Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως επειδή βλέπω πολλά παιδιά να γράφουν αν ξεκινάει με LO η οτιδήποτε άλλο το tracking νομίζω από τη στιγμή που είναι συστημένο από Κίνα κτλ δε παίζει κανένα ρόλο.δλδ αφού έρχετε απευθείας χωρίς τριγωνική αποστολή είτε ξεκινάει με lo,po η tso και lo δεν έχει καμία σημασια.

Σίγουρα στα συστημένα που κερνάνε barcode scanner όπως ξέρουμε γίνεται ο έλεγχος και δεν νομίζω ότι τα αρχικά του tracking παίζουν ρόλο αν ελεγχθούν η όχι.

Περιμένω μήπως δούμε κρούσμα σε unregistered που συνήθως είναι και χαμηλότερης αξίας.τα φιλολογία δηλαδή.

Όταν παλιά είχε ξεκινήσει το 3ευρω, πριν το κόψουν ,μου ειχαν βάλει σε ένα unregistered 8ευρω αξίας ( ένα ραδιοφωνικακι) και ήταν το μόνο που εχω πληρώσει μέχρι τωρα.

Τέλος του μήνα θα πάρω καμιά 5-10 ψιλολογια unregistered από ebay να δω τι και πώς.βεβαια θα κάνουν και καιρό να ερθουν.....οπότε μιλάμε για 1μιση μήνα και μετα παραλαβή.θα έχει όμως σταθεροποιηθεί στο τελωνείο-ελτα η κατάσταση και θα έχουμε καλύτερα συμπεράσματα όσο περνάει ο καιρός.

Επεξ/σία από donstefano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

TAX. ANTIKEIMENO RV26378****CN ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ 15.00 ΕΥΡΩ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΙΛΙΟΥ.

To δεμα περασε τελωνειο, ελεγχθηκε, απεδειξα πως ηταν κατω απο 20 ευρω η αξια του και ομως πληρωνω τα 15 ευρω της εξετασης απο το τελωνειο. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόνο στα δέματα που έχει ζητηθεί απόδειξη αγοράς από το τελωνείο χρεώνεται το 15άρι. Αν τύχει και εξεταστούν περαιτέρω. Αν δεν σας έχουν στείλει κάποιο μήνυμα είτε SMS είτε Mail δεν υπάρχει χρέωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Beefeater είπε

Παιδιά, επειδή μας αφορά όλους και είναι λιγάκι σοβαρό..

αν χρεώσουν 15ρι και αρνηθούμε πληρωμή είναι σίγουρο πως δεν θα μας τρέχουν μετά μέσω εφορίας, ελτα γειτονιάς whatever κλπ με φύλακτρα και λοιπά έξοδα?

προφανώς δεν έχουν στοιχεία όπως ΑΦΜ ΑΔΤ κλπ αλλά υπάρχει το κινητό τηλέφωνο που προφανώς εδώ και χρόνια είναι επώνυμο και αντιστοιχεί κάπου με στοιχεία..

προσέχουμε για να έχουμε..ακούω απόψεις...

Να πάτε να παραλάβετε όσοι αμφιβάλλετε. (να σώσετε εσείς τα ΕΛΤΑ, γιατί εμένα δε μου περισσεύουν)

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Παιδιά μόνο στα δέματα που έχει ζητηθεί απόδειξη αγοράς από το τελωνείο χρεώνεται το 15άρι. Αν τύχει και εξεταστούν περαιτέρω. Αν δεν σας έχουν στείλει κάποιο μήνυμα είτε SMS είτε Mail δεν υπάρχει χρέωση. 

Τόσα χρόνια που αγοράζω δεκάδες δέματα από Κίνα μόνο μια φορά πέρασε δέμα μου από τελωνείο (και χωρίς να χρειαστεί να δώσω αποδεικτικό...).

Οπότε μάλλον θα είναι λίγες αυτές οι περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Klaas είπε

TAX. ANTIKEIMENO RV26378****CN ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ 15.00 ΕΥΡΩ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΙΛΙΟΥ.

To δεμα περασε τελωνειο, ελεγχθηκε, απεδειξα πως ηταν κατω απο 20 ευρω η αξια του και ομως πληρωνω τα 15 ευρω της εξετασης απο το τελωνειο. 

Τελικά ήταν false alarm το 15 Άρι......

Φίλε μου κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και γράψε με λίγα λόγια ότι το δέμα μου βάση νομοθεσίας ελληνικής και ευρωπαϊκής είναι αξίας κάτω από 22 ευρώ και έπρεπε να χαρακτηριστεί τελωνειακως ελευθερο και ενώ μου ζητήθηκαν τα τιμολόγια κτλ αγοράς τα οποία προσκόμισαν και αποδεικνύουν ότι η αξία του είναι κάτω από 22 ε χρεώθηκε με τέλη 15 ευρώ.

Κάπως έτσι μέσες άκρες γραψτο και στείλτο.αμαρτια είναι να πληρώσεις τα διπλά γιατί έτσι γουστάρουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fake news ήταν ότι το 15άρι επιβάλεται σε όλα τα δέματα . 

Τελικά κατανοήσαμε ότι επιβάλεται μόνο σε όσα γίνει έλεγχος από το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vasileios-gr είπε

Το Fake news ήταν ότι το 15άρι επιβάλεται σε όλα τα δέματα . 

Τελικά κατανοήσαμε ότι επιβάλεται μόνο σε όσα γίνει έλεγχος από το τελωνείο.

Μπορει σιγα σιγα να το επεκτεινουν και σε ολα εαν θελουν.Δεν μπορει ομως να γινει λογο ογκου σε ολα αλλα μπορουν να αυξανουν με τον καιρο τον αριθμο των ελεγχων και κατα συνεπεια του 15αριου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, donstefano είπε

Μπορει σιγα σιγα να το επεκτεινουν και σε ολα εαν θελουν.Δεν μπορει ομως να γινει λογο ογκου σε ολα αλλα μπορουν να αυξανουν με τον καιρο τον αριθμο των ελεγχων και κατα συνεπεια του 15αριου......

Ό,τι είναι ογκώδες ή βαρύ ή γυαλίζει για ακριβό στο μάτι κινδυνεύει. Για μία τσάντα που έμοιαζε ακριβή αλλά έκανε 12 ευρώ χρειάστηκε παλιά να στείλω την απόδειξη. Σήμερα θα έτρωγε το 15ρι

Επεξ/σία από stavpup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Το Fake news ήταν ότι το 15άρι επιβάλεται σε όλα τα δέματα . 

Τελικά κατανοήσαμε ότι επιβάλεται μόνο σε όσα γίνει έλεγχος από το τελωνείο.

Αυτό το κατανοήσαμε εξαρχής.

Το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, εφόσον κάποιοι θα το πληρώσουν άδικα.

Το σωστό είναι να πληρώνουν αυτοί των οποίων το δέμα αποδειχτεί ότι αξίζει πάνω από 22 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, donstefano είπε

Τελικά ήταν false alarm το 15 Άρι......

Φίλε μου κάνε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και γράψε με λίγα λόγια ότι το δέμα μου βάση νομοθεσίας ελληνικής και ευρωπαϊκής είναι αξίας κάτω από 22 ευρώ και έπρεπε να χαρακτηριστεί τελωνειακως ελευθερο και ενώ μου ζητήθηκαν τα τιμολόγια κτλ αγοράς τα οποία προσκόμισαν και αποδεικνύουν ότι η αξία του είναι κάτω από 22 ε χρεώθηκε με τέλη 15 ευρώ.

Κάπως έτσι μέσες άκρες γραψτο και στείλτο.αμαρτια είναι να πληρώσεις τα διπλά γιατί έτσι γουστάρουν....

Αντε πάλι με την ευρωπαική νομοθεσία, θα μου βγάλετε τη μπέμπελη εδω μέσα :D . Δεν έχει τίποτα η Ευρωπαική νομοθεσία για να αποτρέψουν τα ΕΛΤΑ να κάνουν αυτο ακριβώς που κάνουν.

Πάλι τελωνειακώς ελεύθερο ήρθε το πακέτο του φίλου αφου πλήρωσε μονο τα 15€. Απέδειξε οτι δεν ηταν αξιόχρεο δασμών, και δε χρεώθηκαν δασμοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, donstefano είπε

Πάντως επειδή βλέπω πολλά παιδιά να γράφουν αν ξεκινάει με LO η οτιδήποτε άλλο το tracking νομίζω από τη στιγμή που είναι συστημένο από Κίνα κτλ δε παίζει κανένα ρόλο.δλδ αφού έρχετε απευθείας χωρίς τριγωνική αποστολή είτε ξεκινάει με lo,po η tso και lo δεν έχει καμία σημασια.

μαλλον καποιο δικο εχεις και με ενα προχειρο ψαξιματακι βρηκα αυτες τις επεξηγησεις αριθμων tracking https://track-chinapost.com/?p=686 ... το οποιο δεν ξερω αν βοηθα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soc_h είπε

Γιατί να πληρώσει κάποιος 15€ αν βγουν και τελωνειακά; Γιατί όχι 3 ή 5 ή 8€; Γιατί όχι αναλογικά;

Γιατι 15€ είναι η ταρίφα χρέωση των ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...