Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλυτερη αντλια θερμοτητας εν έτη 2019;


chriskom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Στην σελίδα σου θα πρέπει να διορθωθεί το kw σε kWh όπου αναφέρεσαι σε καταναλώσεις.

το κοιταζα εχθες και ομολογω οτι ενιωσα ντροπη. Νταξ, ημουν απειρος τοτε και φτωχος σε γνωσεις, με δικαιολογω 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Silenzio είπε

τον έμπειρο μηχανολόγο και όχι τον έμπορο που θα τον βρούμε όμως δε μας λέτε..

Και συνήθως έχει πιο σημαντικά πράγματα και ενδιαφέροντα πράγματα να ασχοληθεί από το να κατσει να σου ρυθμισει την αντλία. Ο υδραυλικός/εγκαταστατης θα προσπαθησει να τελειώσει οσο πιο γρηγορα γινεται να πάρει τα χρηματα και να φυγει. Οποτε θα μεινεις με μια εγκατασταση που αν εισαι τυχερος θα δουλευει ικανοποιητικά. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 7/10/2019 στις 5:34 ΜΜ, koufs είπε

θες μελέτη,

μεγαλύτερη ή μικρότερη αντλία ή λάθος θέση τοποθέτησης ή λάθος σετάρισμα των παραμέτρων της

σημαίνει ότι δεν θα έχεις οικονομία

αυτά πρέπει να δεις και όχι τις μάρκες, σε όλες τις γνωστές μάρκες η απόδοση είναι πολύ κοντά

---------------------

σε οροφοδιαμέρισμα 125 τμ χαλάνδρι, έβαλα πριν 4-5 χρόνια

αντλία 8άρα με κόστος 3500 και τοποθέτηση άλλα 800,

σε προϋπάρχοντα σώματα καλοριφέρ,

υποδιαστασιολογημένη (δηλαδή από 0 έως 5-6 μέρες όλο το χειμώνα, αναλόγως του χειμώνα, θα συμπληρώσω λίγο θέρμανση με 2 σπλιτάκια)

το νερό στα σώματα είναι από 31 έως 51 βαθμούς αναλόγως εξωτερικής

και κατανάλωση όλο το χειμώνα από 2300 έως 3100 KWh (αναλόγως χειμώνα)

απόσβεση υπολογίζω στα 6-7  χρόνια

------------------------

βρες έμπιστο μηχανικό για μελέτη-εγκατάσταση-σετάρισμα

και μην ασχολείσαι με μάρκες

-------------------------

όταν ήμουν στη γύρα για έρευνα, άκουγα απίστευτες αρλούμπες, κυρίως από μαγαζάτορες,

έκατσα και το μελέτησα για ένα τρίμηνο πριν το αποφασίσω, γιατί άκουγα άσπρο από τον ένα και μαύρο από τον άλλο

Σε καινούργια οικοδομή με προσπαθεια  οικονομίας από τους ιδιοκτήτες σε καθε τι ... Προκειμένου.να.μπουν στο σπίτι τους με ενδοδααππεδια θέρμανση  το σπιτι ειναι στον Άλιμο συζητάμε αν θα ειχαμε. Προβλήματα βάζοντας αντλία θερμότητας μάρκας ariston με διαφορα τιμής 1000€ σε σχέση με την Daikin κυρίως σε θέματα βλαβών? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ikontol είπε

Σε καινούργια οικοδομή με προσπαθεια  οικονομίας από τους ιδιοκτήτες σε καθε τι ... Προκειμένου.να.μπουν στο σπίτι τους με ενδοδααππεδια θέρμανση  το σπιτι ειναι στον Άλιμο συζητάμε αν θα ειχαμε. Προβλήματα βάζοντας αντλία θερμότητας μάρκας ariston με διαφορα τιμής 1000€ σε σχέση με την Daikin κυρίως σε θέματα βλαβών? 

Προσωπικά μονο και μονο βαση μάρκας θα πηγαινα Daikin (για Ariston δεν εχω αποψη βεβαια). Το θεμα βεβαια ειναι και τι μοντελο θα πάρετε coop κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2020 στις 6:09 ΜΜ, ikontol είπε

Σε καινούργια οικοδομή με προσπαθεια  οικονομίας από τους ιδιοκτήτες σε καθε τι ... Προκειμένου.να.μπουν στο σπίτι τους με ενδοδααππεδια θέρμανση  το σπιτι ειναι στον Άλιμο συζητάμε αν θα ειχαμε. Προβλήματα βάζοντας αντλία θερμότητας μάρκας ariston με διαφορα τιμής 1000€ σε σχέση με την Daikin κυρίως σε θέματα βλαβών? 

αν ρωτάς εμένα, δεν το ξέρω αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ ότι πρώτα πρέπει να γίνει η ενεργειακή μελέτη του συγκεκριμένου χώρου από ενεργειακό μηχανικό για να προκύψει το κατάλληλο μηχάνημα σαν ισχύ.

Αναφορικά με τους προβληματισμούς της παγωνιάς, το σύνολο των Α.Θ. έχουν αντιπαγωτική προστασία. Επίσης τα σύγχρονα μοντέλα μπορούν να λειτουργούν full μέχρι τους -25oC.

Ένα ερώτημα που προκύπτει, είναι για πόσα χρόνια λειτουργίας θέλεις την αντλία θερμότητας? Προφανώς και η απάντηση θα είναι "..για μια ζωή..όπως τα κλιματιστικά.."

Το R410Α ψυκτικό που έχουν σήμερα οι πλείστες Α.Θ. της αγοράς μέχρι πότε επιτρέπεται η κυκλοφορία του? και μέχρι πότε αυτές οι Α.Θ. μπορούν να διακινούνται στην αγορά? 

Απαίτηση της Ευρωπαικής Ενωσης , EU F-gas Regulation , πώληση μηχανημάτων έως το τέλος 2025 και ψυκτικό μέχρι 1/1/2030!!

Οι επιλογές λοιπόν "στενεύουν"... και ειδικά σε κατηγορία monobloc. H LG τις έχει κυκλοφορήσει και έχουν δοκιμαστεί εδώ και ένα χρόνο. Η Daikin μόλις κυκλοφόρησε κάποια μοντέλα (όχι monobloc)... οι υπόλοιποι κατασκευαστές περιμένουν στην σειρά...

Αναφορικά με τις καταναλώσεις που αναφέρθηκαν... Η μελέτη  του Μετσόβιου δείχνει ποιός είναι ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης στην Ελλάδα. Υπόψιν στην μελέτη αυτήν έχουν λάβει υπόψη τους Α.Θ. υψηλών θερμοκρασιών (70-80oC) και όχι το σύνηθες που συνήθως χρησιμοποιούν οι Α.Θ σε μονομένη οικία με λειτουργία στους 58-65οC και σαφέστατα μειωμένα κόστη λειτουργίας !!

 

 

Επεξ/σία από BTelis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, επειδή ψάχνω για αντλία θερμότητας και είμαι μεταξύ της LG v therma 16 kw και hitachi yutaki m 16kw έχει κάποιος άποψη για αξιοπιστία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2020 στις 3:27 ΜΜ, jpmonty είπε

Καλησπέρα σε όλους, επειδή ψάχνω για αντλία θερμότητας και είμαι μεταξύ της LG v therma 16 kw και hitachi yutaki m 16kw έχει κάποιος άποψη για αξιοπιστία? 

Πριν 2-3 χρόνια που τις κοίταγα θα έλεγα hitatchi και μόνο... Τώρα δεν ξερω τι συμφέρει , απο αξιοπιστία παλι hitachi yutaki απο οσο εχω ακούσει στην αγορά αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα ργβ παιδιά. Έβαλε τ baxi 

 Η οποία είναι  invertor Green  κάτι τέτοιο μ είπαν μονοφασικη 16kw  

Αν  έχει κάποιος  baxi  αντλία να μ πει εντυπώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gree με αλλαγη ταμπελακι σε baxi γιατι ειναι πιασαρικο ονομα λογω λεβητων ΦΑ

μια οκ κινεζικη αντλια ειναι, προσωπικα σε τετοια επενδυση δε θα τσιγκουνευομουνα το κατι παραπανω κοστος μιας "επωνυμης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

gree με αλλαγη ταμπελακι σε baxi γιατι ειναι πιασαρικο ονομα λογω λεβητων ΦΑ

μια οκ κινεζικη αντλια ειναι, προσωπικα σε τετοια επενδυση δε θα τσιγκουνευομουνα το κατι παραπανω κοστος μιας "επωνυμης"

Καλη είναι δλδ;; ιταλική μας είπαν εμάς είναι baxi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

Πριν την επιλογή αντλίας πρέπει να κάνουμε επιλογή μηχανολόγου. Θέλω να αποφύγω για αρχή τους μηχανολόγους των καταστημάτων που πουλούν αντλίες. Πως θα με συμβουλεύατε να ξεκινήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Επιλογή αντλίας θέλει ψάξιμο και κάποιον που να γνωρίζει και οχι απλά να δηλώνει οτι γνωρίζει...

Προσοχή στην αντλία τι ρεύμα καίει στην αναμονή, τι καίει κατά μέσο όρο και πάντα να μπει σε σπίτι με θερμοπροσοψη, εάν δεν έχουμε βάζουμε πρώτα καλή μόνωση και μετά η αντλία.

Θα κοίταζα στην περιοχή μου υπάρχουσες δουλείες που έχουν γινει και εάν γνωρίζεις κάποιον που έχει βαλει με μικρή κατανάλωση ώστε να σου συστήσει…και εδώ στο forum βέβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...