Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ekkli είπε

Για όποιον λέει για Σοβιετίες, Κρατισμούς ή ακόμα ψάχνετε τους νόμους, να υπενθυμίσω ότι τα ΕΛΤΑ δεν είναι δημόσια υπηρεσία και νομίζω ότι μπορούν να τροποποιήσουν τιμοκατάλογο σχεδόν κατά βούληση (με ενημέρωση στην ΕΕΤΤ μόνο).

Η DHL χρεώνει 80€ την ίδια δουλειά και προφανώς δεν δημοσιεύεται στο ΦΕΚ ο τιμοκατάλογος της.

disclaimer: Δεν στηρίζω την ενέργεια των ΕΛΤΑ, έχω 7 πακέτα συνολικής αξίας 19€ που περιμένω και προφανώς θα γράψω στο χιόνι.

συμφωνα με το wiki, το δημοσιο εχει ακομα το 90% των ΕΛΤΑ (εξηγειται ετσι και η δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια τους που δεν εχει αλλαξει ολα αυτα τα χρονια).

Και η κακοδιαχειρηση ολων των προηγουμενων ετων επι δημοσιου και μη, εχει συγκεντρωσει μια "λυπητερη" καμια 350εκ συμφωνα με αυτο

https://www.kathimerini.gr/1060826/article/oikonomia/epixeirhseis/sta-350-ekat-eyrw-ay3h8hke-o-logariasmos-diaswshs-twn-elta

 

εγω πιστευω πως και οι ιδιοι ξερουν οτι η χρεωση αυτη ειναι εκτος πραγματικοτητας, απλα θα μας κανουν να δεχτουμε το "χαριστικο" 3ευρο και να πουμε και ευχαριστω, αφου γλυτωσαμε το 15ρι..

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/1/2020 στις 3:01 ΜΜ, villasg είπε

Μετα εχουμε και τα "φυσικα" εμποδια

qgoo7Gg.jpg

Αυτο φανταζομαι με βαση των νομων που παιζουν πλεον για αδεσποτα κτλ,σκωνει και μηνυση (αν ξερει καποιος τι ισχυει ας μας πει) για τους παραπανω λογους που γραφει,στο δημο που ειναι και υπευθυνος με κοινοποιηση και στα ελτα και σε φιλοζωικες κτλ.Παντως κατι να γινει anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekkli είπε

Για όποιον λέει για Σοβιετίες, Κρατισμούς ή ακόμα ψάχνετε τους νόμους, να υπενθυμίσω ότι τα ΕΛΤΑ δεν είναι δημόσια υπηρεσία και νομίζω ότι μπορούν να τροποποιήσουν τιμοκατάλογο σχεδόν κατά βούληση (με ενημέρωση στην ΕΕΤΤ μόνο).

Η DHL χρεώνει 80€ την ίδια δουλειά και προφανώς δεν δημοσιεύεται στο ΦΕΚ ο τιμοκατάλογος της.

disclaimer: Δεν στηρίζω την ενέργεια των ΕΛΤΑ, έχω 7 πακέτα συνολικής αξίας 19€ που περιμένω και προφανώς θα γράψω στο χιόνι.

https://www.elta.gr/el-gr/εταιρία.aspx

Οι μέτοχοι των ΕΛΤΑ είναι το Ελληνικό Δημόσιο το οποίο κατέχει το 90% του μετοχικού τους κεφαλαίου και η Τράπεζα EFG Eurobank Ergasias A.E. με ποσοστό 10%.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papas68 είπε

https://www.elta.gr/el-gr/εταιρία.aspx

Οι μέτοχοι των ΕΛΤΑ είναι το Ελληνικό Δημόσιο το οποίο κατέχει το 90% του μετοχικού τους κεφαλαίου και η Τράπεζα EFG Eurobank Ergasias A.E. με ποσοστό 10%.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ 

Μάλλον πολλά όσο πάνε και χαζεύουν τελευταία ειδικά πολλά χαζά έχω ακούσει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα είναι ότι  οι άνθρωποι δεν έχουν κριτική σκέψη (Κριτική Σκέψη είναι η νοητική και συναισθηματική λειτουργία κατά την οποία το άτομο αξιολογεί την αξιοπιστία των πληροφοριών και αποφασίζει τι να σκεφτεί ή τι να κάνει μέσω συλλογισμών που γίνονται με βάση όλα τα δυνατά στοιχεία που μπορεί να έχει στη διάθεσή του)

Επεξ/σία από papas68
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, duende είπε

συμφωνα με το wiki, το δημοσιο εχει ακομα το 90% των ΕΛΤΑ (εξηγειται ετσι και η δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια τους που δεν εχει αλλαξει ολα αυτα τα χρονια).

Και η κακοδιαχειρηση ολων των προηγουμενων ετων επι δημοσιου και μη, εχει συγκεντρωσει μια "λυπητερη" καμια 350εκ συμφωνα με αυτο

https://www.kathimerini.gr/1060826/article/oikonomia/epixeirhseis/sta-350-ekat-eyrw-ay3h8hke-o-logariasmos-diaswshs-twn-elta

εγω πιστευω πως και οι ιδιοι ξερουν οτι η χρεωση αυτη ειναι εκτος πραγματικοτητας, απλα θα μας κανουν να δεχτουμε το "χαριστικο" 3ευρο και να πουμε και ευχαριστω, αφου γλυτωσαμε το 15ρι..

 

1 λεπτό πριν, papas68 είπε

https://www.elta.gr/el-gr/εταιρία.aspx

Οι μέτοχοι των ΕΛΤΑ είναι το Ελληνικό Δημόσιο το οποίο κατέχει το 90% του μετοχικού τους κεφαλαίου και η Τράπεζα EFG Eurobank Ergasias A.E. με ποσοστό 10%.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ 

Βρε σεις, άλλο πράγμα ο στενός Δημόσιος Τομέας, υπουργεία, σχολεία, νοσοκομεία κλπ
και άλλο οι κρατικές εταιρίες που έχουν διοικητές.

Στην περίπτωση που κρατικές εταιρίες που δουλεύουν σαν ιδιωτικές όμως να τα ρίξετε στην κακοδιαχείρηση. Στα ΕΛΤΑ συγκεκριμένα, στην υποστελέχωση, στις συνεχείς συμβάσεις λίγων μηνών για διανομείς, που μέχρι να μάθει ο διανομέας την περιοχή λήγει η σύμβαση του και σε άλλους λόγους που επιβάλλουν κάτι υπουργοί που λένε αυτά που λέτε και σεις:
Κάτω ο κρατισμός. Και είναι υπεύθυνοι για κρατικές εταιρίες.

Μην ξεχνάτε την Ολυμπιακή Αεροπορία. Που την καταχρέωσαν υπουργοί με τα δωρεάν εισιτήρια που παίρνανε για όλους τους κολλητούς τους και βάζανε γραμμές για να βολεύεται η ανιψιά τους (Σητεία - Αλεξανδρούπολη καλή ώρα) την ίδια ώρα που λέγανε ότι δεν είναι βιώσιμη. Και την δώσανε τσάμπα στον κολλητό τους, τον Βασιλάκη. Που τους φιλοξενούσε κάθε καλοκαίρι στο εξοχικό του, στην Κρήτη.

Και για να κλείνω με το off topic και να πάω να κλαψω με την ησυχία μου τα δέματα που περιμένω, γίνεται αυτός ο τύπος να είναι υπεύθυνος για την βιωσιμότητα της ΔΕΗ;

 

xatzidakis-protergia1.jpg

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποιον τροπο ομως θα παρουμε τα λεφτα των δεματων που εχουμε ηδη παραγγείλει και καθονται στο τελωνειο?

ο καθενας με την τυχη του τι θα πει το καθε site για refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, papas68 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι  οι άνθρωποι δεν έχουν κριτική σκέψη (Κριτική Σκέψη είναι η νοητική και συναισθηματική λειτουργία κατά την οποία το άτομο αξιολογεί την αξιοπιστία των πληροφοριών και αποφασίζει τι να σκεφτεί ή τι να κάνει μέσω συλλογισμών που γίνονται με βάση όλα τα δυνατά στοιχεία που μπορεί να έχει στη διάθεσή του)

Δεν ξέρουν από που να βγάλουν τα σπασμένα και να μαζέψουν χρήματα αλλά δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αυτό το ποσό δεν πρόκειται να το πληρώσει σχεδον κάνεις. Μόνο και αν αποφασίσουν στο τέλος τα δέματα που θα αρνηθούμε να αρχίσουν να τα πουλάνε μήπως και εκεί βγάλουν κάτι για πλάκα το ειπα. 

2 λεπτά πριν, DYEL είπε

με ποιον τροπο ομως θα παρουμε τα λεφτα των δεματων που εχουμε ηδη παραγγείλει και καθονται στο τελωνειο?

ο καθενας με την τυχη του τι θα πει το καθε site για refund?

Κατά πάσα περίπτωση δεν πρόκειται να τα πάρουμε από τα τόσα δέματα ελάχιστοι ίσως συμφωνήσουν Κινέζοι να επιστρέψουν το ποσό με αποτέλεσμα να χάσουμε τα χρήματα που έχουμε είδη δώσει δυστυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ περιμένω 8 μικρό-παραγγελίες από aliexpress. Mα την Παναγία όποτε δω τον ταχυδρόμο ξανά στην πόρτα, θα καβαλήσω το παπάκι του και θα γίνω καπνός 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου λετε ρε παιδια ολοι εσεις που λετε οτι θα βγαλουν τα σπασμενα με το 15ρι αυτο πως θα γινει ποιος μακακας θα τους δωσει για κατι πουκανει λιγα ευρω αλλα 15 ?

εγω παντως οχι !

επισης θα παει η καταγγελια  συννεφο  

το πιθανοτερο ειναι να ειναι καμια μακακια κανενος κρατικομακακα μανατζερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα καταλάβουν την χαζομάρα που πάνε να κάνουν όταν δούνε ότι κανείς δεν πρόκειται να δώσει 15€ οι καταγγελίες καλά θα κάνουν να πάνε βροχή μήπως και γίνει στην τελική κάτι αυτοί κάνουν λαθοι εμείς πάμε να την πληρώσουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...