Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Το Fake news ήταν ότι το 15άρι επιβάλεται σε όλα τα δέματα . 

Τελικά κατανοήσαμε ότι επιβάλεται μόνο σε όσα γίνει έλεγχος από το τελωνείο.

Αυτό ακριβώς συζητάμε εδώ μέσα εδώ και τόσες μέρες.

Ότι επιβάλλεται ένας «τυχαίος» έλεγχος στα δέματα αξίας κάτω των 22€, τον οποίο έχουν σκοπό να τον επεκτείνουν σε ΟΛΑ τα δέματα στο κοντινό μέλλον.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

Εμενα μου κρατισαν κατι τελωνιο μεγαλυτερο απο 22ευρω τους εστιλα invoice και paypal αποδειξη και θελουν αφμ να το κανουν τι το αφμ για 75 ευρω πραγμα?

Τον διάβασες τον τίτλο του θέματος; Εδώ μιλάμε για πράγματα με κόστος κάτω από 22 ευρώ. Πάρε την κλάψα σου λοιπόν και τράβα αλλού, άντε μην ξανακλειδωθεί το θέμα από τον κάθε τυχαίο που έρχεται να πει τον πόνο του για το κινητό που πήρε από Κίνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, beagnot είπε

Τώρα που διαβάζω τι ισχύει σε άλλες χώρες της ΕΕ αλλαγές βλέπω να έχουν γίνει και στην Βρεττανία. Για πάνω από 15 λίρες πληρώνεις VAT,  ενώ για πάνω από £135 και δασμούς. Απ ότι καταλαβαινω δεν είναι τα ΕΛΤΑ αλλά η ΕΕ που θέλει να περιορίσει το αρνητικό ισοζύγιο.

Μέχρι τώρα έκαναν τα στραβά μάτια ενώ αν σου ερχόταν πακέτο από ΗΠΑ πλήρωνες αμέσως. H ιστορία με αγορές από Κίνα σιγά -σιγά κλείνει.

.

...και 1000 σελιδες να παει το θεμα μαλλον δεν θα καταλάβετε τι εχει παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, helicoid είπε

Καταλαβαίνεις το γελοίο του πράγματος ή να στο μασήσω κι άλλο;

Η χρέωση αναγράφεται ως ΔΑΣΜΟΥΣ και εκεί πανω πρέπει να παιχτεί όλο το παιχνίδι. Δεν είμαι νομικός, αλλά αυτό βγάζει μάτι. Και για να ονομάζουν την χρέωση ΔΑΣΜΟΥΣ πάει να πει οτι δεν μπορούν να την ονομάζουν οτιδήποτε άλλο.

Μάσα το όσο θες, οτι έχουν γράψει λάθος λέξη στο SMS δε σημαίνει τίποτα, πέρα απο λάθος στο SMS. Ο τιμοκατάλογος τα αναφέρει ξεκάθαρα τέλη, γιατι τέλη είναι. Δασμοί είναι του τελωνείου, το οποίο δε σε χρεώνει τίποτα σε αυτή την περίπτωση.

Ο δασμός είναι ειδικός κρατικός φόρος, έμμεσος, που επιβάλλεται στα διάφορα εμπορεύματα κατά την εισαγωγή ή εξαγωγή τους. Συνεπώς ο δασμός διακρίνεται σε εισαγωγικό και σε εξαγωγικό δασμό.

ΚΡΑΤΙΚΟΣ φόρος. Η χρέωση αυτή δεν είναι κρατική, είναι χρέωση των ΕΛΤΑ σαν υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που προκύπτει ότι όλα τα συστημένα ανοίγονται και περνάνε έλεγχο. Μου ήρθαν τις προάλλες ακουστικά in ear Xiao-Mi συστημένα χωρίς αυτοκολλητάκι, ούτε πράσινο, ούτε μπλε ούτε κόκκινο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρακαλώ όχι επιθετικά, άσχετα, χλευαστικά ή προσβλητικά σχόλια...δεν θέλουμε αντιπαραθέσεις εδώ, θέλουμε απλά ανταλλαγή απόψεων και πληροφόρησης για το συγκεκριμένο θέμα ΜΟΝΟ 

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2020 στις 12:44 ΠΜ, Aurumnus είπε

Τέσσερα είναι τα περιστατικά.

- Δύο εδώ στο forum

- Ένα στο Techblog.gr

https://techblog.gr/internet/xekinise-kanonika-to-charatsi-15-eyro-ton-elta-stis-agores-apo-kina/

- Ένα από Facebook Post. Φαίνεται ότι και αυτό έχει tracking number που ξεκινάει από «LO».

spacer.png


- Πέντε, αν στην παρακάτω περίπτωση ήταν δηλωμένο ως κάτω των 22€ (το πιο πιθανό) και λόγω ελέγχου αποδείχθηκε ότι ήταν πάνω από 22€, οπότε μπήκε και ΦΠΑ.

Κάνω μία υπόθεση εδώ:

Για την ώρα, ελέγχονται τα πακέτα κάτω των 22€ που έχουν tracking number τύπου LOxxxxxxxxxCN.

Έχω ένα τέτοιο πακέτο που από 30/1 είναι κολλημένο στο στάδιο "ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION".
Το πακέτο στάλθηκε με EMS.
Με βάση όλα τα προηγούμενα πακέτα που έχω παραλάβει, υπολογίζω ότι θα έχει ξεκολλήσει μέχρι το τέλος αυτής της εβδομάδας.
Όταν έχω νεώτερα για αυτό θα ενημερώσω.

Εύχομαι και ελπίζω να κάνω λάθος.

EDIT 1 (12.02.2020) : Είμαι 99% σίγουρος ότι και το συγκεκριμένο δικό μου πακέτο θα ελεγθεί και θα χαρατσωθεί. Αχ ρε Κινέζε... θα με παιδέψεις...

EDIT 2 : Και ένα με tracking LOxxxxxxxxxCN που πέρασε «αέρα»! Πολύ ευχάριστο και ελπιδοφόρο!

Είνια πολλά περισσότερα για μένα, αλλά δεν τα βάζω όλα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80% γραφουν για πακετα ανω των 22ε, 10% προμοταρει αλλα σαιτ και 10% προσπαθει να καταλαβει γιατι το αλλο 90% δεν προσφερει κατι στο θεμα....

Παντως σημερα εβαλα 7 παραγγελιες για πραγματακια των 2-4-6ε, εχω και καμια 40αρια που περιμενω (κανενα ανω των 20ε), αν πεσει 15αρι καπου θα το αναφερω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

 

τον οποίο έχουν σκοπό να τον επεκτείνουν σε ΟΛΑ τα δέματα στο κοντιό μέλλον.

Αυτο απο που προκυπτει?

Επεξ/σία από grfurby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, helicoid είπε

Τον διάβασες τον τίτλο του θέματος; Εδώ μιλάμε για πράγματα με κόστος κάτω από 22 ευρώ. Πάρε την κλάψα σου λοιπόν και τράβα αλλού, άντε μην ξανακλειδωθεί το θέμα από τον κάθε τυχαίο που έρχεται να πει τον πόνο του για το κινητό που πήρε από Κίνα.

Αν εχεις θεματα ψυχίατροι.....11880 ποιος είδες να εκλαψε μια ερώτηση εκανα, τελικά αυτη η χωρα δεν σώζετε με τίποτα.

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, helicoid είπε

Τον διάβασες τον τίτλο του θέματος; Εδώ μιλάμε για πράγματα με κόστος κάτω από 22 ευρώ. Πάρε την κλάψα σου λοιπόν και τράβα αλλού, άντε μην ξανακλειδωθεί το θέμα από τον κάθε τυχαίο που έρχεται να πει τον πόνο του για το κινητό που πήρε από Κίνα.

 

3 λεπτά πριν, Al_pacino είπε

Αν εχεις θεματα ψυχίατροι.....11880 ποιος είδες να εκλαψε μια ερώτηση εκανα, τελικά αυτη η χωρα δεν σώζετε με τίποτα.

Παίδες ηρεμία....άλλο είναι το θέμα μας...μην έχουμε πάλι κλειδώματα για χαζομάρες.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα τα γράψω ακόμα μια φορά, με ελπίδα να βοηθήσω κάποιον να καταλάβει στο χάος τι έχει γίνει, αν και ξέρω οτι θα χαθεί το μήνυμα στο χαμό.

Α) Τα 15€ αυτά είναι χρέωση των ΕΛΤΑ, όχι του τελωνείου, όχι του κράτους, δεν χρειάζεται να είναι σύμφωνη με καμια Ευρωπαική οδηγία, δεν είναι παράνομη(αν μείνει ως έχει και δεν επεκταθεί) και είναι για πολύ συγκεκριμένο σκοπό.

Β) ΟΧΙ. Δεν θα χρεώνονται ολα τα πακέτα κάτω των 22€ με 15€, όχι δε θα χρεωθεί μια θήκη με 15€ όχι δε θα χρεωθεί ένα καλώδιο με 15€ (στο 99% των περιπτώσεων)

Γ) Το αν είναι ή όχι τελωνειακώς ελεύθερο το πακέτο, δεν έχει καμία δουλειά με τη χρέωση.

Δ) Οταν έρχεται ένα πακέτο απο χώρα εκτός Ε.Ε. στο τελωνείο γίνεται μια πρώτη διαλογή. Όσα απο αυτά θεωρούνται χαμηλής αξίας (κάτω απο 22€ CIF) συνεχίζουν την πορεία τους προς τα ταχυδρομεία χωρίς άλλη χρέωση. Οσα θεωρούνται ακριβά (πάνω απο 22€ CIF)  στέλνονται στους εκτελωνιστές των ΕΛΤΑ(αν δεν έχουν έρθει με κάποια ταχυμεταφορική , στην περίπτωση την οποία αναλαμβάνει αυτή τον εκτελωνισμό) οι οποίοι επικοινωνούν με τον παραλήπτη αν δε βρουν επίσημο τιμολόγιο/απόδειξη για να τους στείλουν τα αποδεικτικά πληρωμής, και να εκτελωνιστεί το δέμα.

Ε) ΜΕΧΡΙ την 2/2/2020 σε περίπτωση που το πακέτο έφτανε στον εκτελωνιστή των ΕΛΤΑ, και του στέλνατε χαρτιά που έδειχναν οτι το συνολικό κόστος ήταν κάτω απο 22€, παρότι στην διαλογή το πέρασαν για ακριβό, ο εκτελωνιστής των ελτα, προχωρούσε το δέμα σας  προς το ταχυδρομείο, χωρίς άλλη χρέωση.

Ζ) ΜΕΤΑ την 3/2/2020, στην ίδια περίπτωση, για την διαδικασία αυτή (ελεγχος δέματος, τσεκάρισμα αποδεικτικών κτλ) τα ΕΛΤΑ χρεώνουν 15€ ως αμοιβή του εκτελωνιστή. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΜΟΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΠΑ, είναι αμοιβή για την διαδικασία του εκτελωνιστή.

Η) Αν δεν αλλάξει κάτι, οταν δείτε στο Tracking Code του πακέτου σας οτι "απαιτείται απόδειξη Paypal η κάρτα" ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ, θα χρεωθείτε τα 15€ , γιατι αυτό το μήνυμα σημαίνει πως στην πρώτη διαλογή το δέμα σας θεωρήθηκε "μάλλον ακριβό(πάνω απο 22€ CIF) και στάλθηκε για έλεγχο. Αν δείτε αναμονή για παρουσία στο τελωνείο δε σημαίνει τίποτα άλλο, παρα το οτι το δέμα σας είναι ακόμα σε σάκο που δεν έχει ανοιχτεί.

Θ) Μπορείτε να αρνηθείτε την παραλαβή του αντικειμένου που έχει χρεωθεί με 15€ χωρίς πρόβλημα για την ώρα.

Ι) Τα δέματα με κόστος πάνω απο 22€ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑΝ ΤΕΛΩΝΕΙΟ, και χρέωση απο τα ΕΛΤΑ. Δεν είναι κανένα "εκτακτο χαράτσι" αν πάρετε 100€ δέμα και πληρώσετε Τέλη και ΦΠΑ. Το συνηθισμένο ειναι.

Κ) Δεν έχω ιδέα τι ισχύει με το 3€.

Στην πράξη αυτό που χάνουμε είναι η σιγουριά οτι "κάτω απο 22€ -> όχι άλλα έξοδα" γιατι απο θέμα ελέγχων για την ώρα(και νομίζω γενικά) θα είναι πολύ μικρός ο αριθμός των πακέτων που θα χρεωθούν. Αλλα αυτό ειναι δικιά μου άποψη τελείως, δε λέει τίποτα.

Αν τα διαβάσετε με τη σειρά και έχετε ακόμα απορίες, δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω, έκανα οτι καλύτερο μπορούσα.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 3
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...