Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, galamar είπε

TAX.ANTIKEIMENO        LO716784676CN ME ΔAΣMOYΣ     20.56€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA ...

Για κόστος 25€ αντικείμενο. Μάλλον ήταν η τελευταία φορά που παίρνω κάτι από Κίνα! Διπλασιάστηκαν την αξία του!!

Λογικά σου ήρθε. 25×24%+15€=21€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/2/2020 στις 1:30 ΠΜ, terkos2 είπε

Δυο μέρες διαβάζω και διαβάζω φτάσαμε τις 52 σελίδες και ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του και ειδικά οι πιο άσχετοι και ακόμη κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τι έχει γίνει.

Αν δεν καθίσει να γράψει κάποιος που πραγματικά ξέρει τις διαδικασίες διαλογής-έλεγχου-εκτελωνισμού με όλες τις περιπτώσεις που μπορεί να προκύψουν και να περιγράψει τις ενέργειες των υπαλλήλων του τελωνείου και των ΕΛΤΑ/ΓΕΤΑ (τελώνη-εκτελωνιστή και λοιπών υπαλλήλων του ΓΕΤΑ που εμπλέκονται) και παράλληλα να δίνει παράδειγμα τι βλέπουμε στο tracking των ΕΛΤΑ, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που δυστυχώς είναι και οι περισσότεροι που θα ρωτάνε και θα ξαναρωτάνε.

Το έχω αναλυσει σε προηγουμενο ποστ. Στην αρχή υπήρχαν αμφιβολίες γιατί ήταν η αρχή, αλλά μετα επιβεβαιωθηκε κι από τα ίδια τα ΕΛΤΑ. Αν κάποιος διαβάσει τις 2-3 πρώτες σελίδες, δεν χρειάζεται να πάει παρακάτω... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, galamar είπε

TAX.ANTIKEIMENO        LO716784676CN ME ΔAΣMOYΣ     20.56€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA ...

Για κόστος 25€ αντικείμενο. Μάλλον ήταν η τελευταία φορά που παίρνω κάτι από Κίνα! Διπλασιάστηκαν την αξία του!!

Με 25€ ούτως ή άλλως θα πλήρωνες +21€. Αυτό ίσχυε απο πάντα. Δεν άλλαξε κάτι τώρα και δεν έχει σίγουρα σχέση με το τρέχον topic

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, soc_h είπε

Όχι, από Wish δεν παρακολουθώ τις αποστολές.

Περιμένω άλλα 6 πακέτα, θα ενημερώσω σχετικά.

Πρόσεξες αυτό που πήρες ήδη, αν είχε πάνω του custom declaration δήλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε το δέμα το πρωί απ τον ταχυδρόμο. Παραγγελία από Bangood στις 08/01 στα 3.84€. Δεν είχε ούτε χαρτάκι τελωνείου ούτε τίποτα. Αν και η συσκευασία μέσα ήταν ανοιχτή και στραπατσαρισμενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος εκτελωνισμού και για μένα.

20,67 για μια ccvt κάμερα κόστους 23 ευρό...

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσω.

Πως κινούμε για refund και για να αναγκάσω τα ELTA να χρεωθούν την επιστροφή?

 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Τέλος εκτελωνισμού και για μένα.

20,67 για μια ccvt κάμερα κόστους 23 ευρό...

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσω.

Πως κινούμε για refund και για να αναγκάσω τα ELTA να χρεωθούν την επιστροφή?

Γιατι δεν σου αρεσει; Πανω απο 22ε ισχυει εδω και ΧΡΟΝΙΑ το 15ε+ΦΠΑ και εσυ οπως λες πηρες κατι στα 23ε. Λογικα σου ηρθε το 20αρι.

Να κανεις refund δυσκολο, εκτος αν εβαλες προστασια τελωνειου στην παραγγελια πραγμα λιγακι χλωμο.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις μου έφερε ο ταχυδρόμος δυο μικρα πακετάκια (handsfree και μια usb καρτα ηχου ) , δεν φαινεται να ασχολουνται με τους μικρούς φακέλους. Παντως αυτα τα δυο ήρθαν μεσα σε 20 μερες , ενω εχω κατι αλλα (λιγο ποιο ογκωδοι)  απο αρχες Δεκεμβρη που δεν εχουν έρθει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Τέλος εκτελωνισμού και για μένα.

20,67 για μια ccvt κάμερα κόστους 23 ευρό...

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσω.

Πως κινούμε για refund και για να αναγκάσω τα ELTA να χρεωθούν την επιστροφή?

Αυτό ήταν αυτό που ισχύει πάντα, refund όντως δε θα παίξει εύκολα και δεν το καλύπτει και το Paypal. Επίσης να ξέρετε πως δεν έχουν όλες οι μέθοδοι αποστολής από τους Κινέζους δυνατότητα επιστροφής. Δηλαδή, με Belgium post για παράδειγμα του gearbest το δέμα δεν επιστρέφει στην Κίνα, σε περίπτωση άρνησης παραλαβής. Το ίδιο ισχύει και για τα unregistered. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Μακάρι να έβρισκα πωλητή που να πουλάει πέτρες. Να έκανα παραγγελία έναν βράχο 20 κιλά, να περάσει από το τελωνείο και να το στείλουν πίσω.

Στην Αμερική ένας πουλάει κόπρανα και έχει αρκετή δουλειά μάλιστα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα σημερα μου ηρθαν αρκετα πακετα χωρις καμια χρεωση η προσωπική μου ταχυδρομος μου ενημερωσε οτι παρασκευη λήγουν οι συμβασεις τους και εχει να γινει μεγαλο πανηγύρι..... σε λιγο θα παμε εμεις στην κινα να τα παίρνουμε.......αντε να βρω εγω τωρα καινουρια να μπορω να συνεννοηθω να μου τα αφηνει στο κουτι για να μην τρεχω στο ταχυδρομιο να χανω την ωρα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν τις εδινα κατι..... απλα και εκεινη γλίτωνε να αφηνει χαρτακια και εγω να στήνομε με τις ώρες....... ειναι θεμα ανθρωπιας και καλης συνεννοήσεις ειναι καπιοι που αν και συμβασιούχοι ειναι επαγγελματιες..... σε σχεση με αλλα ρεμαλια μονίμους που καθοντε μεσα και την αραζουν αφήνοντας το ουισκι να ωριμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...