Προς το περιεχόμενο

Αγορά gaming pc + monitor 400E


TikiTaka23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους. Ψαχνω να φτιαξω ενα καινουργιο συστημα με το συγκεκριμενο ποσο που ανεφερα το οποιο πρεπει να εχει στο συνολο του και μοναδα και οθονη μαζι. Ξερω ειναι ενα χαμηλο ποσο αλλα αυτο εχω στη διαθεση μου και αυτο ειμαι διατεθιμενος να δωσω. Δεν εχω στο νου μου καμια συνθεση καθως εχω να ασχοληθω με συνθεσεις μοναδων απο τοτε που η κορυφαια καρτα γραφικων τον εκεινο καιρο ηταν η gtx780 με τα 3gb. Το μονο που ξερω και βλεπω ειναι οτι θα προτιμουσα να εχει και ssd παρα τον μικρο χωρο αποθηκευσης αφου για τις τυχον εργασιες σκεφτομαι να παρω εναν φορητο σκληρο δισκο στο μελλον. Τι λετε και σεις; Ευχαριστω.

 

Ποσό που διαθέτουμε : 400

Χρήση υπολογιστή : Χρηση φοιτητη για εργασιες και για καποια παιχνιδια οπως LOL και προγραμματα οπως netflix και browsing.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: -

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Χρειαζομαστε οθονη ναι απο 24" και πανω

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν εχω θέμα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Να συναρμολογηθει στο καταστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Windows 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί used?

Πχ οθόνη 27 samsung curved στα 100€ μεταχειρισμένη.

Σύστημα used μέχρι 300€ με δυνατότητα αναβάθμισης (πχ socket 1151 κλπ) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Άν θέλεις οπωσδήποτε καινούργιο σύστημα, τότε κάνε μια πολύ μικρή υπέρβαση στο budget, μην πας σε κάτι λιγότερο..

Από priveshop.gr, δωρεάν συναρμολόγηση και δωρεάν μεταφορικά.

priveshop.jpg.57288fc9ca2b6c20a1912358a7565241.jpg

+ Οθόνη από you.gr : https://www.you.gr/laptop,tablet/othones-pc/othones/othoni-monitor-dell-s-series-se2416h-23-8-(1)?source=referrals

Σύνολο στα 440€

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Έχεις σκεφτεί used?

Πχ οθόνη 27 samsung curved στα 100€ μεταχειρισμένη.

Σύστημα used μέχρι 300€ με δυνατότητα αναβάθμισης (πχ socket 1151 κλπ) ...

Έχω σκεφτεί αλλά δε θα ήθελα used σύστημα ίσως οθόνη στο μέλλον ομως. 

 

4 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Καλημέρα. Άν θέλεις οπωσδήποτε καινούργιο σύστημα, τότε κάνε μια πολύ μικρή υπέρβαση στο budget, μην πας σε κάτι λιγότερο..

Από priveshop.gr, δωρεάν συναρμολόγηση και δωρεάν μεταφορικά.

priveshop.jpg.57288fc9ca2b6c20a1912358a7565241.jpg

+ Οθόνη από you.gr : https://www.you.gr/laptop,tablet/othones-pc/othones/othoni-monitor-dell-s-series-se2416h-23-8-(1)?source=referrals

Σύνολο στα 440€

Θα ήθελα να παραμείνω στα 400 αν γίνεται. Εάν όχι ίσως πάω στη συγκεκριμένη σύνθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς χωρίς κάρτα? Ο 2200G έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Απλά μην περιμένεις υψηλές επιδόσεις στο gaming. 

Γενικά μην περιμένεις να φτιάξεις "gaming" υπολογιστή όπως λες στον τίτλο, με 400 ευρώ εκ των οποίων τα 100 θα πάνε για οθόνη. Αν θες ανεξάρτητη κάρτα προφανώς και πρέπει να ανεβάσεις το budget αρκετά. Να είμαστε λίγο ρεαλιστές σε αυτά που ζητάμε. Με 300 ευρώ η μόνη λύση είναι η ενσωματωμένη, αλλίως κοιτάς για μεταχειρισμένα αν μπορέσεις να βρεις κάτι..

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Τι εννοείς χωρίς κάρτα? Ο 2200G έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Απλά μην περιμένεις υψηλές επιδόσεις στο gaming. 

Γενικά μην περιμένεις να φτιάξεις "gaming" υπολογιστή όπως λες στον τίτλο, με 400 ευρώ εκ των οποίων τα 100 θα πάνε για οθόνη. Αν θες ανεξάρτητη κάρτα προφανώς και πρέπει να ανεβάσεις το budget αρκετά. Να είμαστε λίγο ρεαλιστές σε αυτά που ζητάμε. Με 300 ευρώ η μόνη λύση είναι η ενσωματωμένη, αλλίως κοιτάς για μεταχειρισμένα αν μπορέσεις να βρεις κάτι..

Χίλια συγνώμη φίλε μου έχω μείνει λίγο πίσω. Δεν το ήξερα αυτό γι αυτό και ρώτησα. 

Θα πρέπει επίσης να αγοράσω δισκο λογισμικού για τα Windows 10 έτσι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, TikiTaka23 είπε

Χίλια συγνώμη φίλε μου έχω μείνει λίγο πίσω. Δεν το ήξερα αυτό γι αυτό και ρώτησα. 

Δεν πειράζει. Γενικά σε αυτά τα χρήματα σε κάτι σαν αυτό που σου πρότειναν πιο πάνω θα πας αναγκαστικά. Μικρές αλλαγές μπορείς να κάνεις, άλλα όχι κάτι ιδιαίτερο. Δεν ξέρω πως μπορείς να μειώσεις το κόστος παραπάνω όμως.  Για γενική χρήση θα είναι μια χαρά και αρκετά γρήγορος. Απλά στο gaming μην περιμένεις κάτι τρελό. Για ελαφρύ gaming σε παιχνίδια τύπου lol που αναφέρεις φαντάζομαι ότι θα είναι ΟΚ. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το συστημα που σου προτείνουν με 2200g, έχει upgrade path καθώς μπορείς να προσθέσεις gpu και καλύτερο cpu αργότερα, εάν θές να γλιτώσεις καποια χρηματα επιπλέον ίσως θα επρεπε να πάρεις ένα στικ μνήμης (χανεις το dual chanel αλλά παιρνεις άλλα 8gb  αργότερα).

Τώρα όσο αφορά τα windows παιρνεις ένα usb κατεβάζεις το iso απο την σελίδα της ms και νομίζω πως έχει προσφορά η ίδια γύρω στα 10 ευρώ για τα pro.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φτάνουν τα λεφτά για "gaming" pc.Η παίρνεις κονσόλα ή ψάχνεις στις αγγελίες στα μεταχειρισμένα για κανέναν i5 και καμια προπολεμική gpu. Φιλικά.

Αν ανέβεις στα 600-700 ΧΩΡΙΣ monitor κάτι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...