Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PC]


ADHD
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Για να αποφύγουμε νέο κλείδωμα του νήματος, θα ισχύσουν άμεσα τα εξής, κάποια από τα οποία είναι επιπρόσθετα των βασικών όρων χρήσης του forum:

  • Spoilers για την υπόθεση και το φινάλε θα μπαίνουν αυστηρά σε spoiler tags!
  • Δεν θα έχουμε πλέον άλλα μηνύματα για FPS στο νήμα, ούτε καν μετά από patch!
  • Μην είστε επαναλαμβανόμενα αρνητικοί στα μηνύματά σας, μια φορά αρκεί.
  • Όπως πάντα κρατήστε ήπιους τόνους και αποφύγετε χαρακτηρισμούς και τσουβαλιάσματα προς άλλους χρήστες
  • Κάντε αναφορά τα προβληματικά μηνύματα, μην απαντάτε σε αυτά

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tsabasid είπε

To online ακόμη ταλαιπωρείται με αρκετά bugs από ο,τι ακούγεται. Το single player είναι μια χαρά πλέον. Αν σε ενδιαφέρει το online κυρίως θα πληγωθείς μάλλον :P

Το single player offline με ενδιαφέρει, όταν λέω προβλήματα εννοώ με κρασαρισματα κτλ. τα οποία υποθέτω θα φανούν γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλέον ελάχιστα προβλήματα υπάρχουν(αν υπάρχουν κι αυτά). Εγώ πριν 2 μήνες το έπαιξα και δεν αντιμετώπισα ούτε ένα crash σε όλο το playthrough.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας πλέον 52 ώρες στο game ας σχολιάσω λίγο και εγώ την εμπειρία μου σχετικά με το τεχνικό κομμάτι, προτού προβώ στις εντυπώσεις από το ίδιο το παιχνίδι.. Με το σύστημα της υπογραφής μου δεν έχω κάποιο θέμα με το performance και μετά από adjust που έκανα σε settings μπορώ να πω πως τρέχει πολύ πιο ικανοποιητικά από το AC Odyssey. Μοναδικό θέμα τα crashes σε DX12, αλλά σε Windowed Borderless δεν έχω συναντήσει ούτε εκεί. Βγήκε και update σήμερα που βελτιώνει πολύ τη κατάσταση στα crashes.

Μιας και το παιχνίδι είναι αρκετά slow paced, είμαι συνεχώς σε φάση εναλλαγής από monitor σε TV και αντίστροφα, πάντα με gamepad. Στο monitor παίζω σε 1440p και με gsync είναι perfectly smooth και σε DX12 και σε Vulcan. Το framerate είναι κοντά στα 60 τις περισσότερες φορές. Στη TV από την άλλη είναι αρκετά πιο ζόρικα τα πράγματα. Η ταπεινή η 2060 ζορίζεται αρκετά σε θέμα VRAM (μονίμως το afterburner χτυπάει 5800-5900 usage). Βάζοντας 2160p και 90% scale, έχω δοκιμάσει να κλειδώσω το framerate στα 30 fps είτε μέσω του in-game refresh rate και vsync, είτε μέσω του half vsync. Και στις 2 περιπτώσεις εμφανίζονται ανά διαστήματα αρκετά stutters. Επειδή όμως έχω παρατηρήσει ότι εμφανίζονται κυρίως μετά από pause screens, αρχίζω να πιστεύω πως είναι προβληματικό το in-game vsync. Οπότε τις περισσότερες ώρες τις έχω στο monitor για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Σε 2160p (ακόμη και με 0.9 scale) το παιχνίδι δείχνει τα δόντια του. Η διαφορά ανάμεσα σε 4K και 1440p είναι ίσως η μεγαλύτερη που έχω δει σε τίτλο ως τώρα. Ίσως φταίει και το γεγονός πως η υλοποίηση του TAA είναι αρκετά μέτρια και υπάρχει μεγάλη θολούρα σε 1440p. Σε DX12 είναι ελάχιστα πιο καθαρό το game και με λίγο Sharpening από Nvidia Freestyle διορθώνεται η κατάσταση, αλλά απέχει πολύ από το ιδανικό. Ειδικά εν κινήση η εικόνα θολώνει αρκετά και με κλειστό το motion blur εννοείται. Και γενικά ζορίζομαι αρκετά να βρω ιδανική ισορροπία ανάμεσα στη θολούρα και το sharpness και παίζω συνεχώς με τον slider για το Sharpening.

-----

Στα του παιχνιδιού τώρα. 50+ ώρες και ακόμα εντυπωσιάζομαι στην λεπτομέρεια που συναντάω. Είναι απίστευτα προσεγμένο, ο όγκος των διαλόγων είναι τεράστιος και η γραφή ίσως η καλύτερη που έχω δει σε παιχνίδι τέτοιου scale μαζί με το Witcher 3. Το shooting είναι ικανοποιητικό, αλλά αρκετά scripted στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Η ποικιλία των όπλων δυστυχώς είναι μικρή αλλά φαντάζομαι για αυτό ευθύνεται και το setting και οι περιορισμοί που θέτει.

Πιο πολύ από όλα νομίζω απολαμβάνω το πόσο καλογραμμένο είναι το παιχνίδι. Character development που σε κάνει να συμπαθείς κάθε χαρακτήρα που βρίσκεις, από βασικό μέλος του gang έως τον random περαστικό που θα ζητήσει τη βοήθεια σου στο δρόμο. Το περιεχόμενο φαίνεται να μην έχει τελειωμό. Ειμαι στο 67% στο main story και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να περιέχει ακόμα μέχρι να γίνει 100%. 

Κόσμους ζωντανούς σε games έχουμε δει πολλές φορές. Η ubisoft για παράδειγμα παρά την επαναληψιμότητα της συνταγής της σε κάθε παιχνίδι, ξέρει να φτιάχνει ζωντανούς κόσμους. Το interactivity όμως του κόσμου του Red Dead δεν το έχω ξαναδεί σε άλλο παιχνίδι. Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση το πόσο καιρό και πόσα άτομα εργάστηκαν πάνω σε αυτό το παιχνίδι.

Περισσότερα με εντυπώσεις όταν το τελειώσω, στο αντίστοιχο θέμα με τερματισμούς παιχνιδιών.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό το blur που προκαλεί το TAA είναι ανυπόφορο, ξόδεψα αρκετή ώρα προσπαθώντας να το περιορίσω κάπως αλλά κάθε λύση είχε μεγάλο αντίκτυπο στα frames

Όντως με Dx12 ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά το stutter από τον fx έπεφτε σύννεφο.

Εν τέλει κατέληξα με TAA medium και το in game sharpening στη μέση.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο πέρα από μεγαλύτερη ανάλυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, just getting started είπε

Ναι αυτό το blur που προκαλεί το TAA είναι ανυπόφορο, ξόδεψα αρκετή ώρα προσπαθώντας να το περιορίσω κάπως αλλά κάθε λύση είχε μεγάλο αντίκτυπο στα frames

Όντως με Dx12 ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά το stutter από τον fx έπεφτε σύννεφο.

Εν τέλει κατέληξα με TAA medium και το in game sharpening στη μέση.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο πέρα από μεγαλύτερη ανάλυση;

Αυτά που είπες + δοκίμασε Sharpening από Nvidia Freestyle ή το Radeon Image Sharpening ανάλογα τη κάρτα που έχεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς είχα ξεχάσει το ris της amd μιας και δεν το χρειάστηκα σε άλλο game. Θα το δοκιμάσω αύριο.

Απλά μου κάνει εντύπωση πόσο καλύτερα φαίνεται σε κάποιους που βλέπω στο yt, όπου μπορείς να ξεχωρίσεις τις τρίχες στα γένια και τα μαλλιά, και εγώ στα 1080p έχω φλομώσει στο blur και στο ghosting όταν κουνάω γρήγορα την κάμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες βοηθεια...Με το που μπηκα Saint Denis,ολα τα quest ειναι bugged.Παω να παρω boundy και μολις φτανω λειπει.Παω να συνεχισω side quest και μολις φτανω,λειπει ο npc.Γενικα συμπεριφερεται περιεργα το παιχνιδι.Πατας L2 και δε σου βγαζει τις επιλογες που εχει συνηθως κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησουλες εχω και γω ελπιζω να μην ξεφευγω απο το θεμα

1) τις ωρες που εχουμε παιξει στο social που τις λεει?

2) και τα fps πως μπορω να τα βλεπω? εχω και την κρακεν χ62 και στα αλλα games μπορω αλλα εδω οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stel106 είπε

2 ερωτησουλες εχω και γω ελπιζω να μην ξεφευγω απο το θεμα

1) τις ωρες που εχουμε παιξει στο social που τις λεει?

2) και τα fps πως μπορω να τα βλεπω? εχω και την κρακεν χ62 και στα αλλα games μπορω αλλα εδω οχι

1) Από ότι βλέπω δεν έχει o R* Launcher υπολογισμό χρόνου.

2) Msi afterburner.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσο αφορα τις ωρες παιξιματος τελικα μεσα στο social μπαίνεις στα  settings του game και λεει ποσες ωρες εχεις single player και ποσες on line!
..

SOS οσοι παιζεται μονο single αυτες τις μερες , δινει 5 gold bars στο on line και διπλασιασμο xp. καλο ειναι να παιξετε λιγο!!

.

Επισης καποιος π παίζει οn line μπορει να μου πει πως μπορω να παιζω με άλλους αποστολές - αγωνες ψαρεματος κλπ?

 

Επεξ/σία από stel106
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, stel106 είπε

Τελικα μεσα στο social μπαίνεις στα  settings του game και λεει ποσες ωρες εχεις single player και ποσες on line!
.

SOS οσοι παιζεται single αυτες τις μερες δινει 5 gold bars στο on line και διπλασιασμο xp.

Επισης καποιος π παίζει οn line μπορει να μου πει πως μπορω να παιζω με άλλους αποστολές - αγωνες ψαρεματος κλπ?

Που πρεπει να παω για να παρω τα gold bars?

nvm το βρήκα 
All players can enjoy a little extra pocket change this week for playing Red Dead Online. Play any time before April 14th to get 5 Gold Bars. Please allow 48 hours for the gift to arrive.

Επεξ/σία από vaggos88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά ισχύει ότι το παιχνίδι έχει και first person mode άμα θες ;;

Ναι έχει διάφορες κάμερες να διαλέξεις, μια από αυτές είναι και το fp.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...