Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ελαστικού


Zaxos144

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, για να δούμε, τα έβαλα πριν λίγο!  Έναν ενδοιασμό που έχω μόνο είναι ότι η ημερομηνία παραγωγής ήταν το Φλεβάρη (0619).  Από την άλλη στο Starlet είχα βάλει λάστιχα 2 μηνών σύμφωνα με την ημερομηνία παραγωγής, αλλά διάβαζα από διάφορα φορά, ότι δεν είναι ότι καλύτερο να είναι και πολύ φρέσκα. Είναι λογική η ημερομηνία αυτή του Φλεβάρη;

Σύμφωνα με αυτό πχ.:

"Η περίοδος των 6 μηνών
 
Ένα ακόμα θέμα προς συζήτηση είναι το γεγονός, ότι το ελαστικό για να έρθει στην τελική του κατάσταση (απολύτως κατάλληλο για χρήση) πρέπει να περάσουν 6 μήνες από την ημερομηνία παραγωγής του. Αντίθετα η πρώιμη χρήση συντελεί σε μία 30% συντομότερη φθορά του για την περίοδο αυτή των 6 μηνών.
 
Με όλα αυτά τα δεδομένα οι αυτοκινητιστές μπορούν να είναι απόλυτα ασφαλείς, άν αγοράσουν ένα ελαστικό με ημερομηνία παραγωγής από 6 μήνες έως 3 έτη, γιατί θα έχουν την απόλυτα σταθερή ποιότητα που υπόσχεται ο κατασκευαστής.
 
Εάν ο χρόνος αλλοίωνε τόσο πολύ την ποιότητα των ελαστικών (όπως λανθασμένα φημολογείται) τότε θα έπρεπε τα ελαστικά τα οποία έχουν τοποθετηθεί σε αυτοκίνητα και είναι εκτεθειμένα στον ήλιο να αλλάζονται κάθε 2 χρόνια πράγμα που φυσικά δεν συμβαίνει.
Τα ελαστικά που είναι σωστά αποθηκευμένα ακόμα και σε διάστημα 10 ετών έχουν ελάχιστη αλλοίωση της γόμας τους. Αυτό υπόσχονται και οι κατασκευαστικές εταιρείες σε τακτικές ανακοινώσεις τους. Η αγορά των ελαστικών μπορεί σήμερα να γίνεται με απόλυτα ήσυχη συνείδηση ακόμα και εάν η ημερομηνία παραγωγής τους φθάνει τα 3 χρόνια."

https://www.autotriti.gr/autoaccessories/news/data/elastika-zantes/Freska-h-Mpagiatika-elastika_180880.asp

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ισχύει αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει να το ψάχνεις τόσο. Προσωπικά ολα τα λάστιχα που βάζω είναι απο 2 μηνες και πανω, τα χιλιόμετρα τους τα βγάζουν πάντα και δεν εχω παρατηρήσει γρηγορότερη φθορα.

Εαν θέλεις να σου φύγει το "άγχος" τον πρώτο χρόνο βάλε τα μπροστά πίσω και τα πίσω μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω ακούσει εγώ είναι ότι θέλουν προσοχή στην αρχή. Ότι αν τα ζορίσεις πολύ θα μειωθεί σε μεγάλο βαθμό η διάρκεια ζωής τους, σε σχέση με το να τα ζορίσεις αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/10/2019 στις 9:46 ΜΜ, johnykim είπε

Μεταξύ των 2 θα δω διαφορά στη κατανάλωση; Τα Bridgestone έχουν δείκτη B, ενώ τα Falken , C.

Σε ένα Starlet, έχω BF Goodrich, και θα έλεγα ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Τα BF , για παράδειγμα τα βάζεις στα επώνυμα ή όχι επειδή είναι θυγατρική;

Ευχαριστώ.

Ξεκάθαρα πας για Bridgestone  T005. 

Αν είναι παρόμοιας απόδοσης με τα Τ001 evo μιλάμε για εξαιρετικό λάστιχο.

Επεξ/σία από sakks80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/10/2019 at 15:33, Zaxos144 said:

καλησπέρα θα ήθελα την συμβουλή σας

όσοι γνωρίζουν...

οι διαστάσεις είναι 235 45/17

είμαι ανάμεσα σε 

michelin pilot sport 4

Goodyear Eagle f1 asymmetric 5

Michelin primacy 4

Ποια θεωρείται καλύτερα ;

Δες και τα Pirelli P-Zero. Όχι τα Nero ή/και GT, τα σκέτα. 2 χρόνια τώρα μου χαρίζουν μόνο χαμόγελα :-) 
Παλαιότερα δεν υπήρχαν σε κάτω από 18", νομίζω πλέον τα βγάζει και σε 17".

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 3/10/2019 στις 3:33 ΜΜ, Zaxos144 είπε

καλησπέρα θα ήθελα την συμβουλή σας

όσοι γνωρίζουν...

οι διαστάσεις είναι 235 45/17

είμαι ανάμεσα σε 

michelin pilot sport 4

Goodyear Eagle f1 asymmetric 5

Michelin primacy 4

Ποια θεωρείται καλύτερα ;

Τέστ έχουν δείξει μικρές διαφορές μεταξύ Asymmetric 5 και Pilot sport 4.

Το Asymmetric 5 είναι πιο σκληρό απο το Pilot sport 4.

Εξίσου καλά ελαστικά είναι και τα ακόλουθα:

Falken azenis fk510,

Hankook ventus s1 Evo,

Continental sportContact 6.

Όλα ελαστικά υψηλών επιδόσεων.

Στις 7/10/2019 στις 5:55 ΜΜ, sakks80 είπε

Ξεκάθαρα πας για Bridgestone  T005. 

Αν είναι παρόμοιας απόδοσης με τα Τ001 evo μιλάμε για εξαιρετικό λάστιχο.

Το T005 είναι κατά 10% καλύτερο σε σχέση με το T001.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...