Προς το περιεχόμενο

'Επεσε το πρώτο πρόστιμο 500€ για κάπνισμα σε bar την Αργυρούπολη


runner1960

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, l337 είπε

Δεν ξέρω σε πόσα νοσοκομεία έχεις πάει αλλά δεν είναι όλα τα κυλικεία σε κλειστό χώρο. Αυτό από μένα και προτιμώ να το λήξω εδώ.

Το συγκεκριμένο λοιπόν ήταν σε κλειστό χώρο, και δεν αναφέρθηκα ούτε σε ΟΛΑ τα νοσοκομεία, ούτε έκανα στατιστική για το πόσα κυλικεία νοσοκομείων είναι σε κλειστό χώρο. Από την μία άσχετη απάντηση στην άλλη. Λήξτο εδώ το τιμημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο αυτό είναι είδηση.

Πρόστιμα για το κάπνισμα έπεφταν έτσι και αλλιώς αλλά εξαιρετικά σπάνια σε σχέση με τον όγκο του προβλήματος, γιαυτό και δεν άλλαζε τίποτα.

Πως ακριβώς παίρνουμε ελπίδα από το συγκεκριμένο πρόστιμο ότι είναι η αρχή για να αλλάξει κάτι και όχι η υπάρχουσα κατάσταση?

 

Σύμφωνα με τον midi πιο πάνω η είδηση είναι fake, ας παραθέσει λινκ ο op ώστε να το δούμε καλύτερα το θέμα.

 

Επίσης γνωρίζει κανείς ποια βήματα υποτίθεται ότι θα ακολουθήσει η νέα κυβέρνηση ώστε να εφαρμοστεί ο αντικαπνιστικός? Διότι δεν ξέρω αν έχω μείνει πίσω αλλά νομίζω ότι ακόμα στην μελέτη είναι το πράγμα και δεν έχει δρομολογηθεί τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο αυτό είναι είδηση.

Πρόστιμα για το κάπνισμα έπεφταν έτσι και αλλιώς αλλά εξαιρετικά σπάνια σε σχέση με τον όγκο του προβλήματος, γιαυτό και δεν άλλαζε τίποτα.

Πως ακριβώς παίρνουμε ελπίδα από το συγκεκριμένο πρόστιμο ότι είναι η αρχή για να αλλάξει κάτι και όχι η υπάρχουσα κατάσταση?

Σύμφωνα με τον midi πιο πάνω η είδηση είναι fake, ας παραθέσει λινκ ο op ώστε να το δούμε καλύτερα το θέμα.

Επίσης γνωρίζει κανείς ποια βήματα υποτίθεται ότι θα ακολουθήσει η νέα κυβέρνηση ώστε να εφαρμοστεί ο αντικαπνιστικός? Διότι δεν ξέρω αν έχω μείνει πίσω αλλά νομίζω ότι ακόμα στην μελέτη είναι το πράγμα και δεν έχει δρομολογηθεί τίποτα

Ενα προστιμο ειναι είδηση εδω που τα λεμε. Εχουν προτείνει ηδη να παιρνει πσοοστα η αστυνομια απο τα προστιμα. Βεβαια αυτοι δεν θελουν και το δηλωσαν επίσημα. Ποσο γελοιοι ειμαστε... Τοσα χρονια βλεπουμε μεθυσμενους να οδηγανε, οχηματα χωρις πινακίδες σε εθνικες οδους, κινητο στο χερι με 120χλμ, κρανη και ζωνες πουθενά αλλα κανενας δεν σκεφτηκε να δωσει ποσοστα απο τις κλησεις. Τωρα για το τσιγαρο, την μεγαλη απειλη της ανθρωποτητας, το σκεφτηκαν. Βεβαια οι νεκροι στις ασφαλτο ειναι απλα αριθμός. Αν τους μειωσεις στο μισο δεν βγαζεις ειδηση. Οι ελεγχοι μπροστα στην καμερα τραβανε κανα 10λεπτο αποκλειστικο στο κεντρικο δελτιο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aGka8l είπε

. Μα και οι Ευρωπαίοι δεν είναι ότι τους κοβει περισσότερο . Το πρόστιμο και τους νόμους φοβούνται. Το βλέπεις άλλωστε και από τους τρόπους τους όταν κάνουν τις διακοπές τους εδώ. Καλό είναι πάντως να εφαρμοστεί ο νομος 

Δεν νομίζω ότι είναι μόνο το πρόστιμο.Εκεί σέβονται περισσότερο ο ένας τον άλλο και δεν θα καπνίσει όχι γιατί φοβάται το Νόμο αλλά γιατί σέβεται τον άλλον που δεν καπνίζει και θα τον ενοχλεί με τον καπνό του αν το κάνει.

Ο Έλληνας είναι κατά κόρον παρτάκιας και τον νοιάζει μόνο ο εαυτούλης του.Οι άλλοι ας πάνε να γ..ηθούν.Αν και εγώ το θεωρώ fake news δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι αν κοπούν 1 - 2 ή 10 πρόστιμα.Το πιο πιθανό κάποιοι μετά να τα διαγράψουν όπως γίνεται συνήθως.

Εδώ ο άλλος δεν σέβεται το παιδί που με την τσάντα στην πλάτη προσπαθεί να φτάσει το πρωί στο Σχολείο και έχουν πεταχτεί τα μάτια του από το φόβο όταν προσπαθεί να περάσει από πεζόδρομο απέναντι και κανείς δεν τον αφήνει, θα σεβαστεί τον άλλο που δεν καπνίζει;;;;;;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά από ό ότι λένε οι καταστηματαρχες έχουν κανει κρυφό group στο messenger και ειδοποιεί ο ένας τον άλλο όταν γίνεται έλεγχος ώστε να κρύβουν τα τασάκια. 

Οι καταγγελίες γίνονται τελικά στο 100?

Έπρεπε να υπάρχει ειδική υπηρεσία. Το 100 δεν προλαβαίνει να πάει σε ληστείες και θα τρέχει στα μαγαζιά? 

Ας βάλουν ένα νούμερο στο viber όπου θα στέλνει ο κόσμος φώτο και ανάλογα τις καταγγελίες να την πέφτουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Έπρεπε να υπάρχει ειδική υπηρεσία. Το 100 δεν προλαβαίνει να πάει σε ληστείες και θα τρέχει στα μαγαζιά? 

Ας βάλουν ένα νούμερο στο viber όπου θα στέλνει ο κόσμος φώτο και ανάλογα τις καταγγελίες να την πέφτουν 

Είδαμε και το ειδικό νούμερο για καταγγελίες φοροδιαφυγής, όπου τα ποσά είναι μεγαλύτερα και το δυνητικό κέρδος του κράτους τεράστιο. Και τί έγινε; Προφανώς οι καταγγελίες όπως έρχονται έτσι πάνε στον κάλαθο των αχρήστων. Και δεν μιλάμε για υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, γιατρούς κτλ που θεωρητικά είναι δύσκολο να τους πιάσεις. Μιλάμε για κεντρικά μαγαζιά σε τουριστικές περιοχές όπου ο καθένας διαπιστώνει πανεύκολα το αν κόβεται απόδειξη ή όχι. Είναι αυτά εν αγνοία των αρμόδιων υπηρεσιών; Είναι το κόστος των ελέγχων μεγαλύτερο από τα προσδοκώμενα οφέλη από την απόδοση των φόρων και τα πρόστιμα; Όχι βέβαια. Αφού λοιπόν δεν γίνεται τίποτα εκεί, θα γίνει με το κάπνισμα;

Δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε καν ελπίδα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://el.wikipedia.org/wiki/Απαγόρευση_καπνίσματος_στην_Ελλάδα#/media/Αρχείο:Anti-smoking_Law_Greece_1856.PNG

Πρώτος αντικαπνικός νόμος στην Ελλάδα : 1856 (υπό Βασιλειά)

Πρώτο πρόστιμο από εφαρμογή του αντικαπνικού νόμου στην Ελλάδα : 2019 

γελάει το ηλιακό σύστημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Αφηστε να δουλεψουν τα μαγαζια.απο εμας τους καπνιστες βγαζουν μετοκαματο τοσοι ανθρωποι.

Ασε να αρχίσουν να εκπολιτίζονται οι Έλληνες μετά από 200 χρόνια νεοελληνικής ιστορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...