Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλυτερη αντλια θερμοτητας εν έτη 2019;


chriskom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

21 ώρες πριν, chriskom είπε

τωρα αγόρασα το σπιτι και δεν ξερω ποσο πετρελαιο θα θελα μακαρι να ηξερα...

αεριο δεν μπορω να βαλω με δεξαμενη οποτε ειναι ασυμφορο

για να εχω μονιμα 20 με 21 βαθμους με πετρελαιο δεν θα θελα 2 τονους για πλακα

οποτε σκεφτομαι να βαλω αντλια να καιω 1000 ευρω τον χρονο και να την κανω αποσβεση μεσα στην 10ετια

6000 το κοστος της αντλιας και των ακριβων στα 9000

Πολλοί μηχανολογοι απορρίπτουν την αντλία θερμότητας εαν δεν έχεις μόνωση της προκοπής. Υποθέτω επειδη θα πάρεις μεγαλύτερη αντλία ενώ θα μπορούσες με λιγότερα χρήματα να παρεις μικροτερη και να κανεις πιο πολυ οικονομια. Αλλα γενικά ειναι της μόδας και ολοι λενε να βαλεις ανεξάρτητα αν εχεις  μονωση η οχι. 

Και το πετρέλαιο αν μπει σωστά και καλος λεβητας ειναι μια χαρά... αλλα στη πράξη γίνεται αρπα κολλα εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλα κοιταμε πια τον πιο οικονομικο τροπο ποιοτικης θερμανσης 

αν εκει που ηθελα 3 τονους πετρελαιο για να ζεσταθω στους 20 βαθμους ας πουμε μονιμα και με την αντλια καιω 1000 σε ρευμα τοτε αξιζει αυτη η επενδυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες μελέτη,

μεγαλύτερη ή μικρότερη αντλία ή λάθος θέση τοποθέτησης ή λάθος σετάρισμα των παραμέτρων της

σημαίνει ότι δεν θα έχεις οικονομία

αυτά πρέπει να δεις και όχι τις μάρκες, σε όλες τις γνωστές μάρκες η απόδοση είναι πολύ κοντά

---------------------

σε οροφοδιαμέρισμα 125 τμ χαλάνδρι, έβαλα πριν 4-5 χρόνια

αντλία 8άρα με κόστος 3500 και τοποθέτηση άλλα 800,

σε προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ,

υποδιαστασιολογημένη (δηλαδή από 0 έως 5-6 μέρες όλο το χειμώνα, αναλόγως του χειμώνα, θα συμπληρώσω λίγο θέρμανση με 2 σπλιτάκια)

το νερό στα σώματα είναι από 31 έως 51 βαθμούς αναλόγως εξωτερικής

και κατανάλωση όλο το χειμώνα από 2300 έως 3100 KWh (αναλόγως χειμώνα)

απόσβεση υπολογίζω στα 6-7  χρόνια

------------------------

βρες έμπιστο μηχανικό για μελέτη-εγκατάσταση-σετάρισμα

και μην ασχολείσαι με μάρκες

-------------------------

όταν ήμουν στη γύρα για έρευνα, άκουγα απίστευτες αρλούμπες, κυρίως από μαγαζάτορες,

έκατσα και το μελέτησα για ένα τρίμηνο πριν το αποφασίσω, γιατί άκουγα άσπρο από τον ένα και μαύρο από τον άλλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chriskom είπε

με καλύπτει ακριβως 9αρα panasonic αλλα ειναι monoblock και εκει κολλάω και το σκεφτομαι....

Γιατί κολλάς στην ιδέα της monoblock ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας, μιας και ο φίλος koufs έθηξε το θέμα της λάθος τοποθέτησης, ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε άποψη για διάφορα απόδοσης της αντλίας από ένα σκιερό μέρος σε ανατολικό υπαίθριο μέρους όπου όμως θα έχει ήλιο.

Έχω Atlantic alfea 14kw split σε Αττική ΒΠ με υποβοήθηση λέβητα πετρελαίου για κάτω  χαμηλές θερμοκρασίες και σκέφτομαι ότι εχει μπει στην πυλωτή όπου είναι στεγασμένος σχετικά με αποστάσεις καλές μπροστά αριστερά δεξιά κτλπ αλλά εάν θα έμπαινε ανατολικά όπου  πιάνει και ο ήλιος ίσως να είχε άλλες αποδόσεις την ημέρα στα κρύα… από την Άλλη συνήθως έχει συννεφιά εμεις εκει και θα ήταν εκτεθειμένος σε βροχές κτλπ.

Πάντως ισχύει ότι εάν έχει γίνει σωστή μόνωση του σπιτιού η αντλία συμφέρει εάν δεν υπάρχει μόνωση και κυρίως για έμενα σε χαμηλές θερμοκρασίες θερμοπρόσωψη δεν έχει νόημα να μπει καθώς θα δουλεύει αρκετά και θα ανεβάζει τον λογαριασμό στο μέγιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2019 στις 5:34 ΜΜ, koufs είπε

θες μελέτη,

μεγαλύτερη ή μικρότερη αντλία ή λάθος θέση τοποθέτησης ή λάθος σετάρισμα των παραμέτρων της

σημαίνει ότι δεν θα έχεις οικονομία

αυτά πρέπει να δεις και όχι τις μάρκες, σε όλες τις γνωστές μάρκες η απόδοση είναι πολύ κοντά

---------------------

σε οροφοδιαμέρισμα 125 τμ χαλάνδρι, έβαλα πριν 4-5 χρόνια

αντλία 8άρα με κόστος 3500 και τοποθέτηση άλλα 800,

σε προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ,

υποδιαστασιολογημένη (δηλαδή από 0 έως 5-6 μέρες όλο το χειμώνα, αναλόγως του χειμώνα, θα συμπληρώσω λίγο θέρμανση με 2 σπλιτάκια)

το νερό στα σώματα είναι από 31 έως 51 βαθμούς αναλόγως εξωτερικής

και κατανάλωση όλο το χειμώνα από 2300 έως 3100 KWh (αναλόγως χειμώνα)

απόσβεση υπολογίζω στα 6-7  χρόνια

------------------------

βρες έμπιστο μηχανικό για μελέτη-εγκατάσταση-σετάρισμα

και μην ασχολείσαι με μάρκες

-------------------------

όταν ήμουν στη γύρα για έρευνα, άκουγα απίστευτες αρλούμπες, κυρίως από μαγαζάτορες,

έκατσα και το μελέτησα για ένα τρίμηνο πριν το αποφασίσω, γιατί άκουγα άσπρο από τον ένα και μαύρο από τον άλλο

φίλε αν μπορείς σε πμ να μου πεις την εταιρεία που στο εγκατέστησε θα με ενδιέφερε, γιατί είμαι και εγώ στο ψάξιμο, για διαμέρισμα 120 τμ στα νότια προάστια αττικής.

και αν κάποιος έχει σοβαρή εταιρεία να προτείνει ας βοηθήσει :)

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει μεγάλη σημασία το σετάρισμα, ακόμα μεγαλύτερη η μόνωση του χώρου αλλά σίγουρα έχει και η συσκευή, δεν είναι όλες ίδιες, ένας απλός τρόπος είναι να δεις την βαθμό απόδοσης COP όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπόψην το cop παίζει αναλόγως θερμοκρασίας ΑΛΛΑ ΚΑΙ φορτίου ΑΛΛΑ ΚΑΙ θερμοκρασίας εξόδου του νερού

λίγοι το λένε αυτό

πχ η ίδια αντλία η δικιά μου

έχει άλλο cop στους 5 και άλλο στους 10

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ

σε κάθε θερμοκρασία (πχ 0, 5 , 10 κλπ) έχει άλλο COP όταν δουλεύει στο 20 ή στο 40 ή στο 60% της δυναμικότητας της

κλπ κλπ

πολλοί κατασκευαστές δίνουν καμπύλες με τις παραπάνω παραμέτρους ή πίνακες

----------------

για τους παραπάνω λόγους είναι σημαντική η σωστή επιλογή και το σωστό σετάρισμα

------------

χοντρικά με μεγαλύτερη αντλία θα δουλεύεις πιο οικονομικά στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες,

αλλά θα έχει μειονέκτημα σε ήπιες θερμοκρασίες σε σχέση με μία μικρότερη

----------

για τους παραπάνω λόγους,

οι αντλίες (και τα σπλιτάκια)

είναι πιο οικονομικά σε συνεχόμενη λειτουργία

(προφανώς όχι όταν το σπίτι μπάζει από παντού, τότε θες και να κάψει τις λίγες ώρες που είσαι μέσα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, koufs είπε

υπόψην το cop παίζει αναλόγως θερμοκρασίας ΑΛΛΑ ΚΑΙ φορτίου ΑΛΛΑ ΚΑΙ θερμοκρασίας εξόδου του νερού

λίγοι το λένε αυτό

πχ η ίδια αντλία η δικιά μου

έχει άλλο cop στους 5 και άλλο στους 10

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ

σε κάθε θερμοκρασία (πχ 0, 5 , 10 κλπ) έχει άλλο COP όταν δουλεύει στο 20 ή στο 40 ή στο 60% της δυναμικότητας της

κλπ κλπ

πολλοί κατασκευαστές δίνουν καμπύλες με τις παραπάνω παραμέτρους ή πίνακες

----------------

για τους παραπάνω λόγους είναι σημαντική η σωστή επιλογή και το σωστό σετάρισμα

------------

χοντρικά με μεγαλύτερη αντλία θα δουλεύεις πιο οικονομικά στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες,

αλλά θα έχει μειονέκτημα σε ήπιες θερμοκρασίες σε σχέση με μία μικρότερη

----------

για τους παραπάνω λόγους,

οι αντλίες (και τα σπλιτάκια)

είναι πιο οικονομικά σε συνεχόμενη λειτουργία

(προφανώς όχι όταν το σπίτι μπάζει από παντού, τότε θες και να κάψει τις λίγες ώρες που είσαι μέσα)

Επειδή το σκεφτομε και εγώ για αυτονόμηση σε διαμέρισμα να βάλω αντλια θερμοτητας τι χαρτιά πρεπει να βγάλω για να ειμαι καλυμμένος νομιμα ώστε να αποσυνδεθω απο την κεντρική θέρμανση του κτιρίου.;

 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχε αλλάξει ο νόμος νοίζω πριν κανα χρόνο και μπορείς πλέον να αποσυνδεθείς, αλλά δεν είμαι ειδικός

σε εμάς δεν έκαιγε σχεδόν κανείς πετρέλαιο και κανονίστηκε, σιωπηρά και αυθαίρετα, όσοι δεν καίνε να μην πληρώνουν,

αλλά εκ των υστέρων, ο παραπάνω νόμος με καλύπτει έτσι και αλλοιώς

Στις 23/1/2020 στις 12:20 ΜΜ, lionheart82 είπε

Καλησπέρα σας, μιας και ο φίλος koufs έθηξε το θέμα της λάθος τοποθέτησης, ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε άποψη για διάφορα απόδοσης της αντλίας από ένα σκιερό μέρος σε ανατολικό υπαίθριο μέρους όπου όμως θα έχει ήλιο.

Έχω Atlantic alfea 14kw split σε Αττική ΒΠ με υποβοήθηση λέβητα πετρελαίου για κάτω  χαμηλές θερμοκρασίες και σκέφτομαι ότι εχει μπει στην πυλωτή όπου είναι στεγασμένος σχετικά με αποστάσεις καλές μπροστά αριστερά δεξιά κτλπ αλλά εάν θα έμπαινε ανατολικά όπου  πιάνει και ο ήλιος ίσως να είχε άλλες αποδόσεις την ημέρα στα κρύα… από την Άλλη συνήθως έχει συννεφιά εμεις εκει και θα ήταν εκτεθειμένος σε βροχές κτλπ.

Πάντως ισχύει ότι εάν έχει γίνει σωστή μόνωση του σπιτιού η αντλία συμφέρει εάν δεν υπάρχει μόνωση και κυρίως για έμενα σε χαμηλές θερμοκρασίες θερμοπρόσωψη δεν έχει νόημα να μπει καθώς θα δουλεύει αρκετά και θα ανεβάζει τον λογαριασμό στο μέγιστο.

μέρος που έχει παραπάνω ζέστη, σε συμφέρει το χειμώνα,

προσοχή,

το μέρος να μην είναι κλειστό,

πχ πυλωτή ψιλοκλειστή γύρω γύρω, ακόμη και αν έχει παραπάνω ζέστη αρχικά,

θα κάνει μικροκλίμα με μεγαλύτερο κρύο όταν θα δουλεύει (εφόσον δεν αερίζεται επαρκώς) και θα έχει μικρότερο cop τελικά

Στις 8/10/2019 στις 12:29 ΜΜ, chriskom είπε

γιατι θα ειναι απ εξω στην παγωνια καποιο λογο θα παιζει

 

Στις 8/10/2019 στις 9:17 ΠΜ, AristidisZ είπε

Γιατί κολλάς στην ιδέα της monoblock ;;;

 

δεν νομίζω να υπάρχει κανένα θέμα με την παγωνιά και monoblock,

εάν και λόγω κλίματος αττικής δεν με έχει απασχολήσει το θέμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαστορα ξεκινησες στραβα. Κανε τη μελετη σου πρωτα, δες θερμικες απωλειες και με το μηχανικο σου δειτε διαθεσιμα μοντελα που σας καλυπτουν. Πχ κοιταζοντας τις mitsubishi monoblock, ελειπαν τα μισα πραγματα οπου επρεπε να αγοραστουν εξτρα (δοχειο νερου πχ; δεν θυμαμαι ακριβως) και ειχαμε καταληξει με το μηχανικο μου οτι καλυτερες επιλογες ειναι πχ των hitachi, carrier.

Η μελετη που θα κανεις απο εμπειρο μηχανολογο θα δειξει εαν τα σωματα σου σε καλυπτουν για αντλια μεσαιων θερμοκρασιων. Και ζητα κατα προτιμηση μελετη για χαμηλες θερμοκρασιες νερου προσαγωγης και επιστροφης. Μπορεις να παρεις μια ιδεα απο τη δικια μου εγκατασταση εδω.

Με σωστη μελετη, εχω πετυχει cop στο θεο και καταναλωσεις απο αλλο πλανητη. Προσεξε γιατι η αντλια με λαθος μελετη μπορει να σου γυρισει μπούμερανγκ και να το φυσας και να μην κρυωνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CptBill είπε

Μαστορα ξεκινησες στραβα. Κανε τη μελετη σου πρωτα, δες θερμικες απωλειες και με το μηχανικο σου δειτε διαθεσιμα μοντελα που σας καλυπτουν. Πχ κοιταζοντας τις mitsubishi monoblock, ελειπαν τα μισα πραγματα οπου επρεπε να αγοραστουν εξτρα (δοχειο νερου πχ; δεν θυμαμαι ακριβως) και ειχαμε καταληξει με το μηχανικο μου οτι καλυτερες επιλογες ειναι πχ των hitachi, carrier.

Η μελετη που θα κανεις απο εμπειρο μηχανολογο θα δειξει εαν τα σωματα σου σε καλυπτουν για αντλια μεσαιων θερμοκρασιων. Και ζητα κατα προτιμηση μελετη για χαμηλες θερμοκρασιες νερου προσαγωγης και επιστροφης. Μπορεις να παρεις μια ιδεα απο τη δικια μου εγκατασταση εδω.

Με σωστη μελετη, εχω πετυχει cop στο θεο και καταναλωσεις απο αλλο πλανητη. Προσεξε γιατι η αντλια με λαθος μελετη μπορει να σου γυρισει μπούμερανγκ και να το φυσας και να μην κρυωνει. 

Στην σελίδα σου θα πρέπει να διορθωθεί το kw σε kWh όπου αναφέρεσαι σε καταναλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...