Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλυτερη αντλια θερμοτητας εν έτη 2019;


chriskom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναμεσα σε Mitsubishi και daikin η πρωτη εχει ενεργειακη κλαση στην θερμανση α++  και η δευτερη α+ 

η πρωτη ζεσταινει μεχρι τους 60 και η δευτερη λεει υψηλων θερμοκρασιων

με ενδιαφερει πιο πολυ πια καιει περισσότερο ρευμα ας πουμε στους 50 βαθμους γιατι καπου εμει θα πρεπει να ρυθμιστει για μεγαλυτερη οικονομια

υπαρχει παντα στο μυαλο μου η lg υψηλων θερμοκρασιων monoblock 16kw

το θεμα ειναι αν πρεπει να παρω μηχανημα μονο για μενα 115 τετρ μεζονετα η και για το ισογειο που ειναι αλλα 47 τετρ και το οποιο νοικιαζω;

οι 16kw με καλυπτει και για τα δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, chriskom είπε

αναμεσα σε Mitsubishi και daikin η πρωτη εχει ενεργειακη κλαση στην θερμανση α++  και η δευτερη α+ 

η πρωτη ζεσταινει μεχρι τους 60 και η δευτερη λεει υψηλων θερμοκρασιων

με ενδιαφερει πιο πολυ πια καιει περισσότερο ρευμα ας πουμε στους 50 βαθμους γιατι καπου εμει θα πρεπει να ρυθμιστει για μεγαλυτερη οικονομια

υπαρχει παντα στο μυαλο μου η lg υψηλων θερμοκρασιων monoblock 16kw

το θεμα ειναι αν πρεπει να παρω μηχανημα μονο για μενα 115 τετρ μεζονετα η και για το ισογειο που ειναι αλλα 47 τετρ και το οποιο νοικιαζω;

οι 16kw με καλυπτει και για τα δυο

Έχεις ενδοδαπεδια? Αν όχι και έχεις σώματα τότε υψηλών θερμοκρασιών είναι μονόδρομος.

Αλλά δώσε πληροφορίες. Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? Πόσους βαθμούς έχει το χειμώνα? Έχεις θερμοπροαοψη? Ενεργειακά τζάμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, StormGr said:

Αν όχι και έχεις σώματα τότε υψηλών θερμοκρασιών είναι μονόδρομος.

Δεν είναι μονόδρομος. Αν του έχουν βάλει μεγαλύτερα (σε θερμίδες) σώματα από αυτά που χρειαζόταν ο χώρος (aka υπερδιαστασιολογημένα), τότε τον παίρνει να βάλει και χαμηλών θερμοκρασιών, πάντα βέβαια μετά από σωστή μελέτη μηχανικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διπλα τζαμια pvc

λογικα 5αρι φενιζολ ενδιαμεσα απο τα τουβλα

η υψηλων θερμ κανει λενε δυο θερμικους κυκλους και εχει 2 συμπιεστες αρα καιει το διπλο ρευμα για να ανεβασει το νερο ας πουμε στους 60 βαθμους

εγω αυτο καταλαβαινω αλλα μου εχουν πει οτι με καλύπτουν και η μεσαιων θερμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, chriskom είπε

δεν αντιλεγω αλλα αν ο εμπορος-μηχανολογος μου πει οτι χρειάζεσαι τοσα kw και του δειξω μετα τι χρειαζομαι απο την μελετη τι περιμενεις να πει οτι ειναι σωστη;

το κακομαθημενο απο το σχολειο απαντησε και ειπε τι;;;

Δέν εμπιστεύεσαι ποτέ τον έμπορο - μηχανολόγο του εμπόρου. Πηγαίνεις στα μαγαζιά έχοντας την μελέτη σου και την ερευνά σου για τα μοντέλα και ζητάς προσφορές.

4 ώρες πριν, chriskom είπε

εχω διπλα τζαμια pvc

λογικα 5αρι φενιζολ ενδιαμεσα απο τα τουβλα

η υψηλων θερμ κανει λενε δυο θερμικους κυκλους και εχει 2 συμπιεστες αρα καιει το διπλο ρευμα για να ανεβασει το νερο ας πουμε στους 60 βαθμους

εγω αυτο καταλαβαινω αλλα μου εχουν πει οτι με καλύπτουν και η μεσαιων θερμ

Η οικονομία έχει να κάνει με 3 παράγοντες. Τι θερμοκρασία νερού ζητάς (εγώ θα πάω σε φαν κόιλ χωρίς ΖΝΧ), την μόνωση σου και την σωστή ρύθμιση της αντλίας.

Η αντλία είναι πολύπλοκο μηχάνημα. Άμα δεν ρυθμιστεί σωστά στην καλύτερη δεν θα πάρεις την μέγιστη απόδοση και στην χειρότερη θα ανεβάσεις πολύ τα μηνιαία έξοδα σου άσκοπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Δέν εμπιστεύεσαι ποτέ τον έμπορο - μηχανολόγο του εμπόρου. Πηγαίνεις στα μαγαζιά έχοντας την μελέτη σου και την ερευνά σου για τα μοντέλα και ζητάς προσφορές.

Η οικονομία έχει να κάνει με 3 παράγοντες. Τι θερμοκρασία νερού ζητάς (εγώ θα πάω σε φαν κόιλ χωρίς ΖΝΧ), την μόνωση σου και την σωστή ρύθμιση της αντλίας.

Η αντλία είναι πολύπλοκο μηχάνημα. Άμα δεν ρυθμιστεί σωστά στην καλύτερη δεν θα πάρεις την μέγιστη απόδοση και στην χειρότερη θα ανεβάσεις πολύ τα μηνιαία έξοδα σου άσκοπα.

Για το πρωτο αμφιβαλλω. Σε 5 μαγαζια που ειχα παει με μελετη στο ενα δε μου στειλαν ποτε προσφορα. Σε αλλο μου στειλαν τελειως διαφορετικη προταση επειδη δε τους αρεσε ο τροπος θερμανσης. Στο αλλο δε μπορουσαν να καταλαβουν τι ειναι η μελετη θερμανσης και κανενας απο οσους ηταν στο μαγαζι και ειχε ταμπελα κιολας με αντλιες κτλ... Στο αλλο λεει οτι δε του λεει κατι η μελετη και οτι αμα θελω πρεπει να ερθουν αυτοι να κανουν μελετη με 2 ευρω το τετραγωνικο. Οταν πηγαινα χωρις μελετη παλαια μου λεγαν πρεπει να κανεις μελετη και τωρα ομως αδιαφορια η οτι να ναι προτασεις.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα τι εβαλες;

την καλυτερη προσφορα την εχω για lg monoblock μεσαιων θερμοκρασιων 16kw

γενικα οτιδηποτε αγοραζω σε ηλεκρονικα παντα προτιμω την lg αλλα δεν ξερω και κανεναν να εχει βαλει lg αντλια

μια monoblock αντλια αποδιδει το ιδιο με την αντίστοιχη split και καει το ιδιο ξερει καποιος να μας πει και τι διαφορες εχουν;

Επεξ/σία από chriskom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chriskom είπε

εχω διπλα τζαμια pvc

λογικα 5αρι φενιζολ ενδιαμεσα απο τα τουβλα

η υψηλων θερμ κανει λενε δυο θερμικους κυκλους και εχει 2 συμπιεστες αρα καιει το διπλο ρευμα για να ανεβασει το νερο ας πουμε στους 60 βαθμους

εγω αυτο καταλαβαινω αλλα μου εχουν πει οτι με καλύπτουν και η μεσαιων θερμ

Οι υψηλών πάνε το νερό στους 70-80 και οι χαμηλών στους 60

Για να φτάσει το θερμαινόμενο μέσον από μια θερμοκρασία Α σε μια θερμοκρασία Β πρέπει να καταναλωθεί ένα ποσό ενέργειας το οποίο δεν μειώνεται ούτε μπορεί να αλλάξει ασχέτως τι γίνεται με τον συμπιεστή, αυτό που έχει αλλάξει και έχει βελτιωθεί με τα κλιματιστικά και τις Α/Θ ώστε να επιτυγχάνουν καλύτερη οικονομία τα τελευταία 10 χρόνια είναι η μείωση των απωλειών ενέργειας των μηχανημάτων μέσω της βελτίωσης της τεχνολογίας, των υλικών της κατασκευής και του σχεδιασμού των στοιχείων και εξαρτημάτων και του τρόπου λειτουργίας των συσκευών αυτών, π.χ σύγκριση λειτουργίας on/off και inverter, παλαιοί εναλλάκτες και νέοι, διαφορετικό φρέον κοκ. Οπότε λοιπόν τον αν έχει δύο ή έναν συμπιεστή είναι αδιάφορο.

54 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Για το πρωτο αμφιβαλλω. Σε 5 μαγαζια που ειχα παει με μελετη στο ενα δε μου στειλαν ποτε προσφορα. Σε αλλο μου στειλαν τελειως διαφορετικη προταση επειδη δε τους αρεσε ο τροπος θερμανσης. Στο αλλο δε μπορουσαν να καταλαβουν τι ειναι η μελετη θερμανσης και κανενας απο οσους ηταν στο μαγαζι και ειχε ταμπελα κιολας με αντλιες κτλ... Στο αλλο λεει οτι δε του λεει κατι η μελετη και οτι αμα θελω πρεπει να ερθουν αυτοι να κανουν μελετη με 2 ευρω το τετραγωνικο. Οταν πηγαινα χωρις μελετη παλαια μου λεγαν πρεπει να κανεις μελετη και τωρα ομως αδιαφορια η οτι να ναι προτασεις.

Αυτά είναι εξοργιστικά και τραγικά φαινόμενα, γράψε τους και μην ακούσεις τις σαχλαμάρες που λένε, μια χαρά γνωρίζουν τι είναι η μελέτη ειδικά αν είναι υπογεγραμμένη από μηχανολόγο, δεν έχουν λόγο να την αμφισβητήσουν, προφανώς θέλουν να πάνε να βγάλουν τα δικά τους νούμερα για να πουλήσουν οτι συμφέρει αυτούς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα για να μας βαλουν να παρουμε αντλια λενε οτι καιει μια kw και αποδιδει ας πουμε 4 και εκει τσιμπας αλλα στα κρυα καπου στο 2 αποδιδουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Α/Θ οι οποίες κοστίζουν αρκετά χιλιάρικα υπάρχουν τεχνολογίες οι οποίες ξεπερνούν ως έναν βαθμό αυτά τα προβλήματα. Τώρα για το ποιες ακριβώς είναι αυτές οι Α/Θ δεν γνωρίζω, σίγουρα μιλάμε για αυτές των γνωστών και επώνυμων εταιρειών. 

Επίσης σε όλες τις Α/Θ με την μείωση θερμοκρασίας σε λειτουργία θέρμανσης μειώνεται η απόδοση. Αυτό το βλέπεις και το ελέγχεις από την καμπύλη απόδοσης οι οποία δείχνει πως μεταβάλλεται το capacity factor ως προς την εξωτερική θερμοκρασία.

Για να φτάσει να αποδίδει στα 2 προς 1 συνήθως γίνεται στα οικιακά split και πρέπει να πέσει κάτω από 0 βαθμούς.

Εδώ δες διάφορα παραδείγματα καμπυλών https://www.google.com/search?q=heat+pump,+efficiency+and+external+temperature+curve&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiq9vCn5YXlAhXOJFAKHb6LDFsQ_AUIEigB&biw=1440&bih=789#imgrc=_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να καταλαβω αν θα κανω αποσβεση στα 9 χιλ που θελουν μεσα σε 10 χρονια για σπιτι ενεργ κλασης γ και 115 τετραγ και ακρη δεν βγαζω

μονο αν εκαιγα 3 τονους πετρέλαιο τον χρονο και με την αντλια να καιω χιλια ευρω θα γινοταν σε 5 ετη αποσβεση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chriskom είπε

τελικα τι εβαλες;

την καλυτερη προσφορα την εχω για lg monoblock μεσαιων θερμοκρασιων 16kw

γενικα οτιδηποτε αγοραζω σε ηλεκρονικα παντα προτιμω την lg αλλα δεν ξερω και κανεναν να εχει βαλει lg αντλια

μια monoblock αντλια αποδιδει το ιδιο με την αντίστοιχη split και καει το ιδιο ξερει καποιος να μας πει και τι διαφορες εχουν;

Η μονομπλοκ εχει την "εσωτερικη μοναδα" τοποθετημενη στην ιδια συσκευη.Ετσι το μονο που χρειαζεται ειναι η υδραυλικη συνδεση με το ακινητο.Στην 'split" που αναφερεις η "εσωτερικη μοναδα"(εναλλακτης) ειναι ξεχωριστη συσκευη ,μπαινει καπου μεσα στο σπιτι και θελει συνδεση αεριων με την εξωτερικη μοναδα και υδραυλικη με το ακινητο.Υπερ και κατα υπαρχουν και στις δυο περιπτωσεις.

Η μελετη που εχεις στα χερια σου θα επρεπε να αναγραφει τι αντλια προτεινει (χαμηλων,μεσαιων ή υψηλων θερμοκρασιων).Επισης εχει κανει υπολογισμο απωλειων για το μεγεθος της.Αλλο κριτηριο επιλογης ειναι οτι υπαρχουν αντλιες που την ονομαστικη τουςισχυ την φτανουν με αντιστασεις.Οικονομικοτερη σε προμηθεια ακριβοτερη σε χρηση,αν ομως αυτα τα 4kw θα τα χρειαστει 5 μερες το χρονο μπορει να συμφερει αυτη η αγορα.Επισης ο μηχανικος που εκανε την μελετη(πληρωθηκε?) θα επρεπε στην προταση που κανει (χαμηλων/υψηλων)

να αναφερει και τι σωματα θα χρειαστεις καθως αλλη αποδοση εχουν στους 80° αλλη στους 50°.

36 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι υψηλών πάνε το νερό στους 70-80 και οι χαμηλών στους 60

Για να φτάσει το θερμαινόμενο μέσον από μια θερμοκρασία Α σε μια θερμοκρασία Β πρέπει να καταναλωθεί ένα ποσό ενέργειας το οποίο δεν μειώνεται ούτε μπορεί να αλλάξει ασχέτως τι γίνεται με τον συμπιεστή, αυτό που έχει αλλάξει και έχει βελτιωθεί με τα κλιματιστικά και τις Α/Θ ώστε να επιτυγχάνουν καλύτερη οικονομία τα τελευταία 10 χρόνια είναι η μείωση των απωλειών ενέργειας των μηχανημάτων μέσω της βελτίωσης της τεχνολογίας, των υλικών της κατασκευής και του σχεδιασμού των στοιχείων και εξαρτημάτων και του τρόπου λειτουργίας των συσκευών αυτών, π.χ σύγκριση λειτουργίας on/off και inverter, παλαιοί εναλλάκτες και νέοι, διαφορετικό φρέον κοκ. Οπότε λοιπόν τον αν έχει δύο ή έναν συμπιεστή είναι αδιάφορο.

Αυτά είναι εξοργιστικά και τραγικά φαινόμενα, γράψε τους και μην ακούσεις τις σαχλαμάρες που λένε, μια χαρά γνωρίζουν τι είναι η μελέτη ειδικά αν είναι υπογεγραμμένη από μηχανολόγο, δεν έχουν λόγο να την αμφισβητήσουν, προφανώς θέλουν να πάνε να βγάλουν τα δικά τους νούμερα για να πουλήσουν οτι συμφέρει αυτούς.

60° φτανουν οι μεσαιων θερμοκρασιων.Επισης την οικονομια την εχουν πετυχει αλλαζωντας τα ψυκτικα μεσα.Αλλες πιεσεις,θερμοκρασιες κλπ.

30 λεπτά πριν, chriskom είπε

ναι αλλα για να μας βαλουν να παρουμε αντλια λενε οτι καιει μια kw και αποδιδει ας πουμε 4 και εκει τσιμπας αλλα στα κρυα καπου στο 2 αποδιδουν

με τα νεα ψυκτικα μεσα η αποδοση μειωνεται σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, chriskom είπε

προσπαθω να καταλαβω αν θα κανω αποσβεση στα 9 χιλ που θελουν μεσα σε 10 χρονια για σπιτι ενεργ κλασης γ και 115 τετραγ και ακρη δεν βγαζω

μονο αν εκαιγα 3 τονους πετρέλαιο τον χρονο και με την αντλια να καιω χιλια ευρω θα γινοταν σε 5 ετη αποσβεση

κοίτα αποκλείεται να κάνεις απόσβεση σε 5 χρόνια αλλά από την άλλη έχεις θέρμανση τώρα; αν ναι και είναι πετρέλαιο, είναι οικονομικότερο να βάλεις αέριο (εάν μπορείς). αντλία μόνο σε περιοχές στη νότια Ελλάδα και όχι σε ορεινές περιοχές. μένω Ελευσίνα, σε 3 χρόνια χρήσης η αντλία χρησιμοποιεί τις αντιστάσεις περίπου 20 ημέρες τον χρόνο και αυτό μόνο όταν έχει πολλά ζόρια και όχι για όλη την ημέρα. αλλά το σπίτι είναι καινούργιο με θερμοπρόσωψη 7άρα και είχα αποφασίσει να μην βάλω ποτέ πετρέλαιο. την έχω χαμηλών θερμοκρασιών και έχω γλυτώσει και το κόστος αγοράς των κλιματιστικών. και ενώ στην θεωρία το καλοκαίρι έχει χαμηλότερο μικρό απόδοσης, μου φαίνεται πως είναι ευκολότερο για την αντλία να ψύξει το σπίτι. το νερό στην αντλία το χειμώνα δεν έχει χριεαστεί να ξεπεράσει ποτέ τους 42-43 βαθμούς.

με την αντλία ξεχνάς πετρέλαιο, δεξαμενές, δέσμευση κεφαλαίο πριν κάψεις. στην αντλία το πληρώνεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chriskom είπε

προσπαθω να καταλαβω αν θα κανω αποσβεση στα 9 χιλ που θελουν μεσα σε 10 χρονια για σπιτι ενεργ κλασης γ και 115 τετραγ και ακρη δεν βγαζω

μονο αν εκαιγα 3 τονους πετρέλαιο τον χρονο και με την αντλια να καιω χιλια ευρω θα γινοταν σε 5 ετη αποσβεση

Λοιπόν, για το πόσο και πότε θα κάνεις απόσβεση χονδρικά, μπορείς να το προσδιορίσεις και μόνος σου. 

Τα δεδομένα που χρειαζόμαστε. Πόσο πλήρωσες για πετρέλαιο στο τελευταίο έτος, τι έξοδα καταβάλλεις για συντήρηση του υπάρχοντος καυστήρα ο οποίος θα αντικατασταθεί με Α/Θ. Ακριβές μοντέλο και τεχνικά χαρακτηριστικά της Α/Θ που θα επιλέξεις. Κόστος αντικατάστασης παλαιού συστήματος και εγκατάστασης Α/Θ, κόστος συντήρησης Α/Θ. Όλα τα παραπάνω υπό την προϋπόθεση οτι οι τιμές πετρελαίου και ηλεκτρικής ενέργειας παραμένουν σταθερές τα επόμενα Χ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αγόρασα το σπιτι και δεν ξερω ποσο πετρελαιο θα θελα μακαρι να ηξερα...

αεριο δεν μπορω να βαλω με δεξαμενη οποτε ειναι ασυμφορο

για να εχω μονιμα 20 με 21 βαθμους με πετρελαιο δεν θα θελα 2 τονους για πλακα

οποτε σκεφτομαι να βαλω αντλια να καιω 1000 ευρω τον χρονο και να την κανω αποσβεση μεσα στην 10ετια

6000 το κοστος της αντλιας και των ακριβων στα 9000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...