Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, thanos75x είπε

Εννοείται ότι τα πιο μεγάλα σε όγκο δέματα ή και πιο βαριά, εφόσον έχουν tracking number (γιατί όσα δεν έχουν tracking σημαίνει ότι είναι ασήμαντης αξίας άρα τελωνειακώς αδιάφορα) τους χτυπάνε στο μάτι οπότε και θα τ' ανοίξουν για να βεβαιωθούν ότι δεν τους ξέφυγε μια πιθανή έξτρα χρέωση άσχετα αν μετά για να επιβεβαιωθούν θα σου ζητήσουν παραστατικά αγοράς πιστωτικής ή paypal...
Εκτός κι αν είναι φως φανάρι ότι το προϊόν είναι αξίας μεγαλύτερης των 22€. Αν για παράδειγμα ένα πακετάκι έχει μέσα κινητό έστω μία κινέζικη μπακατέλα xiaomi ( χαχαχαχα πλάκα κάνω :P ) και απόδειξη paypal μαγειρεμένη να τους στείλεις δεν θα σε πιστέψουν και θα φας το +24% + κόστος εκτελωνιστή. 
Εχθές έκανα πάλι παραγγελία από ebay ένα μικρό αντικείμενο αξίας 2€ πλαστική βάση μητρικής για AM3 ασήμαντο ποσό και εννοείται ότι δεν θα περάσει τελωνείο θα το ποστάρω και όταν έρθει για να δείτε ότι δεν αγχώνομαι καθόλου για τις μ@λ@κίες που λένε τα ELTA... :)  

Περιμένω 15 δέματα από Aliepress.Τα 3 είναι κοντά στα 5 ευρώ και τα άλλα είναι μικροποσά.2.5,2,1 ευρώ είναι μικρά δεματάκια,εκτός από ένα με  πινέλα και ένα με σπάτουλες ζωγραφικής .Οι παραγγελίες μου ξεκινάνε από τη 1 Δεκεμβρίου και την τελευταία την έβαλα 3 Φεβρουαρίου που ακόμα δεν ήξερα τι θα παιχτεί με τα Μαφία-ΕΛΤΑ.

Έχω και 5 παραγγελίες που είναι σε κατάσταση  awaiting shipment αλλά δεν θα τις ακυρώσω γιατί είναι μικροποσά και τα βρήκα σε έκπτωση.Το θέμα μου είναι ότι οι καραγκιόζηδες κρατάνε τα δέματα μου στο τελωνείο και δεν μου τα στέλνουν. 😣 Ένα δέμα μου που το τρακ του αρχίζει από UB μου το εμφανίζει στο 17track,αυτό έφτασε Ελλάδα στις 25 Ιανουαρίου.Στο ΕΛΤΑ τρακ δεν μου το εμφανίζει.Το ίδιο ισχύει και για άλλα δυο δέματα που το τράκιν νάμπερ τους αρχίζει από UW.Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα 🤥

Την τελευταία φορά που έλαβα δέματα ήταν 7 Φεβρουαρίου.Έκτοτε πάπαλα.

Επεξ/σία από Maggie1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gk2016 είπε

22-11-2019. Σημειωτέον πως επί  1+  μήνα ήταν στο τελωνείο ...

Κατάλαβα. Έχω και 'γω 2 πακέτα απο μέσα Δεκέμβρη και απο τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Στο 17Track ακόμα φτάνουν..

Thnx για την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Aleque είπε

Παίζει να έχουν χάσει τελείως την μπάλα στον τελωνειακό έλεγχο.. Το ένα δέμα περιμένει 12 ημέρες και το άλλο πέρασε σε 3 ώρες.. Ίδια tracking και ίδια αξία ~8ε αν την έχει αναγράψει σωστά ο κινέζος. Αυτό που περιμένει είναι χερουλάκια για συρταριέρα και το αυτό που πέρασε ένα fallout bobblehead σε κουτί. Μη ψάχνετε patterns, είναι τελείως τζόγος η κατάσταση.   

tracking.JPG

Δεν είναι αυτό που λες. Απλά, στο 2ο δέμα σου ή δεν σκάναραν το δέμα σου για να το φέρουν σε κατάσταση αναμονής παρουσίασης στο τελωνείο ή ... το σκάναραν και θα το δεις να περαστεί σαν στάτους τις επόμενες μέρες (εκεί θα δεις και από ποια μέρα περιμένει πραγματικά για τελωνείο)!! Προσωπικά αυτό το 2ο το έχω πάθει 2 φορές!

4 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Παρέλαβα σήμερα το πρωί untracked πακετάκι απο Κορέα

IMG-20200213-182255.jpg

Πραγματική αξία 17 ευρω αλλα ο κινέζος είχε γράψει $6 επάνω στο πακέτο

Δεν ανοίχτηκε στο τελωνείο -> κανένα αυτοκόλλητο επάνω -> 0 κόστος.

Τωρα περιμένω 2 πακετάκια (θήκη σιλικόνης και τσάντα μεταφοράς για το switch) 4 ευρω το καθένα και ενα επίφοβο αξίας 19 ευρω με tracking number RV*********CN.

Θα ενημερώσω μόλις εχω νεα

Απάντησες μόνος σου. Untracked πακέτο ... πράγμα που σημαίνει δεν ελέγχεται στο τελωνείο (επί του παρόντος τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Δεν είναι άσχετα με το θέμα γιατί σε λίγους μήνες μπορεί να ελέγχονται και χρεώνονται και αυτά.

Και τι θα κάνουμε τότε; Θα ανοίξουμε νέο θέμα, ουσιαστικά για το ίδιο πράγμα;

Άσε που θα είναι πια αργά για αντιδράσεις, αφού θα έχει ήδη καθιερωθεί το 15άρι για δέματα κάτω των 22€ και θα έχει παγιωθεί μία κατάσταση.

Κάποιοι πρέπει να σταματήσετε να βλέπετε μέχρι εκεί που πάει το βήμα σας, και να αρχίσετε να βλέπετε και πιο μακριά. Αλλιώς θα συνεχίσουμε όλοι μας να τρώμε «ξαφνικές» καρπαζιές, να μας αιφνιδιάζουν και να μας πιάνουν απροετοίμαστους, δημιουργώντας τετελεσμένα εις βάρος μας.

μπει κάποιο unregistered τελωνείο και χρεωθεί 15άρι.... τότε ναι να αναφερθεί. Αλλά να δώσουμε εδώ update για 10000 unregistered ότι τα παραλάβαμε χωρίς χρέωση, κουράζει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, papp0us είπε

Δεν ξέρω πόσο ελαστικές είναι οι χρεώσεις της Royal Mail, απο το Site τους πάντως το ίδιο φαίνεται οτι ισχύει. 8 λίρες τέλη εκτελωνισμού, 15 λίρες μέχρι 135 λιρες μόνο τέλη και ΦΠΑ, και 135 λίρες και πάνω, τέλη ΦΠΑ και δασμούς.

https://personal.help.royalmail.com/app/answers/detail/a_id/7208/~/help-with-paying-customs-fees

Μπορεί βέβαια να μην τα χρεώνουν, αλλα με βάση τους τιμοκαταλόγους τους, ίδιες χρεώσεις έχουν και αυτοί.

Άκυρο, απο οτι βλέπω οι Άγγλοι, δεν χρεώνονται με τέλη για πακέτα κάτω απο 15 λίρες 

Note that if there is no duty and/or tax to pay, you will not be charged a handling fee (https://www.gov.uk/government/publications/notice-143-a-guide-for-international-post-users/notice-143-a-guide-for-international-post-users κεφάλαιο 3.5)

Τι να πω, δεν ξέρω. Τελικά ήταν 137 λίρες η αγορά που είχα κάνει και δεν χρεώθηκα τίποτα μπορεί να ήμουν και τυχερός τότε. Μπορεί τώρα να είναι πολύ πιο αυστηροί. Το 2016 και η Ελλάδα έτσι θα ήταν φαντάζομαι, τώρα έσφιξαν τα λουριά.

 

image.png.dfa13bf2aee27c318386b848416813e6.png

Επεξ/σία από beagnot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lnk Hlk είπε

Το ερώτημα σου, έχει κάποια σχέση με το θέμα του νήματος;

φυσικα και δεν εχει αλλα δεν ηξερα που να ρωτησω??

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paulks είπε

παιδια απο amazon γερμανιας για stardand shipping τα φερνουν τα ελτα??η καποια κουριερ??

Οπως τους βολεψει. Ειχα παραγκλειλει 3 πραγματα. τα 2 ηρθαν με κουριερ και το 1 με ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, paulks είπε

φυσικα και δεν εχει αλλα δεν ηξερα που να ρωτησω??

Θες να μας πείς οτι μέλος στο forum 9 χρόνια, μπαίνοντας στο section Ίντερνετ δεν βλέπεις τα τρία πάνω πάνω πρώτα πρώτα stickies ε;

1) Οδηγός αγορών για eBay! #2
2) Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2
3) Αγορές από το εξωτερικό [part 2]

Και θες να μας πείς οτι δεν σε κάλυπτε κανένα από αυτά τα threads, και θεώρησες πιο σωστό να ποστάρεις εδώ μέσα, την ερώτηση για το amazon. Τι λε ρε παιδί μου; Καλά δεν ντρέπεστε λίγο κοτζάμ μαντράχαλοι να λέτε τέτοια ψέματα; Επειδή βαριέστε να κάνετε ένα έξτρα mouse click; Σοβαρά τώρα;

Συνεχίστε έτσι, να ξανακλειδωθεί το θέμα, επειδή μπαίνει να ρωτήσει ο κάθε γάιδαρος το μακρύ του και το κοντό του.

Επεξ/σία από helicoid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, helicoid είπε

Θες να μας πείς οτι μέλος στο forum 9 χρόνια, μπαίνοντας στο section Ίντερνετ δεν βλέπεις τα τρία πάνω πάνω πρώτα πρώτα stickies ε;

1) Οδηγός αγορών για eBay! #2
2) Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2
3) Αγορές από το εξωτερικό [part 2]

Και θες να μας πείς οτι δεν σε κάλυπτε κανένα από αυτά τα threads, και θεώρησες πιο σωστό να ποστάρεις εδώ μέσα, την ερώτηση για το amazon. Τι λε ρε παιδί μου; Καλά δεν ντρέπεστε λίγο κοτζάμ μαντράχαλοι να λέτε τέτοια ψέματα; Επειδή βαριέστε να κάνετε ένα έξτρα mouse click; Σοβαρά τώρα;

Συνεχίστε έτσι, να ξανακλειδωθεί το θέμα, επειδή μπαίνει να ρωτήσει ο κάθε γάιδαρος το μακρύ του και το κοντό του.

καταρχην δεν λεω ψεμματα ,,εκεινη την στιγμη που το ρωτησα ανθρωπε μου δεν το σκεφτηκα 1:30 την νυχτα να κοιταξω εκει στα νηματα,,και μην αποκαλεις γαιδαρους τους αλλους δεν σε εβρισε κανεις...

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα ακόμα τρία συστημένα πακέτα (όλα από το Aliexpress), αξίας 15 έως σχεδόν 22 ευρώ,  βάρους μίσου έως ενός κιλού περίπου και αρκετού όγκου, χωρίς να πληρώσω κάτι.
Όλα έχουν πάνω πράσινο αυτοκόλλητο.

Το ένα έχει στη μια μεριά πολλές κολλητικές ταινίες που γράφουν «ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ».
Πρέπει να ανοίχθηκε για έλεγχο και να ξανακλείστηκε.
Ίσως επειδή δεν φαίνεται να γράφει πάνω στην ετικέτα ούτε τι είναι, ούτε τιμή, ούτε βάρος.
Τον λακαμά τον Κινέζο, παραλίγο να με «έκαιγε».

Επίσης το μπλε πακέτο έχει αρκετά σκισίματα, όπως και έχει σκιστεί σχεδόν τελείως η ετικέτα που έχει τις πληροφορίες του πακέτου και από πάνω έχει περαστεί κολλητική ταινία. Ίσως να ελέγθηκε και αυτό, δεν είναι ξεκάθαρο.
 

EDIT: Δεν μου ζητήθηκαν αποδεικτικά για κανένα δέμα.

 

1 -.jpg

2 -.jpg

3 -.jpg

4 -.jpg

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το insomnia έκανε δουλειά. Γίνατε και διάσημοι. Μάλλον τα άρθρα στο διαδίκτυο σε φόρουμς ίσως έχουν μεγαλύτερη δύναμη απ' ότι νόμιζα

https://www.iefimerida.gr/ellada/agores-apo-kina-den-ishysei-haratsi-elta-teloneio

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aurumnus είπε

Παρέλαβα ακόμα τρία συστημένα πακέτα, αξίας 15 έως σχεδόν 22 ευρώ,  βάρους μίσου έως ενός κιλού περίπου και αρκετού όγκου, χωρίς να πληρώσω κάτι.
Όλα έχουν πάνω πράσινο αυτοκόλλητο.

Το ένα έχει στη μια μεριά πολλές κολλητικές ταινίες που γράφουν «ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ». Πρέπει να ανοίχθηκε για έλεγχο και να ξανακλείστηκε.
Ίσως επειδή δεν φαίνεται να γράφει πάνω στην ετικέτα ούτε τι είναι, ούτε τιμή, ούτε βάρος. Τον λακαμά τον Κινέζο, παραλίγο να με «έκαιγε».

Επίσης το μπλε πακέτο έχει αρκετά σκισίματα, όπως και έχει σκιστεί σχεδόν τελείως η ετικέτα που έχει τις πληροφορίες του πακέτου και από πάνω έχει περαστεί κολλητική ταινία. Ίσως να ελέγθηκε και αυτό, δεν είναι ξεκάθαρο.

1 -.jpg

2 -.jpg

3 -.jpg

4 -.jpg

Στο Tracking τους είχε φανεί έλεγχος από το τελωνείο; Σου ζήτησαν απόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...