Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, papp0us είπε

Αντε πάλι με την ευρωπαική νομοθεσία, θα μου βγάλετε τη μπέμπελη εδω μέσα :D . Δεν έχει τίποτα η Ευρωπαική νομοθεσία για να αποτρέψουν τα ΕΛΤΑ να κάνουν αυτο ακριβώς που κάνουν.

Πάλι τελωνειακώς ελεύθερο ήρθε το πακέτο του φίλου αφου πλήρωσε μονο τα 15€. Απέδειξε οτι δεν ηταν αξιόχρεο δασμών, και δε χρεώθηκαν δασμοί.

μάλλον δίκιο έχεις αλλά η "πονηρή" αλλαγή του ονόματος, της αιτίας και του εισπράκτορα της εκβιαστικής αυτής χρέωσης που επιβαρύνει τον πολίτη δεν αλλάζει την ουσία του αποτελέσματος που είναι το αντιφατικό "ατελώς με τέλη" και εν κατακλείδι η σχετική ευρωπαϊκή νομοθεσία δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ένα εντελώς άχρηστο όπλο ενός εν δυνάμει ας πούμε δικηγόρου σε μια υποτιθέμενη σχετική δικαστική υπόθεση  ... δεν ξέρω δικηγόρος δεν είμαι, απλά σκέφτομαι 

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

μάλλον δίκιο έχεις αλλά η "πονηρή" αλλαγή του ονόματος, της αιτίας και του εισπράκτορα της εκβιαστικής αυτής χρέωσης που επιβαρύνει τον πολίτη δεν αλλάζει την ουσία του αποτελέσματος και εν τέλει η σχετική ευρωπαϊκή νομοθεσία δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ένα εντελώς άχρηστο όπλο ενός εν δυνάμει ας πούμε δικηγόρου σε μια υποτιθέμενη σχετική δικαστική υπόθεση  ... δεν ξέρω δικηγόρος δεν είμαι, απλά σκέφτομαι 

To σώσιμο των ΕΛΤΑ από τον φορολογούμενο που ενδεχωμένως δεν τα χρησιμοποιεί θα ήταν λιγότερο εκβιαστικό;

Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι πιο λογικό να σωθούν από αυτόν που τα χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Είναι απόλυτα σίγουρο διότι δεν έχουν την εξουσιοδότηηση σου για την δουλιά που κάνανε όπως εξάλου οι ίδιοι παραδέχονται στην σελίδα  https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx    

όπου αναφέρουν 

Παραλαβή Αντικειμένου που εκτελωνίστηκε

Για την παραλαβή του αντικειμένου σας, αποστέλλεται ειδοποιητήριο/εξουσιοδότηση με το οποίο ενημερώνεστε αναλυτικά για τις χρεώσεις που το βαρύνουν καθώς και το Ταχυδρομικό Κατάστημα  στο οποίο μπορείτε να απευθυνθείτε  για την παραλαβή του. Το ειδοποιητήριο αυτό αποτελεί ταυτόχρονα και παροχή εξουσιοδότησης προς τα ΕΛΤΑ, για τον εκτελωνισμό του αντικειμένου στο όνομά σας, ως άμεσος αντιπρόσωπός. 

Δεν υπογράφεις = δεν εξουσιοδοτείς.

ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Παιδιά μόνο στα δέματα που έχει ζητηθεί απόδειξη αγοράς από το τελωνείο χρεώνεται το 15άρι. Αν τύχει και εξεταστούν περαιτέρω. Αν δεν σας έχουν στείλει κάποιο μήνυμα είτε SMS είτε Mail δεν υπάρχει χρέωση. 

Ε ναι, αλλά για οτιδήποτε το τελωνείο θέλει να ανοίξει γιατί τους φάνηκε κάπως θα πληρώνουμε δηλαδή το δεκαπεντάρι, έτσι;

Εμείς δεν μπορούμε να ελέγξουμε ποια θα έρθουν συστημένα και ποια όχι, συνήθως αυτό που γίνεται είναι αυτά που έρχονται σε κουτί πχ να είναι όλα συστημένα, ενώ κάτι φακελάκια - που μάλλον πάνε σαν επιστολές δεν ανοίγονται γιατί δεν τους γιαλίζουν.

Για κάμμιά λοιπόν θηκούλα κινητού, κάνα μικρό καλωδιάκι usb καλά θα είναι, για τα υπόλοιπα το δεκαπεντάρι θα πέφτει. Μέχρι να αλλάξει κάτι φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, skiabox είπε

To σώσιμο των ΕΛΤΑ από τον φορολογούμενο που ενδεχωμένως δεν τα χρησιμοποιεί θα ήταν λιγότερο εκβιαστικό;

Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι πιο λογικό να σωθούν από αυτόν που τα χρησιμοποιεί.

έχεις κάποιο δίκιο αλλά αν το πάμε έτσι το πιο δίκαιο είναι το σώσιμο των ΕΛΤΑ να γίνει από αυτούς που προκάλεσαν την ανάγκη για σώσιμο και δεν ήμουν εγώ κι εσύ ... καλά θα μου πεις ντάξει ρε φίλε που ζεις? ε τι να πω?

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμμεσος φόρος για να βγεί μέρος της μείωσης του ΕΝΦΙΑ. Από κάπου πρέπει να τα πάρουν και να μην έχουν επιπτώσεις. Έξυπνο.

 

Σημείωση η ΔΕΔΔΗΕ μου στέλνει φουσκωμένους λογαριασμούς από πέρσι με λάθος μετρήσεις. Μήπως έτσι θα σωθεί και η ΔΕΗ;

Οι τράπεζες θα σωθουν με το να σε χρεώνουν ακόμα και την είσοδο σ'αυτές και τα σουπερμάρκετ με το πληρώνεις 30% παραπάνω απ ότι ότι πληρώνει η υπόλοιπη Ευρώπη. Σε καλό δρόμο είμαστε.

Επεξ/σία από beagnot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, beagnot είπε

Μήπως έτσι θα σωθεί και η ΔΕΗ;

οχι τιποτα δε θα σωθει αλλα ισως θα βοηθησει να διατηρηθει η κακοδιαχειρηση και να μεγαλωσει η αναγκη για σωσιμο, αλλα ας μην το τραβαμε και παρασυρόμαστε ισως out of the topic 

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα με κωδικό αντικειμένου RP xxx xxx xxx CN αγορασμένο απο aliexpress, πέρασε για έλεγχο στις 26-2-20 (Αναμονη παρουσιασης), βγήκε στης 10-02-20, έμεινε δηλαδή για 14 μέρες στο τελωνείο,  έφτασε σήμερα, στα χέρια μου με πράσινη ετικέτα με την επισήμανση τελωνειακός ελεύθερο, η αξία του ήταν 12.53 ευρώ (μετά απο κουπόνι) και οι Κινέζοι έγραφαν λιγότερο, (δεν θυμάμαι πόσο, την πέταξα ) το βάρος ήταν 1000γρ. περίπου και οι διαστάσεις του 14Χ63 εκ. Ύστερα από σχετική ερώτηση μου , ο ταχυδρόμος απάντησε πως σκαναρουν τα πακέτα, και αν υποψιαστούν οτι το πακέτο έχει κάτι ακριβό ζητάνε περεταιρω έλεγχο. Σε όσους σας γράφει αμανονη παρουσίασης στο τελωνείο περιμένετε . Απο αυτα που έχω καταλάβει εγώ, είναι αν ζητηθεί απόδειξη, τότε μπαίνει το χαράτσι. 

IMG_20200212_184644.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα που διαβάζω τι ισχύει σε άλλες χώρες της ΕΕ αλλαγές βλέπω να έχουν γίνει και στην Βρεττανία. Για πάνω από 15 λίρες πληρώνεις VAT,  ενώ για πάνω από £135 και δασμούς. Απ ότι καταλαβαινω δεν είναι τα ΕΛΤΑ αλλά η ΕΕ που θέλει να περιορίσει το αρνητικό ισοζύγιο.

Μέχρι τώρα έκαναν τα στραβά μάτια ενώ αν σου ερχόταν πακέτο από ΗΠΑ πλήρωνες αμέσως. H ιστορία με αγορές από Κίνα σιγά -σιγά κλείνει.

.

Επεξ/σία από beagnot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στο ταχυδρομικό κατάστημα της περιοχής μου και ρώτησα τους υπαλλήλους για το 15αρι που με γνωρίζουν με το μικρό μου όνομα μετά απο τόσα χρόνια παραγγελιών απο κίνα.. Η απάντησή τους ήταν ότι περισσότερο θα έπρεπε να με απασχολεί το γεγονός με τον ιο και τις καθυστερήσεις και το γεγονός ότι δεν μπορούν ούτε να στείλουν αυτή την περίοδο, ακόμη και προς την κινα πίσω τα δέματα.. Και ότι να αναμένω αν παραγγειλω κάτι καθυστερήσεις 6μηνου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν ότι υπάρχει και κάποια απαγόρευση εισαγωγών λόγω του ότι για να γίνει η εισαγωγή χρειάζεται να ελεγχθουν τα δέματα απο ανθρώπινο δυναμικό. Τώρα το κάτα πόσο ισχύει όντως και σε τι βαθμό, δεν μπορώ να το ξέρω προσωπικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, beagnot είπε

Παπάς το δεκαπεντάρι λοιπόν...false alarm

Ναι, σωστά... πιο false alarm πεθαίνεις... ☠️

Μόλις τώρα, Klaas είπε

TAX. ANTIKEIMENO RV26378****CN ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ 15.00 ΕΥΡΩ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΙΛΙΟΥ.

To δεμα περασε τελωνειο, ελεγχθηκε, απεδειξα πως ηταν κατω απο 20 ευρω η αξια του και ομως πληρωνω τα 15 ευρω της εξετασης απο το τελωνειο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Αντε πάλι με την ευρωπαική νομοθεσία, θα μου βγάλετε τη μπέμπελη εδω μέσα :D . Δεν έχει τίποτα η Ευρωπαική νομοθεσία για να αποτρέψουν τα ΕΛΤΑ να κάνουν αυτο ακριβώς που κάνουν.

Πάλι τελωνειακώς ελεύθερο ήρθε το πακέτο του φίλου αφου πλήρωσε μονο τα 15€. Απέδειξε οτι δεν ηταν αξιόχρεο δασμών, και δε χρεώθηκαν δασμοί.

1 ώρα πριν, Klaas είπε

TAX. ANTIKEIMENO RV26378****CN ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ 15.00 ΕΥΡΩ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΙΛΙΟΥ.

To δεμα περασε τελωνειο, ελεγχθηκε, απεδειξα πως ηταν κατω απο 20 ευρω η αξια του και ομως πληρωνω τα 15 ευρω της εξετασης απο το τελωνειο. 

Καταλαβαίνεις το γελοίο του πράγματος ή να στο μασήσω κι άλλο;

Η χρέωση αναγράφεται ως ΔΑΣΜΟΥΣ και εκεί πανω πρέπει να παιχτεί όλο το παιχνίδι. Δεν είμαι νομικός, αλλά αυτό βγάζει μάτι. Και για να ονομάζουν την χρέωση ΔΑΣΜΟΥΣ πάει να πει οτι δεν μπορούν να την ονομάζουν οτιδήποτε άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου κρατισαν κατι τελωνιο μεγαλυτερο απο 22ευρω τους εστιλα invoice και paypal αποδειξη και θελουν αφμ να το κανουν τι το αφμ για 75 ευρω πραγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...