Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για αλλαγή σχολής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

Είμαι 19 ετών και εδώ και ένα χρόνο σπουδάζω ιατρική στη Πάτρα ερχόμενος από Αθήνα.Εχει περάσει ένας χρόνος ακριβως και το θέμα είναι ότι ακόμα δεν γνωρίζω γιατί βρίσκομαι εδώ.Το αντικείμενο της σχολής με ενδιαφέρει αλλά ακομα δεν έχω προχωρήσει στα αμιγώς ιατρικά μαθήματα συνεπώς είναι κάπως βαρετά.Η ουσία όμως του προβλήματος έγκειται στο γεγονός ότι δεν εγώ βρει ακόμα παρέα εδώ πέρα.Υπαρχουν μόνο ορισμένα παιδιά που μιλάω εντός των πλαισίων της σχολής και μέχρι εκεί.Απο την άλλη βλέπω τους φίλους μου στην Αθήνα που κυριολεκτικά ζουν τη ζωή τους (κάτι που δεν κάνω καθόλου εγώ) με αποτέλεσμα το πρόβλημα μου να διογκώνεται και να επιβαρυνομαι ψυχολογικά.Σκεφτομαι λοιπόν να αλλάξω σχολή και να πάω σε κάποια της Αθήνας μάλλον φαρμακευτική η οδοντιατρική οι οποιες ωστόσο δεν ξέρω αν θα μου αρέσεουν απόλυτα (όπως δεν μου αρέσει απόλυτα και η ιατρική μέχρι στιγμής).Πιστεύω όμως ότι το όλο κλίμα που θα επικρατεί στην Αθήνα θα.διευκολυνει το έργο μου να τις τελειώσω ακόμα και στην περίπτωση που δεν μου αρέσουν.Αντιθετα εδώ παρακολουθώ μια μέτρια για τα γούστα μου σχολή ενώ ταυτόχρονα βρίσκομαι σε ένα περιβάλλον που έχει διαμορφωθεί πολύ άσχημα συνεπώς έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον.Οι δικοί μου,μου λένε ότι δεν αξίζει να παρατήσω μια καλή σχολή για να τους φίλους κλπ όπως επίσης ότι για να κάνω κάποιο άλλο επάγγελμα σχετικό με τις επιστήμες υγείας (οδοντιατρος,φαρμακοποιος) χρειάζεται μεγάλο κεφάλαιο που δεν διαθετουμε όμως όσο και αν τα κατανοώ αυτα μου είναι εξίσου δύσκολο να βγάλω από το μυαλό μου το πόσο καλύτερα θα ζούσα στην Αθήνα.Βρισκομαι σε μεγάλο τέλμα και προσπαθώ να συλλέξω απόψεις προκειμένου να βγω από αυτό.Καθε άποψη είναι αποδεκτή και εκτιμηταια.Ευχαριστω πολύ για τον χρονο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στην ιδια σχολη με εσενα.

Μεσα σε 1 ετος δε μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Τα αμιγως ιατρικα μαθηματα ξεκινουν απο το 4ο εξαμηνο.

Εαν εισαι απο τα παιδια που σε καθε ευκαιρια πανε αθηνα και δεν καθονται λιγο παραπανω εδω, ειναι ενας λογος για τις παρεες.

Μπορω να σου πω 2 πραγματα και απο κοντα εαν θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BeyondThisLife  Κάτσε Πάτρα Doc, είναι καλά! ;)  Και στο φινάλε η Αθήνα απέχει 50 σελίδες διάβασμα με ένα τρένο ή ένα λεωφορείο. Δεν είσαι σε χειρότερη κατάσταση από τους φίλους σου στην Αθήνα, βαριέμαι να γράφω τα κλασσικά λογίδρια, συνοπτικά βλέπεις πως ζουν άλλοι άνθρωποι σε άλλο μέρος, μετά από 6-8 χρόνια θα έχεις σφαιρικότερη άποψη για τον κόσμο σε σχέση με κάποιον που δεν έφυγε ποτέ από το σπίτι του. Κατά τη γνώμη μου, γύρνα Αθήνα μονάχα αν επιβαρύνεται ανυπόφορα η οικογένειά σου οικονομικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...