Προς το περιεχόμενο

Red Dead Redemption 2 [PC]


ADHD
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Για να αποφύγουμε νέο κλείδωμα του νήματος, θα ισχύσουν άμεσα τα εξής, κάποια από τα οποία είναι επιπρόσθετα των βασικών όρων χρήσης του forum:

  • Spoilers για την υπόθεση και το φινάλε θα μπαίνουν αυστηρά σε spoiler tags!
  • Δεν θα έχουμε πλέον άλλα μηνύματα για FPS στο νήμα, ούτε καν μετά από patch!
  • Μην είστε επαναλαμβανόμενα αρνητικοί στα μηνύματά σας, μια φορά αρκεί.
  • Όπως πάντα κρατήστε ήπιους τόνους και αποφύγετε χαρακτηρισμούς και τσουβαλιάσματα προς άλλους χρήστες
  • Κάντε αναφορά τα προβληματικά μηνύματα, μην απαντάτε σε αυτά

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εμένα δεν μου φαίνεται μέτριο το vegetation του RDR2. Ωραίο φάινεται, κουνιούνται όλα όταν τα ακουμπάς και με αέρα. Αλλά δεν έχω το TW3 installed να κάνω σύγκριση αυτή τη στιγμή...

Πάντως το νερό...*** (με την καλή έννοια). Και γουστάρω πολύ όταν ένα παιχνίδι έχει καλό νερό. Αλλά είναι ότι τρώει και frames, the price we pay for some mighty fine water physics...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θελετε να δειξει πολυ πιο ομορφο το vegetation βαλτε blur στο παιχνίδι, εγω εχω ΤΑΑ και μειωσα λιγο το sharpen απο το GFE και δείχνει 100 φορες πιο ομορφο απο πριν στα textures στα δεντρα και γενικα το κοσμο.

Με τα αλλα ΑΑ πιξελιαζει το σύμπαν λες και παιζεις ps1 καμια σχεση λεμε μεταμορφωνει το παιχνίδι.

Καλα σαν του witcher σιγουρα δεν ειναι αυτη η μαγεια που νόμιζες σε μερικα σκηνικα οτι βλεπεις ταινια αναλογα το μερος. Ομως οπως ειπα με blur παιρνει 50% improvement ο γραφικος τομεας.

Το νερο ειναι υπέροχο ακομα και στο medium δε χρειαζεται να το βαλεις ultra, στη μεσα τη μπαρα και δειχνει παλι ομορφο.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά εχουμε καμια ιδέα για βέλτιστες ρυθμίσεις σε 8700K και GTX1080 ; παντα στα 1080p  ; 

Προς το παρών εχω κατεβάσει latest nvidia drivers και εχω αφήσει τις ρυθμίσεις στο Nvidia experience με δύο γραμμούλες πάνω απο το optimal .

Εκει παίζω απο 45-55fps στο story mode.. Στο online βέβαια με ξεκίνησε με 33fps πράγμα λίγο περίεργο μιας και δεν είχα κάτι το ιδιαίτερο στο σκηνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά εχουμε καμια ιδέα για βέλτιστες ρυθμίσεις σε 8700K και GTX1080 ; παντα στα 1080p  ; 

Προς το παρών εχω κατεβάσει latest nvidia drivers και εχω αφήσει τις ρυθμίσεις στο Nvidia experience με δύο γραμμούλες πάνω απο το optimal .

Εκει παίζω απο 45-55fps στο story mode.. Στο online βέβαια με ξεκίνησε με 33fps πράγμα λίγο περίεργο μιας και δεν είχα κάτι το ιδιαίτερο στο σκηνικό.

Το online μπορει να εχει λίγο lag καμια φορα αλλα δεν ειναι το performance, απ οτι καταλαβα ειναι ο σέρβερ που αμα γινετε χαμος στο σκηνικο κλαταρει και μπορει να ριξει λιγα frames. Ριξε τα settings να βρεις την υγεια σου

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Prof_Chaos είπε

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά εχουμε καμια ιδέα για βέλτιστες ρυθμίσεις σε 8700K και GTX1080 ; παντα στα 1080p  ; 

Προς το παρών εχω κατεβάσει latest nvidia drivers και εχω αφήσει τις ρυθμίσεις στο Nvidia experience με δύο γραμμούλες πάνω απο το optimal .

Εκει παίζω απο 45-55fps στο story mode.. Στο online βέβαια με ξεκίνησε με 33fps πράγμα λίγο περίεργο μιας και δεν είχα κάτι το ιδιαίτερο στο σκηνικό.

Φυσικά msaa off ρίξε αρχικά reflection quality,shadows και από advanced τα lighting(τα τρία πρώτα νομίζω)..τις μπάρες στη μέση και μετά παίξε με ρυθμίσεις ανάλογα..

Ψάξε και youtube..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να ανοίξει ξεχωριστό topic μόνο για guides how to run rdr 2 smoothly. xD

Στα διάφορα benches που βλέπω εδώ και εκεί, η AMD τα πάει καλύτερα στην mid range κατηγορία καρτών στο συγκεκριμένο. 

Επίσης αναφέρεται αρκετά σε διάφορα ξένα φόρουμ, reddit όπως και στο digital foundry οτί crashes είχαν κυρίως αυτοί με gpu με 6Gb vram και κάτω, δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν ισχύει αυτό και νομίζω ότι με το τελευταίο patch διορθώθηκε (;)

Όσοι έχετε stuttering με AMD gpu ενεργοποιήστε το ASYNC στο xml του game. Tις nvidia δεν γνωρίζω αν τις βοηθάει.

Αναλυτικά:

 

 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Αν θελετε να δειξει πολυ πιο ομορφο το vegetation βαλτε blur στο παιχνίδι, εγω εχω ΤΑΑ και μειωσα λιγο το sharpen απο το GFE και δείχνει 100 φορες πιο ομορφο απο πριν στα textures στα δεντρα και γενικα το κοσμο.

Με τα αλλα ΑΑ πιξελιαζει το σύμπαν λες και παιζεις ps1 καμια σχεση λεμε μεταμορφωνει το παιχνίδι.

Καλα σαν του witcher σιγουρα δεν ειναι αυτη η μαγεια που νόμιζες σε μερικα σκηνικα οτι βλεπεις ταινια αναλογα το μερος. Ομως οπως ειπα με blur παιρνει 50% improvement ο γραφικος τομεας.

Το νερο ειναι υπέροχο ακομα και στο medium δε χρειαζεται να το βαλεις ultra, στη μεσα τη μπαρα και δειχνει παλι ομορφο.

motion blur in game εννοεις?Η απλως μειωση του sharpen απο το GFE ?Γιατι δε τα παω καλα με το blur egv ,με ζαλιζει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, jimtriol είπε

motion blur in game εννοεις?Η απλως μειωση του sharpen απο το GFE ?Γιατι δε τα παω καλα με το blur egv ,με ζαλιζει πολυ.

Ιn game το motion blur στο off. Να φύγει αυτή η αηδία για filter.  Όπως και τα εμετικά filters όπως film grain, Vignette, Chromatic Aberration. Aυτά μόλις τα αντικρίζω σε οποιοδήποτε game παίρνουν δρόμο όπως φυσικά και το motion blur. Το depth of field το αφήνω μόνο αν είναι καλοφτιαγμένο και ταιριάζει στο game. Το Sharpen που δίνει το GE τις περισσότερες φορές είναι πολύ καλό, κάνει δουλειά στα περισσότερα games.

 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, jimtriol είπε

motion blur in game εννοεις?Η απλως μειωση του sharpen απο το GFE ?Γιατι δε τα παω καλα με το blur egv ,με ζαλιζει πολυ.

Oχι βεβαια, το motion blur ειναι garbage, απλως βαλε ΤΑΑ και μην το παρακανεις με το sharpen του GFE γιατι οταν εχεις ΤΑΑ και βαλεις υπερβολικα ψηλα το sharpen μετα τα γραφικα γινονται ψευτικα και πιξελιαζουν λες και παιζεις ps2 και εχεις και filmgrain λογω του sharp, πρεπει να κρατας μια ισοροπια, ουτε πολυ sharpen ουτε ομως και υπερβολικα θολο να μη βλεπεις τιποτα, καπου στο ενδιαμεσο.

Κρατα στην εικονα μια πολυ ελαφρια θολουρα με λιγα λογια ας πουμε ισα ισα να μη βγουν τα ματια σου απ το texture shimmering. 

Επισης εχω παρατηρησει οτι σε καποια σημεια ή περιοχες στο online δεν εχει καλα γραφικα, σε καποια αλλα παλι ειναι πανεμορφο τοσο που χαζευεις με τους φωτισμους και ολα αυτα. Ας πουμε οταν επαιξα ''takeover'' με εβαλε σε ενα map που ηταν πολυ κακοφτιαγμενα γραφικα & textures και χτυπαγανε ασχημα στο ματι δε ταιριαζαν με το υπολοιπο game.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Oχι βεβαια, το motion blur ειναι garbage, απλως βαλε ΤΑΑ και μην το παρακανεις με το sharpen του GFE γιατι οταν εχεις ΤΑΑ και βαλεις υπερβολικα ψηλα το sharpen μετα τα γραφικα γινονται ψευτικα και πιξελιαζουν λες και παιζεις ps2 και εχεις και filmgrain λογω του sharp, πρεπει να κρατας μια ισοροπια, ουτε πολυ sharpen ουτε ομως και υπερβολικα θολο να μη βλεπεις τιποτα, καπου στο ενδιαμεσο.

Κρατα στην εικονα μια πολυ ελαφρια θολουρα με λιγα λογια ας πουμε ισα ισα να μη βγουν τα ματια σου απ το texture shimmering. 

Επισης εχω παρατηρησει οτι σε καποια σημεια ή περιοχες στο online δεν εχει καλα γραφικα, σε καποια αλλα παλι ειναι πανεμορφο τοσο που χαζευεις με τους φωτισμους και ολα αυτα. Ας πουμε οταν επαιξα ''takeover'' με εβαλε σε ενα map που ηταν πολυ κακοφτιαγμενα γραφικα & textures και χτυπαγανε ασχημα στο ματι δε ταιριαζαν με το υπολοιπο game.

Μην ξεχνάμε ότι εξαρτάται και το monitor και το calibration που έχει/δεν έχει κάνει ο εκάστοτε user. Για παράδειγμα εγώ τρέχω color profiles οπότε και ήδη κάποια values είναι πιο έντονα κτλ, οπότε χρειάζομαι λίγο λιγότερο sharpness ή clarity από κάποιον άλλον user ακόμα και με το ίδιο monitor. 

Μια μίξη πρέπει να κάνεις όπως σωστά imo είπες με το TAA (ίσως και με FXAA) και τα κατάλληλα values από το GE Sharpen. Στο Gears 5 για παράδειγμα εγώ έπαιζα με το Sharpen από το GE και το Sharpening που είχε in game στο default και ήταν μέρα με την νύχτα.

Θέλει μια δόση θολούρας και Sharpening με λίγα λόγια. Και αυτό ισχύει για όλα τα games πόσο μάλλον το rdr που υπάρχει αρκετό texture shimmering & aliasing αν δεν έχεις προβλέψει ή το παραχέσεις. :P

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Oχι βεβαια, το motion blur ειναι garbage, απλως βαλε ΤΑΑ και μην το παρακανεις με το sharpen του GFE γιατι οταν εχεις ΤΑΑ και βαλεις υπερβολικα ψηλα το sharpen μετα τα γραφικα γινονται ψευτικα και πιξελιαζουν λες και παιζεις ps2 και εχεις και filmgrain λογω του sharp, πρεπει να κρατας μια ισοροπια, ουτε πολυ sharpen ουτε ομως και υπερβολικα θολο να μη βλεπεις τιποτα, καπου στο ενδιαμεσο.

Κρατα στην εικονα μια πολυ ελαφρια θολουρα με λιγα λογια ας πουμε ισα ισα να μη βγουν τα ματια σου απ το texture shimmering. 

Επισης εχω παρατηρησει οτι σε καποια σημεια ή περιοχες στο online δεν εχει καλα γραφικα, σε καποια αλλα παλι ειναι πανεμορφο τοσο που χαζευεις με τους φωτισμους και ολα αυτα. Ας πουμε οταν επαιξα ''takeover'' με εβαλε σε ενα map που ηταν πολυ κακοφτιαγμενα γραφικα & textures και χτυπαγανε ασχημα στο ματι δε ταιριαζαν με το υπολοιπο game.

 

1 ώρα πριν, Alex21121988 είπε

Μην ξεχνάμε ότι εξαρτάται και το monitor και το calibration που έχει/δεν έχει κάνει ο εκάστοτε user. Για παράδειγμα εγώ τρέχω color profiles οπότε και ήδη κάποια values είναι πιο έντονα κτλ, οπότε χρειάζομαι λίγο λιγότερο sharpness ή clarity από κάποιον άλλον user ακόμα και με το ίδιο monitor. 

Μια μίξη πρέπει να κάνεις όπως σωστά imo είπες με το TAA (ίσως και με FXAA) και τα κατάλληλα values από το GE Sharpen. Στο Gears 5 για παράδειγμα εγώ έπαιζα με το Sharpen από το GE και το Sharpening που είχε in game στο default και ήταν μέρα με την νύχτα.

Θέλει μια δόση θολούρας και Sharpening με λίγα λόγια. Και αυτό ισχύει για όλα τα games πόσο μάλλον το rdr που υπάρχει αρκετό texture shimmering & aliasing αν δεν έχεις προβλέψει ή το παραχέσεις. :P

ναι συμφωνω αλλα εχω την εντυπωση οτι μπαρα του film grain πρεπει να παει τερμα δεξια ,δλδ 100%...Εχω την εντυπωση οτι ειναι αντιστροφη δλδ..οσο την αυξανεις τοσο μειωνεται ...Και για μενα που δεν αντεχω τη θολουρα σχεδον καθολου μαλλον πρεπει να παει τερμα δεξια

sharpening 40 εχω βαλει .δλδ default...εχω την εντυπωση οτι πιο πανω ειναι too much για τα δικα μου γουστα ,ασε που μετα τα 40 αλλαζει και το χρωματισμο του παιχνιδιου,,πρεπει να εχει καποιο colour filter μαλλον...Το film grain me προβληματιζει λεω να το βαλω 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει/ειχε κανεις αλλος θεμα με το downloading apo rockstar launcher?

κατεβαζει με 200kbps και κοβεται ανα 5 λεπτα

εδω και 2 ωρες προσπαθω να κατευασω 2.5gb

Επεξ/σία από DjAde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DjAde είπε

Εχει/ειχε κανεις αλλος θεμα με το downloading apo rockstar launcher?

κατεβαζει με 200kbps και κοβεται να 5 λεπτα

εδω και 2 ωρες προσπαθω να κατευασω 2.5gb

Με αυτόν τον ρυθμό θα σου έρθει μαζί με το αρνί το Πάσχα.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...