Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα σήμερα το πρωί untracked πακετάκι απο Κορέα

IMG-20200213-182255.jpg

Πραγματική αξία 17 ευρω αλλα ο κινέζος είχε γράψει $6 επάνω στο πακέτο

Δεν ανοίχτηκε στο τελωνείο -> κανένα αυτοκόλλητο επάνω -> 0 κόστος.

Τωρα περιμένω 2 πακετάκια (θήκη σιλικόνης και τσάντα μεταφοράς για το switch) 4 ευρω το καθένα και ενα επίφοβο αξίας 19 ευρω με tracking number RV*********CN.

Θα ενημερώσω μόλις εχω νεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, papp0us είπε

Το ίδιο ίσχυε ρε παιδιά και πριν το '17, που για να σταματήσει δέμα στο τελωνείο με ΕΛΤΑ έπρεπε να παραγγείλεις ολόκληρο κοντέινερ. όχι 22€, 522€  πράγμα να έπαιρνες ερχόταν όμορφα και ωραία, χωρίς τριγωνικές και αηδίες.

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΤΥΠΟ γίνεται επανειλημμένως, νομίζω οτι είναι λίγο πολύ αναναμενόμενο οτι θα σταματήσει. Για αυτό και εφαρμόσανε τα προβλεπόμενα. 

Αν παρκάρουν 10 γειτονες παράνομα, 99% δε θα ασχοληθεί κανείς, άν έρθει η σάρα η μάρα και το κακό συναπάντημα και παρατάει το αμάξι όπου βρεί κάποιος θα ασχοληθεί. 

Και για το κάπνισμα που λές, Δεν ίσχυε, ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΙΣΧΥΣΕ. Το για πόσο και το κατα πόσο το τήρησαν /θα τηρήσουν τελικά είναι άλλη κουβέντα και στη μία περίπτωση και στην άλλη.

Τα ΕΛΤΑ δε γινονται προβλεπόμενα λόγω του αισθήματος δικαίου, που ξαφνικά τα έπιασε, ούτε αποφάσισε ξαφνικά να καταπολεμήσει τις εισαγωγές για να τονώσει την εσωτερική αγορά. ΛΕΦΤΑ ΘΕΛΕΙ. Και τα παίρνει οπως μπορεί να τα πάρει. 

Το "ξαφνικά θυμήθηκε να εισπράττει κάτι που είχε χεσμένο" απέχει απο το "παράνομα εισπράττει αυτό που εισπράττει" 

Και το κράτος είχε γραμμένα επι χρόνια δασμούς και ΦΠΑ απο πακέτα άνω των 22€ αλλα οταν τα πακέτα έγιναν πολλά και το χρήμα ήταν πολύ τα θυμήθηκε για τα καλά.

Φερνω πακετα απο εκτος Ε.Ε απο το 2008, αυτα που λες πως πριν το 17 δεν σταματουσε τιποτα πρωτη φορα τα ακουω. Υπηρχε μια ελαστικοτητα απο την πλευρα των ΕΛΤΑ ναι (ειδικα απο πακετα εξ' Αμερικης) αλλα σταματουσαν πολλα πακετα (απο την αλλη με τα κουριερ δεν εχει αλλαξει τιποτα, οτι σταματαγε σταματαει ακομα).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, papp0us είπε

Έχεις πρόσβαση σ'αυτόν; Του το βάλανε για έλεγχο και τον χρεώσανε, ή απλά επειδή ηταν δέμα(ανω των 2 κιλων) του κάτσανε το 3ευρω αν και ελεύθερο; Να δούμε τι παίζει και με το τρίεύρω

Δεν χρειάζεται να ρωτάς, χρεώθηκε 3 ευρώ για δέμα 2 κιλών και άνω,  απλά ούτε κι ο ίδιος ξέρει τη διαφορά και αναπαράγει τις αρλούμπες που διαβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Φερνω πακετα απο εκτος Ε.Ε απο το 2008, αυτα που λες πως πριν το 17 δεν σταματουσε τιποτα πρωτη φορα τα ακουω. Υπηρχε μια ελαστικοτητα απο την πλευρα των ΕΛΤΑ ναι αλλα σταματουσαν πολλα πακετα (απο την αλλη με τα κουριερ δεν εχει αλλαξει τιποτα, οτι σταματαγε σταματαει ακομα).

έχω αγοράσει ΔΕΚΑΔΕΣ , για να μην το αυξήσω και πάω στην υπερβολή, κινητά απο κίνα πριν το 17, και ουδέποτε ειχε σταματήσει οτιδήποτε. Νοέμβριο του '16 άρχισαν να τα τσεκάρουν, Καλοκαίρι του 17 τα έλεγχαν όλα πλέον. Απο τότε ασχολιόμουν (περίπου στο '14-'15) δεν είχα ακούσει να σταματήσει κινητό απο Κίνα για εκτελωνισμό. Για πιο βαριά αντικείμενα δεν ξέρω, κινητα/tablet κτλ περνούσαν αέρας. Κούριερ εννοείται, δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετε,

ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΝΕΑ, ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ, ΣΗΜΕΡΙΝΑ.

Σημερα παρελαβα πακετο στα 21.5 € μαζι με τα μεταφορικα το οποιο κρατηθηκε τελωνειο, εστειλα αποδεικτικα με mail και ηταν να πληρωσω το χαρατσι των 15€. Η συμπαθεστατη κοπελα στα ΕΛΤΑ μου ειπε οτι η διαδικασια προσωρινα σταματησε και θα συνεχισει ξανα στις 2 Μαρτιου. Οποτε αν εχετε να παραλαβετε καποιο πακετο, μην το παραμελησετε.

 

ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ! 

Επεξ/σία από ifaist
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ifaist είπε

Χαιρετε,

ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΝΕΑ, ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ, ΣΗΜΕΡΙΝΑ.

Σημερα παρελαβα πακετο στα 21.5 € μαζι με τα μεταφορικα το οποιο κρατηθηκε τελωνειο, εστειλα αποδεικτικα με mail και ηταν να πληρωσω το χαρατσι των 15€. Η συμπαθεστατη κοπελα στα ΕΛΤΑ μου ειπε οτι η διαδικασια προσωρινα σταματησε και θα συνεχισει ξανα στις 2 Μαρτιου. Οποτε αν εχετε να παραλαβετε καποιο πακετο, μην το παραμελησετε.

Σώπα...

Ένα χρήσιμο ποστ...ανοίξτε σαμπάνιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, papp0us είπε

έχω αγοράσει ΔΕΚΑΔΕΣ , για να μην το αυξήσω και πάω στην υπερβολή, κινητά απο κίνα πριν το 17, και ουδέποτε ειχε σταματήσει οτιδήποτε. Νοέμβριο του '16 άρχισαν να τα τσεκάρουν, Καλοκαίρι του 17 τα έλεγχαν όλα πλέον. Απο τότε ασχολιόμουν (περίπου στο '14-'15) δεν είχα ακούσει να σταματήσει κινητό απο Κίνα για εκτελωνισμό. Για πιο βαριά αντικείμενα δεν ξέρω, κινητα/tablet κτλ περνούσαν αέρας. Κούριερ εννοείται, δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Δεν εχω παρει κινητο ποτε απεξω οποτε θα πω ψεματα πως ξερω τι γινοταν με κινητα. Με μεγαλουτσικες συσκευασιες οπως οδοντοβουρτσες ηλεκτρικες, υδροψυξεις και αλλα σταματουσαν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ifaist είπε

Χαιρετε,

ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΝΕΑ, ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ, ΣΗΜΕΡΙΝΑ.

Σημερα παρελαβα πακετο στα 21.5 € μαζι με τα μεταφορικα το οποιο κρατηθηκε τελωνειο, εστειλα αποδεικτικα με mail και ηταν να πληρωσω το χαρατσι των 15€. Η συμπαθεστατη κοπελα στα ΕΛΤΑ μου ειπε οτι η διαδικασια προσωρινα σταματησε και θα συνεχισει ξανα στις 2 Μαρτιου. Οποτε αν εχετε να παραλαβετε καποιο πακετο, μην το παραμελησετε.

Απο τις 2 Μαρτιου και μετα θα αλλαξει κατι ; , δηλαδη τι ακριβως περιμενουν , να καταλαγιασει ο θορυβος , να κατσει η σκονη , και αυτοι μετα να κοπανανε 15αρια ; , δεν ξερω τι να υποθεσω ; , πραγματικα τα υψηλοβαθμα στελεχη  των ΕΛΤΑ ειναι για γελια και για κλαματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, ifaist είπε

Χαιρετε,

ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΝΕΑ, ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ, ΣΗΜΕΡΙΝΑ.

Σημερα παρελαβα πακετο στα 21.5 € μαζι με τα μεταφορικα το οποιο κρατηθηκε τελωνειο, εστειλα αποδεικτικα με mail και ηταν να πληρωσω το χαρατσι των 15€. Η συμπαθεστατη κοπελα στα ΕΛΤΑ μου ειπε οτι η διαδικασια προσωρινα σταματησε και θα συνεχισει ξανα στις 2 Μαρτιου. Οποτε αν εχετε να παραλαβετε καποιο πακετο, μην το παραμελησετε.

Ωραίος! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Απο τις 2 Μαρτιου και μετα θα αλλαξει κατι ; , δηλαδη τι ακριβως περιμενουν , να καταλαγιασει ο θορυβος , να κατσει η σκονη , και αυτοι μετα να κοπανανε 15αρια ; , δεν ξερω τι να υποθεσω ; , πραγματικα τα υψηλοβαθμα στελεχη  των ΕΛΤΑ ειναι για γελια και για κλαματα

Πολύ πιθανόν κάπως έτσι να σκέφτονται.

Ειδικά άμα έχει τύχει και κάποιος από αυτούς έχει διαβάσει εδώ μέσα, σου λέει:
«Ασ΄το για λίγο καιρό, πάγωσε το... αυτοί θα φαγωθούν μεταξύ τους μέχρι τότε και θα το ξεχάσουν. Θα το προχωρήσουμε σε κάνα μήνα το χαράτσι.»

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ...

ΑΠΟ 3/2 και μετα... Οποτε γραψτε λαθος. Το δικο μου πακετο ειχε ημερομηνια  29/1 για αυτο δε χρεωθηκε.

Τα μπερδεψε το ατομο που παρελαβε για εμενα και τωρα μου τα εξηγησε καλυτερα!!!

sry.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εντωμεταξύ 2 Μαρτίου είναι Καθαρά Δευτέρα.

https://www.eortologio.net/year/2020/month/3/day/2/2_Μαρτίου

  Απόκρυψη περιεχομένων

amanda redman kite GIF by Acorn TV

Τυχαίο; Δε νομίζω.

Επίσης σε περίπτωση που δεν το πήρατε πρέφα το μεσημέρι για αρκετά λεπτά το site των elta είχε πέσει μάλλον από επίθεση.

Επεξ/σία από Manos-Sx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε παιδιά, έλεος. Δε σέβεστε τίποτα; Είναι κάποιοι που προσπαθούν να ενημερωθούν κ να βοηθηθούν από το φόρουμ. Είστε αξιολυπητοι.

Κλειδωστε το με τον κάθε πανίβλακα που μπαίνει στο φόρουμ κι αραδιαζει τη κάθε του βλακεία.

Κρίμα πραγματικά στα παιδιά που κάνουν φιλότιμη προσπάθεια να μας ενημερώνουν . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ifaist είπε

ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ...

ΑΠΟ 3/2 και μετα... Οποτε γραψτε λαθος. Το δικο μου πακετο ειχε ημερομηνια  29/1 για αυτο δε χρεωθηκε.

Τα μπερδεψε το ατομο που παρελαβε για εμενα και τωρα μου τα εξηγησε καλυτερα!!!

sry.

Καλό θα είναι τότε να επεξεργαστείς το προηγούμενο μήνυμα σου και να τα μαυρίσεις όλα (μην τα διαγράψεις) και παράλληλα να παραθέσεις το νέο σου μήνυμα.

Γιατί κάποιοι ίσως δουν μόνο το προηγούμενο μήνυμα σου και συνεχίσουν τη συζήτηση από εκεί.


 

Άλλος ένας που του ήρθε ειδοποίηση να πληρώσει 15€ χαράτσι.

Αυτή την φορά για ένα USB to Type C Adapter.

 

USB C Adaptor - 15€ Χαράτσι -.jpg

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...