Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

20 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Παιδιά μόνο στα δέματα που έχει ζητηθεί απόδειξη αγοράς από το τελωνείο χρεώνεται το 15άρι. Αν τύχει και εξεταστούν περαιτέρω. Αν δεν σας έχουν στείλει κάποιο μήνυμα είτε SMS είτε Mail δεν υπάρχει χρέωση. 

Δε μπορώ να πατήσω thanks 100 φορές οπότε ας κάνω παράθεση με bold.

15 σελίδες σε μια μέρα με άσχετες αναρτήσεις από unregistered πακέτα και από συστημένα που δε ζήτησαν παραστατικά στο τελωνείο. Ήμαρτον!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, thankarezos είπε

PDM απο banggood ή απο gearbest?

Gearbest 

 

6 λεπτά πριν, cumulus είπε

Δραχμες σιγουρα δεν μπορουσες να πληρωσεις ,αφου εδω και κατι χρονια εχουν εξαφανιστει 😛

Έχεις ένα δίκιο.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aleque είπε

Παίζει να έχουν χάσει τελείως την μπάλα στον τελωνειακό έλεγχο.. Το ένα δέμα περιμένει 12 ημέρες και το άλλο πέρασε σε 3 ώρες.. Ίδια tracking και ίδια αξία ~8ε αν την έχει αναγράψει σωστά ο κινέζος. Αυτό που περιμένει είναι χερουλάκια για συρταριέρα και το αυτό που πέρασε ένα fallout bobblehead σε κουτί. Μη ψάχνετε patterns, είναι τελείως τζόγος η κατάσταση.  

Αρχίζω να σκέφτομαι ότι, από τις γιορτές και μετά (ίσως και λίγο πριν) έχει αυξηθεί τόσο πολύ η πλημμυρίδα αποστολών από τα κινεζομάγαζα, που τα ΕΛΤΑ να μη μπορούν να τη διαχειριστούν. Μπορεί να μιλάμε και για 30-40.000 κομμάτια τη μέρα. Γι' αυτό έριξαν το χαράτσι, ως μπαμπούλα, για να φρενάρουν οι παραγγελίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Φίλε μου, καλό θα ήταν τότε να μας γράψεις εδώ για όλες τις περιπτώσεις, αναφέροντας:

  1. Tracking Number
  2. Βάρος Πακέτου
  3. Αξία που αναγραφόταν πάνω στο πακέτο

Θα βοηθήσεις πάρα πολύ την κατάσταση και θα κλείσεις και πολλά στόματα.

Είσαι αυτή τη στιγμή, η ποιο αξιόπιστη πηγή λόγω εμπειρίας για να μιλήσεις πάνω στο θέμα!

Τα έχω γράψει ρε συ. Σε αρχικά ποστ απλά δεν βάζω τα tracking numbers για ευνόητους λόγους!

Άντε και το βάρος 0.735. Έχω βάλει και φωτό από κάποια χαρτάκια που είχαν πάνω...

Δεν χρειάζεται να κλείσουμε στόματα! Έτσι είναι τα πράγματα και να δούμε πως θα εξελιχθούν.

Επίσης κοιτάξετ εδώ...

2020-02-06 09:52:31ATHENS AIRMAIL CENTER DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

Πόσες μέρες και καλά για "έλεγχο"...απλά αλητείες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα 3 πακετάκια από aliexpress. H αξία των αντικειμένων ήταν 3,54 €, 1,01 € και 1.47 €.

Αν εξαιρέσουμε την κατά ένα μήνα καθυστέρηση, δεν υπήρχε κανένα άλλο πρόβλημα.

Σημ : κάποιοι -μάλλον- το τρολάρισμα το έχουν ανάγει σε επιστήμη.

Ίσως θα έπρεπε οι διαχειριστές να κλειδώσουν το θέμα μιας και ξέφυγε άσχημα η κατάσταση αφού, από εκείνη τη συζήτηση που θα έδινε απαντήσεις (σε ένα εκ του μη όντως θέμα) έγινε ανούσια αντιπαράθεση με 1000 σχόλια που δεν προσθέτουν το παραμικρό σε όποιον ήθελε να μάθει τι έχει, αν έχει και πως έχει αλλάξει στις εισαγωγές αντικειμένων αξίας μικροποσών (μέχρι 22 €).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο που άλλαξε είναι ότι χρεώνουν 15 ευρώ σε όσα μας ζητήσουν να στείλουμε αποδεικτικά μέσω email-sms.

Τα unregistered που παρέλαβες είναι άσχετα με το θέμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Gk2016 είπε

Σήμερα παρέλαβα 3 πακετάκια από aliexpress. H αξία των αντικειμένων ήταν 3,54 €, 1,01 € και 1.47 €.

Αν εξαιρέσουμε την κατά ένα μήνα καθυστέρηση, δεν υπήρχε κανένα άλλο πρόβλημα.

Σημ : κάποιοι -μάλλον- το τρολάρισμα το έχουν ανάγει σε επιστήμη.

Ίσως θα έπρεπε οι διαχειριστές να κλειδώσουν το θέμα μιας και ξέφυγε άσχημα η κατάσταση αφού, από εκείνη τη συζήτηση που θα έδινε απαντήσεις (σε ένα εκ του μη όντως θέμα) έγινε ανούσια αντιπαράθεση με 1000 σχόλια που δεν προσθέτουν το παραμικρό σε όποιον ήθελε να μάθει τι έχει, αν έχει και πως έχει αλλάξει στις εισαγωγές αντικειμένων αξίας μικροποσών (μέχρι 22 €).

Εν μέρει έχεις δίκιο (για το τρολάρισμα από πολλούς) αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει (έχουμε αναφερθεί εκτενώς πολλοί εδώ μέσα). Μπορεί η πλειοψηφία των δεμάτων <22€ να περνάνε αέρα αλλά κάποια από αυτά (μικρό ποσοστό προς το παρόν), ελέγχονται και χρεώνονται. Περιστατικά αναφέρθηκαν προηγουμένως. Το σημαντικότερο, έχει χαθεί η σιγουριά του 'παραγγέλνω κάτι από Κίνα μέχρι 22 ευρώ και δεν χρεώνομαι τίποτα επιπλέον' 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Doubt είπε

Ε...δεν καταλαβαίνεις καλά τότε.

Βάλτο στο google translate να δεις τι λέει...πουθενά δεν αναφέρει το κόστος του αντικειμένου.

Κάνετε και παραθέσεις με bold για να μας δείξετε πως δεν ξέρετε που παν τα 4.

Μόνο για δέματα.

ΔΕΜΑ σημαίνει 2 κιλά και άνω.

Ναι, όντως δεν διάβασα σωστά στα Αγγλικά αυτό που έγραφε η οδηγία, είναι όντως νη μην ξεπερνά το δικό τους κόστος. Αλλά πόσο είναι το κόστος αυτό και ποιος μπορεί να το ελέγξει; Τελείως φλου το θέμα, ο εκτελωνισμός είναι μεγάλη διαδικασία με πολλές πτυχές και πως μπορούμε να υπολογίσουμε το ακριβές κόστος; Σίγουρα δεν είναι δωρεάν πάντως για πακέτα που ανοίγονται και είναι μέχρι €22. Το κόστος λοιπόν αυτό φαντάζομαι μέχρι τώρα το επωμίζονταν τα ΕΛΤΑ. 

Θεωρώ κι εγώ ότι είναι παράλογα τα €15 για τόσο χαμηλής αξίας αντικείμενα. Θα μπορούσαν να χρεώσουν το κανονικό κόστος και όχι flat rate όπως προσπαθούν να κάνουν τώρα αλλά λογιστικά αυτό θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα γι αυτούς. Πετάνε ένα €15 και καθαρίζουν.

Σημείωση, στην Βρετανία που έμενα μέχρι το 2018 είχα κάνει καμμιά πενηνταριά αγορές από Ali και πότε δεν με κάλεσαν να πληρώσω ΦΠΑ ή δασμούς για αγορά από Κίνα, το πιο ακριβό προιόν που είχα πάρει ήταν ένα κινητό στα £132. Αργότερα διάβασα ότι το όριο ήταν μέχρι £135 οπότε μάλλον στάθηκα τυχερός. Για αγορές από ΗΠΑ είχα πληρώσει και δασμούς και ΦΠΑ για κάτι που πήρα από JC Penney και έκανε $160. Αργότερα είπα σε μια φίλη μου να αγοράσει για μένα και να μου το στείλει σαν δώρο και δεν πλήρωσα τίποτα. Τώρα διαβάζω στις Αγγλικές οδηγίες ότι δεν υπάρχει χρέωση μέχρι £15, ότι πληρώνεις ΦΠΑ από <£15 μέχρι £150 και ΦΠΑ + δασμούς 2.5% από £150 και πάνω. Για κόστος εκτελώνισμού δεν βρήκα πουθενά. Άλλα συστήματα βέβαια έχουν εκεί και άλλα εδώ και δεν περιμένω ποτέ να φτάσουμε ένα οργανωμένο κράτος, απλά θέλω να πω ότι τα πράγματα αλλάζουν συνέχεια ακόμα και εκεί και φυσικά εδώ όπου η ανοργανωσιά μας να ελέγξουμε μια κατάσταση μας κάνει να πηγαίνουμε σε σπασμωδικές κινήσεις όπως το δεκαπεντάευρο.

Για να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση, αν καταφέρετε και τους κάνετε να το αποσύρουν θα είναι τεράστια επιτυχία. Προσωπικά δεν θα αλλάξει την ποιότητα ζωής μου όπως κάποιων άλλων που αγοράζουν μικροπράγματα απο κει λες και πάνε σε σουπερμάρκετ. Για να δούμε τι θα δούμε...

Επεξ/σία από beagnot
λάθη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KalishBioloid είπε

To μόνο που άλλαξε είναι ότι χρεώνουν 15 ευρώ σε όσα μας ζητήσουν να στείλουμε αποδεικτικά μέσω email-sms.

Τα unregistered που παρέλαβες είναι άσχετα με το θέμα.

Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το θέμα. Σε παραπέμπω λοιπόν στο link  και σου προτείνω να το διαβάσεις προσεκτικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρελαβα σημερα 5 μικροδεματακια απο Κινα (aliexpress) απο το ταχυδρομειο (μιας και ο ταχυδρομος βαρεθηκε να τα φερει σπιτι και εφερε μονο το ειδοποιητηριο).... 0 εξτρα κοστος.

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Gk2016 είπε

Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το θέμα. Σε παραπέμπω λοιπόν στο link  και σου προτείνω να το διαβάσεις προσεκτικά.

Όπως ισχύει μέχρι σήμερα, το τέλος εκτελωνισμού χρεώνεται σε όσα πακέτα επιλεχθούν για δειγματοληπτικό τελωνειακό έλεγχο, με τους ελέγχους να έχουν γίνει πιο αυστηροί τους τελευταίους μήνες όπως αναφέρει και η κοινότητα του insomnia. Στην εγκύκλιο αναφέρεται ότι το τέλος αυτό «καλύπτει τα διαχειριστικά κόστη των ΕΛΤΑ για την υλοποίηση της προβλεπόμενης τελεωνειακής διαδικασίας.»

Αυτό λέει και στο άρθρο, μη μπερδεύεσαι, δεν είναι πακέτο και 15άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Gk2016 είπε

Σήμερα παρέλαβα 3 πακετάκια από aliexpress. H αξία των αντικειμένων ήταν 3,54 €, 1,01 € και 1.47 €.

Αν εξαιρέσουμε την κατά ένα μήνα καθυστέρηση, δεν υπήρχε κανένα άλλο πρόβλημα.

Σημ : κάποιοι -μάλλον- το τρολάρισμα το έχουν ανάγει σε επιστήμη.

Ίσως θα έπρεπε οι διαχειριστές να κλειδώσουν το θέμα μιας και ξέφυγε άσχημα η κατάσταση αφού, από εκείνη τη συζήτηση που θα έδινε απαντήσεις (σε ένα εκ του μη όντως θέμα) έγινε ανούσια αντιπαράθεση με 1000 σχόλια που δεν προσθέτουν το παραμικρό σε όποιον ήθελε να μάθει τι έχει, αν έχει και πως έχει αλλάξει στις εισαγωγές αντικειμένων αξίας μικροποσών (μέχρι 22 €).

Πότε είχες κάνει τη παραγγελία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, beagnot είπε

Ναι, όντως δεν διάβασα σωστά στα Αγγλικά αυτό που έγραφε η οδηγία, είναι όντως νη μην ξεπερνά το δικό τους κόστος. Αλλά πόσο είναι το κόστος αυτό και ποιος μπορεί να το ελέγξει; Τελείως φλου το θέμα, ο εκτελωνισμός είναι μεγάλη διαδικασία με πολλές πτυχές και πως μπορούμε να υπολογίσουμε το ακριβές κόστος; Σίγουρα δεν είναι δωρεάν πάντως για πακέτα που ανοίγονται και είναι μέχρι €22. Το κόστος λοιπόν αυτό φαντάζομαι μέχρι τώρα το επωμίζονταν τα ΕΛΤΑ. 

Θεωρώ κι εγώ ότι είναι παράλογα τα €15 για τόσο χαμηλής αξίας αντικείμενα. Θα μπορούσαν να χρεώσουν το κανονικό κόστος και όχι flat rate όπως προσπαθούν να κάνουν τώρα αλλά λογιστικά αυτό θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα γι αυτούς. Πετάνε ένα €15 και καθαρίζουν.

Σημείωση, στην Βρετανία που έμενα μέχρι το 2018 είχα κάνει καμμιά πενηνταριά αγορές από Ali και πότε δεν με κάλεσαν να πληρώσω ΦΠΑ ή δασμούς για αγορά από Κίνα, το πιο ακριβό προιόν που είχα πάρει ήταν ένα κινητό στα £132. Αργότερα διάβασα ότι το όριο ήταν μέχρι £135 οπότε μάλλον στάθηκα τυχερός. Για αγορές από ΗΠΑ είχα πληρώσει και δασμούς και ΦΠΑ για κάτι που πήρα από JC Penney και έκανε $160. Αργότερα είπα σε μια φίλη μου να αγοράσει για μένα και να μου το στείλει σαν δώρο και δεν πλήρωσα τίποτα. Τώρα διαβάζω στις Αγγλικές οδηγίες ότι δεν υπάρχει χρέωση μέχρι £15, ότι πληρώνεις ΦΠΑ από <£15 μέχρι £150 και ΦΠΑ + δασμούς 2.5% από £150 και πάνω. Για κόστος εκτελώνισμού δεν βρήκα πουθενά. Άλλα συστήματα βέβαια έχουν εκεί και άλλα εδώ και δεν περιμένω ποτέ να φτάσουμε ένα οργανωμένο κράτος, απλά θέλω να πω ότι τα πράγματα αλλάζουν συνέχεια ακόμα και εκεί και φυσικά εδώ όπου η ανοργανωσιά μας να ελέγξουμε μια κατάσταση μας κάνει να πηγαίνουμε σε σπασμωδικές κινήσεις όπως το δεκαπεντάευρο.

Για να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση, αν καταφέρετε και τους κάνετε να το αποσύρουν θα είναι τεράστια επιτυχία. Προσωπικά δεν θα αλλάξει την ποιότητα ζωής μου όπως κάποιων άλλων που αγοράζουν μικροπράγματα απο κει λες και πάνε σε σουπερμάρκετ. Για να δούμε τι θα δούμε...

Δεν ξέρω πόσο ελαστικές είναι οι χρεώσεις της Royal Mail, απο το Site τους πάντως το ίδιο φαίνεται οτι ισχύει. 8 λίρες τέλη εκτελωνισμού, 15 λίρες μέχρι 135 λιρες μόνο τέλη και ΦΠΑ, και 135 λίρες και πάνω, τέλη ΦΠΑ και δασμούς.

https://personal.help.royalmail.com/app/answers/detail/a_id/7208/~/help-with-paying-customs-fees

Μπορεί βέβαια να μην τα χρεώνουν, αλλα με βάση τους τιμοκαταλόγους τους, ίδιες χρεώσεις έχουν και αυτοί.

Άκυρο, απο οτι βλέπω οι Άγγλοι, δεν χρεώνονται με τέλη για πακέτα κάτω απο 15 λίρες 

Note that if there is no duty and/or tax to pay, you will not be charged a handling fee (https://www.gov.uk/government/publications/notice-143-a-guide-for-international-post-users/notice-143-a-guide-for-international-post-users κεφάλαιο 3.5)

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, διάβασα αναλυτικά τα προηγούμενα μηνύματα αλλά οφείλω να πω πως εχω μπερδευτεί.

Παρηγγειλα προ ολίγων ημερών τις παρακατω καλαμαριέρες αξίας 15€ απο το AliExpress. Θεωρείτε οτι μπορει ο εκτελωνιστής να συγκρινει την αξία τους μέσω σκρουτζ πχ. Που κοστίζει 9-10€ η μία, και να μου ράψουν κανα κοστουμάκι δυσβάσταχτο; 
 

 

A1E7032A-0AC9-4E66-B7F5-2A5E1889DD72.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tzoxanias είπε

Καλησπέρα σας, διάβασα αναλυτικά τα προηγούμενα μηνύματα αλλά οφείλω να πω πως εχω μπερδευτεί.

Παρηγγειλα προ ολίγων ημερών τις παρακατω καλαμαριέρες αξίας 15€ απο το AliExpress. Θεωρείτε οτι μπορει ο εκτελωνιστής να συγκρινει την αξία τους μέσω σκρουτζ πχ. Που κοστίζει 9-10€ η μία, και να μου ράψουν κανα κοστουμάκι δυσβάσταχτο; 
 

A1E7032A-0AC9-4E66-B7F5-2A5E1889DD72.jpeg

Μάλλον δεν διάβασες αναλυτικά, όπως λες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...