Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Orestis_G είπε

Εγώ ετοιμάζω ήδη μια επιστολή για συνήγορο καταναλωτή (η ΕΕΤΤ θέλει άλλες διαδικασίες πρώτα)

Όταν την ολοκληρώσεις μπορείς να την βάλεις εδώ ή να μου την στείλεις με ΠΜ; Για να προχωρήσω και εγώ σε καταγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, και μαζικά μας κάνει πιστεύω...εγώ την έστειλα από κεκτημένη ταχύτητα, έκανα κάτι παράλληλα και μου'φυγε χωρίς να προσέξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papp0us είπε

Δες το και απο την ΕΕΤΤ

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Consumer/Postal/Responsib/postalfees.pdf

Είναι άλλες οι χρεώσεις του τελωνείου, ΑΛΛΕΣ οι χρεώσεις των ΕΛΤΑ. Κανονικά ναι, θα έπρεπε να χρεώνουν 15+3, αλλα το +3 το γράφουν κιολας οτι το εισπράττουν κατα περίσταση, δηλαδή ποτέ, μετά το κράξιμο που φάγανε. 

Δε σου λέω οτι είναι λογικό, σου λέω με ποια λογική το χρεώνουν.

Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ "τέλους παρουσίασης στο τελωνείο" στα "τελωνειακώς ελεύθερα" ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου. Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες. Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1319.html

Δεν μπορώ να καταλάβω εφόσον έχει ήδη βγει απόφαση στο παρελθόν με τι σκεπτικό ξαναβάλανε τη χρέωση. Πρέπει να κινητοποιηθούμε με καταγγελίες τουλάχιστον. Είναι τελείως παράλογη η χρέωση των 15ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, johnannis είπε

Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ "τέλους παρουσίασης στο τελωνείο" στα "τελωνειακώς ελεύθερα" ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου. Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες. Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1319.html

Δεν μπορώ να καταλάβω εφόσον έχει ήδη βγει απόφαση στο παρελθόν με τι σκεπτικό ξαναβάλανε τη χρέωση. Πρέπει να κινητοποιηθούμε με καταγγελίες τουλάχιστον. Είναι τελείως παράλογη η χρέωση των 15ευρώ.

Γιατι σε αυτό το διμηνο-τρίμηνο θα έχουν μαζέψει πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον λέει για Σοβιετίες, Κρατισμούς ή ακόμα ψάχνετε τους νόμους, να υπενθυμίσω ότι τα ΕΛΤΑ δεν είναι δημόσια υπηρεσία και νομίζω ότι μπορούν να τροποποιήσουν τιμοκατάλογο σχεδόν κατά βούληση (με ενημέρωση στην ΕΕΤΤ μόνο).

Η DHL χρεώνει 80€ την ίδια δουλειά και προφανώς δεν δημοσιεύεται στο ΦΕΚ ο τιμοκατάλογος της.

disclaimer: Δεν στηρίζω την ενέργεια των ΕΛΤΑ, έχω 7 πακέτα συνολικής αξίας 19€ που περιμένω και προφανώς θα γράψω στο χιόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επίσημο link που δώσατε για τα ΕΛΤΑ με τα νέα κοστολόγια λέει επιστολικό ταχυδρομείο και δέματα εξωτερικού. Δηλαδή και τα γράμματα θα περνούν από τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...