Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Al_pacino είπε

οχι δεν τις εδινα κατι..... απλα και εκεινη γλίτωνε να αφηνει χαρτακια και εγω να στήνομε με τις ώρες....... ειναι θεμα ανθρωπιας και καλης συνεννοήσεις ειναι καπιοι που αν και συμβασιούχοι ειναι επαγγελματιες..... σε σχεση με αλλα ρεμαλια μονίμους που καθοντε μεσα και την αραζουν αφήνοντας το ουισκι να ωριμάσει.

Καλά ανθρωπιά είναι επίσης μια στο τόσο να κεράσεις και κανένα καφεδάκι όταν σε εξυπηρετούν συχνά. 

2 ώρες πριν, Al_pacino είπε

 

 

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/buying-goods-services-online-personal-use/buying-goods/buying-goods-online-coming-from-a-noneu-union-country_en#heading_5

Η Ευρωπαικη ενωση λεει πως το τελωνειο δεν πρεπει να βαζει τελη μεγαλυτερα απο την αξια του αντικειμενου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Έλεος, αν ο καθένας ο από εμάς γράφει τι παραγγελία έκανε και την πήρε χωρίς δασμό, θα φτάσει το θέμα 15000 σελίδες....

Καλά κάνουν και το γράφουν, για να αποκτήσουμε εμπειρικά έναν μπούσουλα της κατάστασης.

Το πρόβλημα είναι αυτοί που γράφουν ΑΝ τα δέματα που περιμένουν ΘΑ χρεωθούν το 15άρη... λες και είμαστε Τειρεσίες όλοι εδώ μέσα.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marjel είπε

Μόλις μου ήρθε και εμένα μύνημα στο κινητό με το χαράτσι 15€ για προϊόν αξίας 8 ευρώ (μια περούκα για τα καρναβάλια). Αυτό που θέλω να δω είναι τι έχει γράψει πάνω στο πακέτο ο Κινέζος, γιατί αν έχει βάλει wig 2$ είναι και δική του λ@λ@κια. 

Πέρασε από το στάτους 2/5/20 08:36 - ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ, Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) οπότε ήταν αναμενόμενο με τα νέα μέτρα.

Εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες! Ούτε να καρναβαλίσουμε πλέον δεν μπορούμε! Να τη βάλει στον π@το του ο τελωνειακός την περούκα, να δούμε τι θα καταλάβει ο κερατάς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, marjel είπε

Μόλις μου ήρθε και εμένα μύνημα στο κινητό με το χαράτσι 15€ για προϊόν αξίας 8 ευρώ (μια περούκα για τα καρναβάλια). Αυτό που θέλω να δω είναι τι έχει γράψει πάνω στο πακέτο ο Κινέζος, γιατί αν έχει βάλει wig 2$ είναι και δική του λ@λ@κια. 

πηγες για μαλλι και βγηκες κουρεμένος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, georgetemplar είπε

https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/buying-goods-services-online-personal-use/buying-goods/buying-goods-online-coming-from-a-noneu-union-country_en#heading_5

Η Ευρωπαικη ενωση λεει πως το τελωνειο δεν πρεπει να βαζει τελη μεγαλυτερα απο την αξια του αντικειμενου!!!!

Ναι μόνο που το 15εύρο το βάζουν τα ΕΛΤΑ όχι το τελωνείο. Μήπως θα έπρεπε να βάλει κάποιο ειδικό τέλος και ο οδηγός του κλαρκ που τα μεταφέρει ; lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2020 στις 2:34 ΜΜ, ntemek είπε

TAX.ANTIKEIMENO  LO7ΧΧΧΧΧΧCN ME ΔAΣMOYΣ 15.00€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA PAΦHNAΣ THΛ: 2294023880 ΠΛATEIA BENIZEΛOY

 

5 ώρες πριν, galamar είπε

TAX.ANTIKEIMENO        LO716784676CN ME ΔAΣMOYΣ     20.56€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA ...

Για κόστος 25€ αντικείμενο. Μάλλον ήταν η τελευταία φορά που παίρνω κάτι από Κίνα! Διπλασιάστηκαν την αξία του!!

 

1 ώρα πριν, marjel είπε

TAX.ANTIKEIMENO        LO7xxxxxxxxCN ME ΔAΣMOYΣ     15.00€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA NTEΠΩ (Θ 16)   


Το tracking με LOXΧΧΧΧΧΧCN τι διαφορά έχει με τα RBΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN, RPΧΧΧΧΧΧΧΧΧCNRVΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN;

Νομίζω και μερικοί ακόμα έγραψαν ότι με tracking LOXΧΧΧΧΧΧCN τους ήρθε το 15άρη.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι τοσα χρονια δεν είχαμε διαμαρτυρηθεί και για τα δέματα που ειναι πανω απο 22 ευρω για το τελος ελτα, αφου και αυτα και τα κάτω απο 22 πάνε τελωνείο(άσχετα με το αποτέλεσμα), αρα σωστό το μετρο;

Περαν αυτου ρωτατε τι κερδίζουν τα ελτα, κερδίζουν και πολλα μάλιστα, σοβαρή μειωση των αντικειμένων, λιγότερο προσωπικό, και τέλος απο τα λιγα (αν θέλετε) 15ευρα βγαίνει και άμεσο κέρδος.

Αρα μείωση του όγκου, αύξηση των κερδών, μείωση του προσωπικού

...και ενα σχεδιακι με την νεα κατασταση

ELTA.png.e8283dc404d53960ea8b6c2a29e48bc4.png

Επεξ/σία από RVgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MINDER είπε

Ναι μόνο που το 15εύρο το βάζουν τα ΕΛΤΑ όχι το τελωνείο. Μήπως θα έπρεπε να βάλει κάποιο ειδικό τέλος και ο οδηγός του κλαρκ που τα μεταφέρει ; lol

Eιναι μερος της τιμολογησης για εκτελωνισμο! Ανεξαρτητα ποιος το χρεωνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε


Το tracking με LOXΧΧΧΧΧΧCN τι διαφορά έχει με τα RBΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN, RPΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN, RVΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN;

Νομίζω και μερικοί ακόμα έγραψαν ότι με tracking LOXΧΧΧΧΧΧCN τους ήρθε το 15άρη.

Το πακέτο (από WISH - Κίνα μέσω Βελγίου από ότι είδα στα στοιχεία αποστολέα) που ήρθε 6/6 και παρέλαβα σήμερα, με κωδικό LBΧΧΧΧΧΧΧΧΧBE, CHN δεν είχε 15αρι.

Δεν ξέρω αν και πόσο βοηθάει αυτό για συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soc_h είπε

Το πακέτο (από WISH - Κίνα μέσω Βελγίου από ότι είδα στα στοιχεία αποστολέα) που ήρθε 6/6 και παρέλαβα σήμερα, με κωδικό LBΧΧΧΧΧΧΧΧΧBE, CHN δεν είχε 15αρι.

Δεν ξέρω αν και πόσο βοηθάει αυτό για συμπεράσματα.

Ακόμα είναι νωρίς, αλλά όταν μαζέψουμε αρκετά στοιχεία από Tracking, πιστεύω θα μπορέσουμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.

Το οποίο φυσικά θα ισχύει για τα έως τώρα δεδομένα. Γιατί στο κοντινό μέλλον μπορεί να αλλάξει (σίγουρα θα αλλάξει) αφού τα ΕΛΤΑ έχουν δηλώσει ότι θα επεκτείνουν τους ελέγχους παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, georgetemplar είπε

https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/buying-goods-services-online-personal-use/buying-goods/buying-goods-online-coming-from-a-noneu-union-country_en#heading_5

Η Ευρωπαικη ενωση λεει πως το τελωνειο δεν πρεπει να βαζει τελη μεγαλυτερα απο την αξια του αντικειμενου!!!!

Τρίτη φορά τα ίδια

Αναφορά σε κείμενο

Member States cannot impose charges related to customs clearance higher than the actual costs incurred.

Αναφορά σε κείμενο

Τα κράτη μέλη δεν μπορούν να επιβάλλουν τελωνειακές επιβαρύνσεις υψηλότερες από τις πραγματικές δαπάνες.

Google translate

Άρα μπορούν και παραμπορούν.

ΟΚ τώρα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου είναι οτι με το 15 ευρο προσπαθούν να καλύψουν την αμφιβολία που έχουν για την τιμή ενος αντικειμένου. Πιστεύω οτι περνάνε πράγματα που θεωρούν οτι αποκλείεται να έχουν τιμη κάτω απο 22 αλλα με τις μαιμουδιές που γίνονται δεν μπορούν να το αποδείξουν .

Απλά μέσα στην τρικυμία που προκάλεσε η εγκύκλιος μερικοί τελωνιακοί οτι βρουν μπροστά τους το περνάνε για αξίας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, galamar είπε

TAX.ANTIKEIMENO        LO716784676CN ME ΔAΣMOYΣ     20.56€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA ...

Για κόστος 25€ αντικείμενο. Μάλλον ήταν η τελευταία φορά που παίρνω κάτι από Κίνα! Διπλασιάστηκαν την αξία του!!

Το έγραφε πάνω στο δέμα ότι κάνει 25€ ή ήταν δηλωμένο με αξία κάτω από 22€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...