Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Δεν χρειάζεται να είσαι δικαστικός, εισαγγελέας, δικηγόρος για να αναφέρεις στον άλλο ποια είναι τα δικαιώματα του και οι υποχρεώσεις του ως πολίτης.

ωστόσο δεν είναι η δουλεια των utubers που ασχολούνται με αγορες από εξωτερικο. Ετσι δεν είναι? Όταν κανουν καποιες εξηγήσεις και δινουν καποια tips το κανουν γιατι απλα θελουν...Δεν φτιαξαν account για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.
Διαβάζω την σελίδα εδώ και αρκετό καιρό αλλά αυτό το post ήταν η αφορμή να δημιουργήσω και ένα λογαριασμό. Έχοντας διαβάσει και τις 87 σελίδες, η ερώτηση μου είναι λίγο διαφορετική και συγχωρέστε με αν είναι εντελώς λάθος γιατί αφορά θέμα το οποίο δεν γνωρίζω.
Εάν λοιπόν επιλέξεις να φέρεις το οτιδήποτε από Κίνα (από μικροπράγματα έως ρούχα) αλλά με μέθοδο αποστολής DHL, ισχύει ότι αυτή δεν εμπλέκεται καθόλου με τα ΕΛΤΑ; Δηλαδή ακόμη και αν ζητήσουν (από την DHL) αποδεικτικά για το declare value, η νέα χρέωση δεν θα επιβληθεί;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vinsomnia είπε

Καλησπέρα.
Διαβάζω την σελίδα εδώ και αρκετό καιρό αλλά αυτό το post ήταν η αφορμή να δημιουργήσω και ένα λογαριασμό. Έχοντας διαβάσει και τις 87 σελίδες, η ερώτηση μου είναι λίγο διαφορετική και συγχωρέστε με αν είναι εντελώς λάθος γιατί αφορά θέμα το οποίο δεν γνωρίζω.
Εάν λοιπόν επιλέξεις να φέρεις το οτιδήποτε από Κίνα (από μικροπράγματα έως ρούχα) αλλά με μέθοδο αποστολής DHL, ισχύει ότι αυτή δεν εμπλέκεται καθόλου με τα ΕΛΤΑ; Δηλαδή ακόμη και αν ζητήσουν (από την DHL) αποδεικτικά για το declare value, η νέα χρέωση δεν θα επιβληθεί;

Ευχαριστώ.

Θα επιβληθεί μεγαλύτερη. Ο κάθε μεταφορέας έχει άλλο τιμολόγιο για το κόστος εκτελωνισμού, και αναλαμβάνει μόνος του τον εκτελωνισμό. Αν το πάρεις με DHL, η DHL θα τα εκτελωνίσει, δεν έχουν δουλειά τα ΕΛΤΑ. Αν θες να ξέρεις το κόστος, πάρτους ένα τηλέφωνο, και πες τους το κόστος των αντικειμένων και μεταφορικών, και θα σου πουν περίπου το μαλλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

ωστόσο δεν είναι η δουλεια των utubers που ασχολούνται με αγορες από εξωτερικο. Ετσι δεν είναι? Όταν κανουν καποιες εξηγήσεις και δινουν καποια tips το κανουν γιατι απλα θελουν...Δεν φτιαξαν account για αυτό.

Στη περιγραφή των YouTuber videos υπάρχουν πάντα affiliate links σχεδόν κανένας τους δεν το κάνει για τη φουκαριάρα τη μάνα του. Όταν τους στηρίζουν κάνοντας αγορές από τα links τους καλό θα ήταν όταν γίνεται κάτι τέτοιο να βοηθούν έστω στην ενημέρωση για να πάρει πιο μεγάλες διαστάσεις το θέμα. όχι να λένε έχουν έξοδα και χρειάζονται και αυτοί έσοδα (ΕΛΤΑ/τελωνείο) να τα διαβάζει ο κόσμος και να λέει α εντάξει δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, ας το καταπιούμε και αυτό το μέτρο,

 

19 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ποιος ακολουθούν δεκάδες ξένα κορυφαία site;

Που κολλάει τώρα αυτό; Ποιος μίλησε για δικαστές;

Δεν χρειάζεται να είσαι δικαστικός, εισαγγελέας, δικηγόρος για να αναφέρεις στον άλλο ποια είναι τα δικαιώματα του και οι υποχρεώσεις του ως πολίτης.

Με ένα google foxnews techvalue: https://www.foxnews.com/tech/ipad-mini-pro-is-reportedly-one-of-the-four-new-ipad-pros-launching-soon
Google search: https://www.google.com/search?q=techvalue+gsmarena&oq=techvalue+gsmarena&aqs=chrome..69i57j69i64.4643j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Επεξ/σία από Manos-Sx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Unco.jpg.08d0b39c51d4c45b8ddfcdfa333e523f.jpg

Screenshot από το βίντεο του argir.

Παρέλαβε Τρίτη 11/2. Εγώ παρέλαβα Παρασκευή 7/2.

Μεταξύ του αριθμού στο παραπάνω πακέτο και των δικών μου αριθμών, υπάρχει διαφορά σχεδόν 65000.

Και αυτό το νούμερο αφορά, ΜΑΛΛΟΝ, μόνο όσα πακέτα παίρνουν πράσινο αυτοκόλλητο.

Το αναφέρω για να έχουμε μία εικόνα της τάξης μεγέθους των πακέτων που έρχονται καθημερινά.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makfil είπε

Μάλλον, δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά μεταξύ των 2 τιμοκαταλόγων, αν και ο Orestis_G δεν ασχολείται με αυτό.

Με τον 1ο, οι σοφοί των ΕΛΤΑ σκέφτηκαν ότι αλλάζοντας το "22-150" σε "0-150" θα δικαιολογούσαν το νέο εφεύρημα της χρέωσης των 15€ στα δέματα με μηδενική διασάφηση.

Μετά το θόρυβο που ξέσπασε, επανέφεραν το "22-150", που ήταν και είναι το σωστό, σε ότι αφορά στα δέματα πάνω από 22€, και διατήρησαν, με τον αστερίσκο και την παραπομπή, για το νέο εφεύρημα.

Μένει να δούμε στις επόμενες 10-15 μέρες τη συχνότητα εφαρμογής του νέου χαρατσιού.

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ. Το ίδιο πράγμα λέμε. 

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Manos-Sx είπε

Κατάλαβα.

Επειδή χρησιμοποίησες πληθυντικό, εγώ νόμιζα ότι αναφερόσουν σε κάποιους άλλους και προσπαθούσα να καταλάβω ποιοι είναι αυτοί οι άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Θα επιβληθεί μεγαλύτερη. Ο κάθε μεταφορέας έχει άλλο τιμολόγιο για το κόστος εκτελωνισμού, και αναλαμβάνει μόνος του τον εκτελωνισμό. Αν το πάρεις με DHL, η DHL θα τα εκτελωνίσει, δεν έχουν δουλειά τα ΕΛΤΑ. Αν θες να ξέρεις το κόστος, πάρτους ένα τηλέφωνο, και πες τους το κόστος των αντικειμένων και μεταφορικών, και θα σου πουν περίπου το μαλλί.

Γνωρίζω πως εάν μπεις στη διαδικασία επιβεβαίωσης του declare value δεν υπάρχει extra χρέωση για την διαδικασία αυτή από την DHL (από προηγούμενες αγορές φίλων). Επίσης ναί έχω κοιτάξει λίγο τις επιπλέον χρεώσεις της DHL, εάν τελικά το δέμα σου κριθεί ως >22 ευρώ, και διαφέρουν από αυτές των ΕΛΤΑ. Επομένως φαντάζομαι πως καθαρά και μόνο η διαδικασία εξέτασης ( με τιμολόγιο ή PayPal) του declare value δεν θα χρεωθεί με 15 ευρώ από την DHL. (;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vinsomnia είπε

Καλησπέρα.
Διαβάζω την σελίδα εδώ και αρκετό καιρό αλλά αυτό το post ήταν η αφορμή να δημιουργήσω και ένα λογαριασμό. Έχοντας διαβάσει και τις 87 σελίδες, η ερώτηση μου είναι λίγο διαφορετική και συγχωρέστε με αν είναι εντελώς λάθος γιατί αφορά θέμα το οποίο δεν γνωρίζω.
Εάν λοιπόν επιλέξεις να φέρεις το οτιδήποτε από Κίνα (από μικροπράγματα έως ρούχα) αλλά με μέθοδο αποστολής DHL, ισχύει ότι αυτή δεν εμπλέκεται καθόλου με τα ΕΛΤΑ; Δηλαδή ακόμη και αν ζητήσουν (από την DHL) αποδεικτικά για το declare value, η νέα χρέωση δεν θα επιβληθεί;

Ευχαριστώ.

Αν το κάνεις αυτό, στην προσπάθεια σου να αποφύγεις τα ΕΛΤΑ, θα μπλέξεις με τον μεγαλύτερο τσεκουρωτή, χασάπη και εκμεταλλευτή, τον καρκίνο του συστήματος μεταφορών... την DHL!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vinsomnia είπε

Γνωρίζω πως εάν μπεις στη διαδικασία επιβεβαίωσης του declare value δεν υπάρχει extra χρέωση για την διαδικασία αυτή από την DHL (από προηγούμενες αγορές φίλων). Επίσης ναί έχω κοιτάξει λίγο τις επιπλέον χρεώσεις της DHL, εάν τελικά το δέμα σου κριθεί ως >22 ευρώ, και διαφέρουν από αυτές των ΕΛΤΑ. Επομένως φαντάζομαι πως καθαρά και μόνο η διαδικασία εξέτασης ( με τιμολόγιο ή PayPal) του declare value δεν θα χρεωθεί με 15 ευρώ από την DHL. (;)

Ναι αλλά τα μεταφορικά της; Αξίζουν τη διαδικασία αυτη; Αμα το 15άρι το δώσεις στα μεταφορικά δε γλίτωσες τίποτα. Πάρτους ένα τηλέφωνο, έστω και εγκυκλοπαιδικά. Νομίζω οτι δύσκολα θα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thankarezos είπε

Εγω να ρωτησω τωρα. Αν πω να το στειλουν πισω. tracking βαζουν? πως θα αποδειξω στο ali ξερω γω οτι ο κινεζος το πηρε το δεμα?

Tracking καινούργιο δεν μπαίνει αν δεν παραλάβεις. Μονο αν το παραλάβεις και το στείλεις ως συστημένο. 

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Από ποτε οι utubers γιναναν δικαστικα και ελεκτικα οργανα του κρατους?

Απο τοτε που θεωρειται νομιμο το δικαιωμα να βαζουν ψευτικες τιμες στα πακετα απο Κινα ....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Unco.jpg.08d0b39c51d4c45b8ddfcdfa333e523f.jpg

Screenshot από το βίντεο του argir.

Παρέλαβε Τρίτη 11/2. Εγώ παρέλαβα Παρασκευή 7/2.

Μεταξύ του νούμερου του παραπάνω πακέτου και των δικών μου, υπάρχει διαφορά σχεδόν 65000.

Και αυτό το νούμερο αφορά, ΜΑΛΛΟΝ, μόνο όσα πακέτα παίρνουν πράσινο αυτοκόλλητο.

Το αναφέρω για να έχουμε μία εικόνα της τάξης μεγέθους των πακέτων που έρχονται καθημερινά.

Έχουμε επιβεβαιώσει ότι αυτά τα νούμερα πάνε με τη σειρά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Ναι αλλά τα μεταφορικά της; Αξίζουν τη διαδικασία αυτη; Αμα το 15άρι το δώσεις στα μεταφορικά δε γλίτωσες τίποτα. Πάρτους ένα τηλέφωνο, έστω και εγκυκλοπαιδικά. Νομίζω οτι δύσκολα θα αξίζει.

Ίσως είναι καλύτερα να επικοινωνήσω ναί, ευχαριστώ!

2 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Αν το κάνεις αυτό, στην προσπάθεια σου να αποφύγεις τα ΕΛΤΑ, θα μπλέξεις με τον μεγαλύτερο τσεκουρωτή, χασάπη και εκμεταλλευτή, τον καρκίνο του συστήματος μεταφορών... την DHL!

Έχω ακούσει μικτά σχόλια για να είμαι ειλικρινής. Πολλοί φίλοι που φέρνουν με DHL με έχουν ενημερώσει ότι θα ζητήσουν αποδεικτικά κλπ πιο σπάνια απ'ότι η EMS ας πούμε, απλώς εάν ζητήσουν αποδεικτικά και για τον οποιοδήποτε λόγο καταλήξει το δέμα σου να θεωρηθεί ως >22 ευρώ, θα πληρώσει σχεδόν όσο η συνολική παραγγελία για τον εκτελωνισμό και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...