheloysia-exodo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα δε ντρέπονται!! Θέλουν να βγάλουν τα σπασμένα από τα λεφτά που έχουν φάει από τον  απλό κόσμο! Ντροπή τους!

Δηλαδή να περάσει από έλεγχο ένα λουράκι του σκύλου μου που κοστίζει 0,70 και να μου ζητήσουν να τους το πληρώσω 20 φορές παραπάνω; Τι ξεφτίλα είναι αυτή;

Σε ποιά σοβαρή χώρα γίνονται αυτά;

Καταγγελία και φασαρία για να αλλάξει αυτό το έκτρωμα! Άσε που όλοι θα κανουν άρνηση πλεον, δε θα μαζεψουν ουτε ευρω και με τον τεραστιο ογκο δεματων που θα μαζευεται για επιστροφη στην Κινα θα τα παιξουν οι τεμπέλαροι στα ΕΛΤΑ, ποιος τους ακούει...ειδικά στο δικό μου υποκατάστημα που είναι μη τις σηκώσεις από την καρεκλα τους αυτές, πιο βαρεμάρα πεθαίνεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Θα γίνεται άρνηση σίγουρα αλλά το θέμα είναι αν αποστολέας το δεχτεί αλλιώς χάνουμε τα χρήματα μας 

Άρα πριν κάνω άρνηση, να μιλήσω πρώτα με τον πωλητή.

Να πάρει! Περιμένω 20+ πακέτα από τέλη Νοεμβρίου. Και τα μισά είναι στο τελωνείο από μέσα Γενάρη!

Μελετημένη και προσχεδιασμένη η απάτη.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aurumnus είπε

Άρα πριν κάνω άρνηση, να μιλήσω πρώτα με τον πωλητή.

Να πάρει! Περιμένω 20+ πακέτα από τέλη Νοεμβρίου. Και τα μισά είναι στο τελωνείο από μέσα Γενάρη!

Κι εγώ το ίδιο! Έχουν καταντήσει αηδία!

Πάντως από προσωπική εμπειρία, εάν δεν έχουν tracking number μπορείς να πεις ότι δεν τα παρέλαβες ποτέ και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, το έχω κάνει και στο Aliexpress και στο Ebay.

ΑΝ δεν έχει tracking number όμως, να μην φαίνεται δηλαδή ότι έχει έρθει Ελλάδα και ειδικά στο τελωνείο-ταχυδρομείο.

Αν θέλεις να είσαι "νόμιμος" τότε μιλάς με τον πωλητή πριν κλπ....

Κι εγώ περιμένω δεκάδες πακέτα πάνω από 30 εδώ και 2 μήνες, και δυστυχώς έφυγαν χθες και κάτι άλλα...να δω τι θα δουν τα μάτια μου όταν έρθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...