Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Manos-Sx είπε

Ενδιαφέρον παρατήρησή. Γιατί τη Τρίτη αυτό το ορθογραφικό στο τόνο το είχαν διορθώσει. άρα βρίσκονται σε πανικό εκεί μέσα και καλά να πάθουν με αυτά που κάνουν...

Δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά...

6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

περιμένουμε ανακοινωση στο fb και το ανάλογο κράξιμο βεβαιως βεβαιως :lol:

Έιμαι περίεργος να δω πως θα το πλασάρουν τώρα!

ΥΓ. Και όλα αυτά γιατί ρίξανε την ατέλεια στα 22 ευρώ από 150 και γίνεται μάχη στο τελωνείο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά...

Έιμαι περίεργος να δω πως θα το πλασάρουν τώρα!

ΥΓ. Και όλα αυτά γιατί ρίξανε την ατέλεια στα 22 ευρώ από 150 και γίνεται μάχη στο τελωνείο...

Τωρα τα κάνανε μανταρα και θα χάσουν και λεφτα γιατι δεν θα τολμήσουν συντομα να κάνουν αναπροσαρμογη. Εφοσον ειναι εκτος εε και ειναι απόλυτα λογικο να εχει δασμους ας έβαζαν 10% της αξίας σε όλα τα κάτω των 100ε δηλωμένη. Έτσι ενα δέμα των 20 ευρω για παράδειγμα θα ηταν 22 και θα ήξερες και εσυ σαν αγοραστης τι θα πληρωσεις. Αυτο με τις διαλογες και τα νουμερα χωρις ποσοστα ειναι αστειο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν λογικό ότι θα έπεφτε σφαλιάρα γιατί όπως είχα γράψει σε πολλά ποστ παραπισω λογικά το δέμα έβγαινε τελωνειακός ελεύθερο από το τελωνείο μετά τον έλεγχο(όταν μας ζητούσαν τιμολόγιο κτλ για αξία κάτω των 22ε)και το βάφτιζαν μάλλον τα ΕΛΤΑ και βαζαν το κίτρινο χαρτί.το κίτρινο χαρτί είναι των ΕΛΤΑ.οχι του τελωνείου.

Το τελωνείο σου λέει φίλε αυτό είναι τελωνειακως ελεύθερο η ότι αυτό έχει δασμούς και ΦΠΑ πχ 50ευρω.το κίτρινο μετά το βάζει το ΕΛΤΑ.

Τελωσπαντων περιμένουμε και την επίσημη ανακοινωση με το καλό να ηρεμήσουμε.

Όπως και να έχει μπράβο σε όλους όσους ήταν σε εγρήγορση και ασχολήθηκαν,έριξαν καταγγελίες κτλ!

Και ειδικά στον @Aurumnus γιατί το παιδί έκανε μεγάλη προσπάθεια!

 

Edit

αυτό που σας έλεγα.διαβαστε απόσπασμα του αρθρου.

"Η εγκύκλιος της ΑΑΔΕ  περιέχει διευκρινίσεις για τελωνεία και ΕΛΤΑ και καλεί σε συμμόρφωση των προηγούμενων τιμολογιακών πολιτικών. Δηλαδή, ορίζει ότι δεν θα εισπράττονται €15 για δέματα από Κίνα και άλλες χώρες εκτός Ε.Ε που φέρουν πράσινο αυτοκόλλητο μηδενικής διασάφησης. Τα ΕΛΤΑ ετοιμάζουν άμεσα ανακοίνωση για το θέμα."

Πιθανολογω και κατά μεγάλη πιθανότητα έτσι να ήταν ότι μετά τα τιμολόγια που σου ζητούσαν βαζαν πράσινο χαρτάκι που έλεγε τελωνειακως ελεύθερο η μηδενική διασαφηση(κοινώς περνάει ελεύθερα)και μετά το ΕΛΤΑ με μαιμουνια πατούσε το κίτρινο από πάνω με τη διασαφηση μηδενική και το 15αρι.

προφανως όταν έχει φπα,δασμούς κτλ θα βαζουνε κάποιο χαρτί που θα αναγράφονται αυτα και μετά το ΕΛΤΑ βάζει το κίτρινο με το συνολικό ποσό.

και μάλλον εκεί η ααδε τους έπιασε να παρατυπουν και τους είπε το αυτονόητο.αυτη είναι η εκτίμηση μου.

υποψιν τους ζήτησε και η ΕΕΤΤ εξηγήσεις για το θέμα.απο τις καταγγελίες μας δηλαδή..

Επεξ/σία από donstefano
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι την κίτρινη ετικέτα την βάζει το τελωνείο και όχι τα ΕΛΤΑ, γιατί αυτό είναι υπεύθυνο για το ποσό φόρου και δασμού που θα βάλει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγώ έχω παραλάβει σήμερα ένα πακέτο από την Τουρκία άξιας 14,56 ευρώ χωρίς καμία επιπλέον επιβάρυνση.

Στο δεύτερο πακέτο για το οποίο πλήρωσα 26,79 ευρώ επιβαρύνθηκα με 24,33 ευρώ αποτελούμενα από  τα τέλη ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό 15 ευρώ και  9,33 ευρώ το ΦΠΑ. 

Το ποσό το έβγαλαν από την στατιστική αξία πακέτου 38,88 ευρώ.  Στο τιμολόγιο γράφει ποσό 29,12 USD + 8,99 shipping (που εγώ στην πραγματικότητα δεν πλήρωσα και ο πωλητής το έβαλε κατά λάθος όπως και παραδέχθηκε). Και παρόλο αυτό  το λάθος του πωλητή συνολική τιμή ήταν 38,11 USD. Η μετατροπή των νομισμάτων στον τελωνείο πως γίνεται δηλαδή; Δεν τα βλέπουν;  Παίρνω τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχής και λέω στην υπάλληλο ότι θεωρώ ότι το υπολόγισαν λάθος και μπορώ να το αποδείξω.  Και μου λέει αν θέλω να το επανεξετασουν θα πρέπει να ξαναπληρώσω 15 ευρώ για την αίτηση... Αν είναι δυνατόν. Όταν πήρα στο  800 11 82000 μου είπε ότι αν δεν μου αρέσει το ποσό να μην παραλάβω. Και όταν την ρώτησα  γιατί δεν με πήραν τηλέφωνο  για την αξία του δέματος μου είπε να πάρω στο τελωνείο...  Εκεί μια έχει βλάβη το τηλέφωνο η  δεν το σηκώνουν. Τι μπορώ να κάνω τώρα. 

Με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, όταν οι Τελωνειακές Αρχές, έχουν λόγους να αμφιβάλλουν για το αληθές ή την ακρίβεια της αξίας που δηλώθηκε μπορούν να ζητήσουν περαιτέρω στοιχεία και πληροφορίες από τους εισαγωγείς. 
Εάν οι αμφιβολίες αυτές εξακολουθούν να παραμένουν, οι Τελωνειακές Αρχές πρέπει να κοινοποιούν στο ενδιαφερόμενο πρόσωπο, πριν λάβουν την τελική απόφαση, γραπτώς εφόσον αυτό ζητείται, την αιτιολογία στην οποία στηρίζονται οι αμφιβολίες αυτές και να του παρέχουν λογικά περιθώρια απάντησης. 
Η τελική απόφαση καθώς και η σχετική αιτιολόγησή της κοινοποιούνται στο ενδιαφερόμενο πρόσωπο εγγράφως.

Υ.Γ. Έχω και άλλα πακέτα για να παραλάβω, το ένα αξίας 24,80 ευρώ είναι στο τελωνείο απο 30.1.2020.  

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Idiabb είπε

Τι μπορώ να κάνω τώρα. 

Θα μπορούσες να κάνεις αίτηση επανεξέτασης. 

Διόρθωσα διότι βιάστικα και δεν πρόσεξα ότι μιλάμε για πάνω από 22 ευρώ...σόρυ... παρόλα αυτά σε βλάπτει να θυμίσω

Εδώ για καταγγελία

 

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Πάντως εγώ μόνο εδώ στο Insomnia βρήκα σωστό βήμα για να γράψω, χωρίς λογοκρισία. Και με ανταπόκριση, ενδιαφέρον και αλληλεπίδραση για το θέμα από πολύ κόσμο .

Όπου αλλού έγραψα με σχόλια και αναρτήσεις, σε site, forums, blogs, youtube videos, οι διαγραφές των μηνυμάτων έπεφταν βροχή. Οπότε στο τέλος τα παράτησα.

Καλά και εδώ γίνονται διαγραφές μη νομίζεις . Ότι δεν αρέσει η αν πέσει ρηπορτ σβήνεται τσακ μπαμ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, terkos2 είπε

Υποθέτω ότι την κίτρινη ετικέτα την βάζει το τελωνείο και όχι τα ΕΛΤΑ, γιατί αυτό είναι υπεύθυνο για το ποσό φόρου και δασμού που θα βάλει ή όχι.

Google link

Δες στο λινκ στα διάφορα κίτρινα χαρτάκια λέει πάνω ΕΛΤΑ.το ΕΛΤΑ το βάζει τρ τελωνείο προφανώς τους λέει τόσο ποσό ΦΠΑ και τόσο δασμοί.η τελωνειακως ελεύθερο η όπως έγραψε μάλλον η ααδε χαρτί μηδενικής διασαφησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Idiabb είπε

Καλησπέρα, εγώ έχω παραλάβει σήμερα ένα πακέτο από την Τουρκία άξιας 14,56 ευρώ χωρίς καμία επιπλέον επιβάρυνση.

Στο δεύτερο πακέτο για το οποίο πλήρωσα 26,79 ευρώ επιβαρύνθηκα με 24,33 ευρώ αποτελούμενα από  τα τέλη ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό 15 ευρώ και  9,33 ευρώ το ΦΠΑ. 

Το ποσό το έβγαλαν από την στατιστική αξία πακέτου 38,88 ευρώ.  Στο τιμολόγιο γράφει ποσό 29,12 USD + 8,99 shipping (που εγώ στην πραγματικότητα δεν πλήρωσα και ο πωλητής το έβαλε κατά λάθος όπως και παραδέχθηκε). Και παρόλο αυτό  το λάθος του πωλητή συνολική τιμή ήταν 38,11 USD. Η μετατροπή των νομισμάτων στον τελωνείο πως γίνεται δηλαδή; Δεν τα βλέπουν;  Παίρνω τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχής και λέω στην υπάλληλο ότι θεωρώ ότι το υπολόγισαν λάθος και μπορώ να το αποδείξω.  Και μου λέει αν θέλω να το επανεξετασουν θα πρέπει να ξαναπληρώσω 15 ευρώ για την αίτηση... Αν είναι δυνατόν. Όταν πήρα στο  800 11 82000 μου είπε ότι αν δεν μου αρέσει το ποσό να μην παραλάβω. Και όταν την ρώτησα  γιατί δεν με πήραν τηλέφωνο  για την αξία του δέματος μου είπε να πάρω στο τελωνείο...  Εκεί μια έχει βλάβη το τηλέφωνο η  δεν το σηκώνουν. Τι μπορώ να κάνω τώρα. 

Με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, όταν οι Τελωνειακές Αρχές, έχουν λόγους να αμφιβάλλουν για το αληθές ή την ακρίβεια της αξίας που δηλώθηκε μπορούν να ζητήσουν περαιτέρω στοιχεία και πληροφορίες από τους εισαγωγείς. 
Εάν οι αμφιβολίες αυτές εξακολουθούν να παραμένουν, οι Τελωνειακές Αρχές πρέπει να κοινοποιούν στο ενδιαφερόμενο πρόσωπο, πριν λάβουν την τελική απόφαση, γραπτώς εφόσον αυτό ζητείται, την αιτιολογία στην οποία στηρίζονται οι αμφιβολίες αυτές και να του παρέχουν λογικά περιθώρια απάντησης. 
Η τελική απόφαση καθώς και η σχετική αιτιολόγησή της κοινοποιούνται στο ενδιαφερόμενο πρόσωπο εγγράφως.

Υ.Γ. Έχω και άλλα πακέτα για να παραλάβω, το ένα αξίας 24,80 ευρώ είναι στο τελωνείο απο 30.1.2020.  

Αν κάνουν λάθος στον υπολογισμό, πρέπει να το στείλεις για επανυπολογισμό ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ, μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά που δείχνουν την πραγματική του τιμή. Μέχρι πριν 10 μέρες αυτό ήταν τσάμπα, με τον νέο τιμοκατάλογο το χρεώνουν 12€(έκπληξη; ) τα οποία όμως αν δικαιωθείς ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ.

Δεν αλλάζει το αστείο το πράγματος, αλλα αυτή ειναι η μόνη διαδικασία που μπορείς να ακολουθήσεις. 

Κανονικά έπρεπε να σε χρεώσουν 21.48€ με βάση την πραγματική αξία του, έφαγες 3€ καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

Θα έλεγα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι μια ακόμη καταγγελία (σε προηγούμενα ποστ θα βρεις το που και πως) η οποία αυτή την φορά όχι μόνο θα δείχνει το άδικο και πιθανώς παράτυπο της υπόθεσης αλλά και την επιπολαιότητα, για να μην πω κάτι χειρότερο, που επικρατεί στους αρμόδιους.

Αυτό σκέφτομαι, θα το ψάξω. Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Idiabb είπε

Στο δεύτερο πακέτο για το οποίο πλήρωσα 26,79 ευρώ επιβαρύνθηκα με 24,33 ευρώ αποτελούμενα από  τα τέλη ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό 15 ευρώ και  9,33 ευρώ το ΦΠΑ.

26,79*24%+15=21,4296 μικρη η διαφορα για να κανεις αιτηση επανεξεταση, εφοσον ειναι πανω απο 22 ευρω σωστα χρεωθηκες.

Συμφωνα με τις ισοτιμιες τελωνειου ομως 1€=1,1088$ οποτε με την τιμη πακετου 

38,11$=34,37€+24%+15= 23,24€ ακομα πιο μικρη η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, donstefano είπε

Google link

Δες στο λινκ στα διάφορα κίτρινα χαρτάκια λέει πάνω ΕΛΤΑ.το ΕΛΤΑ το βάζει τρ τελωνείο προφανώς τους λέει τόσο ποσό ΦΠΑ και τόσο δασμοί.η τελωνειακως ελεύθερο η όπως έγραψε μάλλον η ααδε χαρτί μηδενικής διασαφησης.

Νομίζω ότι γράφει ΕΛΤΑ γιατί μόνο εκεί καταβάλλονται τα χρήματα, αν καταβάλλονταν και κάπου αλλού τότε θα έγραφε Υπουργείο Οικονομικών ΑΑΔΕ, όπως το εκκαθαριστικό της εφορίας.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι δεν είναι  ουσιώδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Αν κάνουν λάθος στον υπολογισμό, πρέπει να το στείλεις για επανυπολογισμό ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ, μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά που δείχνουν την πραγματική του τιμή. Μέχρι πριν 10 μέρες αυτό ήταν τσάμπα, με τον νέο τιμοκατάλογο το χρεώνουν 12€(έκπληξη; ) τα οποία όμως αν δικαιωθείς ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ.

Δεν αλλάζει το αστείο το πράγματος, αλλα αυτή ειναι η μόνη διαδικασία που μπορείς να ακολουθήσεις. 

Κανονικά έπρεπε να σε χρεώσουν 21.48€ με βάση την πραγματική αξία του, έφαγες 3€ καπέλο.

Έτσι το υπολόγισα και εγώ. Απλα  δεν μπορώ να ξέρω τι γράφει το τιμολόγιο εφόσον είναι στο δέμα και δεν μου το στέλνουν με email να το τσεκάρω. Όταν ήρθα στο σπίτι είδα το ποσό σοκ 38,88 ε αντί για 26,79 ε  που εγώ στην πραγματικοτητα πλήρωσα και έπρεπε να ήταν βάση για υπολογισμό.  Στο παρελθόν είχα παραγγείλει από την ίδια εταιρία τόσες φορές και δεν είχα πρόβλημα. Αν θέλουν τόσο πολύ να κερδιζουν λεφτά να τα κάνουν νόμιμα και σωστά. Εξαλου το ΦΠΑ πάει στο κράτος...

9 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

26,79*24%+15=21,4296 μικρη η διαφορα για να κανεις αιτηση επανεξεταση, εφοσον ειναι πανω απο 22 ευρω σωστα χρεωθηκες.

Συμφωνα με τις ισοτιμιες τελωνειου ομως 1€=1,1088$ οποτε με την τιμη πακετου 

38,11$=34,37€+24%+15= 23,24€ ακομα πιο μικρη η διαφορα.

Ναι έχεις δίκιο, απλά το λάθος είναι λάθος. Η μετατροπή έγινε από δολάρια σε ευρώ όπως έγραψες και στατιστική αξία υπολογίστηκε στα 38,88 ε. Αυτό  που δεν καταλαβαίνω πως;  Τουλάχιστον μπορούσαν να μπουν στον κόπο να πάρουν ένα τηλέφωνο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Idiabb είπε

Το ποσό το έβγαλαν από την στατιστική αξία πακέτου 38,88 ευρώ.  Στο τιμολόγιο γράφει ποσό 29,12 USD + 8,99 shipping (που εγώ στην πραγματικότητα δεν πλήρωσα και ο πωλητής το έβαλε κατά λάθος όπως και παραδέχθηκε). Και παρόλο αυτό  το λάθος του πωλητή συνολική τιμή ήταν 38,11 USD. Η μετατροπή των νομισμάτων στον τελωνείο πως γίνεται δηλαδή; Δεν τα βλέπουν;  Παίρνω τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ της περιοχής και λέω στην υπάλληλο ότι θεωρώ ότι το υπολόγισαν λάθος και μπορώ να το αποδείξω.  Και μου λέει αν θέλω να το επανεξετασουν θα πρέπει να ξαναπληρώσω 15 ευρώ για την αίτηση... Αν είναι δυνατόν. 

Με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, όταν οι Τελωνειακές Αρχές, έχουν λόγους να αμφιβάλλουν για το αληθές ή την ακρίβεια της αξίας που δηλώθηκε μπορούν να ζητήσουν περαιτέρω στοιχεία και πληροφορίες από τους εισαγωγείς. 
Εάν οι αμφιβολίες αυτές εξακολουθούν να παραμένουν, οι Τελωνειακές Αρχές πρέπει να κοινοποιούν στο ενδιαφερόμενο πρόσωπο, πριν λάβουν την τελική απόφαση, γραπτώς εφόσον αυτό ζητείται, την αιτιολογία στην οποία στηρίζονται οι αμφιβολίες αυτές και να του παρέχουν λογικά περιθώρια απάντησης. 
Η τελική απόφαση καθώς και η σχετική αιτιολόγησή της κοινοποιούνται στο ενδιαφερόμενο πρόσωπο εγγράφως.

Υ.Γ. Έχω και άλλα πακέτα για να παραλάβω, το ένα αξίας 24,80 ευρώ είναι στο τελωνείο απο 30.1.2020.  

Δεν υποτίθεται ότι είχαν πάρει πίσω το κόστος επανεξέτασης, που είχαν βάλει με την ίδια εγκύκλιο που έβαλαν και το χαράτσι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Δεν υποτίθεται ότι είχαν πάρει πίσω το κόστος επανεξέτασης, που είχαν βάλει με την ίδια εγκύκλιο που έβαλαν και το χαράτσι;

Στην επόμενη "αναθεώρηση" το ξαναέβαλαν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...