Προς το περιεχόμενο

Canon m50 η canon 250d?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια.μια ερωτηση ποια απο τις δυο θα προτιμούσατε ;Canon m50 η canon 250d; Μιλαμε για δυο καμερες με ιδιο επεξεργαστή μια mirrorless μια dslr και οι δυο με crop 4κ 1.6.Μιλαω παντα με τιμες εξωτερικου που ειναι.σχεδον ιδιες με κιτ φακο. Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από τα χαρακτηριστικά θα πήγαινα στην m50 με περισσότερα σημεία εστίασης κτλ, αλλά σήμερα που τις είδα από κοντά, το φυσικό viewfinder της 250d μου φάνηκε ανώτερο. 

Και εγώ είμαι στο ίδιο δίλημμα, αλλά λόγω τιμής θα προτιμήσω μάλλον την 200d που βγαίνει πιο οικονομικά. 

Για το 4k που έχει παραπάνω ο digic 8  δεν έχουν ακουστεί και τα καλύτερα.. 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που είμαι φανατικός "του καθρέπτη" και σχεδόν ηδονίζομαι με τον ήχο των dslr σήμερα θα επέλεγα την M50 με μια extra μπαταρία.

Γρήγορη, ελαφριά, μικρούλα και με το μεγάλο πλεονέκτημα ότι αυτό που θα δεις στο viewfinder είναι αυτό που θα πάρεις μετά το click.

Τα ηλεκτρονικά viewfinders δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ήταν πριν 10 χρόνια. 

Αν σε ενδιαφέρει και το video η M50 μάλλον θα βολέψει καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, hiphoper13 είπε

Καλησπέρα παιδια.μια ερωτηση ποια απο τις δυο θα προτιμούσατε ;Canon m50 η canon 250d; Μιλαμε για δυο καμερες με ιδιο επεξεργαστή μια mirrorless μια dslr και οι δυο με crop 4κ 1.6.Μιλαω παντα με τιμες εξωτερικου που ειναι.σχεδον ιδιες με κιτ φακο. Ευχαριστώ

    Αν θέλετε την ευκολία που προσφέρει μια mirrorless σε εναλλαγή φακών , τότε η M50 είναι μονόδρομος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Η m50 έχει σταθεροποίηση στον σενσορα; 

Oχι. Κανουν ενα software τρικ, αλλα νομιζω οτι αφορα μονο το video και δεν εχει παντα επιτυχια. Οι γνωμες διιστανται. (οπως παντα :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 9:27 ΜΜ, hiphoper13 είπε

Καλησπέρα παιδια.μια ερωτηση ποια απο τις δυο θα προτιμούσατε ;Canon m50 η canon 250d; Μιλαμε για δυο καμερες με ιδιο επεξεργαστή μια mirrorless μια dslr και οι δυο με crop 4κ 1.6.Μιλαω παντα με τιμες εξωτερικου που ειναι.σχεδον ιδιες με κιτ φακο. Ευχαριστώ

Εξαρτάται από την κύρια χρήση που την θες.

Αν σε ενδιαφέρει το 4k καμία δεν είναι καλή επιλογή. Αλλά αν πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στις δυο, σίγουρα θα προτιμούσα την M50.

Αν απτην άλλη δεν σε ενδιαφέρει το 4k εγώ θα σου λεγα να βρεις μια μεταχειρισμένη 200d στα 300κατι€. Τις ίδιες φωτογραφίες θα βγάζεις κ θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά βλέπω ότι στην 250D έχουν αλλάξει τη διεπαφή με το flash έτσι προς το παρόν για εξωτερικό φλας αν σου χρειαστεί ποτέ θα πρέπει να κοιτάξεις αποκληστικά σε Canon.

Από την άλλη, η 250 έχει υπερδιπλάσια αντοχή σε μπαταρία (μέχρι 1070 λήψεις λέει μόνο με Viewfinder και 320 με LiveView ενώ η Μ50 λέει 235)

Στην ουσία, όπως το έχω καταλάβει παρέχουν ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες όταν είναι σε LiveView με διαφορά ότι η 250D είναι πιο αργή στις συνεχής λήψεις (5 αντί 10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αναλυτικά δες εδώ:
https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-M50-vs-Canon-EOS-Rebel-SL3

κατά τ άλλα η βασική διαφορά είναι μέγεθος vs μπαταρία..

Επεξ/σία από john_shadow
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john_shadow είπε

αναλυτικά δες εδώ:
https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-M50-vs-Canon-EOS-Rebel-SL3

κατά τ άλλα η βασική διαφορά είναι μέγεθος vs μπαταρία..

Και ο αριθμός φακών ...

M50 διαθέσιμοι φακοί 20

SL3 διαθέσιμοι φακοί ... 319 !!!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Και ο αριθμός φακών ...

M50 διαθέσιμοι φακοί 20

SL3 διαθέσιμοι φακοί ... 319 !!!!!

Σωστό, αλλά με τον κατάλληλο αντάπτορα κόστους περίπου 120€ το σκορ γίνεται 20 + 319 vs 319. 

Βέβαια με τον αντάπτορα αυτό μεγαλώνει το μέγεθος και σχεδόν εξανεμιζεται το κέρδος της m50 ως προς τη φορητοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

 φορητοτητα.

Ο παράγοντας αυτός , για μένα που πάω στους τόπους φωτογράφισης με αυτοκίνητο με πολλά λίτρα χώρο αποσκευών , δεν υφίσταται.

Και τουρισμό όταν κάνω,  χρησιμοποιώ μετρό , λεωφορεία κτλ , οπότε πάλι δεν έχω θέμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες, δλδ εσύ ποια θα πρότεινες στον φίλο? 

Εγώ που ήμουν στο ίδιο δίλημμα, μεταξύ m50, 250d και 800d κατέληξα στην 250d γιατί την βρήκα σε προσφορά 130 κάτω σε σχέση με τις άλλες. (και τώρα ψάχνω να πουλήσω την 100d που έχω) 

Ίσως βέβαια πιο σωστή επιλογή να ήταν η 800d και ας έχει παλαιότερο επεξεργαστή. Από κοντά όμως που την είδα, είχε αισθητά μεγαλύτερο όγκο και βάρος σε σχέση με την 250d.

Όπως και να έχει, τα 130€ διαφορά έδωσαν την απάντηση που έψαχνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, βρίσκομαι σε παρόμοια αναζήτηση και βρήκα τη 250D με 2 φακούς για 670€, νομίζω είναι ένα καλό επιχείρημα για προτίμηση της 250D.

https://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=11363

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, cubilone είπε

Καλησπέρα, βρίσκομαι σε παρόμοια αναζήτηση και βρήκα τη 250D με 2 φακούς για 670€, νομίζω είναι ένα καλό επιχείρημα για προτίμηση της 250D.

https://www.cptpapadakisphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=11363

Αυτό το kit πήρα πριν 10 μέρες περίπου αλλά με τον απλό φακό DC III, το είχαν στα 519 όλοι οι μεγάλες αλυσίδες.

Αν θες να κάνεις υπομινή ίσως το ρίξουν πάλι στα BF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...